Urheilu

Sunnuntain urheilutuloksia Ammunta...

Tilaajille

Sunnuntain urheilutuloksia

Ammunta

BARCELONA: Ammunnan MM-kilpailut: Miehet: Ilmapistooli: 1) Yifi Wang Kiina 685,3 (586+99,3), 2) Igor Basinski V-Venäjä 684,4 (585+99,4)(10,3), 3) Konstantin Lukatshik V-Venäjä 684,4 (584+100,4)(9,8), 4) Dan Xu Kiina 684,4 (582+102,4)(9,6), 5) Roberto di Donna Italia 684,3 (582+102,3), 6) Mihail Nestrojev Venäjä 682,4 (582+100,4), 7) Sorin Babii Romania 681,3 (582+99,3), 8) Taniu Kirjakov Bulgaria 680,1 (581+99,1),...44) Arto Lumikari Suomi 574, 50) Timo Näveri Suomi 573, 108) Pekka Vaarala Suomi 559.

Joukkuekilpailu: 1) Kiina 1743, 2) Venäjä 1742, 3) V-Venäjä 1740,..21) Suomi 1706.

Pienoiskivääri, 3x40 ls, joukkuekilpailu: 1) Ukraina 3478, 2) Ranska 3475, 3) Venäjä 3475, 4) Saksa 3474, 5) Slovakia 3470, 6) USA 3469, 7) Suomi 3468 (Juha Hirvi 1175, Sami Remes 1159, Juho Jussila 1134).

Henkilökohtaisen pienoiskiväärikilpailun karsinta: 1) Jozef Gonci Slovakia 1175, 2) Juha Hirvi Suomi 1175, 3) Hubert Bichler Saksa 1169. Hirvi ja Sami Remes (1159) selviytyivät jatkoon.

Naiset: Olympiakivääri: 1) Natali Kovalenko Kazakstan 376 (ME)(97), 2) Xing Xu Kiina (ME)(95), 3) Xia Wang Kiina 375, 4) Silke Johannes Saksa 372, 5) Jill Petersen Guatemala 369, 6) Anna Patsora Ukraina 368.

Joukkuekilpailu: 1) Kiina 1119 (ME), 2) Saksa 1094, 3) Venäjä 1090.

Pojat: Olympiapistooli: 1) Jorge Llames Espanja 577, 2) Tim Damerau Saksa 576 (141), 3) Marco Spangenberg Saksa 576 (139).

Joukkuekilpailu: 1) Saksa 1720, 2) Ranska 1702, 3) Espanja 1689.

NOKIA: Kenraalin kutsukilpailu: Pienoiskivääri 3 x 40 laukausta: 1) Harri Häkkinen, Joensuun Ampujat 1147, 2) Pekka Saari, Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura 1142, 3) Antti Puhakka, Myllykosken Ampujat 1142.

Pienoiskivääri 3 x 20 laukausta: 1) Katja Harjula, Kontiolahden Urheilijat 569, 2) Sari Saarinen, Turun Seudun Ampujat 562, 3) Hanna Niiranen, Joensuun Ampujat 558.

Pienoiskivääri 60 laukausta, makuu: 1) Pekka Saari, Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura 590, 2) Janne Turunen, Kontiolahden Urheilijat 589, 3) Juha Rutonen, Siilinjärven Urheiluampujat 588.

Vapaapistooli 30 + 30 laukausta: 1) Marika Alvinen, Loimaan Laukojat 561, 2) Päivi Könönen, Orimattilan Seudun Ampujat 558, 3) Satu Häkkinen, Lahden Ampumaseura 546.

Olympiapistooli 60 laukausta: 1) Jarkko Salo, Lehtimäen Ampujat 560, 2) Perttu Pekkola, Mikkelin Ampujat 557, 3) Arvi Heikkilä, Pohjois-Hämeen Ampujat 553.

Autourheilu

AUCKLAND: Ralliautoilun MM-sarjan osakilpailu 9/13, tilanne 2. osuuden ja 18/25 ek:n jälkeen: 1) Didier Auriol Ranska, Toyota 1.43.23,6, 2) Carlos Sainz Espanja, Toyota -30,4 sekuntia 3) Richard Burns Britannia, Mitsubishi -44,9, 4) Colin McRae Britannia, Subaru -54,4, 5) Juha Kankkunen/Juha Repo Ford -1.33,8, 6) Tommi Mäkinen/Risto Mannisenmäki Mitsubishi -1.35,1, 7) Piero Liatti Italia, Subaru -3.32,2, 8) Thomas Rådström Ruotsi, Toyota -3.41,7, 9) Possum Bourne U-Seelanti, Subaru -5.16,9, 10) Yoshio Fujimoto Japani, Toyota -8.38,2.

...17) Harri Rovanperä/Risto Pietiläinen Seat (johtavat F2-ryhmää) -12.01,2...19) Kenneth Eriksson Ruotsi, Hyundai (2. F2) -13.09,6...23) Toni Gardemeister/Paavo Lukander Seat (3. F) -14.23,3.

Kilpailun viimeinen, 182 kilometrin mittainen osuus ajetaan maanantaina.

SPIELBERG: Formula 1-luokan MM-sarjan osakilpailu 10/16 (71 kierrosta, 307 km): 1) Mika Häkkinen McLaren 1.30.44 (202,7 km/t), 2) David Coulthard Skotlanti, McLaren -5,28 sekuntia, 3) Michael Schumacher Saksa, Ferrari -39,09, 4) Eddie Irvine Irlanti, Ferrari -43,97, 5) Ralf Schumacher Saksa, Jordan -50,65, 6) Jacques Villeneuve Kanada, Williams -53,20, 7) Damon Hill Englanti, Jordan -1.13,62, 8) Johnny Herbert Englanti Sauber -1 kierros, 9) Alexander Wurz Itävalta, Benetton -1, 10) Jarno Trulli Italia, Prost -1.

11) Shinji Nakano Japani, Minardi -1, 12) Ricardo Rosset Brasilia, Tyrrell -2.

Tilanne MM-sarjassa: 1) Häkkinen 66 pistettä, 2) Schumacher 58, 3) Coulthard 36, 4) Irvine 32, 5) Wurz 17, 6) Giancarlo Fisichella Italia, Benetton 15, 7) Villeneuve 12, 8) Heinz-Harald Frentzen Saksa, Williams 8, 9) Rubens Barrichello Brasilia, Stewart 4, 10) Jean Alesi Ranska, Sauber 3, Mika Salo Arrows 3 ja R. Schumacher 3, 13) Johnny Herbert Englanti, Sauber 1, Pedro Diniz Brasilia, Arrows 1 ja Jan Magnussen Tanska, Stewart 1.

Tilanne tallien MM-sarjassa: 1) McLaren-Mercedes 102, 2) Ferrari 90, 3) Benetton-Mecachrome 32, 4) Williams-Mecachrome 20, 5) Stewart-Ford 5, 6) Sauber-Petronas 4 ja Arrows 4, 8) Jordan-Honda 3.

Golf

HILVERSUM, Hollanti: Euroopan ammattilaiskiertueen osakilpailu, par 71 (britti, ellei kansallisuutta mainita): 266: Stephen Leaney Australia 66+63+70+67, 267: Darren Clarke 68+69+67+63, 268: Nick Price Zimbabwe 68+65+69+66, Lee Westwood 63+66+72+67, 270: Costantino Rocca Italia 71+65+69+65, 271: Peter Baker 70+68+68+65.

VANTAA: Suomen PGA-ammattilaisten osakilpailu, Keimola Golf (par 72): 1) Pasi Purhonen 143, 2) Sakari Aho 143 (ratkaisu viidennellä uusintareiällä), 3) Jani Saari 145, 4) Mikko Manerus 145, 5) Mikael Piltz 148, 6) Sami Wächter 148, 7) Riku Soravuo 148, 8) Ari Savolainen 149, 9) David Brumpton 149, 10) Mika Lehtinen 149, 11) Kalle Aitala 149, 12) Juha Selin 149.

