Urheilu

Urheilutuloksia Amerikkalainen...

Tilaajille

Urheilutuloksia

Amerikkalainen

jalkapalloilu VAAHTERALIIGA, välierät: Turun Trojans-Seinäjoen Crocodiles 62-0 (25-0), Helsingin Roosters-Rovaniemen Arctic Circle Stars 48-36 (14-17).

Loppuottelu: 5. 9. Trojans-Roosters (Pallokenttä).

Ammunta

JOROINEN: Kansallinen Skeetkilpailu, VII Vännin Skeet: Yleinen luokka: 1) Ilkka Kivioja Keski-Suomen Ampujat 143, 2) Jari Tyrväinen Keski-Savon Ampujat 140, 3) Kimmo Okker Hyvinkään Seudun Metsästys ja Ampumaseura 139.

Nuoret: 1) Jari Isojärvi Keski-Suomen Ampujat 144, 2) Vesa Lautamatti Anttilan Erämiehet Valkeala 139, 3) Jani Tervala Lahden Ampumaseura 135.

SÄKYLÄ:Kansallinen kivääriammuntakilpailu: Vapaakivääri, makuu 60 ls: 1) Aarne Markko Keuruun Seudun Ampujat 598, 2) Ralf Westerlund Raseborgs Skyttar 597, 3) Pekka Röppänen Säkylän Seudun Ampujat 596.

Vakiokivääri, makuu 30 ls: 1) Westerlund 300, 2) Harri Marjala Rsaborgs Skyttar 297, 3) Erkki Kallio Säkylän Seudun Ampujat 296.

Vakiokivääri, 3 x 20 ls: 1) Marjala 574, 2) Kallio 573, 3) Markko 569.

Vakiokiväärii, 3 x 40 ls: 1) Heikki Ranne Säkylän Seudun Ampujat 1149, 2) Markko 1146, 3) Röppänen 1135.

Kunkkukilpailu: 1) Markko 2313, 2) Ranne 2311, 3) Röppänen 2286.

Ampumajuoksu

PUNKALAIDUN: SM-kilpailut: Miehet, 10 km: 1) Vesa Hietalahti KauhajK 40.10,5, 2) Ville Räikkönen TuusulV-V jäljessä 32,1 sekuntia, 3) Jaakko Niemi ValkealK -57,9.

Naiset, 6 km: 1) Niina Jyrkiäinen KauhajK 29.47,0, 2) Annukka Mallat LahdHS -37,2, 3) Mari Lampinen LahdHS -1.14,0.

Miehet, 4 x 6 km: 1) Kauhajoen Karhu (1) 1.37.23 (Tommi Pantti, Matti Ylinen, Ilari Köykkä, Vesa Hietalahti), 2) Ahveniston AH jäljessä 32 sekuntia (Mika Hakala, Simo-Pekka Aarnisalo, Markus Tainiola, Ville Kotikumpu), 3) Säkylän U -1.11 (Johannes Kohonen, Jani Narmio, Harri Eloranta, Olli-Pekka Peltola), 4) Valkealan Kajo -3.59, 5) Kauhajoen K (2) -6.43.

Naiset, 3 x 4 km: 1) Kajaani Biathlon 1.03.01,2, 2) Kärkölän Kisa-Veikot -1.31,9 jäljessä, 3) Vehkalahden Veikot -2.38,7.

Autourheilu

SEINÄJOKI: Rallisprint: 1) Ari Nukala AL-Härmä, Mitsubishi 1.30,69, 2) Hannu Mäki-Ikola AL-Härmä, Mitsubishi jäljessä 0,32 sekuntia, 3) Pasi-Matti Pulkkinen SuonUA, Ford -1,50.

SPA-FRANCORCHAMPS, Belgia: Formula 1:n MM-sarjan osakilpailu 13/16: 1) Damon Hill Britannia, Jordan 1.43.47,407, 2) Ralf Schumacher Saksa, Jordan -0,932 jäljessä, 3) Jean Alesi Ranska, Sauber -7,240, 4) Heinz-Harald Frentzen Saksa, Williams -32,242, 5) Pedro Diniz Brasilia, Arrows -51,682, 6) Jarno Trulli Italia, Prost -2 kierrosta, 7) David Coulthard Britannia, McLaren -5, 8) Shinji Nakano Japani, Minardi -5.

Mika Häkkinen ja Mika Salo sekä 12 muuta kuljettajaa keskeyttivät.

MM-sarjan tilanne: 1) Mika Häkkinen Suomi, McLaren 77 pistettä, 2) Michael Schumacher Saksa, Ferrari 70, 3) Coulthard 48, 4) Eddie Irvine Britannia, Ferrari 32, 5) Jacques Villeneuve Kanada, Williams 20, 6) Alexander Wurz Itävalta, Benetton 17, 7) Hill 16, 8) Giancarlo Fisichella Italia, Benetton 15, 9) Frentzen 13, 10) Ralf Schumacher 10, 11) Alesi 7, 12) Rubens Barrichello Brasilia, Minardi 4, 13) Mika Salo Suomi, Arrows 3, Pedro Diniz Brasilia, Arrows 3.

Tallien MM-sarja: 1) McLaren 125, 2) Ferrari 102, 3) Williams 33, 4) Benetton 32, 5) Jordan 26, 6) Sauber 8, 7) Arrows 6, 8) Stewart 5, 9) Prost 1 WUSTEN, Saksa: Saksan mestaruus endurosarjan osakilpailu 3/7: Yleiskilpailu: 1) Lubomir Vojkuvka Tshekki (250 ksm), 2) Juha Salminen Suomi (125 ksm) -0.02 jäljessä, 3) Kari Tiainen Suomi (4t, 500 ksm) -0.07,..6) Jani Laaksonen Suomi (250 ksm).

Tilanne: 1) Salminen 108 pistettä, 2) Tiainen 105, 3) Nico Klaus Saksa 92.

125 ksm: 1) Salminen, 2) Hradek Matoska Tshekki, 3) Marco Barthel Saksa.

Tilanne: 1) Salminen 60, 2) Matoska 49, 3) Barthel 43.

250 ksm: 1) Vojkuvka, 2) Dirk von Zitzewitz Saksa, 3) Laaksonen.

Tilanne: 1) Zitzewitz 46,..5) Laaksonen 30.

Luokka 4t, +500 ksm: 1) Tiainen, 2) Wolfgang Koch Saksa, 3) Jan Mrazaek Tshekki.

Tilanne: 1) Tiainen 60, 2) Mrazek 45, 3) Koch 43.

RUDSKOGEN, Norja: Formula Ford -luokan PM-sarja: Viimeinen osakilpailu: 1) Liselott Ericsson Ruotsi, 2) Robert Dahlgren Ruotsi, 3) Robin Rudholm Ruotsi,...6) Teemu Anttila Suomi.

