Donald Trump otti kaiken irti amerikkalaisen jalkapallon yliopistosarjan voittajien vierailusta Valkoisessa talossa – kehui hoitaneensa vastaanoton paremmin kuin edeltäjänsä

Alabaman pelaajat julkaisivat Twitterissä runsaasti kuvia vierailusta.

Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump sai tiistaina vieraakseen Alabama Crimson Tide -joukkueen.

11.4.2018 10:37

Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump isännöi tiistaina Valkoisessa talossa amerikkalaisen jalkapallon yliopistosarjan voittajajoukkuetta Alabama Crimson Tidea. Joukkueelle vierailu oli kuudes kerta viime vuosien aikana.

Trump ei olisi Trump ellei hän olisi vierailusta kerännyt irtopisteitä. Trump totesi Washington Postin mukaan, että hän hoiti vierailun paremmin kuin edeltäjänsä Barack Obama ja George W. Bush, sillä Trump kutsui joukkueen valmentajan Nick Sabanin, yliopiston johtajan Stuart R. Bellin ja yliopiston urheilujohtajan Greg Byrnen presidentin virkahuoneeseen.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat