Urheilu    |   SYDNEY 2000

Loppukilpailut

Karsinnat

Tilaajille

ammunta

Naiset, kaksoistrap: 1) Pia Hansen Ruotsi 148, 2) Deborah Gelisio Italia 144, 3) Kimberly Rhode USA 139,

4) Lin Yi-Chun Taiwan 134, 5) Cynthia Meyer Kanada 134, 6) Cindy Gentry USA 130, 7) Anne Focan Belgia 99, 8) Zhang Yafei Kiina 98, 9) Gao E Kiina, Susanne Kiermayer Saksa ja Ann Maree Roberts Australia 98, 12) Deserie Baynes Australia 97, 13) Pia Julin Suomi ja Yukie Nakayama Japani 94, 15) Sue Nattrass Kanada 93, 16) Jelena Tkatsh Venäjä 90, 17) Satu Pusila Suomi 85.

Miehet, vapaapistooli, 50 m: 1) Tanju Kiriakov Bulgaria 666,0 pistettä, 2) Igor Basinsky V-Venäjä 663,3, 3) Martin Tenk Tshekki 662,5,

4) Vladimir Gontsharov Venäjä 662,2, 5) Dilshod Muhtarov Uzbekistan 662,0, 6) Wang Yifu Kiina 659,0, 7) Roberto di Donna Italia 657,3, 8) Vladimir Gutshsha Kazakstan 655,8.

jousiammunta

Naiset, henkilökohtainen: 1) Yun Mi-jin E-Korea, 2) Kim Nam-soon E-Korea, 3) Kim Soo-nyung E-Korea,

4) Choe Ok Sil P-Korea, 5-8) Natalia Bolotova Venäjä, Sayoko Kawauchi Japani, Joanna Nowicka Puola, Natalia Valejeva Italia.

judo

Naiset, 63 kg: 1) Severine Vandenhende Ranska, 2) Li Shufang Kiina, 3) Jung Sung-sook Etelä-Korea ja Gella Vandecaveye Belgia,

5-8) Jennifer Gal Italia, Anja von Rekowski Saksa, Celita Schutz USA ja Vania Ishii Brasilia.

Miehet 81 kg: 1) Makoto Takimoto Japani, 2) Cho In-Chul Etelä-Korea, 3) Aleksei Budolin Viro ja Nuno Delgado Portugali,

5-8) Djamel Bouras Ranska, Alvaro Paseyro Uruguay, Kwak Ok Chol P-Korea ja Kazem Sarikhani Iran.

miekkailu

Naiset, kalpa, joukkuekilpailu: 1) Venäjä, 2) Sveitsi, 3) Kiina,

4) Unkari, 5) Ranska, 6) Saksa, 7) Kuuba, 8) Norja.

painonnosto

Naiset, 63 kg: 1) Chen Xiaomin Kiina 242,5 (ME) (112,5 ME+130), 2) Valentina Popova Venäjä 235 (107,5+127,5), 3) Ioanna Hatziioannou Kreikka 222,5 (97,5+125) ,

4) Saipin Detsaeng Thaimaa 222,5 (102,5+120), 5) Kim Yong Ok Pohjois-Korea 205 (90+115), 6) Amanda Phillips Australia 190 (82,5+107,5) , 7) Josefa Perez Espanja 187,5 (85+102,5), 8) Nora Koppel Argentiina 182,5 (80+102,5), 9) Kesaia Tawai Fidzhi 165 (75+90).

Naiset, 69 kg: 1) Lin Weining Kiina 242,5 (110+132,5), 2) Erzsebet Markus Unkari 242, 5 (112,5 (ME)+130.0), 3) Karnam Malleswari Intia 240 (110+130),

4) Milena Trendafilova Bulgaria 232,5 (100+132,5), 5) Daniela Kerkelova Bulgaria 232,5 (100+132), 6) Irina Kassimova Venäjä 230 (100+130), 7) Pawina Thongsuk Thaimaa 225 (100+125), 8) Beata Prei Puola 225 (100+125), 9) Michelle Kettner Australia 222,5 (100+122.5), 10) Aphinya Pharksupho Thaimaa 222,5 (102,5+120), 11) Maria Tatsi Kreikka 220 (92,5+127,5), 12) Eva Maria Dimas El Salvador 202,5 (92,5+110), 13) Ruth Rivera Puerto Rico 187,5 (82,5+105), 14) Valeria Pedro Palau 160 (70+90). Ilman tulosta: Nagwan Elzawawi Egypti.

pyöräily

4 km:n takaa-ajo, joukkuekilpailu: 1) Saksa 3.59,710 (ME) (Guido Fulst/Robert Bartko/Daniel Becke/Jens Lehmann), 2) Ukraina 4.04,520 (Aleksandr Fedenko/Aleksandr Simonenko/Sergei Matveje v/Sergei Tshernjavski), 3) Britannia 4.01,979 (Bryan Steel/Paul Manning/Bradley Wiggins/Chris Newton),

4) Ranska 4.05,991, 5-8) Australia, Hollanti, U-Seelanti ja Venäjä.

ratsastus

Kenttäkilpailu, joukkuekilpailu: 1) Australia 146,80 (Phillip Dutton/House Doctor, Andrew Hoy/Darien Powers, Stuart Tinney/Jeepster, Matt Ryan/Kibah Sandstone), 2) Britannia 161,00 (Ia n Stark/Jaybee, Jeanette Brakewell/Over To You, Pippa Funnell/ Supreme Rock, Leslie Law/Shear H2o), 3) Yhdysvallat 175,80 (Nina Fout/3 Magic Beans, Karen O'Connor/Prince Panache, David O'Connor/Giltedge, Linden Wiesman/Anderoo) ,

4) Saksa 241,80 (Nele Hagener/Little Mcmuffin, Ingrid Klimke/Sleep Late, Andreas Dibowski/Leonas Dancer, Marina Köhncke/Sir Toby), 5) Irlanti 270,00 (Nicola Cassidy/Mr Mullins, Patricia Donegan/Don't Step Back, Virgina McGrath/The Yellow Earl, Susan Shortt (Joy Of My Heart), 6) Brasilia 333,00 (Serguei Fofanoff/Sanderston, Vicente Araujo Neto/Teveri, Luiz Augusto Faria/Hunefer, Eder Pagoto/Amazonian Do Feroleto), Ilman virallista tulosta: Espanja, Uusi-Seelanti, Belgia, Ranska, Japani ja Italia.

uinti

Naiset: 200 metrin vapaauinti: 1) Susie O'Neill Australia 1.58,24, 2) Martina Moravcova Slovakia 1.58 ,32, 3) Claudia Poll Costa Rica 1.58,81,

4) Nadezhda Tshemezova Venäjä ja Kerstin Kielgass Saksa 1.58,86, 6) Natalia Baranovskaja Valko-Venäjä 1.59,28, 7) Camelia Potec Romania 1.59,46, 8) Wang Luna Kiina 1.59,55.

200 metrin sekauinti: 1) Jana Klotshkova Ukraina 2.10,68, 2) Beatrice Caslaru Romania 2.12 ,57, 3) Cristina Teuscher USA 2.13,32,

4) Marianne Limpert Kanada 2.13,44, 5) Joanne Malar Kanada 2.13,70, 6) Oksana Verevka Venäjä 2.13,88, 7) Gabrielle Rose USA 2.14,82, 8) Tomoko Hagiwara Japani 2.15.64.

Miehet: 200 metrin perhosuinti: 1) Tom Malchow USA 1.55,35, 2) Denys Silantjev Ukraina 1.55,76, 3) Justin Norris Australia 1.56,17,

4) Anatoli Poljakov Venäjä 1.56,34, 5) Michael Phelps USA 1.56,50, 6) Stephen Parry Britannia 1.57,01, 7) Denis Pankratov Venäjä 1.57,97, 8) Franck Esposito Ranska 1.58,39.

4x200 metrin vapaauinti: 1) Australia 7.07,05 (ME) (Ian Thorpe, Michael Klim,Todd Pearson, William Kirby), 2) Yhdysvallat 7.12,64 (Scott Goldblatt, Josh Davis, Jamie Rauch, Kle te Keller), 3) Hollanti 7.12,70 (Martijn Zuijdweg, Johan Kenkhuis, Marcel Wouda, Pieter van den Hoogenband),

4) Italia 7.12,91 (Andrea Beccari, Matteo Pelliciari, Emiliano Brembilla, Massimiliano Rosolino), 5) Britannia 7.12,98 (Edward Sinclair, Paul Palmer, Marc Spackman, James Salter), 6) Saksa 7.20,19 (Stefan Pohl, Christian Keller, Stefan Herbst, Christian Tröger), 7) Kanada 7.21,92 (Mark Johnston, Michael Mintenko, Rick Say, Yannick Lupien), 8) Venäjä 7.24,37 (Dmitri Tshernyshev, Andrei Kapralov, Sergei Lavrenov, Alexei Filipet).

voimistelu

Naisten joukkuevoimistelu: 1) Romania 154,608 (Andreea Raducan, Maria Olaru, Simona Amanar, Loredana Boboc, Andreea Isarescu, Claudia Presacan), 2) Venäjä 154,403 (Anna Tjepeleva , Jelena Produnova, Svetlana Chorkina, Jekaterina Lobasniuk, Jelena Zamolodsjikova, Anastasia Kolesnikova), 3) Kiina 154,008 (Yun Yang, Jie Ling, Fangxiao Dong, Xuan Liu, Mandan Huang),

4) USA 152,933, 5) Espanja 152,113, 6) Ukraina 151,846, karsiutuneet: 7) Australia 151,057, 8) Ranska 150,084.

Karsinnat ammunta

Naiset: Kaksoistrap, karsinnat, 120 kiekkoa: 1) Hansen 112, 2) Gelisio 107, 3) Rhode 103, 4) Meyer 101, 5) Gentry 100, 6) Lin 100.

Miehet, vapaapistooli, 50 m: Karsinta (kahdeksan parasta loppukilpailuun): 1) Tanju Kiriakov Bulgaria 570, 2) Igor Basinsky V-Venäjä 569, 3) Martin Tenk Tshekki 566, 4) Dilshod Muhtarov Uzbekistan 565, 5) Vladimir Gontsharov Venäjä 564, 6) Wang Yifu Kiina 563, 7) Vladimir Gutshsha Kazakstan 562, 8) Roberto Di Donna Italia 560, 9) Sorin Babii Romania, Konstantin Lukashik V-Venäjä ja Jerzy Pietrzak Puola 560, 12) Franck Dumoulin Ranska 559, Boris Kokorev Venäjä 559, 14) Masaru Nakashige Japani ja Xu Dan Kiina 558, 16) Dionysios Georgakopoulos Kreikka ja Sergio Werner Sanchez Gomez Guatemala 557, 18) Alexander Danilov Israel ja David Moore Australia 556, 20) Hans-Jürgen Bauer-Neumaier Saksa, Virgilio Fait Italia ja David Porter Australia 553, 23) Bill Demarest USA ja Noriyuki Nishitani Japani 552, 25) Daryl Szarenski USA 550, 26) Stephane Gagne Ranska 549, 27) Joao Costa Portugali, Jan Fabo Slovakia 548, ja Chris Rice Neitsytsaaret 548, 30) Norbelis Barzaga Kuuba 547, 31) Tarek Riad Egypti 544, 32) Artur Gevorgjan Saksa ja Friedhelm Sack Namibia 543, 34) Felipe Beuvrin Venezuela ja Juri Melentjev Kirgistan 542, 36) Christian Munoz Ortega Chile 537.

baseball

Miesten alkusarjaa: Kuuba-E-Korea 6-5, USA-Hollanti 6-2, Japani-Australia 7-3, Italia-E-Afrikka 13-0.

jalkapalloilu

Miehet, 3. kierros: Lohko A: Italia-Nigeria 1-1 (0-1), 40. Garba Lawal rp. 0-1, 65. oma maali 1-1. Yleisöä: 18430.

Honduras-Australia 2-1 (1-0), 3. David Suazo 1-0, 51. oma maali 1-1, 60. Suazo 2-1. Yleisöä: 38000.

Lopputilanne: Italia 7, Nigeria 5 (puolivälieriin), Honduras 4, Australia 0.

Lohko C: USA-Kuwait 3-1 (1-0), 40. Danny Califf 1-0, 63. Chris Albright 2-0, 83. Bader Najem 2-1, 88. Landon Donovan 3-1. Yleisöä: 20000.

Tshekki-Kamerun 1-1 (0-1), 24. Lauren Etame Mayer 0-1, 74. Lukas Dosek 1-1. Yleisöä: 23000.

Lopputilanne: USA ja Kamerun 5 (puolivälieriin), Kuwait 3, Tshekki 2.

Naiset, 3. kierros: Lohko A: Saksa-Ruotsi 1-0 (0-0), 88. Ariane Hingst 1-0. Yleisöä: 7000.

Brasilia-Australia 2-1 (0-1), 33. Sunni Hughes 0-1, 56. Raquel 1-1, 64. Katia 2-1. Yleisöä: 29400.

Lopputilanne: Saksa 9, Brasilia 6 (välieriin), Ruotsi ja Australia 1.

jousiammunta

Naiset: Loppuottelu: Yun Mi-jin Etelä-Korea-Kim Nam-soon Etelä-Korea 107-106, pronssiottelu: Kim Soo-nyung Etelä-Korea-Choe Ok Sil Pohjois-Korea 103-101, välierät: Yun-Kim Soo-nyung 107-105, Kim Nam-soon-Choe 114-107, Puolivälierät: Yun-Natalia Bolotova Venäjä 110-105, Kim Nam-soon E-Korea-Sayoko Kawauchi Japani 114-110, Kim Soo-nyung-Joanna Nowicka Puola 106-100, Choe-Natalia Valejeva Italia 107-103, 3. pudotuskierros: Nowicka-Yang Jianping Kiina 162-158, Choe -Kateryna Serdjuk Ukraina 160-153, Kim Nam-soon -He Ying Kiina 165-162, Yun-Alison Williamson Britannia173-164, Bolotova-Anna Lecka Puola 161-157, Kawauchi-Karen Scavotto USA 159-157, Valejeva-Cristina Ioriatti Italia 163-156, Kim Soo-nyung-Michelle Tremelling Australia 168-158.

judo

Naiset, 63 kg: Loppuottelu: Severine Vandenhende Ranska-Li Shufang Kiina pistevoitto, pronssiottelut: Jung Sung-sook Etelä-Korea-Jennifer Gal Italia pistevoitto, Gella Vandecaveye Belgia-Anja von Rekowski Saksa ippon.

Lohko A, välierä: Li-Gal pistev., puolivälierät: Gal-Vania Ishii Brasilia pistev, Li-Vandecaveye pistev., 2. kierros: Gal-Anna Sarajeva Venäjä pistev, Ishii-Sara Alvarez Espanja ippon, Vandecaveye-Ji Kyong Sun P-Korea ippon, Li-Olga Artamonova Kirgistan pistev., 1. kierros: Artamonova-Carly Dixon Australia ippon, keräilyerät: Vandecaveye-Artamonova ippon, Ishii-Sarajeva ippon, Vandecaveye-Ishii ippon.

Lohko B, välierä: Vandenhende-von Rekowski waza-ari, puolivälierät: Vandenhende-Celita Schutz USA ippon, von Rekowski-Karen Roberts Britannia , 2. kierros: Vandenhende-Sophie Roberge Kanada ippon, Schutz-Keiko Maeda Japani pistev, Roberts-Kenia Rodriguez Kuuba pistev, von Rekowski-Saida Dhahri Tunisia pistev., 1. kierros: Vandenhende-Jung ippon, Schutz-Eszter Csizmadia Unkari ippon, Rodriguez-Bilkisu Yusuf Nigeria waza-ari, keräilyerät: Jung-Roberge ippon, Dhahri-Roberts ippon, Jung-Schutz pistev , Jung-Dhahri pistev.

Miehet 81 kg: Loppuottelu: Makoto Takimoto Japani-Cho In-Chul Etelä-Korea pistevoitto, pronssiottelut: Aleksei Budolin Viro-Djamel Bouras Ranska pistev, Nuno Delgado Portugali-Alvaro Paseyro Uruguay ippon.

Lohko A, välierä: Takimotoi-Bouras pistev., puolivälierät: Bouras-Kwak Ok Chol Pohjois-Korea ippon, Takimoto-Paseyro pistev., 3. kierros: Bouras-Gabriel Arteaga Kuuba ippon, Kwak-Siarhei Kukharenka V-Venäjä pistev, Paseyro-Tsend-Ayush Ochirbat Mongolia ippon, Takimoto-Gaston Garcia Argentiina ippon, 2. kierros: Bouras-Maarten Arens Hollanti ippon, Arteaga-Marcel Aragao Brasilia pistev, Kwak-Hermagoras Mangles Venezuela sogo-gachi, Kukharenka-Chen Chun-Ching Taiwan ippon, Ochirbat-Adil Belgaid Marokko pistev, Paseyro--Farkhod Turajev Uzbekistan ippon, Garcia-Ricardo Echarte Espanja pistev, Takimoto-Ruslan Seilkhanov Kazakstan waza-ari, 1. kierros: Arteaga-Robert Krawczyk Puola ippon, Ochirbat-Salifou Koucka Ouiminga Burkina Faso ippon, Garcia-Mehman Azizov Azerbaidzhan ippon, keräilyerät: Seilkhanov-Garcia ippon, Arens-Arteaga pistev, Paseyro-Seilkhanov ippon, Kwak-Arens ippon, Paseyro-Kwak ippon.

Lohko B, välierä: Cho-Delgado pistev., puolivälierät: Delgado-Kazem Sarikhani Iran ippon, Cho-Budolin pistev., 3. kierros: Sarikhani-Graeme Randall Britannia sogo-gachi, Delgado-Daniel Kelly Australia ippon, Cho-Florian Wanner Saksa ippon, Budolin-Krisztian Tölgyesi Unkari pistev. , 2. kierros: Randall-Abdessalem Arous Tunisia ippon, Sarikhani-Brahima Guindo Mali ippon, Kelly-Jason Morris USA pistev, Delgado-Francesco Lepre Italia pistev, Wanner-Patrick Reiter Itävalta pistev, Cho-Jose Luis Figueroa Puerto Rico ippon, Tölgyesi-Timothy Slyfield U-Seelanti pistev., 1. kierros: Delgado-Thierry Vatrican Monaco ippon, Slyfield-Majemite Omagbaluwaje Nigeria ippon, keräilyerät: Lepre-Vatrican ippon, Wanner-Figueroa ippon, Kelly-Lepre pistev, Budolin-Wanner ippon, Sarikhani-Kelly ippon, Budolin-Sarikhani ippon.

koripalloilu

Miehet, 2. kierros, alkulohkot: Lohko A: USA-Italia 93-61 (45-35), Kiina-Uusi-Seelanti 75-60 (40-30), Liettua-Ranska 81-63 (50-35). Lohkotilanne: USA 4, Liettua, Ranska, Kiina ja Italia 2, U-Seelanti 0.

Lohko B: Jugoslavia-Australia 80-60 (45-28), Venäjä-Espanja 71-62 (38-28), Kanada-Angola 99-54 (50-29). Lohkotilanne: Kanda ja Jugoslavia 4 , Espanja ja Venäjä 2, Australia ja Angoola 0.

käsipalloilu

Naiset, alkulohkot: Lohko A: Etelä-Korea-Romania 34-25 (16-9), Unkari-Ranska 23-22 (12-14).

Lohko B: Norja-Australia 28-18 (12-11), Tanska-Itävalta 30-26 (16-13).

lentopalloilu

Miehet, alkulohkot: Lohko A: Brasilia-Egypti 3-0 (30-28, 25-18, 25-21), Kuuba-Espanja 3-1, 25-21, 25-21, 21-25, 25-20.

Lohko B: Argentiina-E-Korea 3-1 (25-23, 17-25, 30-28, 25-21).

Rantalentopalloilu, miehet, 2. karsintakierrosta: Fabio Diez/Javier Bosma Espanja-Björn Berg/Simon Dahl Ruotsi 15-11, Michal Palinek/Martin Lebl Tshekki-Andreas Scheuerpflug/Oliver Oetke Saksa 15-8, Lee Zahner/Julien Prosser Australia-Jan Kvalheim/Björn Maaseide Norja 15-12, Kevin Wong/Robert Heidger Jr USA-Jean-Philippe Jordard/Christian Penigaud Ranska 15-2, Nikolas Berger/Oliver Stamm Itävalta-Andrea Raffaelli/Maurizio Pimponi Italia 15-9, Matt Grinlaubs/Joshua Slack Australia-Mariano Joaquin Baracetti/Jose Luis Abranter Salema Argentiina 15-2, Nikolas Berger/Oliver Stamm (17) Itävalta-Andrea Raffaelli/Maurizio Pimponi (20) Italia 15-9, Kevin Wong/Robert Heidger Jr (7) USA-Jean-Philippe Jodard/Christian Penigaud (19) Ranska 15-2, Matt Grinlaubs/Joshua Slack (23) Australia-Mariano Joaquin Baracetti/Jose Luis Abrantes Salema Argentiina 15-2, Lee Zahner/Julien Prosser (1) Australia-Jan Kvalheim/Björn Maaseide (13) Norja 15-12.

3.kierrosta: Fabio Diez/Javier Bosma Espanja-Michal Palinek/Martin Lebl Tshekki 15-4, Lee Zahner/Julien Prosser Australia-Kevin Wong/Robert Heidger Jr USA 15-11, Nikolas Berger/Oliver Stamm Itävalta-Matt Grinlaubs/Joshua Slack Australia 15-10.

maahockey

Miehet, 2. kierros, alkulohko B: Puola-Espanja 4-1 (3-0), Australia-Intia 2-2 (1-2), Argentiina-Etelä-Korea 2-2 (1-1). Lohkotilanne: Australia ja Intia 4, Puola 3, E-Korea 2, Argentiina ja Espanja 1.

Naiset, alkulohkot: Lohko A: Australia-Espanja 1-1 (1-1). Lohkotilanne (kaikilla 2 ottelua): Argentiina 6, Australia 4, Espanja 2, E-Korea 1, Britannia 0.

Lohko B: Hollanti-E-Afrikka 2-2 (2-0). Lohkotilanne (kaikilla 2 ottelua): U-Seelanti ja Saksa 4, Kiina 3, Hollanti ja E-Afrikka 1.

miekkailu

Naiset, kalpa, joukkuekilpailu: Loppuottelu: Venäjä-Sveitsi 45-35, pronssiottelu: Kiina-Unkari 41-39. Välierät: Venäjä-Unkari 45-44, Sveitsi-Kiina 45-33.

Puolivälierät: Sveitsi-Kuuba 45-38, Unkari-Norja 45-32, Kiina-Ranska 45-42, Venäjä-Saksa 45-43.

Sijat 5-6: Ranska-Saksa 45-33, sijat 7-8: Kuuba-Norja 45-32, sijat 5-8: Ranska-Kuuba 45-39, Saksa-Norja 45-39.

nyrkkeily

Sarja 51 kg, 1. kierros: Vladimir Sidorenko Ukraina-Daniel Ponce de Leon Mendez Meksiko 16-8, Omar Narvaez Argentiina-Carlos Valcarcel Puerto Rico 12-6, Wijan Ponlid Thaimaa-Vardan Zakarjan Saksa kehät.kesk. 4.erä, Arlan Lerio Filippiinit-Jackson Asiku Uganda kehät.kesk. 2.erä, Andrzej Rzany Puola-Celestin Augustin Madagaskar 15-3, Andrew Kooner Kanada-Nacer Keddam Algeria 18-11, Manuel Mantilla Rodriquez Kuuba-Kim Tai-kyu E-Korea 20-8, Bogdan Dobrescu Romania-Yang Xiangzhong Kiina 12-3, Jerome Thomas Ranska-Erle Wiltshire Australia 13-1, Drissa Tou Burkina Faso-Rahimi Mohammad Rahim Iran, luovutus, Hicham Mesbashi Marokko-Halil Ibrahim Turan Turkki 17-11, Jose Navarro USA-Hermensen Ballo Ballo Indonesia 16-10.

Sarja 75 kg, 1. kierrosta: Adrian Diaconu Romania-Abdelhani Kinzi Algeria 19-9, Jitender Kumar Intia-Donald Grant Orr Kanada kehät.kesk. 3 erä, Francisco Bojado Meksiko-Yohanes Shiferaw Yohanes Etiopia kehät.kesk. 4 erä, Antonios Giannoulas Kreikka-Ottavio Barone Italia 17-10, Somluck Kamsing Thaimaa-Andres Abelino Ledesma Villalba Kolumbia kehät.kesk IV 0,37, Juri Mladenov Bulgaria-Servin Suleimanov Ukraina 7-4, Akin Kakauridze Turkki-Mariano Natalio Carrera Argentiina kehät.kesk. IV 1.52, Im Jung-Bin E-Korea-Ramadan Yasser Abdelghafar Egypto 8-7, Vugar Alekperov Azerbaidzhan-Peter Kariuki Ngumi Kenia 12-3, Paul Miller Australia-Jerson Ravelo Dominikaaninen tasavalta 8-7.

purjehdus

Soling: 3. osapurjehdus: 1) Norja, 2) USA, 3) Saksa, 4) Venäjä, 5) Ruotsi, 6) Australia, 7) Ukraina, 8) Britannia, 9) Kanada, 10) U-Seelanti, 11) Ranska, 12) Tanska, 13) Hollanti, 14) Italia, 15) Suomi , 16) Espanja, 4. osapurjehdus: 1) Australia, 2) U-Seelanti, 3) Norja, 4) Britannia, 5) Italia, 6) Ukraina, 7) Saksa, 8) Venäjä, 9) Ranska, 10) Ruotsi, 11) Hollanti, 12) Tanska, 13) Kanada, 14) Suomi , 15) USA, 16) Espanja. Tilanne: 1) Norja 11, 2) U-Seelanti 18, 3) Venäjä 22, 4) Ukraina 26, 5) Australia 26, 6) Hollanti 30, 7) Britannia 32, 8) Saksa 34, 9) USA 35, 10) Ruotsi 37, 11) Italia 41, 112) Kanada 41, 13) Ranska 42, 14) Suomi 44, 15) Tanska 46, 16) Espanja 59.

Mistral: Naiset, 4. osakilpailu: 1) Amelie Lux Saksa, 2) Alessandra Sensini Italia, 3) Barbara Kendall U-Seelanti, 4) Jessica Crisp Australia, 5) Anna Galecka Puola, 6) Lanee Butler USA, 7) Anja Käser Sveitsi, 8) Lai Shan Lee Hongkong, 9) Maria del Carmen Vaz Espanja, 10) Masako Imai Japani, 11) Zhang Chujun Kiina, 12) Minna Aalto Suomi , 13) Turia Vogel Cooksaaret, 14) Michal Hein Israel, 15) Irina Konstantinova Bulgaria. Tilanne: 1) Lux 5, 2) Sensini 9, 3) Kendall 10, 4) Lai 28, 5) Vaz 30, 6) Galecka 33, 7) Crisp 36, 8) Imai 38, 9) Käser 44, 10) Ju Soon-ahn E-Korea 45, 11) Zhang 46, 12) Lise Vidal Ranska 47, 13) Butler 52, 14) Hein 54, 15) Aalto 59, 16) Sigrid Rondelez Belgia 64.

Miehet, 4. lähtö: 1) Carlos Espinola Argentiina 1, 2) Fredrik Palm Ruotsi 2, 3) Lars Kleppich Australia 3, 4) Ok Duck-Pil E-Korea, 5) Alexander Baronjan Saksa 5, 6) Alexandre Guyader Ranska 6, 7) Joao Rodrigues Portugali 7, 8) Jorge Maciel Andres Espanja 8, 9) Nikolaos Kaklamanakis Kreikka 9, 10) Aaron McIntosh U-Seelanti 10, 11) Ertugrul Icingir Turkki 11, 12) Ricardo Santos Brasilia 12, 13) Amit Inbar Israel 13, 14) Przemyslaw Miaczynski Puola 14, 15) Yamil Saba Fuentes Venezuela 15. Tilanne 4/11 lähdön jälkeen: 1) Espinola 20, 2) Christoph Sieber Itävalta 28, 3) Baronjan 29, 4) Inbar 43, 5) Kaklamanakis 46, 6) Santos 48, 7) Miarczynski 48, 8) Mike Gebhardt USA 50.

pyöräily

4 km:n takaa-ajo, joukkuekilpailu: 1) Saksa 3.59,710 ( ME ) (Guido Fulst/Robert Bartko/Daniel Becke/Jens Lehmann), 2) Ukraina 4.04,520 (Aleksandr Fedenko/Aleksandr Simonenko/Sergei Matvejev/Sergei Tshernjavski), 3) Britannia 4.01,979 (Bryan Steel/Paul Manning/Bradley Wiggins/Chris Newton), 4) Ranska 4.05,991 (Cyril Bos/Philippe Ermenault/Francis Moreau/Jerome Neuville), puolivälierät, 1. erä: Saksa 4.01,810-Australia 4.03,209, 2. erä: Ranska 4.05,224-U-Seelanti 4.06,495, 3. erä: Ukraina 4.03,359-Hollanti ylösajo, 4. erä: Britannia 4.04,143-Venäjä ylösajo.

pöytätennis

Miehet, kaksinpeli, alkulohkot: Kalinikos Kreanga Kreikka-El Sayed Lashin Egypti 21-6, 21-9 21-18, David Zhuang USA-Ashraf Helmy Egypti 21-11, 21-16, 12-21, 21-16, Petr Korbel Tshekki-Peter Jackson U-Seelanti 21-11, 21-13, 21-15, Johnny Huang Kanada-Segun Toriola Nigeria 21-12, 12-21, 22-24, 21-19, 21-7, Lucjan Blaszczyk Puola-Simon Gerada Australia 21-8, 21-10, 22-20, Yinghua Chen USA-Francisco Arado Kuuba 21-8, 21-14, 21-14, Toshio Tasaki Japani-Jorge Gambra Said Chile 21-17, 11-21, 21-15, 21-15, Yuk Cheung Hong Kong-Hugo Hoyama Brasilia 18-21, 21-17, 19-21, 21-15, 21-18, Song Liu Argentiina-Hamad Al Hammadi Qatar 21-16, 13-21, 21-12, 21-14, Yen Shu Chang Taiwan-Yi Ding Itävalta 21-19, 21-13, 21-18, Peter Franz Saksa-Jean Patrick Sahajasein Mauritius 21-9, 21-10, 21-12, Philippe Saive Belgia-Augusto Morales Marengo Chile 21-10, 21-8, 21-1.

Naiset, kaksinpeli, alkulohkot: Lijuan Geng Kanada-Nanthana Komwong Thaimaa 21-12, 21-10 21-13, Jasna Reed USA-Bosede Kaffo Nigeria 21-17, 21-15, 21-16, Lee Eun Sil E-Korea-Xiao Xiao Wang Kanada 21-18, 21-12, 21-13, Jun Gao Chang USA-Andrea Bakula Kroatia 21-18, 21-15, 21-5, Jing Xu Taiwan-Aida Steshenko Turkmenistan 21-11, 21-9, 21-11, Miao Miao Australia-Funke Osonaike Nigeria 21-19, 21-16, 24-22, Ju Hong Jing Singapore-Sofija Tepes Cancino Chile 21-7, 21-15, 21-9, Jia Liu Itävalta-Eldijana Aganovic Kroatia 21-17, 19-21. 21-12, 21-7, Chunli Li U-Seelanti-Berta Rodriguez Olate Chile 21-7, 21-4, 21-13, Oksana Kushtsh Venäjä-Ligia Silva Brasilia 17-21, 21-10, 21-13, 21-15, Fei-Ming Chen Tong Taiwan-Fabiola Ramos Venezuela 26-24, 21-9, 21-9, Anne Boileau Ranska-Veronika Pavlovich Valko-Venäjä 21-15, 21-15, 22-20, Ching Wong Hong Kong-Shimaa Abdel Aziz Egypti 21-19, 21-12, 21-11, Ah Sim Song Hongkong-Mary Musoke Uganda 21-16, 21-9, 21-11, Åsa Svensson Ruotsi-Shahira el-Alfy Egypti 21-12, 21-6, 21-11, Marie Svensson Ruotsi-Tatyana Kostromina Valko-Venäjä 21-6, 15-21, 15-21, 21-19, 21-12.

Naisten nelipelin 1. kierros: Miao Miao/Shirley Zhou Australia-Xia Lian Ni/Peggy Regenwetter Luxemburg 16-21, 21-13, 19-21, 21-18, 21-13,Sun Jin/Yang Ying Kiina-Ruta Garkauskaite/Jolanta Prusiene Liettua 21-5, 21-17, 21-10, Csilia Batorfi/Krisztina Toth Unkari-Qianhong Gotsch/Jie Schöpp Saksa 21-16, 21-16, 21-19, Lee Eun-Sil/Suk Eun-Mi E-Korea-Tatjana Kostromina/Viktoria Pavlovich Valko-Venäjä 21-4, 21-14, 21-15, Eldijana Aganovic/Tamara Boros Kroatia-Jun Hong Jing/Jia Wei Li Singapore 21-16, 15-21, 9-21, 27-25, 25-23, Li Ju/Wang Nan Kiina-Elke Schall/Nicole Struse Saksa 21-10, 21-18, 21-17, Otilia Badescu/Mihaela Joana Steff Romania-Jing Chen/Jing Xu Taiwan 21-15, 23-21, 22-20, Kim Moo-Kyo/Ryu Ji-Hye E-Korea-Ai Fujinuma/An Konishi Japani 21-13, 21-11, 21-5.

softball

Alkulohko: Australia-Kanada 1-0, Kiina-Uusi-Seelanti 10-0, Italia-Kuuba 1-0, Japani-USA 2-1 (11. vuoropari).

soutu

Keräilyerät: Miehet: Yksikkö (erien kaksi parasta välieriin), erä 1: 1) Andris Reinholds Latvia 7.06,40, 2) Matthew Wells Britannia 7.08,19, 3) Sergio Abel Fernandez Argentiina 7.13,68, 4) Felipe Leal Chile 7.34,56, 5) Vladimir Belonogov Kazakstan 7.36,42, erä 2: 1) Jüri Jaanson Viro 7.05,16, 2) Ivo Janakiev Bulgaria 7.09,22, 3) Aly Ibrahim Egypti 7.13,10, 4) Jesus Huerta Ramirez Meksiko 7.31,93, 5) Riadh Ben Khedher Tunisia 7.53,95, erä 3: 1) Don Smith USA 7.11,83, 2) Vaclav Chalupa Tshekki 7.17,53, 3) Mattia Righetti Italia 7.21,20, 4) Benjamin Tolentino Jr Filippiinit 7.29,03, 5) Muhammad Akram Pakistan 7.51,40, erä 4: 1) Gerard Egelmeers Hollanti 7.04,25, 2) Jan Ziska Slovakia 7.14,31, 3) Anderson Nocetti Brasilia 7.22,13, 4) Rafik Amrane Algeria 7.42,17, 5) Lee In-Soo E-Korea 7.45,76.

Kaksikko, (erien kolme parasta välieriin), erä 1: 1) Robert Sens/Detlef Kirchhoff Saksa 6.45,73, 2) Piotr Basta/Piotr Bochenek Puola 6.48,74, 3) Miha Pirih/Gregor Sracnjek Slovenia 6.50,49, 4) Damian Ordas/Diego Aguirregomezcorta Argentiina 6.52,38, 5) Amr Temraz/Alaa Eldin Ahmed Egypti 7.07,35, 6) Kasam Khan/Inderpal Singh Intia 7.16,10.

Pariairokaksikko, keräilyerät (erien kolme parasta välieriin), erä 1: 1) Adam Korol/Marek Kolbowicz Puola 6.32,30, 2) Henry Nuzum/Mike Ferry USA 6.34,56, 3) Yoennis Hernandez/Yosbel Martinez Kuuba 6.35,76, 4) Ivan Jukic/Tihomir Jarnjevic Kroatia 6.43,60, erä 2: 1) Giovanni Calabrese/Nicola Sartori Italia 6.25,98, 2) Bertil Samuelson/Bo Kaliszan Tanska 6.30,87, 3) Kostyantyn Zaytsev/Kostyantyn Pronenko Ukraina 6.33,23 , 4) Todd Hallett/Dominic Seiterle Kanada 6.35,04, erä 3: 1) Sebastian Mayer/Stefan Röhnert Saksa 6.27,58, 2) Frederic Kowal/Adrien Hardy Ranska 6.31,28, 3) Leonid Gulov/Andrei Silin Viro 6.35,09, 4) Hua Lingjun/Liang Hongming Kiina 6.43,64, 5) Mauricio Monteserin/Jaime Rios Espanja 6.46,50.

Nelonen ip (erien kolme parasta välieriin), erä 1: 1) Jugoslavia 6.09,69, 2) Romania 6.11,24, 3) Egypti 6.13,73, 4) Puola 6.15,75.

Naiset: Yksikkö (erien kaksi parasta välieriin), erä 1: 1) Julia Aleksandrova Venäjä 7.47,04, 2) Maria Brandin Ruotsi 7.55,47, 3) Paola Daniela Lopez Argentiina 8.03,83, 4) Fenella Ng Hongkong 8.16,62, erä 2: 1) Alison Mowbray Britannia 7.51,33, 2) Monica Tranel Michini USA 7.54,40, 3) Soraya Jadue Chile 8.02,17, 4) Ibtissem Trimech Tunisia 8.28,43, erä 3: 1) Mayra Gonzalez Kuuba 7.46,25, 2) Agnieszka Tomczak Puola 7.47,37, 3) Phuttharaksa Nikree Thaimaa 8.27,25, erä 4: 1 Georgina Douglas Australia 7.42,67, 2) Sophie Balmary Ranska 7.51,87, 3) Kristen Wall Kanada 8.05,18 , 4) Samia Hireche Algeria 8.21,67.

Kaksikko ip (erien kaksi parasta loppukilpailuun), erä 1: 1) Melissa Ryan/Karen Kraft USA 7.21,00, 2) Emma Robinson/Theresa Luke Kanada 7.24,69, 3) Nina Proskura/Jevgenia Andrjejeva Ukraina 7.31,11, 4) Dorothy Blackie/Catherine Bishop Britannia 7.36,53, erä 2: 1 Rachael Taylor/Kate Slatter Australia 7.19,79, 2) Lenka Wech/Claudia Barth Saksa 7.20,12, 3) Albina Ligatsheva/Vera Potshitajeva Venäjä 7.20,51, 4) Marloes Bolman/Femke Dekker Hollanti 7.40,00.

Pariairokaksikko (erien kaksi parasta loppukilpailuun), erä 1: 1) Pieta van Dishoeck/Eeke van Nes Hollanti 7.08,98, 2) Marina Hatzakis/Bronwyn Roye Australia 7.10,09, 3) Celine Garcia/Gaelle Buniet Ranska 7.10,98, 4) Sun Guangxia/Liu Lin Kiina 7.32,36, erä 2: 1) Birute Sakickiene/Kristina Poplavskaja Liettua 7.08,18, 2) Carol Skricki/Ruth Davidon USA 7.08,99, 3) Frances Houghton/Sarah Winckless Britannia 7.14,03, 4) Caroline Lüthi/Bernadette Wicki Sveitsi 7.15,09.

sulkapalloilu

Naisten kaksinpeli, puolivälierä: Camille Martin Tanska-Mia Audina Tjiptawan Hollanti 11-2, 11-1, Ye Zhaoying Kiina-chia Chi Huang Taiwan 11-3, 11-4, Dai Yun Kiina-Kim Ji-Hyun E-Korea 11-3, 11-4.

Miesten kaksinpeli, 3. kierros: Taufik Hidayat Indonesia-Ewe Hock Ong Malesia 15-9, 13-15, 15-3, Sun Jun Kiina-Richard Vaughan Britannia 15-10, 15-8, Xia Xuanze Kiina-Svetoslav Stoyanov Bulgaria 15-11, 15-2, Hendrawan Indonesia-Pulella Gopichand Intia 15-9, 15-4, Choong Hann Wong Malesia-Kenneth Jonassen Tanska 15-6, 15-7, Marlev Mario Manaky Indonesia-Hwang Sun-Ho E-Korea 15-5, 15-3, Ji Xinpeng Kiina-Kevin Han USA 15-3, 15-6, Peter Gade Tanska-Fung Permadi Taiwan 15-8, 15-7.

Naisten nelinpeli, 2. kierros: Lotte Jonathans/Nicole van Hooren Hollanti-Nicole Grether/Karen Stechmann Saksa 15-7, 15-4, Chung Jae Hee/Ra Kyung-Min E-Korea-Joanne Davies/Sarah Hardaker Britannia 15-6, 15-1, Huang Nanyan/Yang Wei Kiina-Sujitra Eakmongkolpaisarn/Saralee Toongthongkam Thaimaa 15-1, 15-4, Gao Ling/Quin Yiyuan Kiina-Yoshiko Iwata/Haruko Matsuda Japani 15-5, 15-5, Helene Kirkegaard/Rikke Olsen Tanska-Irina Rousliakova/Marina Yakusheva Venäjä 17-16, 15-5, Eti Lesmina Tantra/Chynthia Tuwankotta Indonesia-Ann-Lou Jorgensen/Mette Schjoldager Tanska 17-16, 15-10, Joanne Goode/Donna Kellogg Britannia-Milaine Cloutier/Robbyn Hermitage Kanada 15-4, 15-10, Ge Fei/Gu Jun Kiina-Lee Hyo-jung/Yim Kyung-jin E-Korea 15-3, 15-5.

Urheilun luetuimmat
  • Juuri nyt
  • Päivä
  • Viikko
  1. 1

    TV-tähti Pamela Anderson suuttui jalkapalloseuralle, joka lahjoitti keräysvaroja Notre Damen kirkon korjaamiseen

  2. 2

    Naiset eivät kuulu formulan rattiin, koska he eivät kestäisi kovien mutkien g-voimia, formulaveteraani väittää – mutta hän on väärässä

  3. 3

    Fifa langetti kovia tuomioita ottelumanipuloinnista: rangaistusten pitkät jäljet johtavat myös Suomeen

  4. 4

    Tv-kanava käänsi asetelmat päälaelleen, nyt naistoimittaja jätti miehet seisomaan

  5. 5

    Pikkuleijonien henkinen lukko aukesi, nyt vastaan tulee viime vuoden finaalivastustaja Yhdysvallat

  6. Näytä lisää
  1. 1

    TV-tähti Pamela Anderson suuttui jalkapalloseuralle, joka lahjoitti keräysvaroja Notre Damen kirkon korjaamiseen

  2. 2

    Surkea epäonnistuminen röyhkeässä rangaistuspotkussa aiheutti pelaajan irtisanomisen seurasta

  3. 3

    Tv-kanava käänsi asetelmat päälaelleen, nyt naistoimittaja jätti miehet seisomaan

  4. 4

    Leijonien MM-ryhmä näyttää kovin kalpealta, mutta päävalmentaja Jalonen ei itke: ”Se ei takaa, että voitetaan, kun NHL-pelaajia on mukana”

  5. 5

    Naiset eivät kuulu formulan rattiin, koska he eivät kestäisi kovien mutkien g-voimia, formulaveteraani väittää – mutta hän on väärässä

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Olympiastadionin remontissa tehtiin historiallinen löytö

    Tilaajille
  2. 2

    Long Yiru on ihaillut Kimi Räikköstä 15 vuotta – Kun kiinalaisfani vihdoin tunnusti sankarilleen rakkauttaan, vastaus oli puhdasta Räikköstä

    Tilaajille
  3. 3

    Jukka Halmeen maailma romahti IFK:n pudottua liigasta, ja viime talvena tuli taas tyrmäävä taka­isku, kun Stadin kingin kaveri­porukka kaikkosi kopista

  4. 4

    TV-tähti Pamela Anderson suuttui jalkapalloseuralle, joka lahjoitti keräysvaroja Notre Damen kirkon korjaamiseen

  5. 5

    Kolmen tunnetun vuorikiipeilijän ruumiit löydettiin Kanadan Kalliovuorilta

  6. Näytä lisää

Kommentit

    Ei vielä kommentteja. Kirjoita ensimmäinen.

    Näytä lisää
    Luetuimmat
    • Juuri nyt
    • Päivä
    • Viikko
    1. 1

      TV-tähti Pamela Anderson suuttui jalkapalloseuralle, joka lahjoitti keräysvaroja Notre Damen kirkon korjaamiseen

    2. 2

      Facebook ja Attendo rakensivat bisneksensä oletuksille, jotka valtio voi nyt viedä pois

    3. 3

      Keskusta on historiansa syvimmässä kriisissä – eikä puolueen suosituinta poliitikkoa haluttu pelastamaan puoluetta ahdingosta

    4. 4

      Vatsa oireilee, mieli on äreä ja elämä pelkkää pinnistelyä – Oravanpyörä ajaa ihmisen tuhoisaan ylivireystilaan, ja näin se katkaistaan

      Tilaajille
    5. 5

      Veren­myrkytys murentaa muistin, syylliseksi paljastui sokeri

    6. 6

      Tällainen on Linnanmäen yli kymmenen miljoonaa euroa maksanut uusi vuoristorata

    7. 7

      Autojen päälle ropisi hiekkaa Britanniassa, Suomessa ihasteltu poikkeuksellisen upeita auringon­laskuja – kumpaakin ilmiötä selittää ilma­kehään noussut hiekka­pöly

    8. 8

      Kirjailijan perikunta irtisanoutuu Tolkien-elokuvasta – Dome Karukoski: ”Aika tyypillistä”

    9. 9

      WHO:lta tiukka linja ruutu­aikaan: Alle viisivuotiaille lapsille enintään tunti päivässä, alle vuoden ikäisiä ei pitäisi altistaa äly­laitteille lainkaan

    10. 10

      Salainen kikka salille – Puolitoistakertainen toisto parantaa leuanveto- ja penkkipunnerrustulosta

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Vatsa oireilee, mieli on äreä ja elämä pelkkää pinnistelyä – Oravanpyörä ajaa ihmisen tuhoisaan ylivireystilaan, ja näin se katkaistaan

      Tilaajille
    2. 2

      Unkarilaisesta opetusmenetelmästä tuli matematiikanopettajille lähes kultti, ja nyt vanhempia ahdistaa – Testaa, osaisitko itse alakoulun läksyjä

      Tilaajille
    3. 3

      Keskusta on historiansa syvimmässä kriisissä – eikä puolueen suosituinta poliitikkoa haluttu pelastamaan puoluetta ahdingosta

    4. 4

      ”Palvelijanhuoneella on uusi elämä” – Varakkaat ikäihmiset varautuvat pahimpaan ja se näkyy jo Helsingin asuntomarkkinoilla, väittää kiinteistönvälittäjä

    5. 5

      Tällainen on Linnanmäen yli kymmenen miljoonaa euroa maksanut uusi vuoristorata

    6. 6

      Menestynyt avaruustutkija Sini Merikallio harjoitteli Mars-lentoa Utahin autiomaassa ja pärjäsi astronauttien valintakokeessa – Sitten hän sai tarpeekseen

    7. 7

      Espoo sulki arkkitehtonisesti arvokkaan koulun ja jätti sen vuosikausiksi tyhjilleen: Nyt rappio on häkellyttävää

    8. 8

      Kesken partioinnin torkahteleva hevonen valittiin Helsingin poliisilaitoksen kuukauden työntekijäksi

    9. 9

      Hotelliravintola Platta avasi Pasilassa – Pihvi oli syömäkelvottoman raaka ja perusasiat muutenkin hukassa

    10. 10

      Pihvi näyttää tihkuvan verta mutta on herneestä tehty – Lihankorvikkeen kehittänyt yritys nousemassa miljardin euron arvoiseksi

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Muistatko Netscapen ja ponnahtavat porno­ikkunat? Internet täyttää 30 vuotta, ja nyt HS:n erikoisartikkeli vie hämmentävälle matkalle verkon alku­hämärään

      Tilaajille
    2. 2

      Jussi Halla-ahon blogikirjoituksista ja ”ihmiskäsityksestä” tuli hidaste perussuomalaisten hallitustielle – Näin Halla-aho kirjoitti vähemmistöistä vuosikymmen sitten

    3. 3

      Rutiköyhän kainuulais­perheen selviytyminen on ihmeellinen tarina Suomesta

      Tilaajille
    4. 4

      Asiantuntijat pitävät Mannerheimin matkoiltaan keräämää historiallista esineistöä sensaatiomaisena – Miksi nämä aarteet makaavat varaston uumenissa?

      Tilaajille
    5. 5

      Kalliossa asuva Liisa Lehto on yksi niistä, jotka nostivat Jussi Halla-ahon ääni­haravaksi jopa puna­vihreiden koti­kentällä – Halla-ahoa äänestäneet kertovat, millainen heidän Helsinkinsä on

    6. 6

      ”Epämiellyttäviä tapauksia on ollut” – Kristina, 22, myy nettiseksiä suomalaistenkin suosimalla sivustolla

      Tilaajille
    7. 7

      Onko niin, että rahaa kyllä on pilvin pimein, vaikka köyhille ja vähätuloisille sitä ei riitäkään?

    8. 8

      Kaikkien aikojen kovakuntoisin Miss Suomi: äärimmäisen raskas treeni voi pelastaa Lotta Näkyvän hengen

      Tilaajille
    9. 9

      Analyysi: Putous kerää nyt televisiossa historiallisen vähän katsojia, eikä se ole mikään ihme – ohjelmaa vaivaa sama ilmiö kuin koko suomalaista tv-viihdettä

    10. 10

      Vaikeuksista vaikeuksiin kompastelleen Redin johtoon palkattiin farkku­kauppias Lahdesta ja yhtäkkiä kauppakeskus tunnetaan muustakin kuin sokkeloisuudestaan

    11. Näytä lisää