PM-lopputulokset: 1) Dahlgren 200 pistettä, 2) Andreas Boström Ruotsi 111, 3) Anttila 105.

Golf

GÖTEBORG: Golfin naisten ammattilaiskilpailu: Lopputulokset, par 72: 1) Nina Karlsson Ruotsi 211 (71+71+69), 2) Malin Burström Ruotsi 215, 3) Riikka Hakkarainen Suomi (74+71+71), Sara Melin Ruotsi 216.

KEIMOLA: SM-joukkuekilpailu, lopputulokset: Miehet: 1) Helsingin Golfklubi (Jani Saarinen, Karri Kakko, Teemu Laakso, Lauri Gulin, Henrikki Tolonen, Tuomas Tuovinen), 2) Suur-Helsingin Golf (Hannu Lahtela, Ari Vauhkonen, Rami Ulaska, Petri Pulkkinen, Jarmo Jaakola, Jani Andersson), 3) Aura Golf (Mika Brunou, Sami Lahti, Kalle Laukkanen, Antti Lehtinen, Marko Kuningas, Jukka Huuska), 4) Kymen Golf, 5) Tammer Golf, 6) Hyvinkään Golf, 7) Pickala Golf Club, 8) Sarfvik Golfklubi, 9) Vantaan Golfseura, 10) Rauma Golf.

Naiset: 1) Kymen Golf (Erja Salonen, Hanna-Leena Salonen, Jenni Kuivainen, Ursula Tuutti), 2) Helsingin Golfklubi (Kaija Koivusalo, Katja Laaksonen, Elina Schuurman, Sonja Halmela), 3) Aura Golf (Henna Nordqvist, Eija Kailaste, Milla Hallanoro, Pauliina Hartiala), 4) Vantaan Golfseura, 5) Sarfvik Golfklubi, 6) Pickala Golf Club, 7) Vierumäen Golfseura.

Jalkapalloilu

MIESTEN I DIVISIOONA: Yläloppusarja: Ilves-Pyry-Nokia 6-2 (3-1)

13. Pasi Salmela (Kimmo Piirainen) 1-0, 18. Petri Heinänen (Petri Kuula) 2-0, 24. Mikko Kärki 2-1, 40. Petri Kuula (Jussi Kuoppala) 3-1, 61. Heinänen (Piirainen) 4-1, 71. Tomi Leivo-Jokimäki 5-1, 86. Kärki rp. 5-2, 87. Juha-Matti Saarinen (Leivo-Jokimäki) 6-2.

Erotuomari: Toni Asumaa.

Yleisö: 1531.

Inter-TP-Seinäjoki 2-1 (1-0)

2. Mark Kulmala (Kimmo Karvinen) 1-0, 47. oma maali 1-1, 57. Petteri Viljanen 2-1.

Erotuomari: Heikki Pajunen.

Yleisö: 578.

Lahti-HIK 3-3 (2-1)

1. Ismo Lius (Mikko Harila) 1-0, 18. Marko Harju (Mikael Hellstöm) 1-1, 32. Pinduca (Mikko Harila) 2-1, 63. Harju (Jani Jussila) 2-2, 82. Pinduca (Jari Kaasalainen) 3-2, 88. Harju (Hellström) 3-3.

Erotuomari: Ronny Brännbacka.

Yleisö: 988.

KPT-85-TPV 2-2 (2-0)

16. Oleg Eprintsev rp. 1-0, 26. Kimmo Savolainen (Arto Paananen) 2-0, 50. Kevin Thomas (Sakari Saarinen) 2-1, 65. Miika Juntunen 2-2.

Erotuomari: Jukka Wolff.

Yleisö: 802.

KTP-Atlantis 2-2 (1-0)

7. Janne Kauria (Argo Arbeiter) 1-0, 65. Jukka Vilkki 2-0, 82. Justus Vajanne 2-1, 90. Esa Pamppunen 2-2.

Erotuomari:Juha Nykänen.

Yleisö: 1740.

Lahti 3 2 1 0 7- 4 12 Ilves 3 2 1 0 9- 4 10 KPT-85 3 1 1 1 5- 4 9 Inter 3 1 1 1 2- 5 7 - - - - - - - - - - - -KTP 3 1 2 1 7- 4 6 TPV 3 1 2 0 5- 4 5 TP-Seinäj.

3 1 1 1 3- 3 5 HIK 3 0 3 0 5- 5 4 Pyry-Nokia 3 0 0 3 4-11 2 Atlantis 3 0 1 2 2- 5 1 Seuraavat ottelut: 2. 9. Ilves-KTP, 3. 9. Atlantis-TP-Seinäjoki, KPT-85-HIK, Pyry-Nokia-Lahti.

Alaloppusarja: Etelälohko: Hämeenlinna-Honka 0-1 (0-0)

74. Mikko Akerberg 0-1.

Erotuomari: Jukka Liljavirta.

Yleisö: 115.

P-Iirot-Joutseno 0-1 (0-0)

53. Mika Karttunen (Tuomo Heikkinen) 0-1.

Erotuomari: Terho Piirala.

Yleisö: 327.

Honka 20 7 8 5 20-24 29 Joutseno 20 6 7 7 20-25 25 P-Iirot 19 5 6 8 21-30 21 Gnistan 19 4 5 10 25-44 17 H-linna 20 2 6 12 13-35 12 Seuraavat ottelut: 6. 9. Honka-P-Iirot, Gnistan-Hämeenlinna.

Pohjoislohko: JJK-KajHa 1-6 (0-1)

8. Esa Mulari 0-1, 49. Tommi Uusitalo (Markkanen) 0-2, 50. Uusitalo 0-3, 59. Anssi Pellikka (Mika Korhonen) 1-3, 73. Mika Puolakanaho 1-4, 78. Puolakanaho 1-5, 85. Seppo Lindgren 1-6.

Erotuomari: Kimmo Latta.

Yleisö: 220.

VarTP-MP 1-2 (0-0)

47. Janne Moilanen 0-1, 66. Tommi Sariola 0-2, 78. Jiska Länsivuori 1-2.

Erotuomari: Esa Saarivainio.

Yleisö: 289.

MP 20 7 4 9 39-39 25 KajHa 20 6 5 9 29-37 23 KPV-j.

19 4 8 7 26-28 20 JJK 19 6 2 11 16-38 20 VarTP 20 4 7 9 24-31 19 Seuraavat ottelut: 6. 9. KPV-j.-VarTP, MP-JJK.

MIESTEN II DIVISIOONA: Etelälohko: EIF-ÅIFK 0-1 (0-0), SalPa-EuPa 1-1 (0-0), TiPS-MPS 4-3 (2-1), TPK-VJS 2-3 (1-2).

Itälohko: Kuusankoski-Kiffen 2-1 (2-0), MiKi-KP-75 3-2 (2-1), PaSa-KäPa 1-4 (0-0), RiPS-HyPS 1-2 (0-0).

Länsilohko: KaIK-Korsholm 7-0 (1-0), BK-IFK-Sporting 1-2 (1-1).

Pohjoislohko: Huima-KePS 4-1 (1-1), KuPS-OPS 3-1 (2-0), NP-H-Kings 0-1 (0-0).

NAISTEN I DIVISIOONA: Etelälohko: TuTo 21 19 1 1 75-20 58 - - - - - - - - - - - -Honka 21 13 3 5 43-20 42 HJK-j.

21 12 3 6 55-21 39 Espoo 21 11 4 6 56-24 37 PuiU 21 11 3 7 50-35 36 LIF 21 11 1 9 45-41 34 Parainen 21 10 3 8 41-35 33 TPS 21 8 1 12 29-58 25 TiPS 21 6 4 11 36-53 22 ToTe 21 4 6 11 37-45 18 PK-35 21 5 2 14 19-67 17 RaKe 21 0 1 20 5-72 1 Viimeiset ottelut: 5. 9. HJK-j.-Espoo, Honka-Parainen, LIF-TPS, PK-35-RaKe, TiPS-PuiU, TuTo-ToTe.

Pohjoislohko: PU-62 21 17 1 3 79-21 52 - - - - - - - - - - - -BK-IFK 21 15 2 4 69-25 47 Rauma 21 13 2 6 62-32 41 TPV 21 10 4 7 44-33 34 SeMi 21 9 5 7 29-37 32 PatU 21 9 4 8 65-38 31 Haka 21 8 6 7 33-36 30 NiceF 21 8 5 8 52-51 29 P-Iirot 22 8 5 9 39-38 29 KMF 22 3 5 14 21-63 14 Norvalla 21 2 5 14 25-69 11 GBK 21 2 2 17 12-87 8 Viimeiset ottelut: 5. 9. BK-IFK-NiceF, Haka-Norrvalla, PatU-PU-62, Rauma-TPV, SeMi-GBK.

A-POIKIEN SM-SARJA: KuPS 6 5 0 1 12- 4 15 Jaro 6 4 0 2 12- 8 15 HJK 6 4 0 2 17- 8 14 MP 6 4 0 2 17-12 12 Haka 6 3 1 2 11-12 11 VPS 6 3 0 3 13-13 9 TiPS 6 2 2 2 9-13 8 Ilves 6 2 1 3 12-10 7 TPV 6 1 3 2 11-10 6 TPS 6 1 2 3 4- 7 5 JJK 6 1 1 4 3-15 4 Honka 6 1 0 5 8-17 3 Seuraavat ottelut: 5. 9. Jaro-VPS, KuPS-Ilves, MP-HJK, TiPS-JJK, TPS-Honka, TPV-Haka.

B-POIKIEN SM-SARJA: MPS-OLS 0-1 (0-0).

OLS 7 5 1 1 14- 4 16 MPS 7 3 2 2 10- 9 13 HJK 6 3 2 1 11- 7 12 KuPS 6 4 0 2 11- 9 12 Ilves 6 3 2 1 15- 5 11 Jazz 6 3 2 1 11- 9 11 K-koski 6 2 3 1 6- 6 9 Inter 6 2 2 2 8- 8 8 TPS 6 2 0 4 8-14 6 Honka 6 1 0 5 7-14 6 KPV-j.

6 1 0 5 7-14 3 PuiU 6 1 0 5 4-13 3 Seuraavat ottelut: 5. 9. Ilves-Honka, Inter-HJK, KuPS-Kuusankoski, OLS-Jazz, PuiU-MPS, TPS-KPV-j.

B-TYTTÖJEN SM-sarja: Ilves-HJK-j. 0-2 (0-0), 52. Linda Eldsbacka 0-1, 56. Heidi Lindström (Satu Aaltonen) 0-2.

NAISTEN MM-KARSINTA: Lohko 1: Ruotsi-Islanti 2-0 (0-0), Ukraina-Islanti 1-0 (1-0).

Ruotsi 6 6 0 0 15- 6 18 Ukraina 6 3 0 3 10-10 9 - - - - - - - - - - - -Islanti 6 1 2 3 5- 9 5 - - - - - - - - - - - -Espanja 6 0 2 4 5-10 2 Ruotsi MM-lopputurnaukseen (19. 6.-10. 7. 1999 Yhdysvallat).

Ukraina karsii Saksan kanssa (lohkon 3 kakkonen) yhdestä MM-lopputurnauspaikasta.

Espanja karsii paikastaan 16 joukossa.

Lohko 4: Tanska-Belgia 4-0 (2-0).

Tanska 6 6 0 0 22- 3 18 Venäjä 6 4 0 2 15- 9 12 - - - - - - - - - - - -Portugali 6 2 0 4 4-15 6 - - - - - - - - - - - -Belgia 6 0 0 6 5-19 0 Tanska MM-lopputurnaukseen (19. 6.-10. 7. 1999 Yhdysvallat).

Venäjä karsii Suomen kanssa kaksiosaisessa ottelussa yhdestä MM-lopputurnauspaikasta: 12. 9. Venäjä-Suomi, 10. 10. Suomi-Venäjä.

Belgia joutuu karsintaan paikastaan 16 joukossa.

ENGLANNIN valioliiga: Newcastle-Liverpool 1-4 (N: Guivarc'h 28., L: Owen 17., 18. ja 32., Berger 45.).

SKOTLANNIN liiga: Dundee-Celtic 1-1, Dunfermline-Aberdeen 1-1, Rangers-St. Johnston 4-0.

SAKSAN cup, 1. kierrosta (Bundesliigaseurat): Karlsruhe-Wolfsburg 3-4, Waldhof Mannheim (amat.)-Mönchengladbach 1-5, Denzlingen (amat.)-Hamburger SV 0-3, Chemnitz (amat.)-Freiburg 1- 2, Leverkusen (amat.)-Bremen (ja. 1-2 (1-1), Lübeck (amat.)-VfB Stuttgart 1-2, Leipzig (amat.)-1860 München ja. 2-4 (2-2), Köln-Rostock 0-1, Rostock (amat.)-Duisburg 0-3, St Pauli (amat.)-Leverkusen 0-5, Saarbrücken (amat.)-Dortmund rp. 1-3 (ja. 1-1) (1-1), Lichterfelde (amat.)-Schalke 0-6, Osnabrück (amat.)-Nürnberg 0-2, Post Süd Regensburg (amat.)-Hertha 0-2, Zwickau (amat.)-Bochum 2-5, Rot-Weiss Erfurt (amat.)-Frankfurt 1-6, LR Ahlen (amat.)-Bayern München 0-5.

RANSKAN liiga: Montpellier-Toulouse 3-0, Metz-Girondis 0-2 (Wiltord 27. ja 84.), Paris Saint-Germain-Lorient 1-2 (PSG: Simone rp. 10., L: Souma 76., Pedron 78.), Le Havre-Marseille 0-0, Nantes-Sochaux 2-0, Lyon-Monaco 1-1, Lens-Nancy 2-1, Rennes-Strasbourg 1-1, Auxerre-Bastia myöhäisottelu.

HOLLANNIN liiga, 2. kierrosta: PSV Eindhoven-Heerenveen 1-2, Willem II-Sittrad 1-0 (28. Sami Hyypiä 1-0), Alkmaar-Vitesse 0-0.

ITALIAN cupercup, 1. ottelu: Lazio-Juventus 2-1 (1-0).

Jääkiekkoilu

LAPPEENRANTA: Harjoitusturnaus: Loppuottelu: HIFK-SaiPa 4-3 (0-1, 2-1, 1-1) rl. 2-0, pronssiottelu: Ässät-Zürich Lions Sveitsi 2-4 (0-2, 2-2, 0-0).

FÜSSEN, Saksa: Nuorten maaottelu (18-v.), kolmen maan turnausta: Slovakia-Suomi 3-2 (2-0, 0-0, 1-2), Suomi-Saksa 5-3 (2-0, 1-1, 2-2), Suomen maalit: Tuukka Mäntylä, Ville Honkila, Arto Tukio, Iippo Suutarinen, Mikko Puranen.

Suomi-Saksa 5-3 (2-0, 1-1, 2-2) Suomen maalit: Tuukka Mäntylä, Ville Honkila, Arto Tukio, Iippo Suutarinen, Mikko Puranen.

Lentopalloilu

EUROOPAN liigan A-divisioonan lohko 1: TAMPERE: Suomi-Tšekki 1-3 (17-16, 9-15, 11-15, 13-15).

SOFIA: Bulgaria-Belgia 3-0 (15-12, 15-4, 15-7).

Bulgaria 4 3 1 9-5 6 Tšekki 4 3 1 9-5 6 Suomi 4 2 2 7-6 4 - - - - - - - - - - - -Belgia 4 2 2 6-6 4 Hollanti 5 2 3 8-9 4 Turkki 3 0 3 1-9 0 Seuraavat ottelut: 2. 9. Bulgaria-Turkki, Belgia-Tšekki, 3. 9. Hollanti-Suomi.

Melonta

HELSINKI: Kansallinen melontakilpailu, Baltic Sea Marathon, 26 km: K-1 miehet: 1) Jari Väkiparta RSM 2.02.34.

K-2: 1) Kimmo Kurki/Marko Lehtisalo Merimelojat 2.00.10, 2) Jyri Aulio/Antti Huhtamäki Marjaniemen Melojat 2.23.23, 3) Jukka Nieminen/Jari Fern Vikingin Melojat 3.01.42.

Moottoriveneily

ISLE OF WIGHT, Englanti: Kuusilitraisten avomerimoottoriveneiden offshore 3-luokan MM-kilpailut: Lopputulokset, 3/3 lähtöä: 1) Iiro Saarinen/Petri Jokinen Suomi 925 pistettä, 2) Bo Warelius/Tom Warelius Suomi 800, 3) Nicolas Scioli/Jose Bordas Argentiina 469.

Paini

GÄVLE, Ruotsi: MM-kilpailut, mitaliottelut: 54 kg, loppuottelu: Kwon Ho Sim E-Korea-Marian Sandu Romania 5-3, ottelu 3. sijasta: Khaled Al Faraj Syyria-Boris Ambatsunov Venäjä 4-2 (ajassa 5.37). Tero Katajisto oli 18:s (29 painijaa).

63 kg, loppuottelu: Mkhitar Manukian Kazakstan-Seref Eroglu Turkki 3-0, ottelu 3. sijasta: Sang-Sun Choi E-Korea-Nikolai Monov Venäjä tuomariäänestys (2-2). Ismo Kamesaki oli 29:s (29 painijaa).

76 kg, loppuottelu: Bahtiar Baiseitov Kazakstan-Filiberto Ascuy Kuuba 9-3, ottelu 3. sijasta: Nazmi Avluca Turkki-Murat Kardanov Venäjä tuomariäänestys (1-1). Marko Yli-Hannuksela oli 9:s (27).

97 kg, loppuottelu: Gogi Koguashvili Venäjä-Marek Svec Tshekki 3-0 (6.14), ottelu 3. sijasta: David Soldadze Unkari-Petru Sudureac Romania 4-0.

Sunnuntain mitaliottelut: 58 kg: Loppuottelu: In-Sub Kim E-Korea-Zetian Sheng Kiina 2-0 (ajassa 8.00).

Ottelu 3. sijasta: Armen Nazarian Bulgaria-Juri Melnitshenko Kazakstan luovutus ilman ottelua.

69 kg: Loppuottelu: Aleksandr Tretjakov Venäjä-Csaba Hirbik Unkari tuomariäänestys (0-0).

Ottelu 3. sijasta: Sang-Pil Son E-Korea-Bisser Georgijev Bulgaria ypv 2.20 (11-0).

85 kg: Loppuottelu: Aleksandr Menshikov Venäjä-Janos Kismoni Unkari 3-0.

Ottelu 3. sijasta: Martin Lidberg Ruotsi-Gotcha Tzitziashvili Israel 3-0.

130 kg: Loppuottelu: Aleksandr Karelin Venäjä-Matt Ghaffari USA sv 2.00.

Ottelu 3. sijasta: Juri Jevseijtchik-Mirian Giorgaze Geoorgia 6-0.

Mitalit: 1) Venäjä 4 - - 2) Etelä-Korea 2 - 2 3) Kazakstan 2 - - 4) Unkari - 2 - 5) Turkki - 1 1 6) Kiina - 1 - Kuuba - 1 - Romania - 1 - Tshekki - 1 - USA - 1 - 11) Bulgaria - - 1 Israel - - 1 Ruotsi - - 1 Syyria - - 1 Ukraina - - 1 Pisteet (pisteitä saivat 10 parhaan joukkoon sijoittuneet painijat): 1) Venäjä 66, 2) E-Korea 36, 3) Turkki 34, 4) Kazakstan 27, 5) Unkari ja Bulgaria 26...27) Suomi 2 (Marko Yli-Hannuksela oli 9. sarjassa 76 kiloa).

Pesäpalloilu

MIESTEN supersarjakarsinta, 2. ottelu: Haapajärvi-Koskenkorva 2-0 (2-1, 7-3), voitot 1-1. Kolmella voitolla supersarjaan kaudelle 1999. Seuraava ottelu: 2. 9. Koskenkorva-Haapajärvi.

Loimaa-Ulvila 2-0 (4-2, 4-3), voitot 1-1. Seuraava ottelu: 2. 9. Ulvila-Loimaa.

NAISTEN supersarjakarsinta, 5. ottelu: Pattijoki-Peräseinäjoki 0-2 (0-3, 2-5).

Peräseinäjoki säilyi sarjassa voitoin 3-2.

MIESTEN ykkössarja, alapudotuspelit: Tampere-Kuusankoski 2-0 (2-1, 2-1). Tampere varmisti sarjapaikkansa voitoin 2-1. Kuusankoski pelaa Hämeenlinnan kanssa ottelun, jonka häviäjä kohtaa suomensarjalohkojen kakkosten voittajan karsintaottelussa, jolla ratkeaa paikka ykkössarjaan kaudelle 1999.

MIESTEN SUOMENSARJA: Itälohko, 2. ottelu noususta ykkössarjaa: Kuopio-Jyväskylä 2-0 (9-2, 12-6). Kuopio nousi ykkössarjaan voitoin 2-0.

POIKIEN SM-sarja, 2. välierä: Imatra-Seinäjoki 0-2 (0-2, 0-5). Voitot 1-1, kahdella voitolla loppuotteluun. Seuraava ottelu: 31. 8. Sotkamo-Kankaanpää.

TYTTÖJEN SM-SARJA: 1. loppuottelu: Oulu-Pattijoki 1-0 (2-0, 4-4). Oulu johtaa voitoin 1-0, SM-kulta ratkeaa kahdella voitolla. Seuraava ottelu: 31. 8. Pattijoki-Oulu.

1. pronssiottelu: Ilmajoki-Kajaani 2-0 (6-2, 3-1), 2. pronssiottelu: Kajaani-Ilmajoki 0-1 (6-6, 4-10). Ilmajoelle SM-pronssi voitoin 2-0.

Purjehdus

TAMPERE: Purjehduksen 49er-luokan kansallisen Grand Prix-sarjan osakilpailu: Lopputulokset: 1) Thomas Johansson/Jyrki Järvi 11 pistettä, 2) Risto Tapper/Jukka Piirainen 16, 3) Petri Karto/Pellervo Matilainen 20, 4) Sami Jokinen/Casimir Johansson 26, 5) Jussi Forsman/Ville Forsman 28, 6) Janne Uusi-Autti/Jukka Saarikorpi 33.

GP-sarjan finaali Helsingissä 5.-6. syyskuuta. Tapper/Piirainen johtavat sarjaa. Toisena Johansson/Järvi.

HELSINKI: Kruunuvuorenselän regatta, luokkavoittajat: 8mR: Naja, Tuomas Ruokolainen, 6mR: Ali Baba II, Henrik Tenström, 5.5mR: Liss-Gun III, Reima Alander, Hai: Esperanza, Eero Kiiski, Louhi: DayDream, Jouni Romppanen, Kansanvene: Delisen, Lars Granberg, Star: Juha Hopponen.

Pyöräily

BORDEAUX: Ratapyöräilyn MM-kilpailut: Miehet: Eräajo, loppuottelu: Florian Rousseau Ranska-Jens Fiedler Saksa 2-0, pronssiottelu: Laurent Gane Ranska-Marty Nothstein USA 2-1.

40 km:n pisteajo: 1) Juan Llaneras Espanja 19 pistettä, 2) Andreas Kappes Saksa jäljessä 1 kierros (41 pistettä), 3) Silvio Martinello Italia -1 kierros (33).

60 km:n joukkuepisteajo: 1) Belgia 34 (Etienne de Wilde/Matthew Gilmore), 2) Italia 22 (Silvio Martinello/Claudio Collinelli), 3) Saksa 21 (Andreas Kappes/Stefan Steinweg).

Keirin: 1) Jens Fielder Saksa, 2) Ainars Kiksis Latvia, 3) Laurent Gane Ranska.

Naiset: 500 m:n aika-ajo: 1) Felicia Ballanger Ranska 34,010 (ME), 2) Tanya Dubnicoff Kanada 35,415, 3) Michelle Ferris Australia 35,451.

25 km:n pisteajo: 1) Dori Ruano Espanja 6, 2) Belem Guerrero Meksiko (0, jäljessä 1 kierros), 3) Olga Sljussareva Venäjä (35, -2 kierrosta).

TURKU: Kans. maantiekilpailut, maantiecupin osakilpailu 6/6: Miehet, 120 km: 1) Kjell Carlström TuUL 3.03.11, 2) Andrus Aug TuUL 3.04.25, 3) Janne Varala IF Kraft 3.04.45, 4) Olli Hakala IF Länken 3.05.43, 5) Esko Salminen RuskY 3.05.54, 6) Marek Salermo TuUL 3.05.54.

Naiset, 60 km: 1) Tuija Kinnunen TampS 1.40.20, 2) Sari Saarelainen LetsGo, Vantaa 1.40.20, 3) Katja Aro TuUL 1.44.36, 4) Päivi Karhu PorvA 1.48.36.

18-v. pojat, 92 km: 1) Jouni Saarikko IK-32, Espoo 2.26.59.

18-v. tytöt, 60 km: 1) Mirella Harju TuUL 1.49.09.

Maantiecupin lopputulokset: Miehet: 1) Carlström 370 pistettä, 2) Varala 367,5, 3) Andres Lauk TuUL 295, 4) Salminen 230, 5) Tapio Niemi TampY 215, 6) Sami Hiltunen LahdK 160.

Naiset: 1) Karhu 365, 2) Aro 305, 3) Kinnunen 300, 4) Saarelainen 225, 5) Teija Alaviiri OunaksPP 210.

18-v. pojat: 1) Jani Vesa JärvenpP 335, 2) Saarikko 300, 3) Ville Sipilä TuUL 170.

Raviurheilu

KOUVOLA: Lähtö 1,sh 2100 m: 1) Retuperän Suike/Arto Laaksonen 37.7x, 2) Ilos-Vire 38.1 (227), 3) Valma-Vekkula 37.3 (88), 4) Ilon Vilke 38.6x (265). Poissa 2,4. Toto (5-10-14): 6.12 2.45-12.98-2.71 107.73.

Lähtö 2, lv 2100 m: 1) Magic Alder/Pekka Korpi 19.4a, 2) Merry Aleksandra 19.5a (89), 3) Linda Moon 20.0a (245), 4) Anna-Enid 20.2a (84). Poissa 7. Toto (2-1-3):2.53 1.49-2.50-3.35 6.72.

Lähtö 3, sh 2100 m: 1) Kuvis/Kyösti Pesonen 32.3a, 2) Atja 32.6ax (44), 3) Lipparin Maula 32.6ax (304), 4) Nascali 32.7ax (36). Poissa 2,5,6. Toto (1-7-4): 11.82 6.15-1.77-4.16 29.71. V4-arvo 229 mk.

Lähtö 4, lv 2100 m: 1) Peter Spin/Antti Teivainen 19.8, 2) Proud Spencer 20.7 (95), 3) Lola Marie Forbes 20.7 (524), 4) Speedy Cotton 20.0 (67). Poissa 7. Toto (15-1-5): 6.55 2.57-2.26-2.42 19.95. V4-arvo 405 mk.

Lähtö 5, sh 2100 m: 1) Samarin/Tapio Perttunen 29.2, 2) Sirkkel 28.9x (156), 3) Tähti-Suihku 30.0 (78), 4) Aro-Tyttö II 29.2 (166).Toto (7-12-3): 5.44 2.35-2.42-2.76 30.43. V4-arvo 1030 mk.

Lähtö 6, lv 1600 m: 1) Lady Lisa/Jyrki Tammimetsä 16.9a, 2) Lazybones W 17.2a, 3) Loveriina 17.5a (167), 4) Wild Ace 17.6a (42). Poissa 4. Toto (6-10-5): 6.72 1.65-1.89-4.09 15.86. Troikka 549,54. V4: vaihto 57248 mk; oikea rivi 1-1-7-6; poissa I/2,5,6, II/7, IV/4; 11 kpl 4-oikein, arvo 3278 mk.

Lähtö 7, lv 2100 m: 1) Orfeus Laukko/Tapio Perttunen 21.1, 2) Baltic Sea 21.3 (59), 3) B.S.Brownie 20.6 (289), 4) Merrie Petteri 20.6 (462). Toto (3-5-13): 3.30 2.53-2.33-5.13 12.83.

Lähtö 8, lv 2100 m: 1) Evy Gripe/Ari Moilanen 19.0a, 2) Nancy Laukko 19.2a (36), 3) Daredevil 19.4a (132), 4) Michelle Dahlia 20.0a (160). Poisa 8. Toto (9-4-12):2.08 1.30-1.43-1.55 3.69. Troikka 50.60.

Lähtö 9, lv 2600 m: 1) Gaby Drew/Tapio Perttunen 20.0, 2) Annex 20.9 (59), 3) BWT Rover 21.2 (50), 4) Lucky Rikhard 20.6 (57). Poissa 8,9. Toto (12-7-1): 11.42 9.20-2.49-1.78 31.81.

Lähtö 10, sh 2100 m: 1) Köpi/Seppo Tilli 36.1x, 2) Supina M.A. 35.4 (107), 3) Rosita-Neiti 36.7 (43), 4) Tuulen Tuisku 37.8x (60). Toto (1-15-13):5.36 2.09-3.05-1.48 63.31. Troikka 433,67.

Yleisöä 1057, pelivaihto 324822 mk.

Rullahiihto

VALKEAKOSKI: Kansalliset kisat: Miehet, 15 km: 1) Mika Myllylä Haapajoen Kiilat 34.29,3, 2) Sami Pietilä Valkeakosken Haka -0,1 sekuntia jäljessä, 3) Harri Kirvesniemi Mikkelin Hiihtäjät -0,5, 4) Ilkka Rantala Tampereen Yritys -1,6, 5) Jari Isometsä Alatornion Pirkat -56,6, 6) Jani Peltotalo Valkeakosken Haka -1.03,1.

Naiset, 7,5 km: 1) Milla Jauho Nakkilan Vire 19.41,7, 2) Riikka Sirviö Jyväskylän Hiihtoseura -35,3, 3) Sari Koskinen Forssan Salama -1.32,4, 4) Hanna Pohjantähti Valkeakosken Haka -1.42,0, 5) Tanja Niemelä Valkeakosken Haka -2.02,2, 6) Paula Heinonen Valkeakosken Haka -2.15,0.

Squash

HONG KONG: Miesten 74000 dollarin turnaus: Loppuottelu: Jonathon Power Kanada (3)-Peter Nicol Skotlanti (1) 15-14, 15-11, 15-14.

Suunnistus

ANTTOLA: SM-viestit: Miehet, 7,3-7,4 + 2 x 6,0-6,2 km + 8,2 km: 1) Kalevan Rasti Joensuu (Kimmo Liljeström, Harri Romppainen, Simo Martomaa, Mikael Boström) 3.02.33, 2) Delta Länsi-Uusimaa (Jari Laitamäki, Jarmo Salmelin, Miika Hernelahti, Jarkko Huovila) -5.15, 3) Rajamäen Rykmentti (Lasse Torpo, Marko Väisänen, Mikko Vehmas, Reijo Mattinen) -5.23, 4) Suunta 101 Jyväskylä -6.26, 5) Pargas IF -6.56, 6) IF Femman Mustasaari -8.00, 7) Turun Suunnistajat -8.04, 8) Tampereen Pyrintö -8.05, 9) OK77 Kauniainen -8.19, 10) Lynx Kirkkonummi -8.29.

Naiset, 2 x 4,4-4,6 + 2 x 5,3-5,4 km: 1) Liedon Parma (Anu Ekström, Katja Peltola, Reeta-Mari Kolkkala, Anniina Paronen) 2.44.36, 2) Angelniemen Ankkuri (Kirsi Tiira, Marika Mikkola, Satu Vesalainen, Johanna Asklöf) -0.26, 3) Tampereen Pyrintö (Sari Saarijärvi, Henna-Riikka Huhta, Heidi Haapasalo, Annika Viilo) -1.42, 4) Pargas IF -8.34, 5) Keravan Urheilijat -11.22, 6) Kangasala SK -12.57, 7) Rajamäen Rykmentti (1) -14.40, 8) Oulun Suunnistajat -15.06, 9) Rajamäen Rykmentti 2 -16.40, 10) Lynx -18.08.

Miehet, 20 v, 3 x 5,5-5,7 km: 1) SK Pohjantähti Oulu 2.06.30, 2) Turun Suunnistajat -1.52, 3) Suunta 101 -1.59.

Miehet, 18 v, 3 x 4,9-5,1 km: 1) Hyvinkään Rasti 1.56.07, 2) IF Sibbo Vargarna -1.42, 3) Tampereen Pyrintö -4.08.

Naiset, 20 v, 3 x 4,4-4,6 km: 1) Rasti-Lukko Rauma 1.58.10, 2) Turun Suunnistajat -2.18, 3) Pargas IF -3.26.

Tennis

NEW HAVEN, Connecticut: 450000 dollarin WTA-turnaus: Välierät: Steffi Graf (4) Saksa-Lindsay Davenport (1) USA 6-3, 7-6 (8-6), Jana Novotna (2) Tšekki-Julie Halard-Decugis Ranska 6-4, 6-4.

Loppuottelu: Steffi Graf Saksa (4)-Jana Novotna Tshekki (2) 6-4, 6-1.

JERICHO, New York: Miesten 315000 dollarin turnaus: Välierät: Patrick Rafter Australia (2)-Greg Rusedski Britannia (4) 6-4, 7-5, Felix Mantilla Espanja (8)-Marat Safin Venäjä 6-3, 5-7, 6-4.

BROOKLINE, Massachuttes: Miesten turnaus: Välierät: Paul Haarhuis Hollanti-Cedric Pioline Ranska (3) 7-5, 4-6, 6-3, Michael Chang USA (4)-Sebastien Grosjean Ranska 7-5, 4-6, 6-3.

Triathlon

LAUSANNE: MM-kilpailut (uinti 1,5 km+pyöräily 40 km+juoksu 10 km): Naiset: 1) Joanne King Australia 2.07.23, 2) Michelle Jones Australia 2.08.03, 3) Evelyn Williamson Uusi-Seelanti 2.08.12.

Vesihiihto

HARJAVALTA: SM-kilpailut: Naiset: 1) Laura Lammi TVK 1609,9, 2) Tanja Tiainen TVK 618,2, 3) Mirva Peltoniemi TVK 347,2.

Miehet: 1) Antti Laakso VVK 1898,3, 2) Kari Jääskeläinen HVK 1623,4, 3) Robin Bergholm TVK 1160,2.

Yleisurheilu

Suomi-Ruotsi-maaottelu: Miehet: Loppupisteet: Suomi 206, Ruotsi 200.

Keihään korjatut tulokset: Keihäs: 1) Aki Parviainen S 82,44, 2) Harri Hakkarainen S 82,16, 3) Daniel Ragnvaldsson R 69,08, 4) Mattias Eriksson R 68,25, 5) Rikard Krook R 66,11. Matti Närhi (79,57) hylättiin.

Pisteet: S 12, R 9.

RIETI: Kv. kilpailut: Miehet: 100 m: 1) Seun Ogunkoya Nigeria 10,09, 2) Davidson Ezinwa Nigeria 10,18, 3) Percival Spencer Jamaika 10,19.

1) Spencer 20,44, 2) Geir Moen Norja 20,49.

400 m: 1) Michael McDonald Jamaika 45,25, 2) Danny McCray USA 45,51.

800 m: 1) Mark Everett USA 1.44,72, 2) Norberto Tellez Kuuba 1.45,07, 3) Andrea Longo Italia 1.45,19.

1500 m: 1) Noureddine Morceli Algeria 3.33,58, 2) Miloud Abaoub Algeria 3.34,37, 3) Frederick Cheruiyot Kenia 3.34,89.

110 m:n aidat: 1) Florian Schwarthoff Saksa 13,44, 2) Stanislav Olijar Latvia 13,51.

3000 m:n esteet: 1) Alessandro Lambruschini Italia 8.15,50, 2) Brahim Boulami Marokko 8.17,05, 3) Ramiro Moran Espanja 8.17,49.

Korkeus: 1) Javier Sotomayor Kuuba 231, 2) Staffan Strand Ruotsi 231, 3) Stefan Holm Ruotsi 228.

Seiväs: 1) Lawrence Johnson USA 580, 2) Viktor Tshistjakov Venäjä 570.

Kuula: 1) Aleksandr Bagatsh Ukraina 20,77, 2) Sven Buder Saksa 20,57, 3) Paolo Dal Soglio Italia 20,56.

Naiset: 100 m: 1) Chandra Sturrup Bahama 11,26, 2) Natalia Voronova Venäjä 11,33.

200 m: 1) Voronova 22,93, 2) Nora Ivanova Bulgaria 23,05.

800 m: 1) Maria Mutola Mosambik 1.57,71, 2) Larissa Mihailova Venäjä 1.58,71, 3) Natalia Duhnova V-Venäjä 1.59,22.

3000 m: 1) Maria Pantjuhova Venäjä 8.42,11, 2) Marta Dominiguez Espanja 8.44,10, 3) Andrea Suldesova Tshekki 8.45,05.

Pituus: 1) Niurka Montalvo Kuuba 693, 2) Fiona May Italia 683, 3) Tunde Vaszi Unkari 677.

KÖNIGS WUSTERHAUSEN, Saksa: Kv. kilpailut: Miehet: 100 m: 1) Innocent Asonze Nigeria 10,06, 2) Kevin Braunskill USA 10,16.

200 m: 1) Braunskill 20,53.

400 m: 1) Alejandro Cardenas Meksiko 45,66, 2) Tomasz Czubak Puola 45,66.

110 m:n aidat: 1) Krzysztof Mehlich Puola 13,41.

Naiset: 100 m: 1) Petja Pendratsheva Bulgaria 11,12.

400 m: 1) Loren Graham Jamaika 51,05, 2) Helena Fuchsova Tshekki 51,29.

800 m: 1) Mardera Hyman Jamaika 2.00,98.

100 m:n aidat: 1) Gillian Russell Jamaika 12,77, 2) Angie Vaughn USA 12,82, 3) Katie Anderson Kanada 12,97.

Moukari: 1) Susanne Keil Saksa 62,96.

Urheilun luetuimmat
  1. 1

    Homer Simpson hakkaa päätään baaritiskiin, kun orastava voitto jäi tulematta – saksalaisjoukkue vaihtoi Kummelin Simpsoneihin

  2. 2

    Kohunyrkkeilijä Tyson Fury voi taas otella – raskaan sarjan entinen maailmanmestari vapautui kilpailukiellostaan

  3. 3

    Lentopallonaisten päävalmentaja iloitsi pääsystä kultaiseen Euroopan liigaan – ”Tällainen liiga palvelee meitä todella hyvin”

  4. 4

    Saksan vihatuin jalkapallojoukkue kuvasi tunteitaan Kummelin klassikkosketsillä katastrofaalisen tappion jälkeen – NBA-joukkue ja Danske Bank ovat käyttäneet samaa pätkää

  5. 5

    Maalivahti Atte Engren jatkaa HIFK:ssa tulevinakin kausina – joukkue teki myös kaksi muuta jatkosopimusta

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Dopingista epäiltyjen venäläishiihtäjien lista kasvoi kolmella – mukana Lahden MM-hiihtojen kultamitalisti

  2. 2

    Veneessä 90 ruokapakettia ja ”hirveä määrä” kosteuspyyhkeitä – 15 kilolla itseään lihottaneen Sam Öhmanin alaston yksinsoutu Atlantin yli lykkääntyi myrskyn takia

  3. 3

    Selkävaivainen Lauri Markkanen hämmästytti jalkapallotaidoillaan – seurasi Chicagon tappelupukareiden loisto-otteita puku päällä

  4. 4

    Yksi oivallus auttoi maailmanmestariksi tähtäävää ja suurperheestä unelmoivaa Edis Tatlia tekemään ratkaisevan muutoksen: ”Naama näytti siltä, että olisin otellut 20 erää”

  5. 5

    Yle: Tasa-arvovaltuutettu vaatii Palloliitolta selvitystä miesten ja naisten maajoukkuepalkkioista

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Kummelin Heikki Silvennoinen on ymmällään ja otettu sketsinsä maailmanlaajuisesta suosiosta: ”Pääasia, että ihmiset nauravat”

  2. 2

    Saksan vihatuin jalkapallojoukkue kuvasi tunteitaan Kummelin klassikkosketsillä katastrofaalisen tappion jälkeen – NBA-joukkue ja Danske Bank ovat käyttäneet samaa pätkää

  3. 3

    Venäjän lippu ei liehu olympialaisissa, KOK antoi maan varapääministerille elinikäisen porttikiellon – ”Tämä on vahva viesti myös muille – urheilussa ei suvaita vilppiä”

  4. 4

    Ilkka: Poliisi tutkii kahden jalkapalloilijan kuolemaan johtanutta kolaria tappona – pelaajien auto ajautui vastaan tulleen kuorma-auton eteen

  5. 5

    ”Saalistajaksi” nimetty entinen hiihtovalmentaja sai 12 vuoden vankeustuomion seksuaalisesta hyväksikäytöstä – uhreista nuorimmat olivat 12-vuotiaita

  6. Näytä lisää

Kommentit

    Ei vielä kommentteja. Kirjoita ensimmäinen.

    Näytä lisää
    Luetuimmat
    1. 1

      Tarina opiskelijanaisen täysin surkeasta seksiyöstä nousi maailmanlaajuiseksi hitiksi – Miksi annamme huonon seksin tapahtua?

    2. 2

      Lautakunta tyrmäsi Helsingin suurmoskeijan: tonttia ei varata, pääsyynä hankkeen rahoituksen alkuperä

    3. 3

      Ultra Bran jälkeen Vuokko Hovatta menetti ensin lapsen ja sitten miehensä: ”On lohdullista tietää, että aika kauheistakin asioista voi selvitä”

      Tilaajille
    4. 4

      Uusi Tähtien sota -elokuva The Last Jedi on niin hyvä, että se pääsee jo lähelle alkuperäistä trilogiaa

    5. 5

      Espoon ja Vantaan bussilinjoja saatetaan joutua katkaisemaan lumen takia – Espoossa yhä lähes 5 000 taloutta ilman sähköä

    6. 6

      Väitteet siitä, että presidenttipari ei kutsunut Linnan juhliin kulttuuriväkeä, ovat totaalista hölynpölyä

    7. 7

      Helsingissä rytisee nyt pelti, märkä lumi kaatanut kymmeniä puita – kolareita eri puolilla Suomea

    8. 8

      Suojelupoliisi haluaa perustaa vakoilukoulun – Supo ja Puolustusvoimat tarvitsevat 130 uutta työntekijää tiedustelulakeja toteuttamaan

    9. 9

      Sikarin muotoista asteroidia tarkkaillaan radioteleskoopilla – se on niin outo, että siinä voisi olla merkkejä vieraasta sivilisaatiosta

    10. 10

      Kaarina Hazard nauraa asianajajan välityksellä uhkailevalle miehelle #MeToo-keskustelussa – ”Kasvoton valta yrittää sabotoida naisten järjestäytymis­yritykset”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      #Metoo-kampanja voi lannistaa ujot ja kokemattomat pojat

    2. 2

      Venäjä saattaa antaa Ruotsille ikävän joululahjan: Iskander-ohjuksia naapuriin – Mutta miksi ohjus­kohut hymyilyttävät Venäjän tuntevia suomalais­sotilaita?

      Tilaajille
    3. 3

      Kiinalaismedia: Hurjia selfie-kuvia harrastanut mies putosi pilvenpiirtäjästä ja kuoli

    4. 4

      Tarina opiskelijanaisen täysin surkeasta seksiyöstä nousi maailmanlaajuiseksi hitiksi – Miksi annamme huonon seksin tapahtua?

    5. 5

      Sikarin muotoista asteroidia tarkkaillaan radioteleskoopilla – se on niin outo, että siinä voisi olla merkkejä vieraasta sivilisaatiosta

    6. 6

      Vuosikymmeniä paraatipaikalla polkuhintaan kirjoja myynyt antikvariaatti kaatui Helsingin kaupungin vuokran­korotuksiin – ”Olemme pelanneet tähänkin asti minimikatteella”

    7. 7

      Ensin Vantaa kaatoi tonnikaupalla lasten ruokaa roskiin, nyt kaupunkilaiset maksavat siitä miljoona euroa – ”Käsittämätön virhe”, luonnehtii poliitikko

    8. 8

      Mielikuva automarketissa ravaavasta ”prisma­perheestä” lykkää lapsen­tekoa – kolme–nelikymppisten ruuhka­vuodet pakkautuvat yhä lyhyempään jaksoon

    9. 9

      Suomalaismies vaati Googlelta 120 000 euron korvauksia henkisestä kärsimyksestä, kivusta ja särystä, mutta joutui itse maksajaksi

    10. 10

      Potilas ohjattiin päivystyksestä sydänfilmiin Vantaalla, parkkisakko mätkähti – Viranomainen tiukkana: Sakon saa anteeksi ”jos joutuu tyyliin suoraan leikkaussaliin”

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Helsinkiläis­nainen otti kuvan pyörä­tielle pysäköidystä paketti­autosta – autosta tuli poliisi ja vei ilman henkilöllisyys­todistusta liikkeellä olleen naisen putkaan

    2. 2

      Kuvia Suomesta, osa 27: Mikko Suutarinen valokuvasi kuljettajia, jotka muistuttavat ajoneuvojaan

    3. 3

      Alma on julkaissut musiikkia vain vajaat 17 minuuttia – Onko hän todella kansain­välisesti menestynein suomalainen artisti?

      Tilaajille
    4. 4

      Tämä kysymys kysytään lähes jokaisessa työhaastattelussa, sillä se paljastaa työntekijästä paljon – Näin vastaat siihen oikein

      Tilaajille
    5. 5

      Toimittaja kyykkäsi viikon ajan: asennon vaikeus ja kivistys yllättivät, muiden kummastelu ja muotikin haittasivat – lopulta käteen jäi uusi, terveellinen tapa

      Tilaajille
    6. 6

      Onko tässä Linnan juhlien hervottomin kuva – Oletko koskaan nähnyt Timo Soinia yhtä onnellisena?

    7. 7

      Kyykky on tämän hetken kovin hitti – Tätä Mariah Careyn kyykkyasentoa on vaikea päihittää, ja siksi fanit rakastavat sitä

    8. 8

      HS:n lukijat äänestivät suosikkinsa Linnan juhlien näyttävimmistä puvuista – kärki­viisikossa säihkyviä paljetteja, upeita laahuksia ja Suomen leijonalla koristeltu housupuku

    9. 9

      Kummelin Heikki Silvennoinen on ymmällään ja otettu sketsinsä maailmanlaajuisesta suosiosta: ”Pääasia, että ihmiset nauravat”

    10. 10

      Viiden lapsen isä Topi Linjama erosi vanhoillislestadiolaisuudesta ja puolustaa nyt isien asemaa – Isä on monessa perheessä juoksupoika ja äiti projektipäällikkö, hän sanoo

      Tilaajille
    11. Näytä lisää