Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua - Urheilu | HS.fi

Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua

Tulospörssissä muun muassa golfin maailmanlistat ja KHL-kierroksen tulokset.

12.1. 2:00

Golf

Miesten maailmanlista: 1) Dustin Johnson USA pistekeskiarvo 12,21 (edellisen listan sijoitus 1), 2) Jon Rahm Espanja 9,66 (2), 3) Justin Thomas USA 9,66 (3), 4) Xander Schauffele USA 7,10 (6), 5) Collin Morikawa USA 7,08 (7), 6) Bryson DeChambeau USA 6,93 (5), 7) Rory McIlroy Pohjois-Irlanti 6,84 (4), 8) Webb Simpson USA 6,74 (8), 9) Patrick Cantlay USA 6,17 (9), 10) Tyrrell Hatton Englanti 6,12 (10), ...suomalaisia: 69) Sami Välimäki 1,82 (69), 156) Kalle Samooja 1,04 (160), 243) Mikko Korhonen 0,71 (247), 574) Tapio Pulkkanen 0,22 (575), 630) Oliver Lindell 0,19 (633).

Naiset: 1) Ko Jin-young Etelä-Korea 9,05 (1), 2) Kim Sei-young Etelä-Korea 7,77 (2), 3) Park In-bee Etelä-Korea 6,56 (3), 4) Nelly Korda USA 6,34 (4), 5) Danielle Kang USA 6,32 (5), 6) Brooke M. Henderson Kanada 5,73 (6), 7) Nasa Hataoka Japani 5,51 (7), 8) Minjee Lee Australia 5,08 (8), 9) Kim Hyo-joo Etelä-Korea 4,90 (9), 10) Park Sung-hyun Etelä-Korea 4,67 (10), ...suomalaisia: 212) Matilda Castren 0,53 (211), 247) Sanna Nuutinen 0,45 (247), 338) Ursula Wikström 0,30 (338), 459) Noora Komulainen 0,18 (458), 460) Tiia Koivisto 0,18 (459).

Jääkiekko

KHL:

Avtomobilist–Jokerit 2–0 (1–0, 0–0, 1–0)

J: Janis Kalnins 30/32 torjuntaa.

Dinamo Mn–Metallurg Mg 2–4 (0–2, 1–1, 1–1)

MM: Juho Olkinuora 31/33 torjuntaa.

Spartak–Lokomotiv 4–3 (0–2, 1–1, 3–0)

Koripallo

NBA:

Detroit–Utah 86–96, LA Clippers–Chicago 130–127, Brooklyn–Oklahoma 116–129, New York–Denver 89–114, Boston–Miami siirretty, Houston–LA Lakers 102–120, Minnesota–San Antonio 96–88, Golden State–Toronto 106–105.

Sarjatilanteet (voitot/tappiot):

Itälohko: 1) Philadelphia ja Boston 7/3, 3) Indiana 6/3, 4) Milwaukee ja Orlando 6/4, 6) New York, Cleveland ja Charlotte 5/5, 9) Miami 4/4, 10) Brooklyn 5/6, 11) Atlanta 4/5, 12) Chicago 4/7, 13) Toronto 2/7, 14) Washington ja Detroit 2/8.

Länsilohko: 1) LA Lakers 8/3, 2) Phoenix 7/3, 3) LA Clippers 7/4, 4) Utah ja Golden State 6/4, 6) Dallas, Portland ja Oklahoma City 5/4, 9) Denver ja San Antonio 5/5, 11) New Orleans 4/5, 12) Sacramento 4/6, 13) Houston 3/5, 14) Memphis 3/6 ja Minnesota 3/7.

Ralli

Neom, Saudi-Arabia:

Dakar-aavikkorallin 8. etappi, Sakaka–Neom, 375 km:

Autot: 1) Nasser Al-Attiyah Qatar, Toyota 2.56.56, 2) Carlos Sainz Espanja, Mini jäljessä 52 sekuntia, 3) Stephane Peterhansel Ranska, Mini –3.03. Kokonaistilanne: 1) Peterhansel 29.36.49, 2) Al-Attiyah –4.50, 3) Sainz –38.55.

Moottoripyörät: 1) Jose Ignacio Cornejo Florimo Chile, Honda 3.08.40, 2) Toby Price Australia, KTM –1.05, 3) Ricky Brabec USA, Honda –2.50. Kokonaistilanne: 1) Cornejo Florimo 32.00.11, 2) Price –1.06, 3) Sam Sunderland Britannia, KTM –5.57.

Kilpailu päättyy 15. tammikuuta.

Tennis

Miesten ATP-maailmanlistat:

Kaksinpeli: 1) Novak Djokovic Serbia 12030 pistettä (edellisen listan sijoitus 1), 2) Rafael Nadal Espanja 9850 (2), 3) Dominic Thiem Itävalta 9125 (3), 4) Daniil Medvedev Venäjä 8470 (4), 5) Roger Federer Sveitsi 6630 (5), 6) Stefanos Tsitsipas Kreikka 5940 (6), 7) Alexander Zverev Saksa 5615 (7), 8) Andrei Rublev Venäjä 4164 (8), 9) Diego Schwartzman Argentiina 3455 (9), 10) Matteo Berrettini Italia 3085 (10), ...suomalaisia: 87) Emil Ruusuvuori 806 (87), 438) Patrik Niklas-Salminen 86 (438), 611) Otto Virtanen 41 (611), 636) Harri Heliövaara 37 (636).

