”Usein on sanottu, että olen rohkea. Mutta en tunne itseäni rohkeaksi. Tein vain sen, mikä tuntui oikealta”, Johanna Åkerlund sanoo uravaihdoksen jälkeen. Kuva: Otto Ponto
Irti oravanpyörästä
Johanna Åkerlund jätti hyväpalkkaisen työn pankkialalla ja muutti Lappiin. Kun luopuu kaikesta työurallaan saavuttamasta, taustalla on tavallisesti kriisi siitä, ettei enää hallitse omaa elämäänsä, sanoo oravanpyörästä hypänneitä seurannut tutkija.
Marianne Riiali HS
13.2.2021 2:00 | Päivitetty 15.2.2021 15:18
Kaikki näytti täydelliseltä. Johanna Åkerlundilla oli hyvä asema, kova palkka ja käyntikortissa hieno titteli solution manager. Kun Åkerlund avasi suunsa palaverissa, häntä kuunneltiin.
Åkerlund oli alle nelikymppinen ja nuorempi kuin moni muu työpaikalla, mutta saavuttanut jo kaiken sen, mitä oli toivonutkin: korkean statuksen ja nousujohteisen uran pankkimaailmassa.