Urheilu

Sunnuntain tulospörssi Amerikkalainen...

Tilaajille

Sunnuntain tulospörssi

Amerikkalainen

jalkapalloilu VAAHTERALIIGA: Seinäjoen Crocodiles-Oulun Northern Ligts 32-0 (20-0), Turun Trojans-Rovaniemen Stars 17-33 (0-13).

Roosters 6 6 0 0 296- 33 12 Turku 7 5 0 2 155- 95 10 Rovaniemi 7 5 0 2 145-122 10 Seinäjoki 7 4 0 3 175-110 8 Porvoo 6 2 0 4 119-200 4 Giants Hki 6 1 0 5 83-245 2 - - - - - - - - - - - -Oulu 7 0 0 7 60-228 0 Seuraava ottelu: 2. 8. Helsingin Roosters-Porvoon Butchers.

Ammunta

BORDEAUX, Ranska: EM-kilpailut: Miehet: Vapaapistooli: 1) Martin Tenk Tshekki 660,2 (564+96,2), 2) Taniu Kiriakov Bulgaria 660,1 (562+98,1), 3) Igor Basinski V-Venäjä 657,1 (564+93,1), ...suomalaiset: 24) Teemu Tiainen 553, Teemu Lahti 535.

Naiset: Urheilupistooli: 1) Maria Grozdeva Bulgaria 691,1 (589+102,1), 2) Nino Salukvadze Georgia 687,9 (588+99,9), 3) Jauhenia Galuza V-Venäjä 683,3 (584+99,3), ...32) Ritva Karri Suomi 569.

Miehet: Vakiopistooli: 1) Michael Nestrujev Venäjä 582, 2) Sergei Pytzianov Venäjä 579, 3) Petter Brandli Norja,...6) Paavo Palokangas Suomi 569,...16) Jari Koivu Suomi 560,...27) Teemu Lahti Suomi 544.

Pojat: Pienoiskivääri, 3x40 ls: ...11) Henry Häkkinen Suomi 1141,...24) Antti Puhakka Suomi 1130,...42) Juha Rutonen Suomi 1106.

ST-JEAN DE MARSACQ: Miehet: Vapaakivääri, 300 metriä, 60 ls: Juokkueet: 1) Tshekki 3483 (ME), 2) Norja 3481, 3) Ranska 3477, ...7) Suomi 3443.

Juha Hirvi (1155 pistettä) ja Kari Pennanen (1144) selviytyivät henkilökohtaiseen kilpailuun. Tapio Säynevirta (1144) karsiutui.

Miehet: Vapaakivääri, 300 metriä, 3x40 ls: 1) Radim Novak Tshekki 1167, 2) Pascal Bessy Ranska 1166, 3) Johan Gustafsson Ruotsi 1165, 4) Öiving Sirevaag Norja 1164, 5) Juha Hirvi Suomi 1163, 6) Roger Chassat Ranska 1161,...18) Kari Pennanen Suomi 1150.

Naiset: Urheilukivääri (GP-laji), 300 m, 3x20 ls: 1) Oriana Scheuss Sveitsi 579, 2) Gaby Bühlmann Sveitsi 574, 3) Lindi Hansen Norja 573,...6) Helena Juppala Suomi 562.

LOHTAJA: Kasa-ammunnan PM-kilpailut, 2. päivä: Raskas luokka, 200 m, 5x5 ls: 1) Tommi Nissilä Suomi 88,95 mm, 2) Lauri Wikman Suomi 93,33 mm, 3) Mauri Niittymies Suomi 95,65, 4) Bo Petterson Ruotsi 97,79, 5) Jouko Kinnunen Suomi 97,92.

Kilpailun pienimmän 5 laukauksen kasan (7,91 mm) ampui Jussi Niemelä.

Raskas luokka, 100 m+200 m, 2x (5x5) ls: 1) Kinnunen 1,4182, 2) Petterson 1,5908, 3) Keijo Pulliainen Suomi 1,6936, 4) Nissilä 1,6957, 5) Niittymies 1,7110.

Joukkuekilpailu: 1) Janne Juntunen/Timo Juntunen/Kinnunen 5,1099, 2) Niittymies/Wikman/Jari Raudaskoski 5,5722, 3) Jari Ollila/Timo Leipälä/Juha Murisoja 5,5769.

LAHTI: Haulikkoammunnan SM-kilpailut: Trap, lopputulokset: Miehet, 3x25+50+finaalissa 25 kiekkoa: 1) Petri Nummela LahdAS 137 (115+22, uusinnassa 1), 2) Reino Laine K64, Häme 137 (112+25), 3) Tommi Andelin MäntsälKMS 136 (115+21), 4) Heikki Korander Vihdin AS 135 (112+23), 5) Pasi Oksa PHK, Pori 134 (112+22), 6) Jouko Rauma LahdAS 131 (112+19).

Joukkuekilpailu: 1) Lahden Ampumaseura 333 (Nummela 115, Risto Rämö 110, Ari Jokinen 108), 2) Mäntsälän KMS 323 (Andelin 115, Henrikki Vitali 110, Anton Moreira 98), 3) Lahden Ampumaseura (2) 320 (Rauma 112, Matti Nummela 108, Kari Kopra 100).

OULU: Haulikkoammunnan SM-kilpailut: Skeet, yleinen sarja, 75 kiekon jälkeen: 1) Timo Hartikainen KontU (25+25+25) 75, 2) Timo Laitinen SSG (24+25+25) 74, 3) Arto Hamonen MA (24+25+25) 74, 4) Asko Viinikka TorSA (24+24+24) 72, 5) Jarmo Vilhunen Paukku (23+23+25) 71, 6) Heikki Meriluoto SiUrA (24+23+24) 71, 7) Janne Himanka LMS (24+25+23) 71, 8) Hannu Willman KJ (24+24+23) 71, 9) Seppo Lehtonen OSH (20+25+25) 70, 10) Seppo Tarvainen KSA (22+23+25) 70.

HELSINKI: 26. Viikin kisat, pienoiskivääri 60 ls makuu, yleinen: 1) Jarmo Perttunen SMY 598, 2) Antti Salminen KaarU 596, 3) Tero Hovila PuKu 594.

Naiset: Hilkka Järvinen SMY 581. N20: Hanna Niiranen JA 575. Y20: Mikko Kokko PuKu 589. Y50: Paavo Pyykkönen SMY 592. Y60: Olli Silanto SaSA 591. Y70: Heimo Kohijoki PorkkA 589.

Autourheilu

HOCKENHEIM: Formula 1:n MM-sarjan kilpailu 10/16: 1) Eddie Irvine Britannia, Ferrari 1.21,5894 (keskinopeus 224,723 km/t), 2) Mika Salo Suomi, Ferrari jäljessä 1,007 sekuntia, 3) Heinz-Harald Frentzen Saksa, Jordan -5,195, 4) Ralf Schumacher Saksa, Williams -12,809, 5) David Coulthard Britannia, McLaren -16,823, 6) Olivier Panis Ranska, Prost -29,879, 7) Alexander Wurz Itävalta, Benetton -33,333, 8) Jean Alesi Ranska, Sauber -1.11,291, 9) Marc Gene Espanja, Minardi -1.48,318, 10) Luca Badoer Italia, Minardi -1 kierros.

Keskeyttäneet: Johnny Herbert Britannia, Stewart 40 kierrosta, Pedro de la Rosa Espanja, Arrows 37, Mika Häkkinen Suomi, McLaren 25, Alex Zanardi Italia, Williams 21, Ricardo Zonta Brasilia, BAR 20, Tora Takagi Japani, Arrows 15, Damon Hill Britannia, Jordan 13, Jarno Trulli Italia, Prost 10, Giancarlo Fisichella Italia, Benetton 7, Rubens Barrichello Brasilia, Stewart 6, Pedro Diniz Brasilia, Sauber 0, Jacques Villeneuve Kanada, BAR 0.

Nopein kierros: Coulthard 1.45,270 (233,331 km/t).

Tilanne kuljettajien MM-sarjassa: 1) Irvine 52 pistettä, 2) Häkkinen 44, 3) Frentzen 33, 4) Michael Schumacher Saksa, Ferrari 32, 5) Coulthard 30, 6) Schumacher 22, 7) Fisichella 13, 8) Barrichello 10, 9) Salo 6, 10) Hill 5, 11) Diniz ja Wurz 3, 13) Herbert ja Panis 2, 15) de la Rosa, Alesi ja Trulli 1.

Tilanne tallien MM-sarjassa: 1) Ferrari 90, 2) McLaren 74, 3) Jordan 38, 4) Williams 22, 5) Benetton 16, 6) Stewart 12, 7) Sauber 4, 8) Prost 3, 9) Arrows 1.

Seuraava kilpailu: 15. 8. Budapest.

BELFAST: Britannian rallimestaruussarjan kilpailu 5/6, Ulsterin ralli: Lopputulokset (20/20 pikataivalta asvaltilla): 1) Neil Wearden Englanti, Vauxhall 2.47.34, 2) Gwyndaf Evans Wales, Seat jäljessä 1.50,9, 3) Mark Higgins Englanti, VW -3.04,1, ...10) Tapio Laukkanen/Kaj Lindström Renault -10.45,2.

Tilanne sarjassa. 1) Laukkanen 144 (3 voittoa), 2) Evans 97, 3) Higgins 93, 4) Martin Rowe Englanti, Renault 88.

Laukkanen/Lindström varmistivat mestaruuden ja Renault valmistajien mestaruuden. Sarjan päätöskisa ajetaan Mansaarella 9.-11. syyskuuta.