Nelinpeli: 1) Robert Farah Kolumbia 8620 (1), 2) Juan Sebastian Cabal Kolumbia 8530 (2), 3) Horacio Zeballos Argentiina 7330 (3), ...suomalaisia: 31) Henri Kontinen 3070 (31), 111) Heliövaara 883 (111), 236) Ruusuvuori 301 (236), 315) Niklas-Salminen 191 (315).

Naisten WTA-maailmanlistat:

Kaksinpeli: 1) Ashleigh Barty Australia 8717 (1), 2) Simona Halep Romania 7255 (2), 3) Naomi Osaka Japani 5780 (3), 4) Sofia Kenin USA 5760 (4), 5) Elina Svitolina Ukraina 5260 (5), 6) Karolina Pliskova Tshekki 5205 (6), 7) Bianca Andreescu Kanada 4555 (7), 8) Petra Kvitova Tshekki 4516 (8), 9) Kiki Bertens Hollanti 4505 (9), 10) Arina Sabalenka Valko-Venäjä 4220 (10), ...suomalaiset: 522) Oona Orpana 77 (521), 536) Anastasia Kulikova 72 (535), 1267) Alexandra Anttila 5 (1266).

Nelinpeli: 1) Hsieh Su-wei Taiwan 9010 (1), 2) Barbora Strycova Tshekki 8945 (2), 3) Kristina Mladenovic Ranska 8115 (3), ...suomalaisia: 583) Orpana 91 (582), 609) Kulikova 81 (609).

Rahapelejä

Keno 1/21:

Myöhäisarvonta (10.1.): 5, 6, 12, 13, 16, 17, 24, 25, 30, 36, 38, 40, 42, 46, 48, 50, 52, 57, 58, 62. Kunkkunumero: 62.

Päiväarvonta (11.1.): 1, 14, 15, 18, 20, 23, 28, 29, 36, 39, 40, 45, 47, 48, 53, 59, 63, 64, 66, 70. Kunkkunumero: 70.

Ilta-arvonta (11.1.): 1, 5, 16, 17, 19, 24, 31, 35, 39, 44, 48, 49, 51, 52, 53, 54, 56, 58, 66, 67. Kunkkunumero: 39.

Tv-urheilua

Discovery+

14.45, 20.45 Snooker: The Masters 2021.

18.50, 21.35 Alppihiihdon Maailmancup: Naisten pujottelun 1. ja 2. kierros.

19.55 La Liga: Granada–Ossuna.

22.25 La Liga: Atlético Madrid–Sevilla.

Yle TV2

18.00 Hiihdon Suomen Cup: Naisten 5 km väliaikalähtö.

19.00 Hiihdon Suomen Cup: Miesten 10 km väliaikalähtö.

21.30 Alpphiihdon Maailmancup: Naisten pujottelun 2. lasku.

22.30 Jalkapallon Italian cup: Milano–Torino.

Yle Areena

21.40 Jalkapallon Italian cupin neljännesvälierä: Milano–Torino.

C More Max

18.30 Ravit: Forssa ja Eskilstuna.

C More Sport 1

19.55 La Liga: Granada–Osasuna.

22.25 La Liga: Atlético Madrid–Sevilla.

C More Hockey

18.15 Liiga: Jukurit–HIFK, KalPa–Sport.

Eurosport 1

14.48, 20.48 Snooker: London Masters.

Eurosport 2

18.53, 21.38 Alppihiihdon Maailmancup: Naisten pujottelun 1. ja 2. kierros.

Ruutu

18.30 TotoTV: Toto5: Forssa ja Toto64: Eskilstuna.

03.00 NBA:Houston Rockets–Los Angeles Lakers.

Viaplay

04.00 BWF-Sulkapallo: YONEX Thailand Open.

18.25 KHL: Ska St. Petersburg–Sotji.

19.25 Anadolu Efes–Alba Berlin.

19.50 Valioliiga: Sheffield United–Newcastle.

21.40 Saksan Cup: Leverkusen–Frankfurt.

22.05 Valioliiga: Burnley–Man United, Wolverhampton–Everton.

V Sport Urheilu

22.05 Valioliiga: Wolverhampton–Everton.

V Sport 1

19.20 Euroliiga: Anadolu Efes–Alba Berlin.

V Sport Hockey

18.25 KHL: SKA Pietari–Sotši.

V Sport Jalkapallo

19.50 Sheffield United–Newcastle.

22.05 Burnley–Manchester United.

V Sport Football

21.40 Pokal: Leverkusen-Frankfurt.

V Sport Premium

19.55 Sheffield United-Newcastle.

22.10 Burnley-Manchester United.

Artikkeliin liittyviä aiheita

Osaston uusimmat

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat