Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua - Urheilu | HS.fi
Urheilu

Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua

Tulospörssissä muun muassa yleisurheilua Somerolta ja Superpesistä.

Julkaistu: 26.7. 2:00

Golf

Newcastle, Englanti:

Miesten Euroopan-kiertueen kilpailu, palkintoarvo 1,25 miljoonaa euroa:

Lopputulokset 72/72 reikää, par 71:

266 lyöntiä (18 alle parin): Renato Paratore Italia 65+66+66+69,

269 (–15): Rasmus Hoejgaard Tanska 66+67+66+70,

270 (–14): Justin Harding Etelä-Afrikka 69+63+66+72,

271 (–13): Dale Whitnell Englanti 68+64+68+71, Andy Sullivan Englanti 68+69+67+67, Robert Rock Englanti 69+66+67+69.

...279 (–5): mm. Mikko Korhonen 71+69+70+69 (29:s).

Kalle Samooja, Tapio Pulkkanen ja Sami Välimäki karsiutuivat torstaina kilpailun jatkokierroksilta.

Jalkapallo

Miesten liiga:

TPS–FC Lahti 1–3 (0–1)

HJK–Ilves 2–0 (1–0)

Kansallinen liiga:

TiPS–TPS 1–0 (0–0)

PK-35 Vantaa–Åland United 1–0 (1–0)

Ilves–JyPK 3–1 (1–0)

PK-35 Helsinki–KuPS 0–0 (0–0)

Moottoripyöräily

Jerez, Espanja:

Ratamoottoripyöräilyn MM-sarjan kilpailu, aika-ajot:

MotoGP: 1) Fabio Quartararo Ranska, Yamaha 1.37,007, 2) Maverick Vinales Espanja, Yamaha jäljessä 0,095 sekuntia, 3) Francesco Bagnaia Italia, Ducati –0,169, 4) Valentino Rossi Italia, Yamaha –0,335, 5) Miguel Oliveira Portugali, KTM –0,337, 6) Franco Morbidelli Italia, Yamaha –0,405.

Moto2: 1) Marco Bezzecchi Italia, Kalex 1.41,728, 2) Sam Lowes Britannia, Kalex –0,037, 3) Enea Bastianini Italia, Kalex –0,117.

Moto3: 1) Tatsuki Suzuki Japani, Honda 1.45,410, 2) Ai Ogura Japani, Honda –0,285, 3) Gabriel Rodrigo Argentiina, Honda –0,296.

MotoE: 1) Dominique Aegerter Sveitsi 1.48,158, 2) Matteo Ferrari Italia –0,267 3) Lukas Tulovic Saksa –0,367.

Suomen Niki Tuuli loukkaantui perjantain harjoituksissa eikä kilpaile viikonloppuna MotoE-luokassa.

Painonnosto

Helsinki:

Kansalliset kilpailut:

Naiset:

55 kg: 1) Anette Kirkanen RoRe 162 kg (70+92), 20/23-vuotiaiden SE.

71 kg: 1) Anni Vuohijoki RoRe 205 kg (90+115), 2) Anni Seppänen BBK 143 kg (63+80).

81 kg: 1) Meri Ilmarinen LoLif 201 kg (85+116).

Miehet:

81 kg: 1) Sampsa Marttila Herakles 226 kg (101+125).

89 kg: 1) Joonas Vuolle Herakles 205 kg (88+117).

96 kg: 1) Aleksi Hirvonen LPN 275 kg (123+152).

102 kg: 1) Rebin Rezazadeh RoRe 284 kg (120+164).

Pesäpallo

Miesten Superpesis:

Joensuu–Hyvinkää 1–0 (6–0, 2–2)

Kankaanpää–Imatra 0–1 (4–4, 3–3, 1–2)

Miesten Ykköspesis:

Alajärvi–Simo 2–1 (2–1, 3–4, 6–0), Kannus–Oulu 0–2 (1–2, 1–6).

Naisten Superpesis:

Tampere–Lappeenranta 2–0 (5–1, 5–0)

Naisten Ykköspesis:

Hämeenkyrö–Janakkala 0–2 (5–6, 7–8)

Kajaani–Jalasjärvi 2–0 (3–2, 3–2)

Kuopio–Raahe 0–2 (6–9, 2–3)

Oulunsalo–Lappajärvi 2–1 (2–5, 11–2, 4–0)

Pori–Roihu 0–2 (1–3, 0–10)

Pyöräily

Helsinki:

Ratapyöräilyn SM-kilpailut:

Miehet:

Aika-ajo, 1 km: 1) Mika Simola TuUL 1.06,923, 2) Wille-Oskari Riihelä CCH 1.08,411, 3) Pauli Putkonen CCH 1.09,183.

Pisteajo, 30km: 1) Juhana Hietala CCH 40 pistettä, 2) Jarkko Niemi MoFi 32, 3) Antti Träskelin TVC 22.

Naiset:

Aika-ajo, 500 m: 1) Jaana Hyvärinen CCH 38,693, 2) Pia Pensaari TVC 38,772, 3) Iisa Lepistö CCH 38,947.

Pisteajo, 20 km: 1) Pensaari 49, 2) Aino Hämäläinen IK-32 32, 3) Sini Savolainen CCH 19.

Yleisurheilu

Somero:

Moukarikilpailut:

Miehet: 1) Aaron Kangas KankaanpSL 77,82 (kkk), 2) Henri Liipola SomerE 74,92, 3) Markus Kokkonen JoensKa 68,74, 4) Roope Auvinen SIF 67,72, 5) Joni Syrjälä TampPy 62,88, 6) Tuomas Kalliovaara LUU 60,09, 7) Jani Pihkanen SomerE 59,12, 8) Max Lampinen SomerE 56,55.

Naiset: 1) Krista Tervo KarhKa 72,12 (SE), 2) Silja Kosonen SomerE 71,34 (22-v. ja 19-v. SE), 3) Aada Koppeli JKU 64,12, 4) Kiira Väänänen VarpaisjVi 63,93, 5) Tiina Rinnekari NurmijYU 59,90, 6) Heli Rinnekari NurmijYU 59,78, 7) Marika Virtanen SomerE 52,03.

Jalasjärvi:

Kiekonheittokilpailu:

Miehet: 1) Oskari Perälampi EspTa 58,07 (kkk), 2) Raine Munukka KuortKu 53,05, 3) Pyry Niskala SeinäjsU 52,56.

Naiset: 1) Vilma Paakkala EspTa 50,37, 2) Johanna Lehtiö KU-58 46,85.

22-v.: 1) Helena Leveelahti VirtU 51,98.

Rovaniemi:

Pohjan koitokset:

Miehet:

Kolmiloikka: 1) Aaro Davidila LapLu 15,38, 2) Aleksi Huotari PohjKoi 13,75.

Naiset:

100 m (+2,0): 1) Jandeh Jallow OulPy 12,02, 2) Veera Pudas VeitsilKV 12,31.

200 m (+0,7): 1) Elisabet Salmela VeitsilKV 24,79, 2) Emma Mäkikallio PohjKoi 25,26.

3000 m: 1) Lotta Malmivaara RunClub 10.33,21, 2) Enni Petrelius PohjKoi 10.42,77.

Pituus: 1) Katja Kangas PohjKoi 585.

Kolmiloikka: 1) Ella Nisula KuivAu 12,84 (+2,5).

Moukari: Tytti Oikarainen PosPy 57,11.

Rahapelejä

Keno 30/20

Myöhäisarvonta (24.7.): 2, 3, 4, 5, 19, 21, 25, 40, 42, 48, 50, 55, 56, 57, 61, 62, 63, 64, 65, 69. Kunkkunumero: 65.

Päiväarvonta (25.7.): 1, 3, 4, 7, 8, 9, 10, 22, 26, 31, 33, 34, 42, 46, 51, 54, 61, 63, 64, 68. Kunkkunumero: 64.

Ilta-arvonta (25.7.): 8, 11, 13, 17, 22, 24, 25, 31, 33, 38, 44, 45, 50, 53, 55, 59, 61, 62, 66, 70. Kunkkunumero: 62.

Toto75

Oikea rivi:

1. lähtö: 3 Orlando Knick, poissa: -

2. lähtö: 4 Might Be Romeo, poissa: -

3. lähtö: 7 Jasmine Zon, poissa: -

4. lähtö: 1 Meren Maininki, poissa: -

5. lähtö: 6 Effronte Photo, poissa: 4, 9

6. lähtö: 8 Vixeli, poissa: -

7. lähtö: 2 Cameron Evo, poissa: -

Voitonjako:

7 oikein voitto-osuus 4778,62 e., 6 oikein voitto-osuus 85,39 e., 5 oikein voitto-osuus 7,64 e.

Eurojackpot 24.7.

Päänumerot: 7, 11, 19, 32, 43

Tähtinumerot: 2, 8

Voitonjako:

5+2 oikein ei yhtään kappaletta, 5+1 oikein 327 074,60 e, 5 oikein 67 338,90 e, 4+2 oikein 1 807,70 e, 4+1 oikein 171,40 e, 4 oikein 74,10 e, 3+2 oikein 34,70 e, 2+2 oikein 14,90 e, 3+1 oikein 14,60 e, 3 oikein 12,20 e, 1+2 oikein 7,90 e, 2+1 oikein 7,10 e

Tv-urheilua

C More Max

12.00, 13.20 ja 15.00 Moto3, -2 ja -GP: Osakilpailut, Andalusia

C More Sport 1

22.00 PGA Tour: 3M Open

Eurosport 1

15.30 ja 21.00 Snookerin MM-karsinnat

V sport jalkapallo

18.00 Valioliiga: Leicester–Man Utd

V sport urheilu

18.00 Valioliiga: Chelsea–Wolverhampton

20.30 Championshipin nousukarsinta: Swansea–Brentford, välierä

V sport 1

18.00 Valioliiga: West Ham–Aston Villa

Ruutu+

08.55 Ratsastus: Koivumäki Dressage Weekend

08.55 Ratsastus: Aino

11.55 ja 13.25 Tennis: TaTS Open, Tampere

17.00 Veikkausliiga: FC Honka–RoPS

18.30 Veikkausliiga: FC Haka–FC Inter, KuPS–SJK, IFK Mariehamn–HIFK

18.30 Kansallinen Liiga: HJK–FC Honka

20.30 Serie A: Roma–Fiorentina

20.30 Serie A: Hellas Verona–Lazio

22.45 Serie A: Juventus–Sampdoria

Osaston uusimmat

Luitko jo nämä?

Luetuimmat - Urheilu