Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua - Urheilu | HS.fi
Urheilu

Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua

Julkaistu: 21.1. 2:00

Ampumaurheilu

Suomen joukkue ilma-aseiden

EM-kilpailuihin Puolan Wroclawiin 23.2.–2.3.

10m ilmakivääri (7):

Miehet: Juho Kurki (Kankaanpään Ampumaurheilijat), Aleksi Leppä (Haminan Ampumaseura), Sebastian Långström (Kyrkslätt Skytteförening).

Naiset: Emmi Hyrkäs (Simpeleen Hahlo), Jenna Kuisma (Kyrkslätt ­Skytteförening), Marianne Palo (Isonkyrön Metsästys- ja Ampumaseura).

Tytöt: Viivi Kemppi (Myllykosken Ampujat)

10m ilmapistooli (2):

Miehet: Tomi Heikkilä (Kuusankosken Ampumaseura), Joonas Kallio ­(Suomussalmen Urheiluampujat).

10m liikkuva maali (7):

Miehet: Tomi-Pekka Heikkilä ­

(Kymppi 64), Krister Holmberg

(Raseborgs Skyttar), Heikki Lähde­korpi (Satakunnan Ampujat).

Pojat: Toni Annala (Jalasjärven Ampujat), Mikko Hakala (Kymppi 64), Aaro Vuorimaa (Lapuan Seudun Ampujat).

Tytöt: Ida Heikkilä (Kymppi 64).

Joukkueenjohtaja: Per-Ole Lindell.

Valmentaja, kivääri: Pirjo Peltola.

Valmentaja, kivääri: Mikko Mattila.

Valmentaja, pistooli: Timo McKeown.

Valmentaja, liikkuva maali:

Ville Häyrinen.

Hiihto

Suomalaisurheilijat pohjoismaisten hiihtolajien maailmancupeissa 24.–26.tammikuuta

Maastohiihdon maailmancup Saksan Oberstdorfissa 25.–26.1.:

Naiset: Anne Kyllönen, Katri Lylynperä, Laura Mononen, Kerttu Niskanen, Vilma Nissinen, Krista Pärmäkoski, Susanna Saapunki.

Miehet: Ristomatti Hakola, Perttu Hyvärinen, Lari Lehtonen, Lauri Lepistö, Joni Mäki, Iivo Niskanen, Verneri Suhonen, Lauri Vuorinen.

Ohjelma: 25.1.yhdistelmäkilpailut, 26.1.sprintit (p).

Mäkihypyn maailmancup Romanian Rasnovissa (HS97) ja Puolan

Zakopanessa (HS140) 24.–26.1.:

Naiset (Rasnov): Susanna Forsström, Julia Kykkänen.

Ohjelma: 25.1.ja 26.1.henkilökohtaiset kilpailut.

Miehet (Zakopane): Antti Aalto,

Jarkko Määttä.

Ohjelma: 25.1.joukkuekilpailu,

26.1.henkilökohtainen kilpailu.

Yhdistetyn maailmancup Saksan Oberstdorfissa 24.–26.1.:

Miehet: Ilkka Herola, Eero Hirvonen, Leevi Mutru, Wille Karhumaa.

Ohjelma: 25.1.joukkuekilpailu, 26.1.henkilökohtainen kilpailu.

Jääkiekko

NHL

Pittsburgh–Boston 4–3

(1–3, 1–0, 2–0)

Carolina–NY Islanders vl. 2–1

(1–0, 0–1, 0–0, 0–0, 1–0)

NY Rangers–Columbus 1–2

(1–0, 0–0, 0–2)

Chicago–Winnipeg 5–2

(2–0, 0–1, 3–1)

W: Patrik Laine 1+0.

Koripallo

Miesten Korisliiga

Korihait–Kataja ja. 90–87

(16–23, 16–21, 18–15, 24–15, 16–13)

Korihait: Richaud Pack 25/4, Ernest Zeigler III 17/11, Kevin Ware 14/7, Henri Ventoniemi 14/6, Jalen Henry 12/3/3 torjuntaa, Vesa Heinonen 8/6, Miikka Marttinen 0/2.

Kataja: Brandon Walters 20/3, Earvin Morris 17/7, Jarekious Bradley 16/14, Jarred Ogungbemi-Jackson 16/6/8 syöttöä, Aapeli Alanen 12/1, Joni Herrala 5/5, Samuli Vanttaja 1/2, Matias Ojala 0/1.

Erotuomarit: Miltiadis Ioannidis,

Lauri Jäämaa, Topias Antinmaa.

Yleisöä: 412.

NBA

San Antonio–Miami 107–102 (SA: LaMarcus Aldridge 21/4, DeMar DeRozan 20/4, M: Bam Adebayo 21/16), Denver–Indiana 107–115 (D: Nikola Jokic 30/10, I: Domantas Sabonis 22/15/10 syöttöä, T.J. Warren 22/3, Malcolm Brogdon 22/3).

Sarjatilanne (voitot–tappiot):

Itälohko: 1) Milwaukee 38–6, 2) Miami 29–13, 3) Toronto 28–14, 4) Boston 27–14, 5) Indiana 28–15, 6) Philadelphia 28–16, 7) Orlando 20–23, 8) Brooklyn 18–23, 9) Detroit 16–27, 10) Chicago 16–28,

11) Charlotte 15–29, 12) Washington 13–28, 13) Cleveland 12–31, 14) New York 11–32, 15) Atlanta 10–33.

Länsilohko: 1) LA Lakers 34–8, 2) LA Clippers 30–13, 3) Denver 29–13, 4) Utah 29–13, 5) Dallas 27–15, 6) Houston 26–15, 7) Oklahoma 24–19, 8) Memphis 20–22, 9) San Antonio 18–23, 10) Phoenix 18–24,

11) Portland 18–26, 12) New Orleans 16–27, 13) Minnesota 15–27, 14) Sacramento 15–27, 15) Golden State 10–34.

Lentopallo

Naisten Mestaruusliiga

Puijo Wolley–Kuortaneen Urheilu­opisto 3–1 (19–25, 25–11, 25–18, 25–16)

Seuraavat ottelut: 22.1. Puijo Wolley–JymyVolley, 25.1. WoVo–Hämeenlinna, LP Kangasala–Puijo Wolley, Liiga­Ploki–LP-Vampula, 26.1. LP-Vampula–Puijo Wolley, Kuusamo–OrPo, LiigaPloki–Hämeenlinna,

27.1. LP Viesti–JymyVolley.

Tennis

Kauden 1/4 grand slam -turnaus Australian avoimet, 1. päivä

(sijoitettujen ja pohjoismaalaisten pelaajien tulokset, Melbourne

Miesten kaksinpeli:

1. kierrosta: Matteo Berrettini Italia (8)–Andrew Harris Australia 6–3, 6–1, 6–3, Sam Querrey USA–Borna Coric Kroatia (25) 6–3, 6–4, 6–4, Guido Pella Argentiina (22)–John-Patrick Smith Australia 6–3, 7–5, 6–4, Marton Fucsovics Unkari–Denis Shapovalov Kanada (13) 6–3, 6–7 (7–9), 6–1, 7–6 (7–3), Daniel Evans Britannia (30)–Mackenzie McDonald USA 3–6, 4–6, 6–1, 6–2, 6–3, Roger Federer Sveitsi (3)–Steve Johnson USA 6–3, 6–2, 6–2, Grigor Dimitrov Bulgaria (18)–Juan Ignacio Londero Argentiina 4–6, 6–2, 6–0, 6–4, Stefanos Tsitsipas Kreikka (6)–Salvatore Caruso Italia 6–0, 6–2, 6–3, Novak Djokovic Serbia (2)–Jan-Lennard Struff Saksa 7–6 (7–5), 6–2, 2–6, 6–1.

Naisten kaksinpeli:

1. kierrosta: Petra Martic Kroatia (13)–Christina McHale USA 6–3, 6–0, Jekaterina Aleksandrova Venäjä (25)–Jil Teichmann Sveitsi 6–4, 4–6, 6–2, Paula Badosa Espanja–Johanna Larsson Ruotsi 6–1, 6–0, Petra Kvitova Tshekki (7)–Katerina Siniakova Tshekki 6–1, 6–0, Naomi Osaka Japani (3)–Marie Bouzkova Tshekki 6–2, 6–4, Sorana Cirstea Romania–Barbora Strycova Tshekki (32) 6–2, 7–6 (7–5), Sofia Kenin USA (14)–Martina Trevisan Italia 6–2, 6–4, Caroline Wozniacki Tanska–Kristie Ahn USA 6–1, 6–3, Serena Williams USA (8)–Anastasia Potapova Venäjä 6–0, 6–3, Ashleigh Barty Australia (1)–Lesya Tsurenko Ukraina 5–7, 6–1, 6–1.

Rahapelit

Keno

Ilta-arvonta (20.1.): 3, 5, 8, 11, 16, 22, 24, 26, 28, 35, 44, 45, 47, 48, 49, 55, 59, 61, 63, 65. Kunkkunumero: 65.

Päiväarvonta (20.1.): 2, 9, 10, 11, 14, 16, 21, 23, 24, 30, 35, 37, 39, 43, 48, 50, 52, 53, 57, 66. Kunkkunumero: 48.

Myöhäisillan arvonta (19.1.): 18, 20, 23, 27, 30, 31, 32, 33, 37, 38, 45, 46, 50, 58, 61, 63, 64, 65, 68, 70.

Kunkkunumero: 18.

Tv–urheilua

C More Max

19.00 Ravit: Toto5, Mikkeli

Eurosport 1

04.00–16.00 Tennis:

Australian avoimet

02.00 Tennis: Australian avoimet

Eurosport 2

04.00–15.00 Tennis:

Australian avoimet

02.00 Tennis: Australian avoimet

Viasat Jalkapallo

22.15 Valioliiga: Chelsea–Arsenal

Viasat Urheilu

21.30 Valioliiga:

Sheffield Utd–Man City

02.35 NHL: Philadelphia–Pittsburgh

Viasat Sport

02.05 NHL: NY Rangers–NY Islanders

Viasat Jääkiekko

18.30 KHL: Jokerit–Barys

02.05 NHL: Carolina–Winnipeg

Viasat Hockey

18.30 KHL: TsSKA Moskova–SKA Pietari

Ruutu+

18.30 Salibandyliiga:

Nokian KrP–Steelers