Urheilu

ampumaurheilu Milano: Kivääri...

Tilaajille

ampumaurheilu

Milano: Kivääri- ja pistoolilajien maailmancup: Miehet: Pienoiskivääri 3x40 ls: 1) Jozef Gönci Slovakia 1 266,7 (1 174+92,7), 2) Artur Aivazjan Ukraina 1 266,2 (1 169+97,2), 3) Vjatšeslav Botškarev Venäjä 1 262,5 (1165+97,5),... 27) Juha Hirvi Suomi 1 155.

Vapaapistooli: 1) Zhang Tian Kiina 666,7 (568+98,7), 2) Martin Tenk Tšekki 666,3 (570+96,3), 3) Francesco Bruno Italia 664,3 (567+97,3),... 59) Jari Koivu Suomi 531.

Hollola: Kansalliset haulikkokilpailut, lopputulokset: Skeet: 1) Jari Aaltonen LHA 134, 2) Lauri Leskinen SSG 131, 3) Esa Nikander CAL-12 130.

Trap: 1) Henrikki Vitali SSG 135, 2) Urmas Saaliste Viro 130, 3) Esa Jaakkola LHA 129.

golf

Pinehurst, P-Carolina: Miesten USA:n avoimet, kauden 2/4 arvoturnaus, par 70: Tilanne 54/72 reiän jälkeen, 207 lyöntiä: Retief Goosen Eä-Afrikka (68+70+69), 210: Olin Browne USA (67+71+72), Jason Gore USA (71+67+72), 211: Mark Hensby Australia (71+68+72), Michael Campbell U-Seelanti (71+69+71), 212: David Toms USA (70+72+70), 213: Lee Westwood Britannia (68+72+73), Peter Hedblom Ruotsi (77+66+70, Tiger Woods USA (70+71+72), K.J. Choi E-Korea (69+70+74), 214: Peter Jacobsen USA (72+73+69), Arron Oberholser USA (76+67+71), Steve Allan Australia (72+69+73), Vijay Singh Fidzhi (70+70+74).

Saint-Omer, Ranska: Miesten Euroopan-kiertueen 400000 euron turnaus, par 71: Tilanne 72/72 reiän jälkeen: 1) Joakim Bäckström Ruotsi 280 (72+70+68+70) ja Paul Dwyer Englanti 280 (73+68+71+68) (Bäckström voitti 1. uusintareiällä), 3) James Heath Englanti 281 (70+66+73+72), Steven Jeppesen Ruotsi 281 (73+70+70+68) ja Michael Jonzon Ruotsi 281 (69+73+71+68), ...11) mm. Roope Kakko Suomi 283 (72+71+73+67).

Turku: Naisten Suomen avoimet: Lopputulokset 3/3 kierroksen jälkeen (par 71): 1) Nina Reis Ruotsi 209 lyöntiä, 2) Riikka Hakkarainen Suomi 212, 3) Louise Friberg Ruotsi 213, ...5) mm. Pia Koivuranta Suomi 216, ...13) mm. Hanna-Leena Salonen (amatööri) Suomi 220.

jousiammunta

Tampere: Kans. FITA-kilpailut (kahden päivän yhteistulos): Naiset: 1) Elisa Wirkkala Oulun Jousimiehet 2 275, 2) Henna Tuomola Arcus 2 223, 3) Sari Kaartinen Oulun Jousimiehet 2 190.

Miehet: 1) Olli Norja Tampereen JA 2 488, 2) Antti Pietikäinen Kajaanin JA 2 427, 3) Perttu Ronkanen Puijon Jousi 2 419.

Miehet, talja: 1) Marko Järvenpää Rauman JA 2 684.

lentopalloilu

Vantaa: Miesten Euroopan liiga: Suomi-Viro 3-1 (25-19, 25-18, 26-28, 25-20)

Venäjä-Saksa 3-1 (18-25, 25-21, 25-20, 25-22)

Lohkotilanne (kaikilla 6 ottelua): Venäjä 12, Saksa 6 (12- 10) , Suomi 6 (10- 12), Viro 0. Suomen seuraavat ottelut: 25. ja 26.6. Venäjä-Suomi.

melonta

Lahti: EM- ja MM-katsastuskilpailut: Miehet: K-2 200 m: 1) Petteri Pitkänen/Lauri Palmroth 35,33, 2) Juha Selivaara/Jaakko Selivaara 35,47, 3) Hannu Kaukola/Jari Aittakari 38,61.

K-2 500 m: 1) Kalle Mikkonen/Lauri Palmroth 1.39,11, 2) Petteri Pitkänen/Perttu Säynäjäkangas 1.40,64 3) Juha Selivaara/Jaakko Selivaara 1.43,16.

K-2 500 m 2. veto: 1)Pitkänen/Palmroth 1.34,48, 2) Selivaara/Selivaara 1.37,79 3) Ilkka Ritvos-Jari Aittakari 1.39,79.

Naiset: K-2 200 m: 1) Jenni Honkanen/Anne Rikala 39,08, 2) Filippa Sjöberg/Laura Inha 41,02 3) Johanna Leino-Erica Bäckström 41,80.

K-2 500 m: 1) Honkanen/Inha 1.49,75, 2) Sjöberg/Rikala 1.50,29, 3) Leino/Bäckström 1.54,48.

K-2 500 m 2. veto: 1) Rikala/Honkanen 1.50,26, 2) Leino/Inha 1.54,50, 3) Sjöberg/Bäckström 1.58,25.

moottoripyöräily

Kuusankoski: Speedwayn SM-osakilpailu 1/3: 1) Juha Hautamäki SeMK 25 SM-pistettä, 2) Tero Aarnio KMMK 20, 3) Juha Mäkelä SeMK 16, 4) Tomi Reima FMS 13, 5) Kaj Laukkanen SeMK 11, 6) Jyri Palomäki NässjöMK 10.

purjehdus

Helsinki: 49er-luokan SM-osakilpailu, lopputulokset: 1) Janne Uusi-Autti-Kalle Bask, 2) Tom Lönnqvist-Jacob Granqvist, 3) Jan Thorström-Matias Niemeläinen, 4) Jussi Forsman-Ville Väänänen, 5) Sami Jokinen-Juhani Pulkkinen.

SM-tilanne 4 osakilpailun jälkeen: 1) Sundberg/Uusi-Autti 26, 2) Forsman/Väänänen 24, 3) Lönnqvist/Granqvist 21, 4) Thorström/Niemeläinen 17, 5) Immu Kuusi/Toni Okkonen 16, 6) Rasmus Diesen/Jukka Miettinen 15.

Helsinki: E-jollien SM-kilpailut: 1) Nina Ramm-Schmidt 14 p (1, 1, 1, 2, 3, 1, 3, 2, 5), 2) Sari Multala 21 p (4, 3, 6, 3, 1, 5, 1, 1, 3), 3) Hanna Saari 29 p (8, 4, 2, 1, 2, 4, 8, 7, 1), 4) Teemu Rantanen 34 p, 5) Maria Saarikallio 39 p, 6) Krista Olander 40 p.

Turku: 606-luokan SM-kilpailut: 1) Daniel Mattsson/Johan Nyström ÅSS 21, 2) Antti Niiniranta/Antti Stenberg TPS 32, 3) Petri Leskinen/Mika Aarnikka NJK 35.

Tampere: Lightning-luokan SM-kilpailut: 1) Kimmo Aromaa/Tea Aromaa/Mika Aromaa M 4, 2) Niko Lappalainen/Pasi Hannila/Kari Kanerva TP 8, 3) Samppa J. Salminen/Tero Kotimäki/Keijo Tulomäki JVS 13, 4)Matti Leppänen/Kalle Ahola/Mari Leppänen TP 18, 5) Lauri Hemming/Heikki Vaara/Antti Varheenmaa HSK 22, 6) Matti Bruun/Heikki Hämäläinen/Markku Kallio KuoPS 22.

pyöräily

Viljandi, Viro: Saaremaa Velotuur: 2. osuus Otepää-Viljandi 136,8 km: 1) Andri Lebedev Viro 3.11.23, 2) Olegs Melehs Latvia sama aika, 3) Andri Mustonen Viro jäljessä 10 sekuntia, 4) Sigvard Kukk Viro sa., 5) Mika Nieminen Suomi sa., 6) Juha-Matti Alaluusua Suomi sa.

Kokonaistilanne: 1) Melehs 6.10.18, 2) Lebedev -5 sekuntia, 3) Mustonen -14,...6) Nieminen -15, 7) Alaluusua -16.

Quebec, Kanada: Tour de Beauce -kilpailu: 5/6 osuus Quebec 125 km (9 x 13,9 km): 1) Charles Dionne Kanada 3.17.52, 2) Domenico Passuello Italia jäljessä 12 sekuntia, 3) Oleg Gritškin Venäjä -43, 4) Krzysztof Mermer Puola -1.53, 5) David O'Loughlin Irlanti 1.54, 6) Doug Ollerenshaw USA 1.56,...9) Kimmo Kananen Suomi -2.09.

Kokonaistilanne: 1) Nathan O'Neill Australia 18.24.50, 2) Svein Tuft Kanada -12, 3) Jeff Louder USA -35, 4) John Lieswyn USA -1.17, ..19) Kananen -9.46.

ratsastus

Hamina: Kv. este- ja kouluratsastuskilpailut, 3. päivä: Esteratsastus: Joukkuekilpailu Nations Cup: 1) Suomi (Sebastian Numminen/Sails Away 8+0, Noora Pentti/Navarro 4+0, Peik Andersin/Latania Z 0+0, Mikael Forstén/Napoleon (12)+np) 12+0=12, 2) Irlanti 12+4=16, 3) Norja 12+20=32, 4) Ruotsi 16+26=42, 5) Italia 20+28=48, 6) Venäjä 28+52=80.

Luokka 9, 140 cm, aikaratsastus: 1) Ciaran Howley/Libra Irlanti 0/53,97, 2) Noora Pentti/Campari Suomi 0/57,30 3) Tomas von Rettig/Lobster Suomi 0/57,61, 4) Joachim Heyer/Grönox H Saksa 0/58,80, 5) Frida Andersson/Marco Lane Ruotsi 0/62,31, 6) Erika Lickhammer/Rom Ruotsi 0/67,87.

Masters Invitational, 140 cm: 1) John Hickey/Hilton Clover Irlanti 21, 2) Joachim Heyer/Grönox H Saksa 16, 3) Vladimir Pantshenko/Lanteno Venäjä 8.

Suomenhevoset, 110 cm: 1) Tiina Pirttijoki/Jeveri Suomi 0+0/38,38 2) Anna Rämö/Mikkerin Mahti Suomi 0+4/35,19, 3) Sanna Iso-Antila/Tinurin Tatu Suomi 0+4/38,36.

Kouluratsastus: GP Kür: 1) 1) Tanja Ylikoski/Roi Du Ballet Suomi 73,90 prosenttia, 2) Terhi Stegars/Suomi 67,28, 3) Kimmo Sulkala/Iso Griffo Suomi 66,72.

raviurheilu

Kajaani:

Lähtö 1, sh 2 100 m: 1) Pirttilän Dumbo/Jani Ruotsalainen 38,0 , 2) Fulleri 38,0x (69), 3) Kihon Toru 37,4 (844), 4) Rallinki 38,3x (14), poissa: 13. toto (9-6-14): 14,06 2,76-2,15-18,65 25,61.

Lähtö 2, lv 2 100 m: 1) Red Rose Princess/Jarkko Kervinen 20,0, 2) Fiery Fly 20,7 (82), 3) Big Apollo 21,0 (506), 4) Stoneisle Dragon 21,9 (78), poissa: 2. toto (1-8-9): 1,75 1,30-1,58-2,26 5,04.

Lähtö 3, sh 2 100 m: 1) Trombi/Henri Bollström 30,3a, 2) Viorilla 30,4a (21), 3) Huitari 30,6ax (274), 4) Vipatti 30,6a (124), toto (4-3-11): 4,49 1,89-1,68-8,45 3,82.

Lähtö 4, V4-1, lv 2 100 m: 1) I'm In Trouble/Markus Gröhn 17,5a, 2) Royal Simba 17,7a (29), 3) Eye On Steel 17,9a (97), 4) Kingfisher 18,0a (416), toto (9-5-7): 18,74 6,00-1,65-2,82 53,09. V4-kerroin: 486,27.

Lähtö 5, V4-2, lv 2 100 m: 1) Cigar Dan/Jarkko Kervinen 15,1a, 2) E. V. Sheena's Star 15,6a (36), 3) Simon Dahlia 15,9a (81), 4) Argon 16,0a (220), toto (7-11-1): 1,72 1,36-1,27-1,31 3,22. V4-kerroin: 671,77.

Lähtö 6, V4-3, sh 2 100 m: 1) Tino/Veli-Erkki Paavola 25,4, 2) Marin Mori 26,7 (30), 3) Peikon Poika 27,3 (224), 4) Serotar 26,5 (354), toto (15-6-7): 2,70 1,44-1,72-5,04 4,65. V4-kerroin: 932,90.

Lähtö 7, V4-4, lv 2 100 m: 1) Mar Liana/ Tuomas Pakkanen 17,7, 2) Briso Bellamy 18,7 (121), 3) Infinite Bonnie 18,8 (48), 4) Queenly Dean 18,1 (50), toto (10-7-2): 11,21 2,27-3,86-2,27 52,72. V4: vaihto 94 475.60 e; oikea rivi 9-7-15-10; poissa II/6,12 IV/4,14 kerroin 2 633,61. Päivän Duo: vaihto 16 641.00 e; oikea rivi 15-10; poissa II/4,14 kerroin 17,62.

Lähtö 8, lv 2 100 m: 1) Dagoman Jet Set/Seppo Lyyra 18,2ax, 2) Moneyrocket L 18,4a (158), 3) Thunderboom 18,5a (203), 4) Petra Donna 18,8a (96), toto (4-1-6): 87,36 9,39-3,01-4,24 380,58.

Lähtö 9, lv 2 120 m: 1) Will Be Sugar/Pekka Vehviläinen 18,8, 2) F. L. Robert 18,9 (93), 3) Briso Celesta 20,2 (57), 4) Edward Express 20,7 (916), poissa: 10. toto (2-11-9): 1,75 1,16-1,40-1,66 4,33. Troikka: 23,70.

Lähtö 10, sh 2 100 m: 1) Harkon Rytmi/ Tuomas Pakkanen 32,0, 2) Torpan Tupru 33,0 (85), 3) Liisun Muisto 33,0x (589), 4) Tosi-Japi 33,0 (25), toto (10-4-2): 9,64 1,97-2,54-7,94 11,41.

Pelivaihto 279 588.10 e, yleisöä 1 935.

Pariisi: Prix Rene Balliere, 2100m, 1. palk. 100 000 euroa, 1) Jag de Bellouet/Christophe Gallier 09,6a, 2) Love You 09,7a, 3) Jeanbat du Vivier 09,8a, 4) Ilster d'Espiens 09,8a, 5) Kazire de Guez 09,9a, 6) Digger Crown 10,0a.

Napoli: Raviohjastajien MM-kilpailut, pistetilanne 4/20: 1) Erik Adielsson, Ruotsi 43, 2) Andy Miller, USA 36, 3) Jody Jamieson, Kanada 32, 4) Heinz Wewering, Saksa 29, 5) Roberto Andreghetti, Italia 28, 6) Gerhard Mayr, Itävalta 25, 7) Mark Jones, Uusi-Seelanti 21, 8) Antti Teivainen, Suomi 20, 9) Juan Antonio Riera, Espanja 16, 10) Geoff Webster, Australia 13.

Lindesberg: 2140m, 1. palk. 100 000 kruunua, 1) Mr Eero/Jorma Kontio (valmentaja Petri Salmela) 13,5a, ... 7) Noa Savoy (valmentaja Kari Lähdekorpi) 14,1a.

taekwondo

Turku: Liikesarjojen EM-kilpailut: Miehet: A-sarja: 1) Mevlüt Pekcan Turkki 139,1 pistettä, 2) Patrick Hodselmans Hollanti 138,8, 3) Jens Birkholz Saksa 138,4,... 9) Petteri Kauppinen Suomi 90,9.

B-sarja: 1) Pedro Campillo Espanja 138,6, 2) Hado Yun Saksa 137,9, 3) Rob Janssen Hollanti 137,9,... 8) Jarkko Mäkinen Suomi 91,2.

C-sarja: 1) Mustafa Yilmaz Turkki 138,6, 2) Andrea Notaro Italia 138,5, 3) Franz Bartl Saksa 138,1,... 11) Ulf Nyström Suomi 44,9.

Naiset: A-sarja: 1) Gladys Schunken Hollanti 138,6, 2) Olgun Bektaolu Turkki 138,3, 3) Mirja Hitzemann Saksa 138,2,... 15) Hanna Silvennoinen Suomi 43,9.

B-sarja: 1) Nesibe Altun Turkki 138,8, 2) Josefina Lopez Espanja 138,1, 3) Trine Jörgensen Tanska 137,9,... 7) Tiina Salomaa-Hwang Suomi 90,3.

C-sarja: 1) Maria G. Chiappelli Italia 138,7, 2) Krista Mäkinen Suomi 138,5, 3) Yolanda Ubero Espanja 138,4.

Sekaparikilpailu: 1) Marcus Ketteniss ja Nicole Römer Saksa 138,2, 2) Stanislav Leegai ja Svetlana Sitshevskai Venäjä 138,1, 3) Gladys Schunken ja Patrick Hodselmans Hollanti 137,9, 4) Krista ja Jarkko Mäkinen Suomi 137,6.

Naiset, synkro: 1) Alida Tuli, Amela Papovic ja Lejla Papovic Saksa 138,1 , ...6) Krista Mäkinen & Inna Lindgrén & Tiina Salomaa-Hwang Suomi 45,4.

Miehet, synkro: ...8) Petteri Kauppinen, Tatu Iivanainen, Toni Germano Suomi 45,0.

Sekajoukkueet: 1) Tanska 139,2, 2) Saksa 138,9, 3) Turkki 138,4, ...7) Suomi 45,6.

tennis

Rosmalen, Hollanti: ATP-turnaus: Kaksinpelin loppuottelu: Mario Ancic (3) Kroatia-Michael Llodra Ranska 7-5, 6-4.

uimahyppy

Turku: SM-kilpailut: 2. kilpailupäivä: Miehet, 1 m: 1) Jukka Piekkanen Vantaan U 312,40, 2) Ville Vahtola Vantaan U 279,30, 3) Otto Lehtonen Turun TU 244,45. - Kerrokset: 1) Pekka Suominen Turun TU 210,75, 2) Otto Lehtonen Turun TU 210,00, 3) Petri Ryhänen Turun TU 187,80.

Naiset, 3 m: 1) Lena Putigina Vantaan U 223,60, 2) Karin Kääparin Forellit 182,15.

voimistelu

Plzen: Joukkuevoimistelun IFAGG:n kansainväliset juniorimestaruuskilpailut: 1) Olarin voimistelijat, Deltat 35.58, 2) Roxett Venäjä 34.15, 3) Meetrum Vito 34.03, 4) Turun NV, Tangottaret 32.36, 5) Valery Ukraina 31.75, 6) Jonona Venäjä 31.35, 7) GC Piruett Viro 29.89, 8) Sokol Praha Tšekki 26.85, 9) Velky Tynec Tšekki 26.47, 10) Junior Expressions Kanada 26.32.

yleisurheilu

Gävle: Euroopan cupin ykkösliigaa, 2. päivä: Miehet:

Loppupisteet: 1) Suomi 120, 2) Ruotsi, 3) Sveitsi 106, 4) Unkari 99, 5) Slovenia 79, 6) Viro 73, 7) Kroatia 69, 8) Slovakia 54. Suomi nousi superliigaan, Kroatia ja Slovakia tippuivat kakkosliigaan.

200 m (-1,2): 1) Tommi Hartonen Suomi 21,31, 2) Matic Osovnikar Slovenia 21,36, 3) Marc Schneeberger Sveitsi 21,43, 4) Johan Wissman Ruotsi 21,47, 5) Josip Soprek Kroatia 21,57, 6) Roland Nemeth Unkari 21,95, 7) Marek Niit Viro 22,08, 8) Gajdos Jan Slovakia 22,40.

800 m: 1) André Bucher Sveitsi 1.51,70, 2) Rizak Dirshe Ruotsi 1.52,06, 3) Juha Kukkamo Suomi 1.52,14, 4) István Kerekjarto Unkari 1.53,01, 5) Jozef Pelikan Slovakia 1.53,31, 6) Domen Znidaric Slovenia 1.53,50, 7) Edin Pasalic Kroatia 1.53,56, 8) Roman Fosti Viro 1.54,06.

3 000 m: 1) Christian Belz Sveitsi 8.03,57, 2) Balázs Csillag Unkari 8.03,87, 3) Slavko Petrovic Kroatia 8.04,11, 4) Jonas Hamm Suomi 8.05,37, 5) Henrik Skoog Ruotsi 8.06,31, 6) Cene Subic Slovenia 8.27,64, 7) Tiidrek Nurme Viro 8.30,24, 8) Ondrej Puskár Slovakia 8.27,64.

110 m aj (-1,5): 1) Robert Kronberg Ruotsi 13,72, 2) Ivan Bitzi Sveitsi 13,98, 3) Juha Sonck Suomi 14,05, 4) Jurica Grabusic Kroatia 14,13, 5) Damjan Zlatnar Slovenia 14,18, 6) Gergely Palagyi Unkari 14,19, 7) Slaven Dizdarevic Slovakia 14,82, 8) Tarmo Jallai Viro keskeytti.

3 000 m ej: 1) Mustafa Mohamed Ruotsi 8.31,67, 2) Mikael Talasjoki Suomi 8.35,44 (kkk ja alittaa SUL:n MM-rajan), 3) Bo{scaron}tjan Buc Slovenia 8.47,38, 4) Markus Hagmann Sveitsi 8.49,36, 5) Balázs Ott Unkari 8.55,68, 6) Aleksei Saveljev Viro 9.18,08, 7) Duje Pedisic Kroatia 9.29,11, 8) Pavol Michalcík Slovakia 9.37,53.

Seiväs: 1) Patrik Kristiansson Ruotsi 545, 2) Olivier Frey Sveitsi 535, 3) Mikko Latvala Suomi 525, 4) Andrej Poljanec Slovenia 525, 5) Peter Skoumal Unkari 515, 6) Ergo Siimu Viro 505, 7) Ondrej Durjak Slovakia 465, 8) Radovan Jokanovic Kroatia 465.

3-loikka: 1) Jaanus Uudmäe Viro 16,69, 2) Anton Andersson Ruotsi 16,43, 3) Johan Meriluoto Suomi 16,37, 4) Andrej Batagelj Slovenia 15,60, 5) Henrik Voncsina Unkari 15,43, 6) Michael Wyss Sveitsi 15,08, 7) Tomislav Tusek Kroatia 15,05, 8) Jaroslav Dobrovodský Slovakia 14,33.

Kiekko: 1) Gerd Kanter Viro 68,16, 2) Roland Varga Unkari 64,37, 3) Timo Tompuri Suomi 62,42, 4) Niklas Arrhenius Ruotsi 59,94, 5) Igor Primc Slovenia 59,29, 6) Daniel Vanek Slovakia 56,35, 7) Dubravko Brdovcak Kroatia 49,46, 8) Christoph Wasem Sveitsi 48,91.

Keihäs: 1) Tero Pitkämäki Suomi 85,90, 2) Gabriel Wallin Ruotsi 80,31, 3) Stefan Müller Sveitsi 78,98, 4) Heiko Väät Viro 75,93, 5) Marian Bokor Slovakia 73,85, 6) Gergely Horvath Unkari 73,67, 7) Edi Ponos Kroatia 65,01, 8) Robi Tersek Slovenia 64,98.

4x400 m: 1) Ruotsi 3.05,79 (Mattias Claesson, Jimisola Laursen, Andreas Mokdasi, Johan Wissman), 2) Sveitsi 3.06,20 (Oggenfuss, Oggenfuss, Gurtner, Lavanchy), 3) Unkari 3.06,99 (Borsányi, Csesznegi, Dezsö, Szeglet), 4) Kroatia 3.09,50 (Posavec, Jankovic, Kotur, Vincek), 5) Slovakia 3.09,63 (Hollý, Pelikan, Lopuchovský, Znava), 6) Suomi 3.10,23 (kkk), (Ari Kauppinen, Kimmo Haapasalo, Antti Toivonen, Jussi Heikkilä), 7) Viro 3.12,06 (Martin Vihmann, Henri Sool, Ergo Leibak, Indrek Tustit), 8) Slovenia 3.15,39 (Jelen, Paulin, Jagarinec, Novak).

Naiset:

Loppupisteet: 1) Ruotsi 134, 2) Espanja 131, 3) Tshekki 92, 4) Suomi 90, 5) Unkari 87,5, 6) Slovenia 69, 7) Norja 64, 8) Kroatia 52,5. Ruotsi nousi superliigaan, Norja ja Kroatia tippuivat kakkosliigaan.

200 m (-1,0): 1) Jenny Kallur Ruotsi 23,47, 2) Alenka Bikar Slovenia 23,62, 3) Elisabeth Slettum Norja 23,89, 4) Nikolette Listar Unkari 23,96, 5) Belén Recio 24,15, 6) Sari Keskitalo Suomi 24,26, 7) Stepanka Klapacova Tshekki 24,27, 8) Marina Banovic Kroatia 25,09.

1 500 m: 1) Johanna Risku Suomi 4.21,04, 2) Irene Alfonso Espanja 4.22,23 , 3) Krisztina Papp Unkari 4.22,75, 4) Sonja Roman Slovenia 4.23,64, 5) Trine Pilskog Norja 4.28,54, 6) Ulrika Johansson Ruotsi 4.30,61, 7) Lenka Formanová Tshekki 4.31,24, 8) Antonija Zalac Kroatia 4.50,40.

5 000 m: 1) Sonja Bejarano Espanja 15.53,80, 2) Christin Johansson Ruotsi 16.08,97, 3) Petra Kamínková Tshekki 16.11,52, 4) Petra Teveli Unkari 16.14,84, 5) Kirsten Otterbu Norja 16.25,26, 6) Ljiljana Culibrk Kroatia 16.43,09, 7) Maija Oravamäki Suomi 16.54,59, 8) Nezka Pori Slovenia 18.04,38.

100 m aj (-1,7): 1) Susanna Kallur Ruotsi 13,03, 2) Glory Alozie Espanja 13,18, 3) Lucie Martincová Tshekki 13,31, 4) Hanna Korell Suomi 13,45, 5) Radmila Vukmirovic Slovenia 13,62, 6) Andrea Ivancevic Kroatia 13,91, 7) Christina Vukicevic Norja 14,03, 8) Edit Vári Unkari 14,09.

Korkeus: 1) Kajsa Bergqvist Ruotsi 201 (kk), 2) Ruth Beitia Espanja 192, 3) Anne Gerd Eieland Norja 190, 4) Hanna Mikkonen Suomi 190, 5) Dora Gyorffy Unkari 188, 6) Iva Strakova Tshekki 186, 7) Jana Kersevan Slovenia 180, 8) Nevena Lengel Kroatia 180.

Pituus: 1) Carolina Klüft Ruotsi 691 (+2,1 m/s), 2) Concepción Montaner Espanja 662, 3) Tünde Vaszi Unkari 659, 4) Denisa {Scaron}cerbová Tshekki 656, 5) Natalia Kilpeläinen Suomi 638, 6) Petra Karanikic Kroatia 632, 7) Sne{zcaron}ana Vukmirovic Slovenia 626, 8) Lissie Mo Norja 593.

Kuula: 1) Martina de la Puente Espanja 16,49, 2) Linda-Marie Mårtensson Ruotsi 15,96, 3) Jana Karnikova Tshekki 15,57, 4) Mojca Crnigoj Slovenia 15,54, 5) Eva Kürti Unkari 15,42, 6) Hennariikka Järvinen Suomi 14,30, 7) Martina Lulic Kroatia 13,50, 8) Maren Romstad Norja 13,21.

Moukari: 1) Ivana Brkljacic Kroatia 68,25, 2) Berta Castells Espanja 67,35, 3) Cecilia Nilsson Ruotsi 66,42, 4) Eva Orbán Unkari 66,08, 5) Sini Pöyry Suomi 65,95, 6) Mona Holm Norja 62,19 (Norjan ennätys), 7) Lucie Vrbenská Tshekki 61,03, 8) Ana Susec Slovenia 52,59.

4x400 m: 1) Ruotsi 3.31,26 (Ruotsin ennätys), (Emma Björkman, Carolina Klüft, Ellinor Stuhrmann, Lena Aruhn), 2) Espanja 3.35,80 (Alba, Bravo, Martínez, Récio), 3) Unkari 3.35,95 (Rózsa, Bobcsek, Varga, Petráhn), 4) Suomi 3.37,25 (Ilona Ranta, Minna Järvenpää, Mari Järvenpää, Kirsi Mykkänen), 5) Tshekki 3.37,44 (Ostravská, Mrácková, Polívková, Hejnová), 6) Kroatia 3.38,63 (Vilk, A.Banovic, Grgic, M.Banovic), 7) Norja 3.40,01 (Slettum, Strand, Bjone, Tomb), 8) Slovenia 3.43,15 (Macus, Roman, Veit, Oresnik).

Firenze: Superliiga, 3. päivä.

Miehet, loppupisteet: 1) Saksa 113, 2) Ranska 104, 3) Italia 98, 4) Puola 94, 5) Venäjä 88, 6) Espanja 86,5, 7) Britannia 70, 8) Tshekki 63.

200 m: 1) Christian Malcolm Britannia 20,15, 2) Tobias Unger Saksa 20,36, 3) Jiri Vojtik Tshekki 20,66, 3) Koura Kaba Fantoni Italia 20,75, 5) Marcin Urbas Puola 20,75, 6) Ivan Teplitsh Venäjä 21,00, 7) Idrissa M. Barke Ranska 21,05, 8) Jose Maria Garcia-Borreguero Espanja 21,31.

800 m: 1) Antonio Manuel Reina Espanja 1.46,11, 2) Grzegorz Krzosek Puola 1.46,52, 3) Dimitri Bogdanov Venäjä 1.46,79, 4) Ren Herms Saksa 1.47,04, 5) Nicolas Aissat Ranska 1.47,31, 6) Maurizio Bobbato Italia 1.47,86, 7) Jimmy Watkins Britannia 1.48,50. Jaroslav Ruza Tshekki kesk.

3 000 m: 1) Jesus Espana Espanja 8.16,48, 2) Mohammed Farah Britannia 8.17,28, 3) Yared Shegumo Puola 8.18,06, 4) Arne Gabius Saksa 8.18,07, 5) Mokhtar Benhari Ranska 8.19,11, 6) Simone Zanon Italia 8.19,19, 7) Dimitri Maksimov Venäjä 8.26,76, 8)Vaclav Janousek Tshekki 8.57,25.

110 m:n aj: 1) Ladji Doucour Ranska 13.16, 2) Thomas Blaschek Saksa 13,44 , 3)Andrea Giaconi Italia 13,52, 4) Felipe Vivancos Espanja 13,70, 5) Artur Kohutek Puola 13,70, 6) Stanislav Sajdok Tshekki 13,96, 7) Michail Lipskij Venäjä 15,52. David Hughes Britannia kesk.

Seiväs: 1) Giuseppe Gibilisco Italia 580, 2) Adam Ptacek Tshekki 560, 3) Jevgeni Mihailistshenko Venäjä 550, 4) Fabian Schulze Saksa 540, 5) Javier Sebastian Gazol Espanja 540, 6) Adam Kolasa Puola 530, 7) Jerome Clavier Ranska 530, 8) Nick Buckfield Britannia 520.

Kolmiloikka: 1) Charles Michael Friedek Saksa 17,20, 2) Danila Burkenja Venäjä 17,06, 3) Sebastien Pincemail Ranska 16,83, 4) Emanuele Sardano Italia 16,57, 5) Nathan Douglas Britannia 16,54, 6) Tomas Cholensky Tshekki 16,48, 7) Jacek Kazimierowski Puola 16,13, 8) Eduardo Perez Espanja 15,76.

Keihäs: 1) Mark Frank Saksa 82,38, 2) Aleksandr Ivanov Venäjä 81,96, 3) Francesco Pignata Italia 81,67, 4) Vitoli Tipotio Ranska 77,23, 5) Igor Janik Puola 75,36, 6) Gustavo Dacal Espanja 74,29, 7) Nick Nieland Britannia 73,97, 8) Petr Belunek Tshekki 72,68.

4 x 400 m: 1) Britannia 3.00,51 (Robert Tobin, Graham Hedman, Malachi Davis, Tim Benjamin), 2) Puola 3.01,33, 3) Ranska 3.01,65, 4) Italia 3.01,96, 5) Venäjä 3.02,52, 6) Saksa 3.02,94, 7) Espanja 3.04,24, 8) Tshekki 3.05,02.

Naiset, loppupisteet: 1) Venäjä 131,5, 2) Puola 94, 3) Saksa 93, 4) Ranska 90,5, 5) Ukraina 86, 6) Romania 85, 7) Italia 77, 8) Kreikka 62.

200 m: 1) Christine Arron anska 22,84, 2) Jelena Bolsun Venäjä 23,00, 3) Marina Maidanova Ukraina 23,01, 4) Anna Guzowska Puola 23,15, 5) Ionela Tirlea-Manolache Romania 23,26, 6) Vincenza Cali Italia 23,38, 7) Birgit Rockmeier Saksa 23,42, 8) Marina Vasarmidou Kreikka 23,86.

1 500 m: 1) Julia Thistshenko Venäjä 4.06,76, 2) Maria Cioncan Romania 4.07,39, 3) Bouchra Ghezielle Ranska 4.08,02, 4) Anna Jakubczak Puola 4.08,84, 5) Nelja Neporadna Ukraina 4.12,14, 6) Kathleen Friedrich Saksa 4.12,71, 7) Eleonara Berlanda Italia 4.14,86, 8) Fotini Dagli-Pogoto Kreikka 4.18,99.

100 m:n aj: 1) Linda Khodadin Ranska 12,73, 2) Kirsten Bolm Saksa 12,79, 3) Flora Redoumi Kreikka 13,03, 4) Aurelia Trywianska Puola 13,25, 5) Micol Cattaneo Italia 13,34, 6) Jevhenija Snihur Ukraina 13,40, 7) Maria Korotejeva Venäjä 13,79, 8) Viorica Tigau Romania 13,85.

Korkeus: 1) Tatjana Kivimiagi Venäjä 198, 2) Vita Palamar Ukrainq 192, 3) Melanie Skotnik Ranska 192, 4) Maria Papayeoryiou Kreikka 189, 5) Antonietta di martino Italia 189, 6) Oana Manuela Pantelimon Romania 185, 7) Ariane Friedrich Saksa 185, 8) Marta Borkowska Puola.

Kuula: 1) Olga Riabinkina Venäjä 19,65, 2) Nadine Kleinert Saksa 18,89, 3) Assunta Legnante Italia 18,42, 4) Laurence Manfredi Ranska 17,36, 5) Elena Hila Romania 17,36, 6) Tetjana Nasonova Ukraina 17,19, 7) Hrisi Moisidou Kreikka 14,41, 8) Marzena Wysocka Puola 13,62.

Moukari: 1) Kamila Skolimowska Puola 72,38, 2) Manuela Montebrun Ranska 71,10, 3) Gulfija Tshanafejeva Venäjä 70,06, 4) Ester Balassini Italia 69,74, 5) Susanne Keil Saksa 68,76, 6) Michaela Melinte Romania 65,80, 7) Inna Sajenko Ukraina 65,57, 8) Stiliani Papadopoulou Kreikka 64,87.

4 x 400 m: 1) Venäjä 3.23,56 (Julia Gushina, Tatjana Levina, Marija Lishnitshenko, Natalja Antshuk), 2) Puola 3.24,61, 3) Ukraina 3.26,72, 4) Romania 3.27,92, 5) Saksa 3.27,92, 6) Ranska 3.28,92, 7) Italia 3.33,17, 8) Kreikka 3.35,60.

Urheilun luetuimmat
  1. 1

    Keihäslegenda Seppo Räty palkittiin veikeällä summalla – liittyy hirmukiskaisuun

  2. 2

    Euroopan mestari Edis Tatli on valmis, jos hänen twiitistään tykännyt Ukrainan supertähti nousee samaan sarjaan – ”Se ratkaisi, että Edis meni koko ajan eteenpäin”

  3. 3

    Kiistelty NBA-tähti Dennis Rodman tarjoaa apuaan Trumpille Pohjois-Korean kriisin selvittelyssä: ”Uskon, että tilanne rauhoittuisi ainakin hiukan”

  4. 4

    Edis Tatli nappasi EM-tittelin itselleen takaisin – ”Hain tyrmäystä, mutta muutenkin meni hyvin”

  5. 5

    Salibandynaisten kultajahti yllätti tv:n katsojaluvuilla – suomalaistaituri hurmasi myös ruotsalaiset: ”Veera Kauppi on maailman paras”

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Edis Tatli nappasi EM-tittelin itselleen takaisin – ”Hain tyrmäystä, mutta muutenkin meni hyvin”

  2. 2

    Veneessä 90 ruokapakettia ja ”hirveä määrä” kosteuspyyhkeitä – 15 kilolla itseään lihottaneen Sam Öhmanin alaston yksinsoutu Atlantin yli lykkääntyi myrskyn takia

  3. 3

    Selkävaivainen Lauri Markkanen hämmästytti jalkapallotaidoillaan – seurasi Chicagon tappelupukareiden loisto-otteita puku päällä

  4. 4

    Yksi oivallus auttoi maailmanmestariksi tähtäävää ja suurperheestä unelmoivaa Edis Tatlia tekemään ratkaisevan muutoksen: ”Naama näytti siltä, että olisin otellut 20 erää”

  5. 5

    Keihäslegenda Seppo Räty palkittiin veikeällä summalla – liittyy hirmukiskaisuun

  6. Näytä lisää
  1. 1

    Kummelin Heikki Silvennoinen on ymmällään ja otettu sketsinsä maailmanlaajuisesta suosiosta: ”Pääasia, että ihmiset nauravat”

  2. 2

    Saksan vihatuin jalkapallojoukkue kuvasi tunteitaan Kummelin klassikkosketsillä katastrofaalisen tappion jälkeen – NBA-joukkue ja Danske Bank ovat käyttäneet samaa pätkää

  3. 3

    Ilkka: Poliisi tutkii kahden jalkapalloilijan kuolemaan johtanutta kolaria tappona – pelaajien auto ajautui vastaan tulleen kuorma-auton eteen

  4. 4

    ”Saalistajaksi” nimetty entinen hiihtovalmentaja sai 12 vuoden vankeustuomion seksuaalisesta hyväksikäytöstä – uhreista nuorimmat olivat 12-vuotiaita

  5. 5

    Jesse Puljujärven nykyvire kerää ylistystä – tärkeän tilaston ykkösenä: ”Taisi katsoa liikaa Lainetta ja Matthewsia”

  6. Näytä lisää

Kommentit

    Ei vielä kommentteja. Kirjoita ensimmäinen.

    Näytä lisää
    Luetuimmat
    1. 1

      Tarina opiskelijanaisen täysin surkeasta seksiyöstä nousi maailmanlaajuiseksi hitiksi – Miksi annamme huonon seksin tapahtua?

    2. 2

      Suurmoskeijahanke sai pakit Helsingissä, puuhanainen uhkaa viedä moskeijan muualle: ”En ole käynyt yhtäkään järkevää keskustelua yhdenkään poliitikon kanssa”

    3. 3

      Ultra Bran jälkeen Vuokko Hovatta menetti ensin lapsen ja sitten miehensä: ”On lohdullista tietää, että aika kauheistakin asioista voi selvitä”

      Tilaajille
    4. 4

      Helsinki-Vantaan lentokenttä meni sekaisin: Laukkujensa etsijöitä kehotettiin tiistaina lähtemään pois ja palaamaan aamulla asiaan

    5. 5

      Väitteet siitä, että presidenttipari ei kutsunut Linnan juhliin kulttuuriväkeä, ovat totaalista hölynpölyä

    6. 6

      Äärimmäisen vaikean My Summer Car -pelin suomalainen tekijä ansaitsi yli puoli miljoonaa euroa – Hittipeli on ”käytännössä tyhmää sekoilua kännissä”

    7. 7

      Egyptiläinen laulajatar söi musiikkivideolla banaania alusvaatteissaan – tuomittiin kahdeksi vuodeksi vankilaan siveettömyydestä

    8. 8

      Uusi Tähtien sota -elokuva The Last Jedi on niin hyvä, että se pääsee jo lähelle alkuperäistä trilogiaa

    9. 9

      Erikoisen ”tappaja-ankan” fossiili löytyi Mongoliasta – dinosaurus oli niin erikoinen, että tutkijat epäilivät otusta väärennökseksi

    10. 10

      Sikarin muotoista asteroidia tarkkaillaan radioteleskoopilla – se on niin outo, että siinä voisi olla merkkejä vieraasta sivilisaatiosta

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Tarina opiskelijanaisen täysin surkeasta seksiyöstä nousi maailmanlaajuiseksi hitiksi – Miksi annamme huonon seksin tapahtua?

    2. 2

      #Metoo-kampanja voi lannistaa ujot ja kokemattomat pojat

    3. 3

      Venäjä saattaa antaa Ruotsille ikävän joululahjan: Iskander-ohjuksia naapuriin – Mutta miksi ohjus­kohut hymyilyttävät Venäjän tuntevia suomalais­sotilaita?

      Tilaajille
    4. 4

      Suurmoskeijahanke sai pakit Helsingissä, puuhanainen uhkaa viedä moskeijan muualle: ”En ole käynyt yhtäkään järkevää keskustelua yhdenkään poliitikon kanssa”

    5. 5

      Sikarin muotoista asteroidia tarkkaillaan radioteleskoopilla – se on niin outo, että siinä voisi olla merkkejä vieraasta sivilisaatiosta

    6. 6

      Vuosikymmeniä paraatipaikalla polkuhintaan kirjoja myynyt antikvariaatti kaatui Helsingin kaupungin vuokran­korotuksiin – ”Olemme pelanneet tähänkin asti minimikatteella”

    7. 7

      Ultra Bran jälkeen Vuokko Hovatta menetti ensin lapsen ja sitten miehensä: ”On lohdullista tietää, että aika kauheistakin asioista voi selvitä”

      Tilaajille
    8. 8

      Ensin Vantaa kaatoi tonnikaupalla lasten ruokaa roskiin, nyt kaupunkilaiset maksavat siitä miljoona euroa – ”Käsittämätön virhe”, luonnehtii poliitikko

    9. 9

      Mielikuva automarketissa ravaavasta ”prisma­perheestä” lykkää lapsen­tekoa – kolme–nelikymppisten ruuhka­vuodet pakkautuvat yhä lyhyempään jaksoon

    10. 10

      Suomalaismies vaati Googlelta 120 000 euron korvauksia henkisestä kärsimyksestä, kivusta ja särystä, mutta joutui itse maksajaksi

    11. Näytä lisää
    1. 1

      Helsinkiläis­nainen otti kuvan pyörä­tielle pysäköidystä paketti­autosta – autosta tuli poliisi ja vei ilman henkilöllisyys­todistusta liikkeellä olleen naisen putkaan

    2. 2

      Kuvia Suomesta, osa 27: Mikko Suutarinen valokuvasi kuljettajia, jotka muistuttavat ajoneuvojaan

    3. 3

      Alma on julkaissut musiikkia vain vajaat 17 minuuttia – Onko hän todella kansain­välisesti menestynein suomalainen artisti?

      Tilaajille
    4. 4

      Tämä kysymys kysytään lähes jokaisessa työhaastattelussa, sillä se paljastaa työntekijästä paljon – Näin vastaat siihen oikein

      Tilaajille
    5. 5

      Onko tässä Linnan juhlien hervottomin kuva – Oletko koskaan nähnyt Timo Soinia yhtä onnellisena?

    6. 6

      HS:n lukijat äänestivät suosikkinsa Linnan juhlien näyttävimmistä puvuista – kärki­viisikossa säihkyviä paljetteja, upeita laahuksia ja Suomen leijonalla koristeltu housupuku

    7. 7

      Kummelin Heikki Silvennoinen on ymmällään ja otettu sketsinsä maailmanlaajuisesta suosiosta: ”Pääasia, että ihmiset nauravat”

    8. 8

      Viiden lapsen isä Topi Linjama erosi vanhoillislestadiolaisuudesta ja puolustaa nyt isien asemaa – Isä on monessa perheessä juoksupoika ja äiti projektipäällikkö, hän sanoo

      Tilaajille
    9. 9

      Järjestäjän Facebook-kirjoitus osoittaa: Töölöntorin alpakka­tapahtumalla haluttiin viedä huomio pois 612-kulkueesta ja saada se siirtymään muualle

    10. 10

      Toimittaja kyykkäsi viikon ajan: asennon vaikeus ja kivistys yllättivät, muiden kummastelu ja muotikin haittasivat – lopulta käteen jäi uusi, terveellinen tapa

      Tilaajille
    11. Näytä lisää