Tass väittää: Tuntematonta jauhetta lähetettiin kirjeessä Ranskan Moskovan-lähetystöön

Tassin mukaan poliisi selvittää parhaillaan, mistä maanantaina saapuneessa kirjeessä on kyse.

Venäjän valtio-omisteinen uutistoimisto Tass väittää, että Ranskan Moskovan-suurlähetystöön saapui maanantaina tuntematonta jauhemaista ainetta sisältänyt kirje.

Asiasta kertoo Reuters.

Tass kertoo tietojensa olevan peräisin Venäjän viranomaisilta.

”Ranskan suurlähetystön työntekijät saivat maanantai-iltana kirjeen, jonka sisällä oli tuntematonta ainetta. Lainvalvojat työskentelevät parhaillaan tapahtumapaikalla”, Tass kertoi viranomaislähteen todenneen.

Ranskan ulkoministeriö ei ole toistaiseksi kommentoinut asiaa.

Suomen ulkoministeriö vahvisti 14. huhtikuuta, että Suomen Moskovan-suurlähetystö vastaanotti kolme jauhekirjettä. Kirjeistä kertoi ensimmäisenä venäläislehti Izvestija.

Ulkoministeriö kertoi tuolloin, että valkoista jauhetta löytyi ensimmäisen kirjeen sisältä kirjettä avattaessa. Tarkempaa tietoa jauheen laadusta ei ollut. Ministeriö noudatti turvallisuusohjetta ja luovutti kirjeet Venäjän viranomaisille, jotka tutkivat kirjeet ja niiden sisällön tarkemmin.

Suomen Moskovan-suurlähetystö ilmoitti kirjeistä myös Venäjän ulkoministeriöön.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat