Tuloksissa yleisurheilua Suomesta ja Norjasta - Urheilu | HS.fi
Urheilu|Tulospörssi

Tuloksissa yleisurheilua Suomesta ja Norjasta

Kristian Pulli rikkoi 10 vuotta vanhan pituushypyn Suomen ennätyksen Espoon Leppävaarassa.

Julkaistu: 12.6. 2:00

Golf

Kotimaisen ammattilaiskiertueen kauden 2. kilpailu

Paltamo, palkintoarvo 10 000 euroa:

Tilanne 36/54 reiän jälkeen, par 72: Yleinen: 135 lyöntiä (–9): Lauri Ruuska Tarinagolf 68+67, 36 (–8): Elias Haavisto (amatööri) Kymen Golf 70+66, 137 (–7): Alex Hietala Kullo Golf Club 70+67. Naiset: 144 lyöntiä (par): Emilia Tukiainen (amatööri) Karelia Golf 69+75, 153 (+9): Emmi Jalkanen (amatööri) Nokia River Golf 74+79,155. (+11): Kia Sormunen (amatööri) Virpiniemi Golf Club 74+81.

Yleisurheilu

Oslo: Timanttiliigan näytösosakilpailu Impossible Games

Miehet:

1000 m: 1) Filip Ingebrigtsen Norja 2.16,46 (kk, maan ennätys).

300 m aj: 1) Karsten Warholm Norja 33,78 (ME).

Kiekko: 1) Daniel Ståhl Ruotsi 65,92, 2) Simon Pettersson Ruotsi 64,54, 3) Ola Stunes Isene Norja 61,85, 4) Sven Martin Skagestad 60,38.

Naiset:

600 m: 1) Hedda Hynne Norja 1.29,06, 2) Selina Büchel Sveitsi 1.30,10.

200 m aj: 1) Line Kloster Norja 26,11, 2) Nooralotta Neziri Suomi 26,65 (SE, entinen ennätys 27,13, Emma Koistinen 2016), 3) Annimari Korte Suomi 26,70., 4) Isabelle Pedersen Norja 28,11.

300 m aj: 1) Sara Slott Petersen Tanska 39,42, 2) Amalie Iuel Norja 39,44, 3) Lea Sprunger 39,86.

Sprinttikisat Espoon Leppävaarassa:

Miehet:

150 m (+0,5 m/s): 1) Tuukka Huuskola EsboIF 15,53 (SE, entinen ennätys 15,62, Stefan Koivikko 2002), 2) Willem Kajander BorgåAk 15,85, 3) Matias Linkoaho HKV 16,12, 4) Oskari Mörö EsboIF 16,30, 5) Jonathan Brace EsboIF 16,54, 6) Jevgeni Aleksandrov HIFK 17,03 (B-erä voittaja, 0,9 m/s).

Pituus: 1) Kristian Pulli VU 827 (SE, entinen 822, Tommi Evilä 2008), 2) Pyry Keränen KarkkPo 699.

Naiset:

150 m (+2,4): 1) Sara Siltala HKV 18,27, 2) Kira Kruuti HKV 18,47, 3) Minea Fogelholm EspTa 18,57, 4) Petra Häggqvist HKV 18,81, 5) Jenna Vakkilainen VantSa 18,88 (B-erän voittaja, +2,2 m/s), 6) Elmiina Siikala EspTa 19,28 (C-erän voittaja, +2,5 m/s).

Pituus: 1) Kristiina Vuorvirta EspTa 568 (+2,7 m/s), myös 566 (+2,0).

Rahapelejä

Keno 24/20

Ilta-arvonta (11.6.): 4, 5, 11, 19, 35, 36, 40, 45, 48, 52, 53, 58, 59, 63, 64, 66, 67, 68, 69, 70 Kunkkunumero: 5.

Päiväarvonta (11.6.): 12, 16, 17, 18, 21, 26, 27, 32, 33, 34, 39, 42, 43, 44, 55, 56, 60, 63, 66, 67. Kunkkunumero: 60.

Myöhäisillan arvonta (10.6.): 5, 11, 12, 14, 17, 21, 27, 29, 36, 37, 39, 41, 42, 45, 47, 49, 53, 54, 58, 66. Kunkkunumero: 39.

Seuraa uutisia tästä aiheesta

Osaston uusimmat

Luitko jo nämä?

Luetuimmat - Urheilu