Jalkapalloilu

I DIVISIOONA: Etelälohko: Honka-Joutseno 1-1 (1-1)

5. Paulus Roiha (Jami Simanainen) 1-0, 17. Juri Fräntilä 1-1.

Erotuomari: Herkko Holopainen.

Yleisöä: 312.

HIK 15 8 4 3 27-16 28 KTP 15 8 2 5 35-20 26 Inter 15 7 5 3 27-12 26 Lahti 15 7 4 4 31-14 25 Honka 16 5 6 5 13-20 21 Atlantis 16 4 8 4 16-18 20 P-Iirot 16 4 6 6 19-27 18 Joutseno 16 3 7 6 14-21 16 Gnistan 15 4 4 7 22-36 16 H-linna 15 1 6 8 8-28 9 Seuraavat ottelut: 27. 7. Gnistan-Hämeenlinna, Inter-KTP.

Pohjoislohko: Ilves-TP-Seinäjoki 2-1 (1-1)

1. Juha-Matti Saarinen 1-0, 35. Mikael Muurimäki 1-1, 49. Saarinen 2-1.

Erotuomari: Arto Nevala.

Yleisöä: 682.

JJK-VarTP 1-0 (1-0)

31. Vasili Karatajev (Anssi Pellikka) 1-0.

Erotuomari: Jukka Aaltio.

Yleisöä: 315.

KajHa-Pyry Nokia 2-2 (2-1)

15. Mika Puolakanaho (Esa Mulari) 1-0, 19. Valeri Reshetnev rp 2-0, 34. Kimmo Kulmala (Jari Aaltonen) 2-1, 72. Jari Aaltonen 2-2.

Erotuomari: Juha Nykänen.

Yleisöä: 367.

KPT-85-TPV 2-0 (0-0)

70. Kimmo Savolainen (Aleksei Zhukov) 1-0, 90. Savolainen (Keijo Huusko) 2-0.

Erotuomari: Jukka Liljavirta.

Yleisöä: 446.

MP-KPV-j. 1-2 (1-0)

21. Olli Kangaslahti (Markku Kesälahti) 1-0, 85. Kari Sissala (Ville Laakkonen) 1-1, 89. Laakkonen 1-2.

Erotuomari: Kimmo Lakka.

Yleisöä: 735.

TPV 16 8 5 3 26-22 29 Pyry-Nokia 16 8 3 5 23-16 27 KPT-85 15 7 5 3 26-17 26 TP-Sein 16 7 3 6 20-21 24 Ilves 16 7 1 8 24-21 22 KajHa 15 5 5 5 20-24 20 JJK 16 6 2 8 13-21 20 KPV-j.

16 4 7 5 24-22 19 MP 16 5 3 8 31-31 18 VarTP 16 2 6 8 16-28 12 Seuraavat ottelut: 2. 8. JJK-TP-Seinäjoki, KPT-85-MP, KPV-j.-Ilves, TPV-KajHa, VarTP-Pyry-Nokia.

II DIVISIOONA: Etelälohko: EuPa-KaaPo 2-4 (1-2), MIFK-ÅIFK 2-1 (2-1), SalPa-MPS 2-0 (0-0), TPK Turku-EIF 3-0 (0-0).

TiPS 13 9 3 1 23-12 30 SalPa 13 8 2 3 25-15 26 - - - - - - - - - - - -ÅIFK 13 7 3 3 35-20 24 MPS 13 6 3 4 32-22 21 EuPa 13 5 6 2 25-16 21 MIFK 13 6 1 6 33-24 19 HPS 11 5 2 4 23-16 17 KaaPo 12 5 2 5 15-17 17 VG-62 12 5 1 6 17-23 16 VJS 11 3 3 5 18-17 12 TPK Turku 13 1 2 10 11-41 5 EIF 13 1 0 12 8-42 3 Seuraava ottelu: 28. 7. VJS-VG-62.

Itälohko: Kuusankoski-KP-75 5-1 (1-1), PaSa-HIFK 2-3 (1-3), Rakuunat-RiPS 1-5 (1-1).

RiPS 13 9 4 0 30-11 31 HIFK 13 9 3 1 28-14 30 - - - - - - - - - - - -Pallo-Lahti 12 8 1 3 25- 8 25 MiKi 13 7 3 3 22-14 24 Rakuunat 13 6 1 6 21-18 19 Kiffen 12 5 3 4 17-15 18 KäPa 13 5 2 6 17-15 17 PaSa 13 3 5 5 22-26 14 Ponnistus 12 3 2 7 13-18 11 HyPS 12 3 2 7 15-24 11 K-koski 13 2 2 9 13-34 8 KP-75 13 2 0 11 12-38 6 Seuraava ottelu: 28. 7. Kiffen-Ponnistus.

Länsilohko: KaIKSepsi-78 3-1 (1-0), MuSa-NIK 4- 1 (3-0), Sporting-GBK 0-2 (0-1), VaKP-NK-IFK 0-3 (0-2).

Pohjoislohko: Huima-NP-H 4-0 (1-0), WP-35-PK-37 2-3 (0-2).

NAISTEN I divisioona, etelälohko: PuiU-RaKe 5-0 (3-0), ToTe-Parainen 2-3 (1-2).

TuTo 15 13 1 1 41-13 40 - - - - - - - - - - - -Honka 15 9 3 3 28-13 30 Parainen 16 9 2 5 29-22 29 Espoo 15 8 2 5 38-14 26 PuiU 15 8 2 5 32-19 26 LIF 16 8 1 7 30-31 25 HJK-j.

14 6 3 5 29-13 21 TPS 15 6 1 8 19-29 19 TiPS 15 4 3 8 18-37 15 PK-35 15 4 2 9 12-40 14 ToTe 14 3 4 7 25-29 13 RaKe 15 0 0 15 4-45 0 Seuraavat ottelut: 29. 7. Espoo-Honka, HJK-j.-PuiU, PK-35-ToTe, RaKe-TiPS, TuTo-TPS.

TANSKAN superliiga, 1. kierros: Aab Ålborg-AGF Århus 4-0, Århus Fremad-AB Kööpenhamina 1-4, B 93 Kööpenhamina-Bröndby 1-5, Lyngby-Silkeborg 0-0, Vejle-FC Kööpenhamina 1-3, Viborg-Herfölge 0-3.

Lentopalloilu

SALO: Salo-Volley: Miehet, liigasarja, loppuottelu: Peikot-Pro-Team 2-0 (25-19, 33-31) (27-25, 25-22).

Loppujärjestys: 1) Peikot-Volley, Salo, 2) Pro-Team, 3) Raision Loimu, 4) Vihti, 5) Isku-Volley, Tampere, 6) Salpis, Hollola, 7) Vammala, 8) Salon Viesti, 9) Hyvinkäänkylän Kisajat, 10) Kisa-Junkkarit, Ylihärmä.

Paras miespelaaja: Janis Grinfield, Peikot-Volley.

Naiset, liigasarja, loppuottelu: EuRa-Tarmo 1-2 (25-22, 15-25, 2-7) (20-25, 25-14, 7-2) (7-15).

Loppujärjestys: 1) Tarmo-Volley, Hämeenlinna, 2) Euran Raiku, 3) Someron Pallo, 4) Valkealan Kajo, 5) Oriveden Ponnistus, 6) Esbecon, Vihti, 7) Pieksämäen Pyrintö, 8) Joensuun Prihat, 9) Savonlinnan Ajo, 10) Vaasan Vasama.

Paras naispelaaja: Saara Loikkanen EuRa.

Liitokiekkoilu

Miesten SM-sarja: Flyers-SOS 12-18, Liquidisk-HUT 13-18, HUT-Discus 18-9, Discus-FDC 18-9, Farmers-Flyers 6-18, Liquidisk-SOS 18-8.

Naisten SM-sarja: HUT-Discus 13-15, Atletico II-EUC 0-15, Discus-EUC 15-12, Flyers-Atletico I 0-15, HUT-Atletico I 12-15.

Maalipalloilu

MADRID: Näkövammaisten MM-kilpailut: Maalipallon naisten loppuottelu: Suomi-Ruotsi 1-0.

Suomen maali: Marja-Terttu Piiroinen.

Suomi voitti maailmanmestaruuden.

Moottoriveneily

STRESA: Formula 1-veneiden MM-sarjan osakilpailu 6/11: 1) Massimo Roggiero Italia 50.41, 2) Jonathan Jones Britannia -41 sekuntia, 3) Fabrizio Bocca Italia -46, 4) Carlos Maidana Argentiina -59, 5) Sami Seliö -1.08...8) Pertti Leppälä -1 kierros.

Tilanne MM-sarjassa: 1) Guido Cappellini Italia 60 pistettä, 2) Jones 57, 3) Scott Gillman USA 47...8) Leppälä 32...13) Seliö 14.

Seuraava kilpailu 9. elokuuta Unkarin Dunaujvarosissa.

Moottoripyöräily

RIIHIMÄKI: Motocrossin 250 km:n luokan 2. SM-osakilpailu: 1. erä: 1) Petteri Gustafsson KarkMK, 2) Niko Kalatie KarkMK, 3) Samu Rissanen TurMK, 4) Samuli Aro TuusulMK, 5) Jussi-Pekka Vehviläinen SiilinjV, 6) Antti Kallonen EspMK.

2. erä: 1) Gustafsson, 2) Rissanen, 3) Vehviläinen, 4) Marko Kovalainen HyvinkMK, 5) Tomi Konttinen HelsMK, 6) Kallonen.

Tilanne SM-sarjassa: 1) Gustafsson 74 pistettä, 2) Rissanen 58, 3) Kenth Asplund VantMK 48, 4) Kalatie 36, 5) Kovalainen 33, 6) Konttinen 32.

SEINÄJOKI: Speedwayn I divisioona: 1) Karhulan Tigers Kings 43, 2) Helsingin Leijonat 41 (Sam Myllymäki 15, Ilkka Noro 9, Jani Koivula 9, Tomi Ahlgren 8), 3) Varkauden Ankkurit 25, 4) Seinäjoen Korppikotkat 6.

NOKIA: Trialin SM-kilpailut: 1) Joachim Hindren, MP-taito 16, 2) Jussi Haapanen, VamMK 24, 3) Samuli Magga, NopyMJ 36.

Paini

PRAHA: Tšekin GP-kilpailu, loppuotteluita: 54 kg: Denis Novak Tshekki-Tero Katajisto 4-0.

63 kg: Robert Matchalt Tshekki-Ismo Kamesaki tuomariäänestys (0-0).

67 kg: Ari Härkänen-Michail Crisail Tshekki ypv.

85 kg: Michael Lyyski-Pavel Frinta Tshekki 3-2.

Pesäpalloilu

NAISTEN SUPERSARJA: Jyväskylä-Pori 2-0

J:3323 = 11 6470 = 17 P:2000 = 2 1040 = 5 Oulu-Tampere 2-0

O:0401 = 5 2000 = 2 T:0010 = 1 0001 = 1 Peräseinäjoki-Vihti 0-2

P:3500 = 8 0010 = 1 V:6410 = 11 4610 = 11 Peräseinäjoki: Sari Väliniemi 1/0, Satu Rajala 1+0/2, Mira Mäki-Mantila 0/2, Hanna Hautala 1+2/4, Tiina Risku 1+2/1, Minna Peltola 1/0. Palkitut: 1 Tiina Risku, 2 Satu Rajala, avain Hanna Hautala.

Vihti: Taina Kölhi 1+0/4, Päivi Huhta 0/5, Pirjo Haukkamaa 3/3, Krista Laurila 3/5, Mirkka Oinonen 1+5/1, Marika Nurminen 1+3/2, Eevamari Polvi 1/1, Katja Nissinen 1/1, Paula Lahjalahti 1/0, Nina Jakonen 1/0, Petra Simolin 1/0. Palkitut: 1 Mirkka Oinonen, 2 Krista Laurila.

Tuomarit: Jaakko Korkonen ja Ari Kiviniemi. Yleisöä: 397.

Siilinjärvi-Hyvinkää 2-0

S:3310 = 7 0610 = 7 H:0100 = 1 0001 = 1 Siilinjärvi: Anne Räisä 0/3, Terhi Rönkä 1+3/3, Kirsi Annila 0/2, Salla Suhonen 2/1, Erja Enqvist 2/1, Terhi Laakkonen 0/1, Johanna Rönkkö 0/2, Niina Rinkinen 1+1/1, Tanja Vehniäinen 4/0. Palkitut: 1 Niina Rinkinen, 2 Terhi Rönkä, avain Salla Suhonen.

Hyvinkää: Suvi Virtanen 0/1, Heidi Forsman 0/1, Mirva Paukkula 1/0, Jenni Kulmala 1/0. Palkitut: 1 Jenni Kulmala, 2 Hannele Forsman.

Tuomarit: Minna Monni ja Päivinen Timo. Yleisöä: 894.

Viinijärvi-Lapua 1-0

V:0012 = 3 1321 = 7 L:1020 = 3 0001 = 1 Ylihärmä-Vimpeli 0-2 (1-9, 0-7)

Y:0001 = 1 0000 = 0 V:5040 = 9 5101 = 7 Oulu 18 14 3 0 0 1 174- 80 49 Siilinjärvi 18 13 1 0 2 2 181- 59 44 Vihti 19 9 5 0 4 1 171-105 42 Jyväskylä 19 10 3 0 4 2 268-125 41 Lapua 19 9 2 0 2 6 157-121 33 Pori 20 10 0 0 0 10 137-139 30 Viinijärvi 19 7 3 0 1 8 125-111 29 Vimpeli 20 6 3 0 3 8 149-179 27 Tampere 19 4 2 0 2 11 94-151 18 - - - - - - - - - - - -Peräsein.

19 1 5 0 4 9 118-209 17 Ylihärmä 19 2 1 0 4 12 104-227 12 Hyvinkää 19 0 1 0 3 15 74-246 6 Seuraavat ottelut: 28. 7. Hyvinkää-Lapua, Siilinjärvi-Jyväskylä, Ylihärmä-Oulu.

MIESTEN ykkössarja: Imatra-Ulvila 2-0 (3-1, 6-5), Muhos-Hämeenlinna 2-0 (3-1, 6-2), Varkaus-Joensuu 0-2 (1-3, 0-2).

Vimpeli 18 13 2 0 1 2 118- 60 44 Kouvola 17 13 2 0 0 2 119- 57 43 K-korva 18 9 7 0 1 1 145- 84 42 Imatra 18 11 2 0 2 3 152-106 39 Ulvila 19 8 2 0 1 8 138-103 29 - - - - - - - - - - - -Muhos 18 8 1 0 2 7 99- 95 28 Joensuu 18 5 3 0 3 7 88- 99 24 Varkaus 18 5 3 0 3 7 91-118 24 Ylivieska 19 6 1 0 3 9 94-131 23 - - - - - - - - - - - -Vähäkyrö 18 5 1 0 4 8 102-125 21 K-koski 19 2 2 0 5 10 109-160 15 Tampere 19 3 1 0 3 12 89-136 14 H-linna 17 0 3 0 2 12 97-167 8 Seuraavat ottelut: 27. 7. Tampere-Vimpeli, Vähäkyrö-Ylivieska.

NAISTEN ykkössarja: Haapajärvi-Lappeenranta 0-2 (0-5, 4-10), Hämeenlinna-Turku 0-2 (1-7, 1-7), Kajaani-Imatra 2-0 (3-1, 3-0), Koria-Ilmajoki 2-0 (2-1, 4-0), Tyrnävä-Vähäkyrö 2-0 (6-0, 2-1).

MIESTEN SUOMENSARJA: Länsilohko: Harjavalta-Karstula 1-0 (2-2, 3-0), Kuortane-Helsinki 1-2 (1-6, 10-2, 0-0, 1-4).

Itälohko: Kulho-Riihimäki 2-1 (2-0, 0-3, 0-0, 3-2), Kuopio-Summa 1-0 (6-0, 0-0), Lammi-Nurmes 2-1 (2-5, 3-2, 1-0), Mäntyharju-Miehikkälä 1-0 (9-0, 3-3), Tohmajärvi-Lappeenranta 2-0 (5-2, 3-0).

Pohjoislohko: Halsua-Kajaani 1-2 (0-5, 5-3, 1-4), Ii-Ylihärmä 2-0 (3-2, 7-0), Kempele-Sievi 1-0 (3-0, 0-0), Muhos-Reisjärvi 2-1 (3-2, 1-3, 0-0, 3-1), Simo-Vaasa 1-2 (2-4, 5-1, 1-3).

Purjehdus

HELSINKI: Juniorien PM-kilpailut, lopputulokset: Pojat: E-jolla: 1) Richard Asvang Norja 16, 2) Kristian Aderman Ruotsi 20, 3) David Augustsson Ruotsi 64, 4) Hjalmar Arnell Ruotsi 74, 5) Johan Abrahamsson Ruotsi 83, 6) Chris Strömberg Norja 85,...12) Tobias Niemi Suomi 109,...17) Antti Poikonen Suomi 142, 18) Kaius Heinilä Suomi 145.

Optimisti: 1) Filip Hansen Ruotsi 71, 2) Christian Christensen Tanska 76, 3) Erik Johansson Ruotsi 84, 4) Emil Wiberg Ruotsi 87, 5) Leonard Widen Suomi 90, 6) Erik Andersson Ruotsi 96,...17) Matti Haapiainen Suomi 142, 18) Jarkko Havas Suomi 147.

Tytöt: E-jolla: 1) Charlotte Ströby Ruotsi 17, 2) Benita Madsen Tanska 42, 3) Cecilia Konrad Ruotsi 44, 4) Henriette Svensen Norja 47, 5) Johanna Larson Ruotsi 56, 6) Sabina Rebeggiani Ruotsi 58, 7) Maija Salmela Suomi 67,...9) Andrea Borenius Suomi 71.

Purjelento

LESZNO, PUOLA: Purjelennon EM-kilpailut, tilanne kuuden päivän jälkeen: 15 m:n luokka: 1) Michael Grund Saksa 5232 pistettä, 2) David Watt Iso-Britannia 5203, 3) Frederic Hoyeau Ranska 5179.

Suomalaiset: 29) Martti Koivula 4274, 30) Martti Sucksdorff 4085, 37) Antti Lehto 3318.

Vakioluokka: 1) Paul Crabb Irlanti 5351, 2) Timothy Scott Iso-Britannia 5275, 3) Russel Cheetham Iso-Britannia 5255.

Suomalaiset: 11) Antti Taimioja 5036, 31) Hannu Nurmiranta 4245, 35) Kai Mönkkönen 3648.

Pyöräily

GRENOBLE: Pyöräilyn Ranskan ympäriajo Tour de France, etappi 14/21 (Valreas-Grenoble 186,5 km): 1) Stuart O'Grady Australia 4.30.53, 2) Orlando Rodrigues Portugali, 3) Leon van Bon Hollanti, 4) Peter Meinert-Nielsen Tanska, 5) Laurent Desbiens Ranska, 6) Giuseppe Calcaterra Italia, kaikilla sama aika, 7) Frederic Guesdon Ranska -8.27, 8) Rafael Diaz Justo Espanja, sama aika, 9) Erik Zabel Saksa -10.05, 10) Jan Svorada Tshekki, 11) Robbie McEwen Australia, 12) Magnus Backstedt Ruotsi, 13) George Hincapie USA, 14) Alain Turicchia Italia, 15) Leonardo Guidi Italia, 16) Sergei Ivanov Venäjä, 17) Aart Vierhouten Hollanti, 18) Rolf Aldag Saksa, 19) Francois Simon Ranska, 20) Damien Nazon Ranska, kaikilla sama aika.

Tilanne: 1) Jan Ullrich Saksa 66.1.51, 2) Bobby Julich USA -1.11, 3) Laurent Jalabert Ranska -3.01, 4) Marco Pantani Italia, sama aika, 5) Michael Boogerd Hollanti -3.29, 6) Luc Leblanc Ranska -4.16, 7) Bo Hamburger Tanska -4.44, 8) Stephane Heulot Ranska -5.05, 9) Fernando Escartin Espanja -5.16, 10) Roland Meier Sveitsi -5.18, 11) Danielle Nardello Italia -5.35, 12) Angel Casero Espanja -5.53 13) Kevin Livingston USA -5.59, 14) Christophe Rinero Ranska -6.16, 15) Manuel Beltran Espanja -6.19, 16) Dariusz Baranowski Puola -6.55, 17) Bjarne Riis Tanska -7.00, 18) Giusepped di Grande Italia -7.12, 19) Jean-Cyril Robin Ranska sama aika, 20) Leonardo Piepoli Italia -7.17.

PORI: Porin Tarmon 90-vuotisjuhlatempo-ajot: Miehet, 20 km: 1) Pasi Ahlroos IK-32 Hki 24.23,9, 2) Juha Rokka KoivIs 26.17,2, 3) Ilpo Kyllönen KoivIs 23.31,6.

Naiset, 20 km: 1) Tarja-Leena Lehtimäki TampP-P 28.29,5, 2) Sirpa Kouko IK-32 28.36,1, 3) Sari Mäkinen TurUL 30.39,3.

Ratsastus

KESTILÄ: Kv. esteratsastuskilpailut: Luokka 4, 120 cm: 1) Veikko Heikkilä/Georgetown YR 0/0, 31,17, 2) Milla Määttä/Varino KaiRat 0/0, 33,67, 3) Susanna Villanen/Neson Var 0/0,34,60.

Luokka 5, 130 cm: 1) Villanen/Nelson 0/0, 53,78, 2) Jari Koivusalo/Venetzia Epur 0/0, 59,10, 3) Magnus Lillkvist/Napolic 0/4, 50,03.

Luokka 13, 130 cm: 1) Kati Porma/Gero II ORK 0/0, 39,15, 2) Mari Yliniemi/Silver City OR 0/0, 43,04, 3) Teija-Leena Sarajärvi/Firefight OR 0/4, 38,37.

Kansalliset esteratsastuskilpailut: Luokka 17, 130-140 cm, arv. AM5: 1) Veikko Heikkilä/Gideon NLD YpäjR 0-0-156,78, 2) Kati Porma/Gero II ORK 0-4-147,55, 3) Teija-Leena Sarajärvi/Firefight OR 0-4-148,08, 4) Jari Koivusalo/Venetzia EPUR 4-0-151,58, 5) Mari Yliniemi/Silver City OR 0-4-156,55. (STT) HYVINKÄÄ: Kouluratsastuksen nuorten SM-kisat: Alle 21-vuotiaat, lopputulokset: 1) Hannele Nyrönen/Ikaros DK SaarijR 139,60 pistettä, 2) Julia Alfthan/Kask HelsR 132,01, 3) Maaret Kaajaluoma/Vimpel HyvinkUR 130,12.

Alle 18-vuotiaat, lopputulokset: 1) Henri Ruoste/Gerlinda TurSR 138,94, 2) Johanna Brotherus/Volanti HyvinkUR 133,15, 3) Riina Vesterinen/Garnimedes JyvässR 128,07.

LISSABON: Esteratsastuksen alle 21-vuotiaiden EM-kilpailut: Luokka B-finaali, 135 cm, 1 uusinta: 1) Giulia Martinengo/Altea du Loup Italia, 0-0-43,37, 2) Alessandro Ronzoni/Icarus Italia 0-0-44,4, 3) Lars Bak Andersen/Chadwich Rosenlund Tanska 0-4-45,51,..6) Katri Räty/Cemtavo Suomi 4-71,92, 10) Hanna Nyholm/Millstreet Gold Suomi 12-77,30.

KSIAZ: Kansainvälinen kouluratsastuskilpailu: Grand Prix-luokka: 1) Arien Teeuwissen/Goliath T Hollanti 1719/68,8%, 2) Elena Sidnewa/Pothot Venäjä 1710/68,4%, 3) Anna Bienias/Celebat Puola 66,8%,...15) Heidi Svanborg/Bazalt Suomi 1526/61,0%,... 17) Janne Bergh/Chimkent Suomi 1519/60,8%,...24) Jenny Eriksson/Wateau Suomi 1434 57,4 %.

Svanborg saavutti toisen lokakuun MM-kilpailuuun vaadituista yli 60% tuloksista. Kyra Kyrklund, Bergh ja Tanja Ylikoski ovat jo saavuttaneet kaksi yli 60 prosentin GP-tulosta.

Luokka Intermediaire 1, vapaaohjelma: 1) Herbert Boger/Waltzerfürstin Saksa 69.48,...5) Bergh/La Bella Suomi 66.55.

Raviurheilu

MOSKOVA: Moskovan kansainvälinen raviohjastajien kilpailu: 1) Jorma Kontio, Suomi 43 pist., 2) Vilis Tchizevski, Viro 39, 3) Jack Rise, USA 37. Kontio ajoi neljässä osalähdössä sijoitukset 4-3-7-1.

FORSSA: Forssan ravit Lähtö 1, lv 2140 m: 1) Nipe Crown/Pertti Ketola 19,7, 2) Lucky Mickfolk 20,5x (140), 3) Lilian State 20,6x (55), 4) Tamar Love 19,9 (57), poissa 9. Toto: (15-5-2). 8,12 2,83-3,07-5,78 13,28.

Lähtö 2, sh 2140 m: 1) Tupper/Harri Koivunen 32,9x, 2) Lycka-Sanna 33,1 (46), 3) Olleriina 34,9 (472), 4) Kihin Keva 36,3x (236). Toto: (15-13-3). 11,10 2,68-2,57-6,70 17,37.

Lähtö 3, lv 2640 m: 1) Lindas Royal Pride/Ari Moilanen 19,5a, 2) Willie Butch 19,5a (34), 3) Cash Arrow 19,8a (43), 4) T.L.Mimmy Speed 20,1a (999), poissa 5,8. Toto: (11-3-9). 6,02 2,06-1,50-1,47 5,71. V4-arvo: 53 mk.

Lähtö 4, lv 1640 m: 1) Fiona DOmbree/Olavi Nikkinen 16,3a, 2) Snarans V.J. 16,3a (61), 3) What A Chance 16,5a (167), 4) Saltic Speed 16,8a (79). Toto: (5-2-9). 89,60 22,84-4,85-6,04 302,30.

V4-arvo: 1128 mk.

Lähtö 5, sh 1700 m: 1) Aro-Tyttö II/Jorma Liimatainen 25,6, 2) V.H.Suvitar 25,6 (67), 3) A.P.Kumina 24,9 (590), 4) Lento-Pusu 25,1 (65). Toto:(1-2-8). 6,02 2,48-3,43-4,56 23,91. V4-arvo: 4354 mk.

Lähtö 6, lv 2140 m: 1) Rhythmic Ace/Marko Pessi 16,6a, 2) Rhonda River 16,7a (142), 3) Spooky 16,7a (184), 4) Calle Caster 17,0a (71,) poissa 2. Toto: (5-11-1). 1,95 1,58-2,25-5,33 16,66. Troikka: 319,93.

V4: Vaihto 48384 mk; oikea rivi 11-5-1-5, poissa I/5,8, IV/2. 6 kpl 4 oikein - 5080 mk.

Lähtö 7, lv 2140 m: 1) Nelly Bag/Harri Koivunen 19,6, 2) Nick Bunter 19,9 (177), 3) Ami Girl 19,5 (-), 4) Brush Lady 20,4 (125), poissa 15,16. Toto: (6-4-13). 3,12 1,60 4,36-11,09 73,48.

Lähtö 8, lv 2160 m: 1) Little Lea/Risto Rautanen 18,7, 2) Paradise Pride 19,0 (285), 3) Granada S 19,0 (124), 4) Dolly Bunter 19,3x (53), poissa 11. Toto: (10-12-8). 7,32 2,32-6,94-2,80 58,50. Troikka: 764,05.

Lähtö 9, sh 2140 m: 1) Sinkaus/Raineri Puikkonen 34,5, 2) Vissi-Tyttö 35,1 (116), 3) Hulmaus 34,8 (608), 4) Siirukka 33,9 (132), poissa 10. Toto: (4-1-14). 3,20 1,93-2,39-4,75 16,92.

Lähtö 10, lv 2140 m: 1) Corn Flower/Ari Moilanen 20,7, 2) Popeye 20,7 (-), 3) Joie De Friday 20,9 (451), 4) Sanny's Dream 21,2x (999). Toto: (10-5-8). 17,35 6,30-27,50-4,11 576,89. Troikka: ei oikeata yhdistelmää. x-5-8 369,07, 10-x-8 147,63, 10-5-x 1107,22.

Yleisöä 932, pelivaihto 329323 mk Rullakiekkoilu

ANAHEIM: MM-kilpailut: Loppuottelu: Kanada-USA 6-2, pronssiottelu: Suomi-Sveitsi 5-1 (0-0, 1-1, 1-0, 3-0) (Suomi: Petri Koivuniemi, Jarmo Sinisalo, Tuomas Kalliomäki 2, Petri Aaltonen tyhjään maaliin).

Suomen maalintekijät, välierä (Kanada): Kalliomäki, Timo Mäkinen 2, Janne Suuronen, Aaltonen, alkulohko (Italia): Mikko Nieminen 2, Sinisalo, Mäkinen, Kalliomäki 2, Suuronen, Kalliomäki, Kimmo Peltonen, Sami Markkanen ja Aaltonen.

Sijat 5-6: Saksa-Itävalta 10-9, sijat 7-8: Italia-Venäjä 10-9.

Tennis

WASHINGTON: Miesten 700000 dollarin turnaus: Välierät: Scott Draper Australia (14)-Michael Chang USA (1) luov. (Chang luovutti rannevamman takia), Andre Agassi USA (2)-Wayne Ferreira E-Afrikka (3) 6-1, 6-0.

STUTTGART: Miesten miljoonan dollarin turnaus: Loppuottelu: Gustavo Kuerten Brasilia (13)-Karol Kucera Slovakia (5) 4-6, 6-2, 6-4.

TAMPERE: Miesten 50000 dollarin turnaus: Loppuottelu: Thomas Zib Tšekki-Tommi Lenho Suomi 4-6, 6-2, 7-6 (7-3).

Nelinpelin loppuottelu: Tobias Hildebrand/Fredrik Lovén Ruotsi-Julian Knowle Itävalta/Christophe Rochus Belgia 7-6 (7-3), 1-6, 6-0.

FEDERATION-cup, maailmanlohko, välierät, naisten joukkuekilpailu: SION: Sveitsi-Ranska 5-0, Martina Hingis-Amelie Mauresmo 6-7 (6-8), 6-4, 6-2, Patty Schnyder-Julie Halard-Decugis 6-3, 6-2, Schnyder/Emmanuelle Gagliardi-Nathalie Tauziat/Alexandra Fusai 2-6, 6-3, 6-3.

MADRID: Espanja-USA 1-2, Arantxa Sanchez-Vicario-Lisa Raymond 6-7 (4-7), 6-3, 6-0, Conchita Martinez-Monica Seles 3-6, 6-3, 1-6, Sanchez-Vicario-Seles 4-6, 0-6.

Loppuottelu: 19.-20. 9. Sveitsi-Espanja/USA.

Yleisurheilu

DURHAM: Yleisurheilun GP-sarjan kilpailut: Miehet: 100 m: 1) Brian Lewis USA 10,10, 2) Obadele Thompson Barbados 10,11, 3) Tony McCall USA 10,12, 4) Tim Harden USA 10,15, 5) Bruny Surin Kanada 10,17, 6) Percival Spencer USA 10,25.

400 m: 1) Alvin Harrison USA 44,84, 2) Michael McDonald Jamaika 45,03, 3) Danny McCray USA 45,04, 4) Roxbert Martin Jamaika 45,05, 5) Jerome Young USA 45,27, 6) Harry Reynolds USA 45,77.

3000 m: 1) Julius Gitahi Kenia 7.48,88, 2) Khalid Boulami Marokko 7.49,79, 3) John Kosgei Kenia 7.50,39, 4) Bob Kennedy USA 7.51,18, 5) Brahim Boulami Marokko 7.54,35, 6) Shaun Creighton Australia 7.56,54.

110 m:n aidat: 1) Reggie Torian USA 13,07, 2) Allen Johnson USA 13,17, 3) Roger Kingdom USA 13,38, 4) Larry Wade USA 13,42, 5) Jack Pierce USA 13,55, 6) Terry Reese USA 13,63.

400 m:n aidat: 1) Bryan Bronson USA 48,22, 2) Ruslan Mashtshenko Venäjä 48,32, 3) Dinsdale Morgan Jamaika 48,37, 4) Calvin Davis USA 48,97, 5) Rohan Robinson Australia 49,18, 6) Joey Woody USA 49,28.

Maili: 1) William Tanui Kenia 3.54,11, 2) David Krummenacker USA 3.54,23, 3) Steve Holman USA 3.54,74, 4) Alan Culpepper USA 3.55,12, 5) Jamey Harris USA 3.55,13, 6) Paul McMullen USA 3.56,14.

Korkeus: 1) Charles Austin USA 228, 2) Sergei Kljugin Venäjä 228, 3) Brian Brown USA 228, 4) Steinar Hoen Norja 225.

Kuula: 1) John Godina USA 21,30, 2) Cottrell Hunter USA 20,73, 3) Andy Bloom USA 20,45, 4) Juri Belonog Ukraina 20,29, 5) Kevin Toth USA 20,12, 6) Gregg Tafralis USA 19,87, 7) Brian Miller USA 19,10, 8) Steven Albert USA 19,07.

Moukari: 1) Vasili Sidorenko Venäjä 78,78, 2) Ilja Konovalov Venäjä 76,89, 3) Tibor Gecsek Unkari 76,79.

Naiset: 100 m: 1) Inger Miller USA 11,01, 2) Beverly McDonald Jamaika 11,16, 3) Chryste Gaines USA 11,20, 4) Carlette Guidry USA 11,22, 5) Sevetheda Fynes Bahama 11,24, 6) Petja Pendareva Bulgaria 11,32.

400 m: 1) Falilat Ogunkoya Nigeria 49,87, 2) Sandie Richards Jamaika 50,47, 3) Jearl Miles-Clark USA 50,58, 4) Lorraine Graham Jamaika 51,10, 5) Monique Hennagan USA 51,36, 6) Kim Graham UA 51,59.

1500 m: 1) Suzy Hamilton USA 4.17,46, 2) Jackline Maranga Kenia 4.18,47, 3) Michelle Dimuor-Ave USA 4.19,57.

3000 m: 1) Regina Jacobs USA 8.39,56, 2) Cheri Kenah USA 8.50,74, 3) Kathy Butler Kanada 8.50,81, 4) Nnenna Lynch USA 8.54,30, 5) Amy Rudolph USA 9.01,61.

100 m:n aidat: 1) Angie Vaughn USA 12,63, 2) Michelle Freeman Jamaika 12,69, 3) Melissa Morrison USA 12,75, 4) Katie Anderson Kanada 12,79, 5) Dionne Rose Jamaika 12,81 ja Gillian Russell Jamaika 12,81, 7) Brigita Bukovec Slovenia 12,92, 8) Anjanette Kirkland USA 12,96.

Korkeus: 1) Tisha Waller USA 198, 2) Amy Acuff USA 194, 3) Nele Zilinskiene Liettua 190, 4) Jelena Guljajeva Venäjä 190.

Seiväs: 1) Emma George Australia 430, 2) Anzela Balahonova Ukraina 430, 3) Tanja Gregorjeva Australia 420, 4) Kellie Suttle USA 400.

Pituus: 1) Shana Williams USA 678, 2) Ljudmila Galkina Venäjä 657, 3) Dawn Burrell USA 655, 4) Jackie Edwards Bahama 647, 5) Lacena Golding Jamaika 641, 6) Jackie Joyner-Kersee USA 639.

Kiekko: 1) Natalia Sadova Venäjä 64,06, 2) Lisa-Marie Vizanari Australia 60,39, 3) Ilke Wyludda Saksa 59,66, 4) Anja Mollenbeck Saksa 59,03.

LAHTI: Yleisurheilun Eliittikisat: Miehet: 100 m (+1,9 m/s): 1) Leonard Myles-Mills Ghana 10,21, 2) Kenneth Andam Ghana 10,22, 3) Harri Kivelä JyvKU 10,43, 4) Erlend Sätterstöl Norja 10,52, 5) Janne Haapasalo KarhulK 10,53 ja Ari Pakarinen MäntyhU 10,53, 7) Tero Ridanpää JyvKU 10,64, 8) Kari Louramo TurUL 10,73.

200 m: 1) 1) Myles-Mills 20,76, 2) Andam 21,01, 3) Pakarinen 21,11, 4) Marcus la Grande E-Afrikka 21,11, 5) Harri Kivelä JyvKU 21,14, 6) Tero Virjonen TurUL 21,87, 7) Mika Keskitalo VihannU 22,06.

800 m: 1) Joel Marwa Kenia 1.47,29, 2) Joseph Tengelei Kenia 1.47,73, 3) Willy Rotich Kenia 1.48,10, 4) Juha Kukkamo KeurK 1.48,34, 5) Tomi Kankare TurT 1.51,11, 6) Kristo Enqvist LappeenrUM 1.51,76.

1500 m: 1) Samuli Vasala Länsi-UusimU 3.41,94, 2) Sami Ylihärsilä Lapuan V 3.42,65, 3) Kiyonari Shibata Japani 3.43,27, 4) Jari Matinlauri VihannU 3.44,59, 5) Keita Takahashi Japani 3.44,69, 6) Sheldon Monderoy Trinidad 3.45,09, 7) Sami Valtonen TurT 3.45,77, 8) Jukka Savonheimo TurW 3.47,74.

110 m:n aidat: 1) Shaun Bownes E-Afrikka 13,66, 2) Kyle Vander-Kyup Australia 13,72, 3) Gaute Gundersen Norja 13,83, 4) Jarno Jokihaara KyröskP 14,28.

400 m:n aidat: 1) Petteri Pulkkinen YlöjU 50,33, 2) Jaakko Aaltonen OrimJ 51,82, 3) Vesa-Pekka Pihlavisto HelsKV 53,22, 4) Pekka Koskinen TampP 53,92.

3000 m:n esteet: 1) Ville-Veikko Sainio MynämI 8.31,37, 2) Ville Hautala LahdA 8.39,85, 3) Mikko Virta MaarM 8.47,54, 4) Teppo Syrjälä JokJ 9.07,90.

Korkeus: 1) Oskari Frösen IF Länken 215, 2) Mika Polku VirtU 215, 3) Ville Vepsäläinen SavonlR 215.

Seiväs: 1) Vadim Strogaljov Venäjä 575, 2) Rodion Gataullin Venäjä 550, 3) Heikki Vääräniemi OulP 535, 4) Vesa Rantanen VirtU 535.

3-loikka: 1) Andrew Owusu Ghana 16,64, 2) Johan Meriluoto PorvA 16,33, 3) Ndabezinhle Mdhlongwa Zimbabwe 15,82, 4) Reima Venhe IkaalU 15,03.

Kuula: 1) Mika Halvari KemK 20,10, 2) Timo Aaltonen TurUL 19,63, 3) Arsi Harju PerhK 19,33, 4) Conny Karlsson Pargas IF 18,76, 5) Ville Tiisanoja KU-58 18,57, 6) Tepa Reinikainen KangasnK 18,36, 7) Jani Illikainen KarungK 17,81.

Keihäs: 1) Raymond Hecht Saksa 86,67, 2) Aki Parviainen JoensK 85,97, 3) Juha Laukkanen LaukkL 82,47, 4) Harri Hakkarainen KaavK 82,42, 5) Kimmo Kinnunen ÄänekU 80,92, 6) Esko Mikkola NokP 75,00, 7) Pietari Skyttä IkaalU 74,73, 8) Tommi Huotilainen ParikkU 74,64.

4x100 m: 1) Suomi 39,49 (kkk) (Harri Kivelä, Kari Louramo, Ari Pakarinen, Janne Haapasalo).

Vanhojen mestareiden 1000 m: 1) Jouko Kuha KU-58 3.04,16, 2) Ari Paunonen MyrskylM 3.06,32, 3) Kaarlo Maaninka KauhajK 3.07,12, 4) Lasse Viren MyrskylM 3.12,00, 5) Ismo Toukonen LahdA 3.13,35, 6) Pekka Päivärinta TurUL 3.13,38, 7) Jorma Härkönen LahdA 3.15,80, 8) Seppo Tuominen MyrskylM 3.31,92, 9) Tapio Kantanen ViipU 3.31,98.

Naiset: 800 m: 1) Maria Sinusova Venäjä 2.03,27, 2) Marjo Venäläinen LahdA 2.05,64, 3) Katja Nikishina Venäjä 2.05,90, 4) Venla Lampen AsikkalR 2.05,92, 5) Hanne Lyngstad Norja 2.06,39, 6) Grace Birugni Uganda 2.06,60, 7) Sari Kommio ViipU 2.07,13, 8) Erika Tapio Lapin L 2.07,16, 9) Hana Ritakallio ForsS 2.07,25, 10) Johanna Viramäki HyrylR 2.09,34.

3000 m: 1) Deena Drossin USA 9.07,94, 2) Päivi Tikkanen ViipU 9.16,54, 3) Anne Siltala OulP 9.51,44.

3-loikka: 1) Heli Koivula KauhajK 13,89, 2) Virge Nairis Viro 13,39, 3) Sari Kulmala KankaanpSL 13,25, 4) Paula Laakso TammelR 13,04, 5) Lene Espegren Norja 12,85, 6) Sanna Saarman HämeenlK 12,76, 7) Hanna Pennanen JyvKU 12,67, 8) Natalia Kilpeläinen JoensK 12,61.

Kiekko: 1) Tiina Kankaanpää SeinäjU 58,79, 2) Katja Tenhonen VampulU 52,23, 3) Anita Hietalahti LahdA 49,27.

200 m: 1) Lauren Hewitt Australia 23,30, 2) Sanna Kyllönen TurUL 23,66, 3) Heidi Suomi 24,23, 4) Minna Vuori MäntsälU 24,89, 5) Anu Pirttimaa YlivK 25,04, 6) Saara Nikkola LahdA 25,36, 7) Niina Pesola LahdA 25,41.

800 m: 1) Maria Sinusova Venäjä 2.03,27, 2) Marjo Venäläinen LahdA 2.05,64, 3) Katja Nikishina Venäjä 2.05,90, 4) Venla Lampen AsikkalR 2.05,92, 5) Hanne Lyngstad Norja 2.06,39, 6) Grace Birugni Uganda 2.06,60, 7) Sari Kommio ViipU 2.07,13, 8) Erika Tapio Lapin L 2.07,16, 9) Hana Ritakallio ForsS 2.07,25, 10) Johanna Viramäki HyrylR 2.09,34.

3000 m: 1) Deena Drossin USA 9.07,94, 2) Päivi Tikkanen ViipU 9.16,54, 3) Anne Siltala OulP 9.51,44.

400 m:n aidat: 1) Anna Knoroz Venäjä 56,22, 2) Petra Söderström IF Drott 56,46, 3) Annika Kumlin LappeenrUM 59,96.

Pituus: 1) Johanna Halkoaho SuodU 608, 2) Tanja Keränen JyvKU 600, 3) Piia Peltosaari NivalU 595, 4) Niina Saarman HämeenlK 592, 5) Hanna Pennanen JyvKU 579.

3-loikka: 1) Heli Koivula KauhajK 13,89, 2) Virge Nairis Viro 13,39, 3) Sari Kulmala KankaanpSL 13,25, 4) Paula Laakso TammelR 13,04, 5) Lene Espegren Norja 12,85, 6) Sanna Saarman HämeenlK 12,76, 7) Hanna Pennanen JyvKU 12,67, 8) Natalia Kilpeläinen JoensK 12,61.

Kiekko: 1) Tiina Kankaanpää SeinäjU 58,79, 2) Katja Tenhonen VampulU 52,23, 3) Anita Hietalahti LahdA 49,27.

Keihäs: 1) Mari Uusitalo TampP 57,49, 2) Kirsi Ahonen VaasV 55,90.

Urheilun luetuimmat
  1. 1

    Edis Tatli kohtaa EM-ottelussa Francesco Pateran – HS seuraa, ottelu käynnissä

  2. 2

    Keihäslegenda Seppo Räty palkittiin veikeällä summalla – liittyy hirmukiskaisuun

  3. 3

    Kiistelty NBA-tähti Dennis Rodman tarjoaa apuaan Trumpille Pohjois-Korean kriisin selvittelyssä: ”Uskon, että tilanne rauhoittuisi ainakin hiukan”

  4. 4

    Selkävaivainen Lauri Markkanen hämmästytti jalkapallotaidoillaan – seurasi Chicagon tappelupukareiden loisto-otteita puku päällä

  5. 5

    Putin antoi luvan osallistua talviolympialaisiin: Etelä-Koreaan voi lähteä jopa 200 venäläisurheilijaa

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Veneessä 90 ruokapakettia ja ”hirveä määrä” kosteuspyyhkeitä – 15 kilolla itseään lihottaneen Sam Öhmanin alaston yksinsoutu Atlantin yli lykkääntyi myrskyn takia

  2. 2

    Selkävaivainen Lauri Markkanen hämmästytti jalkapallotaidoillaan – seurasi Chicagon tappelupukareiden loisto-otteita puku päällä

  3. 3

    Edis Tatli kohtaa EM-ottelussa Francesco Pateran – HS seuraa, ottelu käynnissä

  4. 4

    Yksi oivallus auttoi maailmanmestariksi tähtäävää ja suurperheestä unelmoivaa Edis Tatlia tekemään ratkaisevan muutoksen: ”Naama näytti siltä, että olisin otellut 20 erää”

  5. 5

    Dopingista epäiltyjen venäläishiihtäjien lista kasvoi kolmella – mukana Lahden MM-hiihtojen kultamitalisti

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Kummelin Heikki Silvennoinen on ymmällään ja otettu sketsinsä maailmanlaajuisesta suosiosta: ”Pääasia, että ihmiset nauravat”

  2. 2

    Saksan vihatuin jalkapallojoukkue kuvasi tunteitaan Kummelin klassikkosketsillä katastrofaalisen tappion jälkeen – NBA-joukkue ja Danske Bank ovat käyttäneet samaa pätkää

  3. 3

    Venäjän lippu ei liehu olympialaisissa, KOK antoi maan varapääministerille elinikäisen porttikiellon – ”Tämä on vahva viesti myös muille – urheilussa ei suvaita vilppiä”

  4. 4

    Ilkka: Poliisi tutkii kahden jalkapalloilijan kuolemaan johtanutta kolaria tappona – pelaajien auto ajautui vastaan tulleen kuorma-auton eteen

  5. 5

    ”Saalistajaksi” nimetty entinen hiihtovalmentaja sai 12 vuoden vankeustuomion seksuaalisesta hyväksikäytöstä – uhreista nuorimmat olivat 12-vuotiaita

  6. Näytä lisää

Kommentit

    Ei vielä kommentteja. Kirjoita ensimmäinen.

    Näytä lisää
    Luetuimmat
    1. 1

      Suurmoskeijahanke sai pakit Helsingissä, puuhanainen uhkaa viedä moskeijan muualle: ”En ole käynyt yhtäkään järkevää keskustelua yhdenkään poliitikon kanssa”

    2. 2

      Tarina opiskelijanaisen täysin surkeasta seksiyöstä nousi maailmanlaajuiseksi hitiksi – Miksi annamme huonon seksin tapahtua?

    3. 3

      Edis Tatli kohtaa EM-ottelussa Francesco Pateran – HS seuraa, ottelu käynnissä

    4. 4

      Väitteet siitä, että presidenttipari ei kutsunut Linnan juhliin kulttuuriväkeä, ovat totaalista hölynpölyä

    5. 5

      Ultra Bran jälkeen Vuokko Hovatta menetti ensin lapsen ja sitten miehensä: ”On lohdullista tietää, että aika kauheistakin asioista voi selvitä”

      Tilaajille
    6. 6

      Uusi Tähtien sota -elokuva The Last Jedi on niin hyvä, että se pääsee jo lähelle alkuperäistä trilogiaa

    7. 7

      Paloasema ilman sähköä Espoossa – Helsingissä piti tarkistaa, onko ratikka vielä kiskoilla vai ei

    8. 8

      Egyptiläinen laulajatar söi musiikkivideolla banaania alusvaatteissaan – tuomittiin kahdeksi vuodeksi vankilaan siveettömyydestä

    9. 9

      #Metoo-kampanja voi lannistaa ujot ja kokemattomat pojat

    10. 10

      Sikarin muotoista asteroidia tarkkaillaan radioteleskoopilla – se on niin outo, että siinä voisi olla merkkejä vieraasta sivilisaatiosta

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Tarina opiskelijanaisen täysin surkeasta seksiyöstä nousi maailmanlaajuiseksi hitiksi – Miksi annamme huonon seksin tapahtua?

    2. 2

      #Metoo-kampanja voi lannistaa ujot ja kokemattomat pojat

    3. 3

      Venäjä saattaa antaa Ruotsille ikävän joululahjan: Iskander-ohjuksia naapuriin – Mutta miksi ohjus­kohut hymyilyttävät Venäjän tuntevia suomalais­sotilaita?

      Tilaajille
    4. 4

      Sikarin muotoista asteroidia tarkkaillaan radioteleskoopilla – se on niin outo, että siinä voisi olla merkkejä vieraasta sivilisaatiosta

    5. 5

      Kiinalaismedia: Hurjia selfie-kuvia harrastanut mies putosi pilvenpiirtäjästä ja kuoli

    6. 6

      Vuosikymmeniä paraatipaikalla polkuhintaan kirjoja myynyt antikvariaatti kaatui Helsingin kaupungin vuokran­korotuksiin – ”Olemme pelanneet tähänkin asti minimikatteella”

    7. 7

      Ensin Vantaa kaatoi tonnikaupalla lasten ruokaa roskiin, nyt kaupunkilaiset maksavat siitä miljoona euroa – ”Käsittämätön virhe”, luonnehtii poliitikko

    8. 8

      Mielikuva automarketissa ravaavasta ”prisma­perheestä” lykkää lapsen­tekoa – kolme–nelikymppisten ruuhka­vuodet pakkautuvat yhä lyhyempään jaksoon

    9. 9

      Suomalaismies vaati Googlelta 120 000 euron korvauksia henkisestä kärsimyksestä, kivusta ja särystä, mutta joutui itse maksajaksi

    10. 10

      Ultra Bran jälkeen Vuokko Hovatta menetti ensin lapsen ja sitten miehensä: ”On lohdullista tietää, että aika kauheistakin asioista voi selvitä”

      Tilaajille
    11. Näytä lisää
    1. 1

      Helsinkiläis­nainen otti kuvan pyörä­tielle pysäköidystä paketti­autosta – autosta tuli poliisi ja vei ilman henkilöllisyys­todistusta liikkeellä olleen naisen putkaan

    2. 2

      Kuvia Suomesta, osa 27: Mikko Suutarinen valokuvasi kuljettajia, jotka muistuttavat ajoneuvojaan

    3. 3

      Alma on julkaissut musiikkia vain vajaat 17 minuuttia – Onko hän todella kansain­välisesti menestynein suomalainen artisti?

      Tilaajille
    4. 4

      Tämä kysymys kysytään lähes jokaisessa työhaastattelussa, sillä se paljastaa työntekijästä paljon – Näin vastaat siihen oikein

      Tilaajille
    5. 5

      Toimittaja kyykkäsi viikon ajan: asennon vaikeus ja kivistys yllättivät, muiden kummastelu ja muotikin haittasivat – lopulta käteen jäi uusi, terveellinen tapa

      Tilaajille
    6. 6

      Onko tässä Linnan juhlien hervottomin kuva – Oletko koskaan nähnyt Timo Soinia yhtä onnellisena?

    7. 7

      Kyykky on tämän hetken kovin hitti – Tätä Mariah Careyn kyykkyasentoa on vaikea päihittää, ja siksi fanit rakastavat sitä

    8. 8

      HS:n lukijat äänestivät suosikkinsa Linnan juhlien näyttävimmistä puvuista – kärki­viisikossa säihkyviä paljetteja, upeita laahuksia ja Suomen leijonalla koristeltu housupuku

    9. 9

      Kummelin Heikki Silvennoinen on ymmällään ja otettu sketsinsä maailmanlaajuisesta suosiosta: ”Pääasia, että ihmiset nauravat”

    10. 10

      Viiden lapsen isä Topi Linjama erosi vanhoillislestadiolaisuudesta ja puolustaa nyt isien asemaa – Isä on monessa perheessä juoksupoika ja äiti projektipäällikkö, hän sanoo

      Tilaajille
    11. Näytä lisää