SaiPa pieksi jääkiekon Liigassa lauantaina Lappeenrannassa Ilveksen 5-1 ja nousi sarjan kakkoseksi tasapisteisiin Tapparan kanssa. Tapparalla on kuitenkin yksi voitto vähemmän eli sen sijoitus on kolmas. SaiPa kävi jo 5-0-johdossa, mutta kolmannen erän puolivälissä Ilveksen Simon Gysbers pääsi pilaamaan SaiPan maalivahdin Jussi Markkasen nollapelin ylivoimalla.
SaiPan maalivahti Jussi Markkanen oli vedossa Ilvestä vastaan. Kuva on viime torstaisesta Jokerit-ottelusta.Kuva: Martti Kainulainen Lehtikuva
16.11.2013 20:08
SaiPa pieksi jääkiekon Liigassa lauantaina Lappeenrannassa Ilveksen 5-1 ja nousi sarjan kakkoseksi tasapisteisiin Tapparan kanssa. Tapparalla on kuitenkin yksi voitto vähemmän eli sen sijoitus on kolmas.
SaiPa kävi jo 5-0-johdossa, mutta kolmannen erän puolivälissä Ilveksen Simon Gysbers pääsi pilaamaan SaiPan maalivahdin Jussi Markkasen nollapelin ylivoimalla. Markkanen torjui ottelussa 31 laukausta.