Golf

ESPOO: Finnish Masters, Euroopan haastajakiertueen osakilpailu: Lopputulokset, 72/72 reikää, kentän par 72.

272: Lucas Parsons Autralia, 273: Thomas Nörret Tanska, 276: Erol Simsek Saksa, 277: Mikael Piltz Suomi, Leif Westerberg Ruotsi, 279: Luis Claverie Espanja, Knud Storegaard Tanska, Simon Hurd Englanti, Fredrik Henge Ruotsi, ...286: Mika Lehtinen Suomi, Mikko Ilonen (am) Suomi, 291: Panu Kylliäinen (am) Suomi.

STRAFFAN, Irlanti: Euroopan ammattilaiskiertueen osakilpailu: Kolmas päivä, 54/72 reikää, kentän par 72, 199: Darren Clarke P-Irlanti, 205: Peter O'Malley Australia, 206: Lee Westwood Englanti, 207: Colin Montgomerie Skotlanti ja Jose Coceres Argentiina.

Ilmailu

HÄMEENLINNA: Kuumailmapallolennon SM-kilpailut: 1) Jan Fröjdman, 2) Pertti Leppäkoski, 3) Matti Tähtinen.

Keilailu

MILFORD: Yhdysvaltain avoin mestaruuskilpailu: Naiset: Pudotuspelit: 1. kierrosta: Pauliina Aalto Suomi-Marianne DiRupo USA 3-0 (256-179, 279-176, 217-200).

2. kierrosta: Wendy Macpherson USA-Aalto 3-0 (215-168, 247-199, 266-159). Aalto karsiutui jatkosta.

Jalkapalloilu

I DIVISIOONA: Etelälohko: HIK-FinnPa 4-4 (3-1)

25. Teemu Nikkari (Anders Roth) 1-0, 27. Risto Salmi (Antti Latvanen) 1-1, 28. Niclas Grönholm (Nikkari) 2-1, 38. Nikkari (Grönholm) 3-1, 52. Salmi (Oscar Geagea) 3-2, 56. Marko Saarelma (Geagea) 3-3, 67. Kalle Lehtinen 3-4, 74. Nikkari (Grönholm) 4-4. Erotuomari: Jouni Hietala. Yleisöä: 630.

Kultsu-KuPS 0-1 (0-1)

5. Yrjö Happonen (Juha Karvinen) 0-1. Erotuomari: Heikki Pajunen. Yleisöä: 179.

Mikkeli-HIFK 4-1 (2-0)

14. Tommi Sallinen (Tuomas Korpela) 1-0, 27. Jokke Kangaskorpi (Marko Niiranen) 2-0, 52. Jari Nyholm 2-1, 55. Mikko Sundberg (Marko Niiranen) 3-1, 90. Jussi Ukkonen (Kangaskorpi) 4-1. Erotuomari: Tommi Silanne. Yleisöä: 764.

RiPS-AC Vantaa 1-0 (0-0)

73. Jussi Kinnaslampi (Pasi Pullinen) 1-0. Erotuomari: Mika Koskinen. Yleisöä: 227.

HIK 16 9 5 2 39-28 32 Mikkeli 16 6 8 2 26-16 26 Atlantis 15 7 5 3 19-15 26 Honka 16 6 5 5 25-21 23 KuPS 16 6 4 6 26-23 22 RiPS 15 4 6 5 24-25 18 HIFK 15 5 3 7 21-28 18 FinnPa 15 4 5 6 20-22 17 AC Vantaa 16 4 4 8 20-27 16 Joutseno 16 3 3 10 15-30 12 Seuraava ottelu: 4. 8. FinnPa-Atlantis.

Pohjoislohko: KajHa-KPV-j. 2-2 (0-0)

46. Juha Kukkonen 1-0, 54. Paul Heaton (Seppo Lindgren) 2-0, 64. Oma maali 2-1, 76. Obiora Aniche 2-2. Erotuomari: Juha Pulkkinen. Yleisöä: 324.

Kraft-P-Iirot 1-3 (1-0)

36. Rami Louke (Russell Stock) 1-0, 46. Cristian Ciornei 1-1, 69. Iiro Aalto 1-2, 79. Ciornei 1-3. Erotuomari: Herkko Holopainen. Yleisöä: 836.

MuSa-KPT-85 1-0 (1-0)

6. Sami Rintanen 1-0. Erotuomari: Santtu Keto. Yleisöä: 462.

Pyry-Nokia-Jaro 0-5 (0-3)

2. Timo Peltola 0-1, 20. Peltola 0-2, 45. Peltola 0-3, 56. Tero Suominen (Peltola) 0-4, 64. Peltola 0-5. Erotuomari: Vesa Saarinen. Yleisöä: 273.

Tampere U 16 12 2 2 39-13 38 Jaro 16 9 6 1 42-15 33 MuSa 16 8 4 4 27-28 28 Pyry-Nokia 16 7 2 7 27-35 23 TP-Seinäj.

16 6 4 6 35-32 22 P-Iirot 16 6 4 6 19-18 22 KPV-j.

16 5 4 7 22-29 19 Kraft 16 4 4 8 21-29 16 KPT-85 16 3 5 8 21-27 14 KajHa 16 0 5 11 9-36 5 Seuraava ottelu: 7. 8. Pyry Nokia-TP-Seinäjoki.

NAISTEN SM-KARSINTA: TuTo-HJK-j. 3-1 (1-1)

21. Suvi Lindroos (Mirjam Tuomisto) 1-0, 24. Tiina Österlund rp. 1-1, 70. Mira Jalonen 2-1, 89. Eveliina Kohvakka 3-1. Erotuomari: Iiro Leino. Yleisöä: 55.

United 5 4 1 0 16- 6 13 TuTo 5 4 1 0 9- 4 13 SibboV 6 3 0 3 11- 7 9 PU-62 6 3 0 3 13-11 9 HJK-j.

4 0 0 4 3-13 0 - - - - - - - - - - - -JyPK 4 0 0 4 2-13 0 NAISTEN Suomen cup, puolivälierä: Ilves-Ladenso 4-0 (1-0)

28. Anna Virolainen 1-0, 65. Tanja Petäjä 2-0, 86. Henna Yläsuo 3-0, 89. Annika Tossavainen 4-0. Erotuomari: Jukka Aaltio. Yleisöä: 60.

II DIVISIOONA: Etelälohko: Huima-Pallo-Lahti 2-0 (2-0), Hämeenlinna-PP-70 10-1 (6-1).

Länsilohko: Gnistan-EuPa 1-2 (1-0) (32. Tommi Kaartinen 1-0, 52. Juho Kauppi 1-1, 68. Toni Koivunen 1-2).

Itälohko: Kings-VaPa 1-0 (0-0), Kuusankoski-PK-37 3-1 (1-0), NP-H-JiiPee 1-2 (0-0), Rakuunat-WTP 2-0 (0-0).

Pohjoislohko: GBK-Korsholm 0-3 (0-1), Malax IF-Visa-Kemi 2-2 (0-1).

LONTOO (Wembley): Hyväntekeväisyysottelu Charity Shield: Arsenal-Manchester Utd 2-1 (0-1)

37. Dwight Yorke 0-1, 67. Nwankwo Kanu rp. 1-1, 77. Ray Parlour 2-1. Yleisöä 70185.

SVEITSIN liiga: Basel-Delemont 3-0, Yverdon-Grasshoppers 2-0, Lugano-Lausanne 1-1, Neuchatel Xamax-St. Gallen 2-2, Zürich-Lüzern 1-1.

RANSKAN liiga, avauskierrosta: Paris Saint-Germain-Troyes 1-0, Metz-Rennes 0-0, Nantes-Le Havre 1-0, Lyon-Montpellier 1-2, Strasbourg-Lens 1-0, Marseille-Sedan 3-0, Auxerre-Nancy 2-1.

TANSKAN superliiga, 2. kierrosta: Vejle-Bröndby 0-4, AGF-Herfölge 1-1, OB-AB 0-3, Silkeborg-FC Kööpenhamina 0-0, Lyngby-Esbjerg 5-1. Sarjakärki: Bröndby ja AB 6, Silkeborg ja Herfölge 4.

Koripalloilu

HUSKVARNA, Ruotsi: Naisten (20-v.) EM-karsinta: Ruotsi-Suomi 65-60 (34-31)

Suomi: Reetta Piipari 15/1 (5x3 p), Jenni Laaksonen 10/3, Aino Mannio 10/2, Meri Hyrske ja Kaisa Höök 8/1, Jutta Körkkö 3/3, Elina Kurikka, Mia Liimo ja Nina Sandell 2/2, Alli Arppe ja Erja Hakamäki 0/0.

Suomi-Belgia 53-50 (29-24)

Suomi: Laaksonen 10/11, Körkkö 7/4, Kekki 2/3, Arppe 1/1, Liimo 10/2, Sandell 10/3, Kurikka 2/4, Höök 2/0, Piipari 9/4.

Suomi karsiutui. Italia on jo varmistanut jatkopaikan. Toisessa jatkopaikassa vahvimmin kiinni Puola.

Lentopalloilu

EURA: Istumalentopalloilun kv. turnaus: Miehet: Välierät: Iran A-Suomi 3-1 (25-9, 19-25, 25-14, 25-20) Iran B-Hollanti 3-0 (25-14, 25-14, 25-13) Loppuottelu: Iran B-Iran A 3-2 (27-25, 18-25, 25-13, 24-26, 15-8) Pronssiottelu: Suomi-Hollanti 3-0 (25-21, 25-20, 25-21) Loppujärjestys: 1) Iran B, 2) Iran A, 3) Suomi, 4) Hollanti, 5) Saksa, 6) Norja.

Naisten maaottelu: Suomi-Hollanti 3-2 (21-25, 19-25, 25-11, 28-26, 15-13).

Melonta

RUOVESI, Haapasaari: SM-kilpailut: Miehet: K-1 500 m: 1) Kimmo Latvamäki 1.43,58, 2) Mikko Keso 1.44,20, 3) Panu Kanniainen 1.44,89, 4) Petteri Pitkänen 1.45,68, 5) Jani Krappe 1.48,53, 6) Jaakko Selivaara 1.47,68.

K-2 500 m: 1) Mikko Keso/Panu Kanniainen 1.34,23, 2) Kimmo Latvamäki/Marko Vasenius 1.37,97, 3) Vesa Tainio/Jani Krappe 1.39,12, 4) Jaakko Selivaara/Juha Selivaara 1.41,34, 5) Heikki Ritvos/Tuomas Piironen 1.43,52, 6) Jari Heinonen/Marko Tuohimaa 1.45,52.

K-1 5000 m: 1) Kimmo Harikoski 20.50,62, 2) Jaakko Selivaara 22.23,84, 3) Jani Krappe 22.25,07, 4) Vesa Karhu 22.40,72, 5) Vesa Tainio 22.45,11, 6) Tuomas Piironen 22.46,25.

K-1, 200 m: 1) Kimmo Latvamäki RKP 36,72, 2) Panu Kanniainen M 36,78, 3) Mikko Keso M 37,37, 4) Marko Vasenius RKP 37,58, 5) Lauri Palmroth RKP 37,58, 6) Petteri Pitkänen W 37,64. K-2, 200m: 1) Keso/Kanniainen 33,32, 2) Latvamäki/Palmroth 33,89, 3) Jaakko Selivaara/Juha Selivaara AhlU 36,69.

K-1, 1000 m: 1) Latvamäki 3.53,37, 2) Keso 3.53,65, 3) Kalle Mikkonen KaMe 3.57,18, 4) Pitkänen 3.59,73, 5) Palmroth 3.59,92, 6) Jaakko Selivaara 4.00,85. K-2, 1000 m: 1) Keso/Kanniainen 3.41,34, 2) Vasenius/Palmroth 3.43,37, 3) Vesa Tainio/Jani Krappe RSM 3.45,81.

Naiset: K-1 500 m: 1) Jenni Honkanen 2.01,69, 2) Filippa Sjöberg 2.02,90, 3) Anne Rikala 2.05,92, 4) Terhi Nissilä 2.10,01, 5) Jenni Walinen 2.13,52, 6) Johanna Leino 2.14,34.

K-2 500 m: 1) Anne Rikala/Terhi Nissilä 1.54,51, 2) Maarit Poikela/Jenni Honkanen 1.56,34, 3) Hanna Walinen/Filippa Sjöberg 1.56,92, 4) Aliisa Kulmala/Johanna Leino 2.00,82, 5) Jenni Walinen/Erica Bäckström 2.02,18, 6) Laura Inha/Merja Mikkola 2.04,52.

K-1 5000 m: 1) Terhi Nissilä 24.10,36, 2) Jenni Walinen 24.13,18, 3) Merja Mikkola 24.17,48, 4) Laura Inha 24.20,05, 5) Johanna Leino 24.22,81, 6) Aliisa Kulmala 24.27,47.

K-1, 200 m: 1) Jenni Honkanen VeSa 42,58, 2) Anne Rikala KaMe 44,37, 3) Filippa Sjöberg C 44,70, 4) Terhi Nissilä KaMe 44,76, 5) Anna Liiman C 45,79, 6) Johanna Leino KaMe 46,85. K-2, 200 m: 1) Rikala/Nissilä 40,86, 2) Liiman/Sjöberg 41,47, 3) Honkanen/Kirsi Tuominen VeSa 42,54. K-1, 1000 m: 1) Sjöberg 4.31,40, 2) Honkanen 4.33,59, 3) Rikala 4.36,43, 4) Nissilä 4.37,84, 5) Laura Inha PM 4.45,73, 6) Jenni Walinen C 4.46,04. K-2, 1000 m: 1) Rikala/Nissilä 4.16,47, 2) Hanna Walinen/Sjöberg Canoa 4.18,95, 3) Inha/Merja Mikkola PM 4.19,25.

LIEKSA: Rodeomelonnan SM- ja Euro-cup-osakilpailu: Miehet: K-1: 1) Pekka Heikkinen Suomi, JoeKa, 2) Tuomas Niskanen Suomi, KyHä, 3) Petteri Kuuskoski Suomi, EsEs, 4) Mikko Olli Suomi, KoMe, 5) Ali Donald Irlanti, ... 7) Simo Pylväs Suomi, 8) Ilkka Hyyppä Suomi, OSM, ... 10) Tuukka Tarkki Suomi, MeVä.

Naiset: K-1: 1) Tiina Kärkkäinen Suomi, Lime, 2) Anita Hicks Suomi, OSM, 3) Terhi Skutnabb Suomi, IsMe, 4) Sanna Laukkanen Suomi, JoKa, 5) Teija Perälä Suomi, JoKa, 6) Marjaana Ahtiainen Suomi, MaMe.

Miehet, 18 v: K-1: 1) Harri Myllynen Suomi, LiMe, 2) Jonne Hirvonen Suomi, IsMe, 3) Tuomas Kuronen Suomi, PKS, 4) Miika Kuronen Suomi, PKS, 5) Juuso Joona Suomi, 6) Kalle Varis Suomi, 7) Antti Tasanen Suomi.

Miehet, 35 v: K-1: 1) Ari Blomster Suomi, OSM, 2) Jarmo Perälä Suomi, JoKa, 3) Tom Grönkvist Suomi, MaMe, 4) Jouko Haapoja Suomi, KPRm, 5) Kalervo Mäkelä Suomi, KPRm, 6) Jyrki Kuisma Suomi, MeVi, 7) Juha Hämäläinen Suomi, MaMe, 8) Seppo Rajaniemi Suomi, OSM.

Miehet: C1: 1) Marko Hakolahti Suomi, JoeKa, 2) Tuomas Kuronen Suomi, PKS, 3) Miika Kuronen Suomi, PKS. Squirt: 1) Tuomas Niskanen Suomi, KyHä, 2) Risto Vähämäki Suomi, 3) Ilkka Hyyppä Suomi, OSM.

Moottoripyöräily

NAMUR: MM-motocross 500 ksm 9/13 osakilpailu Belgiassa: 1. erä: 1) Peter Johansson SWE KTM, 2) Villie van Wessel HOL Husqvarna, 3) Miska Aaltonen FIN Yamaha, 4) Alessandro Puzar ITA Yamaha, 5) Sigmund Bauer GER KTM.

2. erä: 1) Shayne King NZL KTM, 2) Bartolini, 3) Wessel, 4) Johansson, 5) Joel Smets BEL Husaberg . . . Aaltonen kesk.

Tilanne sarjassa 9/13 osakilpailun jälkeen.

1) Bartolini 241, 2) Johansson 201, 3) Yves Demaria FRA Husqvarna 197, 4) Smets 167 . . . 8) Aaltonen 120.

HYVINKÄÄ: Speedwayn SM-liiga: 1) Seinäjoen Kotkat 39 pistettä, 2) Pietari Neva 35, 3) Hanavalinta, Hyvinkää 31, 4) Helsingin Leijonat 15. Helsingin pistemiehet Marko Hyyryläinen 5, Sam Myllymäki 4, Janne Koivula 3 ja Ville Tuukia 3.

I-divisioona: 1) Ampiaiset, Kuusankoski 58 pistettä, 2) Tigers, Karhula 31, 3) Intiaanit, Helsinki 19, 4) Kobrat, Kuusankoski 11.

Pesäpalloilu

MIESTEN SUPERSARJA: Hamina-Oulu 2-0 (9-0, 1-0)

Hyvinkää-Kitee 0-1 (4-7, 4-4) Jyväskylä-Sotkamo 0-2 (2-10, 2-4)

Kankaanpää-Pattijoki 2-0 (4-0, 8-4)

Seinäjoki-Kouvola 2-0 (5-1, 3-0)

Kitee 27 19 3 0 1 4 195-105 65 Sotkamo 25 15 5 0 3 2 224- 73 59 Hyvinkää 25 10 6 0 3 6 225-153 45 Jyväskylä 25 11 4 0 3 7 183-131 45 K-korva 26 12 2 0 4 8 176-190 44 Oulu 26 11 3 0 2 10 163-172 41 K-pää 25 9 4 0 5 7 162-193 40 Pattijoki 26 9 3 0 5 9 179-156 38 Seinäjoki 28 6 5 0 7 10 155-189 35 - - - - - - - - - - - -Alajärvi 25 7 4 0 4 10 190-174 33 Ulvila 25 5 6 0 1 13 165-224 28 Hamina 25 4 1 0 4 16 113-235 19 Kouvola 26 1 2 0 6 17 97-232 14 Seuraavat ottelut: 3. 8. Hamina-Jyväskylä, Kankaanpää-Hyvinkää, Kouvola-Ulvila, Sotkamo-Alajärvi.

NAISTEN SUPERSARJA: Siilinjärvi-Pori 2-1 (4-2, 2-5, 2-0), Viinijärvi-Rauma 1-0 (4-0, 6-6), Lapua-Vihti 1-2 (5-0, 0-8, 1-2) Siilinjärvi 20 16 3 0 0 1 252-101 55 Oulu 20 14 3 0 2 1 224-104 50 Jyväskylä 19 13 2 0 1 3 230-137 45 Vihti 20 10 3 0 1 6 169-119 37 Lapua 20 8 2 0 3 7 168-176 31 Kajaani 20 7 4 0 1 8 133-148 31 Pori 20 7 2 0 5 6 132-139 30 Peräsein.

20 7 0 0 3 10 148-165 24 Viinijärvi 20 6 1 0 2 11 145-203 23 - - - - - - - - - - - -Tampere 20 4 1 0 3 12 97-173 17 Vimpeli 19 1 3 0 4 11 107-196 13 Rauma 20 1 1 0 0 18 78-222 5 Seuraavat ottelut: 3. 8. Jyväskylä-Vimpeli, Rauma-Lapua.

MIESTEN ykkössarja, yläloppusarja: Haapajärvi-Siilinjärvi 2-0 (5-1, 3-1), Joensuu-Muhos 1-0 (6-1, 3-3), Vimpeli-Loimaa 0-1 (3-5, 5-5), alaloppusarja: Järvenpää-Varkaus 2-1 (6-1, 4-5, 1-0), Kuopio-Kempele 0-1 (1-5, 5-5), Ylivieska-Vähäkyrö 2-0 (4-1, 5-2).

NAISTEN ykkössarja: Hamina-Simo 0-2 (6-7, 2-6), Pattijoki-Ilmajoki 2-0 (5-3, 7-1), Vähäkyrö-Siilinjärvi 1-2 (3-0, 5-9, 0-0, 1-2), Ylihärmä-Lappeenranta 1-0 (4-4, 5-4).

MIESTEN SUOMENSARJA: Etelälohko: Summa-Vihti 2-1 (3-6, 8-1, 5-0).

Länsilohko: Harjavalta-Karstula 1-2 (5-9, 7-6, 0-2), Mynämäki-Vaasa 0-2 (5-14, 8-10).

Itälohko: Juva-Kajaani 0-2 (1-13, 4-22), Kulho-Leppävirta 1-2 (0-2, 7-4, 0-1), Sotkamo-Lohi 2-0 (6-5, 6-2).

Pohjoislohko: Kestilä-Ii 1-2 (2-10, 4-2, 1-3), Pyhäjärvi-Halsua 1-2 (6-3, 2-8, 0-4), Reisjärvi-Veteli 0-2 (1-7, 10-11), Simo-Kiiminki 2-1 (8-3, 6-7, 1-0).

Purjehdus

MARSTRAND, Ruotsi: 2,4mR-luokan MM-kilpailut: Lopputulokset (huonoin tulos pois): 1) Tom Björndal Suomi 9 pistettä (1, 2, 1, 25, 3, 2), 2) Marko Dahlberg Suomi 17 (1, 9, 4, 2, 6, 4), 3) Peter Norlin Ruotsi 29 (4, 3, 3, 21, 1, 18), 4) Ulf Arvidsson Ruotsi Ruotsi 31, 5) Patrik Forsgren Ruotsi 34, 6) Ingmar Björndahl Suomi 43, Veikko Martin Suomi 43, 8) Frits M. Sörensen 45, 9) Martin Holmgren Ruotsi ja Bo Hedensjö Ruotsi 49, ...muut suomalaiset: 12) Rikard Bjuström 55, 14) Jyrki Sipari 67, 16) Bobi Casen 72, 19) Pelle Strömman 79. Björndal voitti maailmanmestaruuden.

SANDEFJORD, Norja: Soling-luokan EM-kilpailut: Ratapurjehdus, lopputulokset: 1) Roy Heinerin venekunta Hollanti 22 pistettä, 2) Sergei Pitshuginin vk. Ukraina 29, 3) Jochen Schuemanin vk. Saksa 31, ...suomalaiset: 14) Staffan Lindberg/Thomas Hallberg/Magnus Borg 117, 15) Jali Mäkilä/Erkki Heinonen/Sami Tamminen 134.

KOTKA: 49er-luokan Kotkan GP, lopputulokset: 1) Petri Karto/Pellervo Matilainen 50 pistettä, 2) Janne Uusi-Autti/Kasimir Johansson 39, 3) Risto Tapper/Jukka Piirainen 36, 4) Thomas Johansson/Jyrki Järvi 29, 5) Jussi Forsman/Ville Forsman 20, 6) Sami Jokinen/Jacob Granqvist 13.

Tilanne GP-sarjassa kilpailun 3/4 jälkeen: 1) Uusi-Autti/Kasimir Johansson ja Tapper/Piirainen 20, 3) Karto/Matilainen 15, 4) Thomas Johansson/Järvi 12, 5) Forsman/Forsman 5, 6) Jokinen/Granqvist ja Patrick Blom/Martin Gahmberg 1.

Sarjan päätöskilpailu Helsingissä 3.-4. syyskuuta.

Pyöräily

TURKU: Ratapyöräilyn SM-kilpailut, 3. päivä: Miehet: 4 km:n takaa-ajo: 1) Sami Hiltunen RuskY 4.50,04, 2) Jukka Heinikainen IF Länken 4.50,42, 3) Esko Salminen RuskY 5.00,58, 4) Matti Helminen HelsCC 5.00,62, 5) Jyrki Terävuo TuUl 5.05,30, 6) Jani Vesa JärvenpP 5.05,98. Eräajo: 1) Samu Laine RuskY, 2) Antti-Jussi Lummelampi CC Tailwind, 3) Robin Santavirta HelsCC, 4) Petri Koivuniemi TampPP, 5) Vesa Porvali JärvenpP, 6) Antti Träskelin KoivI. Keirin: 1) Lummelampi, 2) Laine, 3) Jukka Posio OunaksPP.

Pisteajo (120 kierrosta): 1) Heinikainen 91, 2) Janne Varala RuskY 9, 3) Matti Helminen HelsCC (-1 kierros) 3, 4) Vesa (-2 kierrosta) 24, 5) Santavirta (-2 kierrosta) 23, 6) Olli Hyytiäinen JärvenpP (-2 kierrosta) 23.

Naiset: 3 km:n takaa-ajo: 1) Sirpa Kouko IK-32 4.13,57, 2) Maaria Siren RuskY 4.19,14, 3) Tarja-Leena Lehtimäki TampPP 4.25,89. Eräajo: 1) Mira Kasslin HelsPV, 2) Teija Alaviiri OunaksPP, 3) Tiina Porvali JärvenpP.

Pojat, 18-v: 3 km:n takaa-ajo: 1) Jarkko Niemi TampY 3.51,17, 2) Ville Sipilä TuUl 3.51,74, 3) Casper Högström PorvA 4.00,45. Eräajo: 1) Niemi, 2) Joonas Okkonen IK-32, 3) Sipilä. Keirin: 1) Sipilä, 2) Jouni Saarikko IK-32, 3) Jaakko Mölsä TampY.

PIHTIPUDAS: Alvajärven ympäriajo: Naiset 60 km: 1) Pia Sundstedt GIF 1.33,51, 2) Mari Moisala OuTa 1.59,12, 3) Virva Leppänen RaaSePy 2.08,10.

Miehet, "elite" 120 km: 1) Janne Mäki LaihLu 3.02,04, 2) Janne Kaikkonen Picaro 3.02,47, 3) Timo Pesola KäTa 3.02,52.

"Kilpa" 120 km: 1) Mikko Tuukkanen GIF 3.02,47, 2) Matias Korin GIF 3.04,47, 3) Tor Åkerman PedersP 3.04,54.

Ratsastus

KOUVOLA: Esteratsastuksen TGP-sarjan 5. kilpailu: 140 cm, arv. AM5: 1) Raimo Aaltonen/Harald II AuRa 0-0-51,80, 2) Sebastian Numminen/Hortiza EVIR 0-0-52,85, 3) Numminen/Sails Away EVIR 0-0-55,12, 4) Esko Muttonen/Daniela EQ 0-0-57,53, 5) Pinja Immonen/Ramzes OUR 0-0-58,06, 6) Immonen/Chantana OUR 4-4-54,51.

Tilanne kokonaiskilpailussa: 1) Aaltonen/GG Barock 82, 2) Immonen/Chantana 71, 3) Aaltonen/Harald II 70, 4) Peik Andersin/Gyllenberg Aloube 57, 5) Immonen/Ramzes 51, 6) Majlen Fazer/Chocolate My Way 47.

Raviurheilu

Pori: Lähtö 1, KUNINGATAROSALÄHTÖ sh 1600 m: 1) V.H.Suvitar/Ari Moilanen 24,3a, 2) Messi 24,5a (31), 3) Uja 24,5ax (79), 4) I.P.Sukkula 24,5a (62), poissa 8. Toto(3-5-1): 4,19 1,29-1,38-1,75 8,67.

Lähtö 2, KUNINGASOSALÄHTÖ sh 1609 m: 1) Viesker/Kaarlo Ahokas 23,8a, 2) Matukka 24,0a (95), 3) Rick 24,2a (259), 4) Poika-Patu 24,3a (999). Toto(3-2-11): 1,02 1,02-1,14-1,28 1,48.

Lähtö 3, lv 3100 m: 1) The Hot Spot/Ilkka Korpi 19,5, 2) Milli Moon 19,6 (57), 3) Great Jack 20,1 (32), 4) Endless Kemp 19,1 (80). Toto(10-9-1): 4,58 1,51-1,63-1,53 9,98. V4-arvo 34,- mk.

Lähtö 4, sh 2100 m: 1) M.A.Viki/Lauri Turunen 29,3AX, 2) Kihin Tiina 29,4A (78), 3) Jiimän 29,8a (37), 4) Röhinä 30,8a (260), poissa 11. Toto(2-10-9): 13,59 2,61-2,26-1,46 49,07. V4-arvo 440,- Lähtö 5, sh 2100 m: 1) Temen Loppi/Jorma Kontio 27,1, 2) Hero II 26,3 (223), 3) Pilven Humu 27,3 (253), 4) Piirron Sopu 27,3 (48), poissa 3. Toto(6-13-8): 11,19 3,83-6,35-7,30 105,68. Troikka 4656,28. V4-arvo 1456,- mk.

Lähtö 6, lv 2100 m: 1) V.G.Shadow Blend/Antti Teivainen 16,0a, 2) Simbly The Best 16,2a (35), 3) Pietro Fling 16,3a (1103), 4) Woodhill's Elect 16,5 (317). Toto(5-1-8): 23,28 3,48-1,98-3,28 34,30.

V4: Vaihto 453650 mk; oikea rivi 10-2-6-5, poissa II/11, III/3. 4 kpl 4 oikein - 22728 Lähtö 7, lv 1600 m: 1) Highschool Joe/Jorma Kontio 13,9a, 2) Mombasa 14,2a (31), 3) Friendly Melody 14,4a (256), 4) Cikada Ri 14,5a (64). Toto(2-1-9): 3,35 1,51-1,38-2,01 3,69. V4-arvo 30,- Lähtö 8, lv 2100 m: 1) Brilliant Sofii/Jorma Kontio 16,9a, 2) Gateway Pilot 17,6ax (18), 3) Newhousetribe 17,7a (350), 4) Navarron Navigator 17,7a (80). Toto(8-1-5): 4,49 1,72-1,37-3,80 5,50. V4-arvo 91,- Lähtö 9, sh KUNINGATAROSALÄHTÖ 3100 m: 1) I.P.Sukkula/Heikki Parviainen 27,9a, 2) Palma II 28,3a (53), 3) Venta 28,4a (84), 4) Messi 28,4a (93). Toto(10-11-7): 1,58 1,16-1,54-1,64 3,59.

Lähtö 10, KUNINKUUSOSALÄHTÖ 3100 m: 1) EL Vihuri/Juha Länsimäki 25,4a, 2) Rick 25,8a (103), 3) Vieskeri 25,8a (11), 4) Matukka 25,8a (220). Toto(6-9-2): 5,61 11,22-11,23-1,05 26,98.

Lähtö 11, lv 2100 m: 1) Wild Indian/Heikki Torvinen 17,5, 2) A.R.Federico 17,9 (127), 3) Activa Tibo 17,2 (499), 4) Rainbow Nugget 18,0x (25), poissa 10. Toto(2-6-15): 10,25 4,07-5,84-8,59 91,92. Troikka 13451,55.

Lähtö 12, sh 2100 m: 1) Utun Ruutu/Jari Autio 26,1, 2) Hilkker 26,1 (40), 3) Fikkeri 27,4 (793), 4) Ville Viis 27,9 (153), poissa 15. Toto(8-16-14): 2,52 1,81-1,64-11,52 6,14.

Yleisöä 24134, pelivaihto 5808184,- KUNINKUUSKILPAILU: 1) Viesker 2) Matukka 3) Rick 4) EL Vihuri 5) Liptus. KUNINGATARKILPAILU: 1) I.P.Sukkula 2) Messi 3) Palma II 4) Uja 5) Hovi-Meeri EAST RUTHERFORD, USA: Hambletonian, 3-vuotiaat, 1609m, 1. kars. , 1) Angus Hall/John Campbell 11,3a, 2) Cherry Hills, 3) Raffaello Ambrosio, ? 7) Solid Oak/Ron Pierce.

2. kars., 1) Self Possessed/Mike Lachance 10,2a, 2) CR Renegade, 3) Enjoy Lavec, 4) Comets Tail.

Hambletonian Oaks, 3-vuotiaat tammat, 1. kars. , 1) Oolong/John Campbell 12,0a, 2) Lovelytobehold, 3) Dream Valley OM.

2. kars., 1) Bit O Candy/Wally Hennessey 12,5a, 2) Rum Boogie, 3) Customary Logo.

3. kars., 1) Dream On Candy/David Miller 11,7a, 2) Powerful, 3) Midori Hanover.

Hambletonian ja Hambletonian Oaks finaalit ajetaan lauantaina 7.8.

Rullaluistelu

PORI: Porin rullamaraton: Miehet 42 km: 1) Lauri Paalasmaa K2-Team Tre 1.25.20, 2) Jari Lepola LPG Pori 1.29.40, 3) Kalevi Mäkipää PoPy 1.37.30, 4) Kai Heinonen PoPy 1.40.00, 5) Jyrki Vuorinen LPG 1.44.10, 6) Veli Salsoila PoPy 1.44.20.

Soutu

KÖÖPENHAMINA: Kansainvälinen regatta: Miehet: Pariairokaksikko: 1) Tanska (Samuelsson/Kalizan) 6.23,35, 2) Tanska (Madsen/Bech Jensen) 6.31,36, 3) Suomi (Tomas Haltsonen/Heikki Haavikko) 6.33,07, 4) Irlanti 6.42,72, 5. Ruotsi, Stockholms Roddförening 6.46,88, 6. Ruotsi II 6.47,58.

Kevyt yksikkö: 1) Teemu Järvinen Suomi 7.14,57, 2) Jani Karell Suomi 7.18,66, 3) Niels Gömmesen Tanska 7.21,76, 4) Martin Larsen Tanska 7.30,85, 5) Christian Elander Tanska 7.38,01, 6) Jens Kragh-Poulsen 7.49,93.

Naiset: Pariairokaksikko: 1) Suomi (Minna Nieminen/Päivi Parikka-Sinisalo), 7.17,59, 2) Tanska, Bagsvärd Roddklubb 7.26,47, 3) Ruotsi, Falkenberg Roddklubb 7.33,17, 4) Ruotsi, Stockholms Roddförening 7.41,90.

Pojat alle 18 v: Yksikkö: 1) Christian Elander Tanska 7.39,32, 2) Jussi Vainoniemi, Suomi 7.39,32, 3) Hannes Niemelä Suomi 7.44,73, 4) Anton Westerlund Suomi 8.00,81, 5) Helsingborgs Roddklubb, Ruotsi 8.26,63.

Muut Suomalaissijoitukset, kokonaisosallistujamäärä suluissa Yksikkö, pojat alle 16 v: 2) Mikko Takaniemi (4) Yksikkö, nuoret alle 23 v: 1) Toni Kuparinen (3) Yksikkö, kevyt, naiset: 5) Katariina Hämäläinen (5) Suomen MM-joukkue Saint Catherinesiin Kanadaan: Miesten kevyt pariairokaksikko (Tomas Haltsonen/Heikki Haavikko). Valmentajaksi lähtee Yngve Holmen.

Suunnistus

LAHTI: Kansallinen suunnistuskilpailu, 24. Lahti-suunnistus, 2. päivä: Miehet, 10,4 km: 1) Simo Martomaa KalevR 1.07.38, 2) Manu Mutka Turun MK 1.07,48, 3) Jukka Miettinen HelsS 1.09.15.

Lopputulokset (7,07 km+10,4 km): 1) Risto Haikonen AnttolU 1.52.42, 2) Miettinen 1.54.01, 3) Mutka 1.55.24.

Naiset, 6,97 km: 1) Satu Mäkitammi Kangasala SK 56.57, 2) Outi Sareila LiedP 58.07, 3) Paula Haapakoski OulunS 58.23.

Lopputulokset (6,36 km+6,97 km): 1) Mäkitammi 1.47.15, 2) Sareila 1.50.32, 3) Mari Sane HelsS 1.51.07.

Tennis

KITZBÜHEL, Itävalta: 535000 dollarin ATP-turnaus: Loppuottelu: Albert Costa (5) Espanja-Fernando Vicente (13) Espanja 7-5, 6-2, 6-7 (5-7), 7-6 (7-4).

PALO ALTO: 500000 dollarin WTA-turnaus: Välierät: Lindsay Davenport (1) USA-Amy Frazier USA 6-0, 6-4, Venus Williams (2) USA-Amanda Coetzer (4) E-Afrikka 6-1, 6-4.

UMAG, Kroatia: 375000 dollarin ATP-turnaus: Välierät: Jeff Tarango USA-Albert Portas Espanja 7-6 (10-8), 6-0, Magnus Norman (8) Ruotsi-Ivan Ljubicic Kroatia 6-0, 6-2.

LOS ANGELES: 350000 dollarin ATP-turnaus: Välierät: Andre Agassi (1) USA-Andrew Ilie Australia 6-4, 6-2, Pete Sampras (2) USA-James Sekulov Australia 6-0, 6-2.

Triathlon

KALMAR, Ruotsin avoin triathlonmestaruuskilpailu (uinti 3860 m, pyöräily 180,2 km, juoksu 42,195 km): Miehet: 1) Anssi Lehtinen Suomi 8.49.22, 2) Pasi Ponsiluoma Suomi 9.07.22, 3) Ville Vickholm Suomi 9.13.03, 4) Janne Hinkkanen Suomi 9.19.12, 5) Teddy Andersson Ruotsi 9.31.23.

Naiset: 1) Anna Svärdström Ruotsi 9.48.41, 2) Marina Lindgren Ruotsi 11.28,22, 3) Erika Heintz Ruotsi 12.03.57.

Hawaijin Ironman -triathlonin MM-kisaan tähtäävä Lehtinen vei Ruotsin avoimen mestaruuden kolmannen kerran.

Uimahyppy

ISTANBUL: EM-kilpailut: Miehet: 3 m:n ponnahduslauta: 1) Antonio Ali Britannia 415,62 pistettä, 2) Imre Lengyel Unkari 402,30, 3) Jukka Piekkanen 395,70, 4) Richard Frece Itävalta 393,18, 5) Andreas Wels Saksa 308,44, 6) Dimitri Sautin Venäjä 387,48, 7) Gabriel Chereches Romania 364,50, 8) Mark Shipman Britannia 360,06, 9) Nikolaos Siranidis Kreikka 347,76, 10) Aleksander Skiripnik Ukraina 329,52, 11) Nicola Marconi Italia 313,80, 12) Stefan Ahrens Saksa 303,42.

Naiset: Parikilpailu, 10 m: 1) Svetlana Timoshinina/Jevgenia Olshevskaja Venäjä 272,46, 2) Ute Wetzig/Anke Piper Saksa 264,69, 3) Julie Danaux-Odile Souchon-Arboles Ranska 254,69, 4) Armanda Page/Lesley Ward Britannia 252,21.

Uinti

ISTANBUL: Uinnin EM-kilpailut: Miehet: 50 m vu: 1) Pieter van den Hoogenband Hollanti 22,06, 2) Lorenzo Vismara Italia 22,21, 3) Aleksander Popov Venäjä 22,32, 4) Bart Kizierowski Puola 22,55, 5) Mark Veens Hollanti 22,82, 6) Oleg Ruklevits Valko-Venäjä 22,96, 7) Mark Foster Britannia 22,98, 8) Yoav Bruck Israel 23,15.

400 m sku: 1) Frederik Hviid Espanja 4.17,16, 2) Mickey Halika Israel 4.17,49, 3) Marcel Wouda Hollanti 4.18,26, 4) Alessio Boggiatto Italia 4.19,84, 5) Jirka Letzin Saksa 4.20,33, 6) Istvan Bathazi Unkari 4.22,30, 7) Teo Edo Espanja 4.24,14, 8) Robert Seibt Saksa 4.24,45.

4 x 100 m sku-viesti: 1) Hollanti (Klaas-Erik Zwering/Marcel Wouda/Stefan Aartsen/Pieter van den Hoogenband) 3.39,52, 2) Saksa 3.40,15, 3) Venäjä 3.41,18, Ruotsi 3.41,18, 5) Ranska 3.41,52, 6) Britannia 3.41,85, 7) Puola 3.43,01, 8) Italia 3.43,07.

Naiset: 50 m vu: 1) Inge De Bruijn Hollanti 24,99, 2) Therese Alshammar Ruotsi 25,30, 3) Alison Sheppard Britannia 25,33, 4) Sue Rolph Britannia 25,53, 5) Anna-Karin Kämmerling Ruotsi 25,69, 6) Katrin Meissner Saksa 25,72, 7) Chantal Groot Hollanti 26,19, 8) Jekaterina Kibalo Venäjä 26,24.

50 m su: 1) Sandra Völker Saksa 28,71 (ME), 2) Nina Zhivanevskaja Espanja 29,02, 3) Metka Sparavec Slovenia 29,25, 4) Diana Mocanu Romania 29,55, 5) Antje Buschschulte Saksa 29,67, 6) Anu Koivisto Suomi 29,74 (SE), 7) Roxana Maracineanu Ranska 29,76, Brenda Starink Hollanti 29,76.

200 m pu: 1) Mette Jacobsen Tanska 2.10,40, 2) Maria Pelaez Espanja 2.11,49, 3) Otylia Jedrzejczak Puola 2.11,60, 4) Katrin Jäcke Saksa 2.12,35, 5) Sophia Skou Tanska 2.12,48, Margaretha Pedder Britannia 2.12,48, 7) Mireia Garcia Espanja 2.12,83, 8) Anna Uriniuk Puola 2.13,05.

400 m vu: 1) Camelia Potec Romania 4.08,09, 2) Kerstin Kielgass Saksa 4.08,57, 3) Jana Klotskova Ukraina 4.10,11, 4) Kirsten Vlieghuis Hollanti 4.10,90, 5) Carla Geurts Hollanti 4.12,58, 6) Simona Paduraru Romania 4.16,58, 7) Hannah Stockbauer Saksa 4.17,25, 8) Jana Pechanova Tshekki 4.21,55.

4 x 100 m sku-viesti: 1) Ruotsi (Therese Alshammar/Maria Ostling/Johanna Sjöberg/Malin Svahnström) 4.07,52, 2) Saksa 4.07,79, 3) Britannia 4.09,18, 4) Hollanti 4.10,78, 5) Romania 4.11,63, 6) Espanja 4.11,72, 7) Venäjä 4.13,21, 8) Ukraina 4.14,56.

Suomalaiset Istanbulin EM-kisoissa: Uimahypyt: Jukka Piekkanen: 3 m:n ponnahduslauta: 3:s, 395,70 pistettä.

Satu Pirhonen: 1 m:n ponnahduslauta: 12:s, 209,31 pistettä (karsinnassa 236,10). 3 m:n ponnahduslauta: 13:s, 230,58 pistettä.

Uinti: Jani Sievinen: 200 m:n sku: 3:s (2.02,11).

Anu Koivisto: 50 m:n su: 6:s (SE 29,74). 100 m:n su: 8:s (1.03,41). 200 m:n su: 10:s (2.17,77).

Jere Hård: 50 m:n pu: 10:s (24,86. 50 m:n vu: 25:s (23,75). 100 m:n vu: 25:s (51,59).

Marja Päivinen: 50 m:n pu: 11:s (28,07). 100 m:n pu: 13:s (1.01,62).

Vesihiihto

KVELDE, Norja: Pohjoismaiden mestaruuskilpailut: Miehet: Pujottelu: 1) Mikael Kiellander Ruotsi.

Taitohyppy: 1) Thomas Gustavsen Ruotsi 7210 pistettä.

Pituushyppy: 1) Jesper Cassoe Tanska 58,3 m, 2) Kari Jääskeläinen Suomi 55,9 m.

Yhteistulokset (pujottelu-taitohyppy-pituushyppy): 1) Jääskeläinen 1722,78 pistettä, 2) Andres Björk Ruotsi 1703,23, 3) Johan Uhlander, Ruotsi 1561,10.

Naiset: Pujottelu: 1) Lise Elgesem Norja.

Taitohyppy: 1) Laura Lammi Suomi 5090 pistettä.

Pituushyppy: 1) Lammi Suomi 33,1 m.

Yhteistulokset (pujottelu-taitohyppy-pituushyppy): 1) Lammi 1597,34 pistettä, 2) Åsa Wappling Ruotsi 1442,83, 3) Mariann Kjolnes Norja 1191,55.

Yleisurheilu

GÖTEBORG: 22-vuotiaiden EM-kilpailut: Miehet: 800 m: 1) Nils Schumann Saksa 1.45,21, 2) James Nolan Irlanti 1.46,94, 3) Pawel Czapiewski Puola 1.46,98, 4) Roman Oravec Tshekki 1.47,02, 5) Joao Pires Portugali 1.47,83, 6) Viktoria Lacis Latvia 1.48,33, 7) Pavel Pelepjagin V-Venäjä 1.51,15, 8) Rickard Pell Ruotsi 1.55,69.

5 000 m: 1) Youssef El Nasri Espanja 13.30,48, 2) Marius Bakken Norja 13.31,53, 3) Marco Mazza Italia 13.47,17, 4) Janne Holmen Suomi 13.53,12, 5) Sebastian Hallmann Saksa 13.56,12, 6) Sam Haughian I-Britannia 13.57,51, 7) Adrian Maghiar Romania 13.59,48, 8) Dimitro Baranovski Ukraina 13.59,55, ...14) Jussi Utriainen Suomi 14.22,37.

Pituus: 1) Yago Lamela Espanja 836, 2) Vitali Shkurlatov Venäjä 802, 3) Nathan Morgan I-Britannia 799, 4) Grzegorz Marciniszyn I-Britannia 797, 5) Ranko Leskovar Slovenia 790, 6) Niklas Rorarius Suomi 784, 7) Danila Burkeja Venäjä 781, 8) Yann Domenech Ranska 761.

Kiekko: 1) Aleksandr Malashvitsh V-Venäjä 63,78, 2) Roland Varga Unkari 61,99, 3) Mario Pestano Espanja 61,73, 4) Gabor Mate Unkari 61,26, 5) Petri Hakala Suomi 59,26, 6) Zoltan Kövago Unkari 58,51, 7) Emeka Udechuku I-Britannia 57.87, 8) Patrick Stang Saksa 57,85.

Keihäs: 1) Harri Haatainen Suomi 83,02, 2) Ville Räsänen Suomi 78,36, 3) Mark Frank Saksa 77,62, 4) Manuel Nau Saksa 76,12, 5) Kestutis Celiesius Liettua 74,67, 6) Christian Fusenig Saksa 73,96, 7) Pavel Stasiuk V-Venäjä 72,47, 8) Teemu Pasanen Suomi 72,07, 9) Marian Bokor Slovakia 70,69, 10) Pieros Tsissios Kypros 68,08, 11) Gustavo Dacal Espanja 67,23, 12) Igor Lisovski V-Venäjä 66,83, 13) Francesco Pignata Italia 65,86, 14) Andrus Värnik Viro 63,04.

200 m (-0,6 m/s): 1) John Ertzgaard Norja 20,47, 2) Christian Malcolm Britannia 20,47, 3) Stefan Holz Saksa 20,69, 4) Anestis Poulioglou Kreikka 20,83, 5) John Stewart Britannia 20,84, 6) Frederic Krantz Ranska 20,90, 7) Christos Magos Kreikka 20,94.

Naiset: Keihäs: 1) Susan Mathies Saksa 57,64, 2) Tetjana Lyakhovits Ukraina 57,35, 3) Veera Oksanen Suomi 55,90, 4) Dana Lehmann Saksa 54,92, 5) Sarah Walter Ranska 54,20, 6) Zahea Bani Italia 51,90, 7) Jana Woytkowska Saksa 51,59, 8) Moonika Aava Viro 50,23, 9) Ludmila Gamanjuk Ukraina 49,93, 10) Michaela Jackova Tshekki 49,92, 11) Elizabeta Randjelovic Slovenia 47,47, 12) Tiziana Rocco Italia 38,16.

800 m: 1)Claudia Gesell Saksa 2.03,05, 2)Irina Krakoviak Liettua 2.04,08, 3) Laetitia Valdonado Ranska 2.04,20, 4) Ivonne Teichmann Saksa 2.04,36, 5) Nedia Semedo Portugali 2.04,81, 6) Aleksandra Deren Puola 2.05,55, 7) Irina Mistjukevitsh Venäjä 2.06,11, 8) Julia Kumpan Ukarina 2.07,14.

100 m a: 1) Agnieszka Karaczun Puola 13,32,2) Julie Pratt I-Britannia 13,40, 3) Eva Miklos Romania 13,40, 4) Tessy Prediger Saksa 13,43, 5) Juliane Sprenger Saksa 13,46, 6) Ursa Beti Slovenia 13,52, 7) Hanna Korell Suomi 13,63, 8) Johanna Halkoaho Suomi 13,75.

7-ottelu (100 m a, korkeus, kuula, 200 m, pituus, keihäs, 800 m): 1) Natalia Rashstupkina Venäjä 6125 pistettä (14,06; 181; 13,99; 23,78; 595; 41,56; 2.18,95) 2) Jelena Prokhoroa Venäjä 6011, 3) Sonja Kesselschläger Saksa 5832, 4) Susanna Rajamäki Suomi 5745 (14,17; 166; 13,47; 24,43; 603; 40,92; 2.26,13), 5) Nicola Gautier I-Britannia 5685, 6) Austra Skujyte Liettua 5613, 7) Tia Hellebaut Belgia 5548, 8) Sarka Berankova Tshekki 5540.

200 m (-0,5 m/s): 1) Manuela Levorato Italia 22,68, 2) Muriel Hurtis Ranska 22,85, 3) Sabrina Mulrain Saksa 22,85, 4) Esther Möller Saksa 23,06, 5) Kim Gevaert Belgia 23,10, 6) Fabe Dia Ranska 23,20, 7) Olena Pastushenko Ukraina 23,23, 8) Vukosava Djapic Jugoslavia 23,84.

5000m: 1) Katalin Szentgyörgyi Turkki 15.18,80, 2) Christina Iloc Romania 15.22,64, 3) olivera Jevtic Jugoslavia 15.24,83, 4) Monica Rosa Portugali 15.43,22, 5) Ionela Bungardean Romania 15.45,15, 6) Sylvia Nussbeck Saksa 15.49,99, 7) Rosaria Cobsole Italia 15.51,34, 8) Susanne Wigene Norja 15.56,03, 9) Alessandra Aguilar Espanja 16.03,75, 10) Jilly Ingman Britannia 16.04,47, 11) Judith Pla Espanja 16.11,67, 12) Melanie Schulz Saksa 16.14,32, 13) Amy Waterlow Britannia 16.23,10, 14) Almite Colakoglu Turkki 16.26,54.

Seiväs: 1) Vala flosadottie Islanti 430, 2) Nastja Ryshich Saksa 425, 3) Dana Cervantes Espanja 415, 4) Katalin Donath Unkari 415, 5) Thorey Elisdottir Islanti 415, 6) Aurore Pignot Ranska 400, 7) Marie Poissonnier Ranska 385, Pavla Fernandez Espanja 385, 9) Paula Fernandez Espanja, 10) Teija Saari Suomi 385, 11) Eglantine Colin Ranska 385, 12) Christina Tsirba Kreikka 370.

HAAPSALU, Viro: Kuuden maan: Britannia-Suomi-Irlanti-Viro-Wales-Latvia maaottelu: Miehet: 100 m: ... 6) Kim Meller Suomi 10,91. 110 m aj: ... 3) Jarno Jokihaara Suomi 13,97. 200 m: ... 5) Tommi Hartonen Suomi 21,51. 400 m: ... 9) Tero Inttilä Suomi 51,32. 400 m aj: ... 5) Juha-Petri Lehto Suomi 54,43. 800 m: ... 2) Juha Kukkamo Suomi 1.48,58. Kuula: ... 2) Conny Karlsson Suomi 18,51. Kiekko: 1) Mika Loikkanen Suomi 59,67. Korkeus: 1) Oskari Frösen Suomi 220. Pituus: ... 2) Simon Sundsten Suomi 7,67.

Naiset: 100 m aj: ... 4) Eveliina Peltola Suomi 13,92. 200 m: ... 5) Pirpa Menonen Suomi 25,63. 400 m: ... 4) Anna Sandbacka Suomi 56,76. 400 m aj: ... 3) Annika Kumlin Suomi 1.00,65. 800 m: ... 2) Venla Lampen Suomi 2.06,17. Kiekko: ... 4) Mervi Hakkarainen Suomi 48,67. Kolmiloikka: ... 3) Sari Kulmala Suomi 12,96.

Maiden pisteet: 1) Englanti 83, 2) Suomi 70, 3) Viro 70, 4) Wales 61, 5) Irlanti 42, 6) Latvia 36.

ESPOO: Piirik. kilpailut: Kuula: 1) Ville Tiisanoja KU-58, Vantaa 20,07.

WINNIPEG: Pan Amerikan kisat: Miehet: 200 m: 1) Claudinei Silva Brasilia 20,30, 2) Curtis Perry USA 20,58, 3) Sebastian Keitel Chile 20,82. 1500 m: 1) Graham Hood Kanada 3.41,20. 10000 m: 1) Elenilson Silva Brasilia 28.43,50. 110 m:n aj: 1) Anier Garcia Kuuba 13,17, 2) Yunier Hernandez Kuuba 13,24, 3) Eugene Swift USA 13,41. 400 m:n aj: 1) Eronilde Araujo Brasilia 48,23, 2) Eric Thomas USA 48,40, 3) Torrance Zellner USA 48,45. 4x100 m: 1) Brasilia 38,18, 2) Kanada 38,49, 3) Jamaika 38,82, 4) USA 39,00. 4x400 m: 1) Jamaika 2.57,97, 2) Brasilia 2.58,56, 3) USA 3.00,94. Korkeus: 1) Javier Sotomayor Kuuba 230, 2) Mark Boswell Kanada ja Kwaku Boateng Kanada 225, 4) Charles Clinger USA 225. Kolmiloikka: 1) Yoelbi Quesada Kuuba 17,19, 2) Lamar Carter USA 17,09, 3) Michael Calvo Kuuba 17,03. Kiekko: 1) Anthony Washington USA 64,25, 2) Alexis Elizaldes Kuuba 61,99, 3) Jason Tunks Kanada 61,75. Moukari: 1) Lance Deal USA 79,61. Seiväs: 1) Pat Manson USA 560, 2) Scott Henning USA 555. Keihäs: 1) Emeterio Gonzalez Kuuba 77,46, 2) Maximo Rigondeaux Kuuba 76,24, 3) Tom Petranoff USA 75,95.

Naiset: 200 m: 1) Debbie Ferguson Bahama 22,83, 2) Lucimar Moura Brasilia 23,03, 3) Felipa Palacios Kolumbia 23,05. 1500 m: 1) Maria Runyan USA 4.16,86, 2) Leah Pells Kanada 4.16,86, 3) Stephanie Best USA 4.18,44. 10000 m: 1) Nora Rocha Meksiko 32.56,51, 2) Stella Castro Kolumbia 33.05,97, 3) Tina Connelly Kanada 33.27,87. 4x100 m: 1) Jamaika 42,62, 2) USA 43,27, 3) Kuuba 43,52. 4x400 m: 1) Kuuba 3.26,70, 2) USA 3.27,50, 3) Barbados 3.30,72. 100 m:n aj: 1) Aliuska Lopez Kuuba 12,76, 2) Maureen Maggi Brasilia 12,86, 3) Miesha McKelvy USA 12,91. 400 m:n aj: 1) Daimi Pernia Kuuba 53,44, 2) Andrea Blackett Barbados 53,98, 3) Michelle Johnson USA 54,22. Korkeus: 1) Juana Rosario Dominikaaninen tasavalta 193, 2) Solange Witteveen Argentiina 188, 3) Luciane Dambacher Brasilia 185. Kolmiloikka: 1) Yamile Aldama Kuuba 14,77, 2) Suzette Lee Jamaika 14,09, 3) Madelin Martinez Kuuba 13,98. Kuula: 1) Connie Price-Smith USA 19,06, 2) Yumileidi Cumba Kuuba 18,67, 3) Teri Tunks USA 18,03. Kiekko: 1) Elisangela Adriano Brasilia 60,92. 7-ottelu: 1) Magalys Garcia Kuuba 6290, 2) Shelia Burrell USA 6244, 3) Nicole Haynes USA 6000.

Urheilun luetuimmat
  1. 1

    Keihäslegenda Seppo Räty palkittiin veikeällä summalla – liittyy hirmukiskaisuun

  2. 2

    Loppukilpailut

    Tilaajille
  3. 3

    Euroopan mestari Edis Tatli on valmis, jos hänen twiitistään tykännyt Ukrainan supertähti nousee samaan sarjaan – ”Se ratkaisi, että Edis meni koko ajan eteenpäin”

  4. 4

    Tyttöystävänsä murhasta pitkän tuomion saanut paralympiatähti Oscar Pistorius loukkaantui vankilatappelussa

  5. 5

    Sumomaailmaa kuohuttaneesta tapauksesta lisätietoa: Suurmestari löi kaukosäätimellä päähän hermostuttuaan älypuhelimen räpläämiseen

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Edis Tatli nappasi EM-tittelin itselleen takaisin – ”Hain tyrmäystä, mutta muutenkin meni hyvin”

  2. 2

    Veneessä 90 ruokapakettia ja ”hirveä määrä” kosteuspyyhkeitä – 15 kilolla itseään lihottaneen Sam Öhmanin alaston yksinsoutu Atlantin yli lykkääntyi myrskyn takia

  3. 3

    Selkävaivainen Lauri Markkanen hämmästytti jalkapallotaidoillaan – seurasi Chicagon tappelupukareiden loisto-otteita puku päällä

  4. 4

    Yksi oivallus auttoi maailmanmestariksi tähtäävää ja suurperheestä unelmoivaa Edis Tatlia tekemään ratkaisevan muutoksen: ”Naama näytti siltä, että olisin otellut 20 erää”

  5. 5

    Keihäslegenda Seppo Räty palkittiin veikeällä summalla – liittyy hirmukiskaisuun

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Kummelin Heikki Silvennoinen on ymmällään ja otettu sketsinsä maailmanlaajuisesta suosiosta: ”Pääasia, että ihmiset nauravat”

  2. 2

    Saksan vihatuin jalkapallojoukkue kuvasi tunteitaan Kummelin klassikkosketsillä katastrofaalisen tappion jälkeen – NBA-joukkue ja Danske Bank ovat käyttäneet samaa pätkää

  3. 3

    Ilkka: Poliisi tutkii kahden jalkapalloilijan kuolemaan johtanutta kolaria tappona – pelaajien auto ajautui vastaan tulleen kuorma-auton eteen

  4. 4

    ”Saalistajaksi” nimetty entinen hiihtovalmentaja sai 12 vuoden vankeustuomion seksuaalisesta hyväksikäytöstä – uhreista nuorimmat olivat 12-vuotiaita

  5. 5

    Jesse Puljujärven nykyvire kerää ylistystä – tärkeän tilaston ykkösenä: ”Taisi katsoa liikaa Lainetta ja Matthewsia”

  6. Näytä lisää

Kommentit

    Ei vielä kommentteja. Kirjoita ensimmäinen.

    Näytä lisää
    Luetuimmat
    1. 1

      Tarina opiskelijanaisen täysin surkeasta seksiyöstä nousi maailmanlaajuiseksi hitiksi – Miksi annamme huonon seksin tapahtua?

    2. 2

      Suurmoskeijahanke sai pakit Helsingissä, puuhanainen uhkaa viedä moskeijan muualle: ”En ole käynyt yhtäkään järkevää keskustelua yhdenkään poliitikon kanssa”

    3. 3

      Walesilainen lammasfarmari äänesti brexitin puolesta, mutta nyt EU-ero vaarantaa koko elämäntyön: ”En koskaan halunnut kovaa brexitiä”

    4. 4

      Ultra Bran jälkeen Vuokko Hovatta menetti ensin lapsen ja sitten miehensä: ”On lohdullista tietää, että aika kauheistakin asioista voi selvitä”

      Tilaajille
    5. 5

      Egyptiläinen laulajatar söi musiikkivideolla banaania alusvaatteissaan – tuomittiin kahdeksi vuodeksi vankilaan siveettömyydestä

    6. 6

      Valtiolla on käsissään huumekaupasta peräisin olevia bitcoineja miljoonien eurojen edestä – Valtiokonttori päättää tammikuussa, miten se suhtautuu kyseenalaiseen valuuttaan

    7. 7

      Helsinki-Vantaan lentokenttä meni sekaisin: Laukkujensa etsijöitä kehotettiin tiistaina lähtemään pois ja palaamaan aamulla asiaan

    8. 8

      Uusi Tähtien sota -elokuva The Last Jedi on niin hyvä, että se pääsee jo lähelle alkuperäistä trilogiaa

    9. 9

      Espoo varautuu ongelmiin: Liikennekaaos uhkaa tammikuussa, kun länsimetron liityntäliikenne käynnistyy

    10. 10

      Eduskunta hyväksyi ruotsin asemaa nakertavan kielikokeilun – Rkp:n synkän päivän täydensi Folktingetin jääminen ilman avustusta

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Tarina opiskelijanaisen täysin surkeasta seksiyöstä nousi maailmanlaajuiseksi hitiksi – Miksi annamme huonon seksin tapahtua?

    2. 2

      #Metoo-kampanja voi lannistaa ujot ja kokemattomat pojat

    3. 3

      Venäjä saattaa antaa Ruotsille ikävän joululahjan: Iskander-ohjuksia naapuriin – Mutta miksi ohjus­kohut hymyilyttävät Venäjän tuntevia suomalais­sotilaita?

      Tilaajille
    4. 4

      Suurmoskeijahanke sai pakit Helsingissä, puuhanainen uhkaa viedä moskeijan muualle: ”En ole käynyt yhtäkään järkevää keskustelua yhdenkään poliitikon kanssa”

    5. 5

      Sikarin muotoista asteroidia tarkkaillaan radioteleskoopilla – se on niin outo, että siinä voisi olla merkkejä vieraasta sivilisaatiosta

    6. 6

      Ultra Bran jälkeen Vuokko Hovatta menetti ensin lapsen ja sitten miehensä: ”On lohdullista tietää, että aika kauheistakin asioista voi selvitä”

      Tilaajille
    7. 7

      Vuosikymmeniä paraatipaikalla polkuhintaan kirjoja myynyt antikvariaatti kaatui Helsingin kaupungin vuokran­korotuksiin – ”Olemme pelanneet tähänkin asti minimikatteella”

    8. 8

      Ensin Vantaa kaatoi tonnikaupalla lasten ruokaa roskiin, nyt kaupunkilaiset maksavat siitä miljoona euroa – ”Käsittämätön virhe”, luonnehtii poliitikko

    9. 9

      Mielikuva automarketissa ravaavasta ”prisma­perheestä” lykkää lapsen­tekoa – kolme–nelikymppisten ruuhka­vuodet pakkautuvat yhä lyhyempään jaksoon

    10. 10

      Suomalaismies vaati Googlelta 120 000 euron korvauksia henkisestä kärsimyksestä, kivusta ja särystä, mutta joutui itse maksajaksi

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Helsinkiläis­nainen otti kuvan pyörä­tielle pysäköidystä paketti­autosta – autosta tuli poliisi ja vei ilman henkilöllisyys­todistusta liikkeellä olleen naisen putkaan

    2. 2

      Kuvia Suomesta, osa 27: Mikko Suutarinen valokuvasi kuljettajia, jotka muistuttavat ajoneuvojaan

    3. 3

      Alma on julkaissut musiikkia vain vajaat 17 minuuttia – Onko hän todella kansain­välisesti menestynein suomalainen artisti?

      Tilaajille
    4. 4

      Tämä kysymys kysytään lähes jokaisessa työhaastattelussa, sillä se paljastaa työntekijästä paljon – Näin vastaat siihen oikein

      Tilaajille
    5. 5

      Onko tässä Linnan juhlien hervottomin kuva – Oletko koskaan nähnyt Timo Soinia yhtä onnellisena?

    6. 6

      HS:n lukijat äänestivät suosikkinsa Linnan juhlien näyttävimmistä puvuista – kärki­viisikossa säihkyviä paljetteja, upeita laahuksia ja Suomen leijonalla koristeltu housupuku

    7. 7

      Kummelin Heikki Silvennoinen on ymmällään ja otettu sketsinsä maailmanlaajuisesta suosiosta: ”Pääasia, että ihmiset nauravat”

    8. 8

      Viiden lapsen isä Topi Linjama erosi vanhoillislestadiolaisuudesta ja puolustaa nyt isien asemaa – Isä on monessa perheessä juoksupoika ja äiti projektipäällikkö, hän sanoo

      Tilaajille
    9. 9

      Järjestäjän Facebook-kirjoitus osoittaa: Töölöntorin alpakka­tapahtumalla haluttiin viedä huomio pois 612-kulkueesta ja saada se siirtymään muualle

    10. 10

      Toimittaja kyykkäsi viikon ajan: asennon vaikeus ja kivistys yllättivät, muiden kummastelu ja muotikin haittasivat – lopulta käteen jäi uusi, terveellinen tapa

      Tilaajille
    11. Näytä lisää