Keskiviikon tulospörssissä muun muassa hiihtoa, jääkiekkoa ja koripalloa - Urheilu | HS.fi

Keskiviikon tulospörssissä muun muassa hiihtoa, jääkiekkoa ja koripalloa

Kerttu Niskanen jätätti kakkoseksi Hakunilan vitosella hiihtänyttä Anne Kyllöstä melkein puolella minuutilla.

13.1. 2:00

Hiihto

Suomen cupin 3/6 kilpailut, Vantaa:

Naiset, 5 km (p): 1) Kerttu Niskanen Vieremän Koitto 14.20,0, 2) Anne Kyllönen Kainuun Hiihtoseura jäljessä 23,8 sekuntia, 3) Laura Mononen Hämeenlinnan Hiihtoseura –36,5, 4) Vilma Nis­sinen Vuokatti Ski Team Kainuu –45,8, 5) Jasmi Joensuu Vantaan Hiihtoseura –48,3, 6) Anni Kainulainen Hämeenlinnan Hiihtoseura –59,9, 7) Johanna Ukkola Siilinjärven Hiihtoseura –1.10,7, 8) Marjaana Pitkänen Vantaan Hiihtoseura –1.21,1, 9) Hennariikka Rahkola Vantaan Hiihtoseura –1.21,9, 10) Jasmin Kähärä Mikkelin Hiihtäjät ja Anni Alakoski Kainuun Hiihtoseura –1.23,3.

Cupin pistetilanne: 1) Niskanen 280, 2) Kyllönen 266, 3) Mononen 186, 4) Katri Lylynperä Vuokatti Ski Team Kainuu 182, 5) Joensuu 175, 6) Alakoski 131.

Miehet, 10 km (p): 1) Ristomatti Hakola Jämin Jänne 27.09,9, 2) Joni Mäki Pohti SkiTeam –2,7 sekuntia, 3) Perttu Hyvärinen Puijon Hiihtoseura –19,4, 4) Ville Ahonen Imatran Urheilijat –40,0, 5) Topi Kuorelahti Vuokatti Ski Team Kainuu –1.01,6, 6) Timo Mantere Ilmajoen Kisailijat –1.04,8, 7) Joonas Sarkkinen Puijon Hiihtoseura ja Kari Varis Ilmajoen Kisailijat –1.05,9, 9) Joel Ikonen Pohti SkiTeam –1.07,0, 10) Aleksi Parttimaa Skiteam 105 –1.22,9.

Cupin pistetilanne: 1) Mäki 380, 2) Hyvärinen 221, 3) Hakola 162, 4) Lauri Vuorinen Skiteam 105 143, 5) Verneri Suhonen Hollolan Urheilijat -46 130, 6) Markus Vuorela Jämin Jänne 106.

Jalkapallo

Englannin Valioliiga:

Sheffield United–Newcastle 1–0 (0–0)

Burnley–Manchester United ja Wolverhampton–Everton myöhemmin.

Urheiluwidgetti haluamastasi lajista ja sarjasta.

Espanjan liiga:

Granada–Osasuna 2–0.

Atletico Madrid–Sevilla myöhemmin

Jääkiekko

Liiga: Jukurit–HIFK 0–2 (0–1, 0–0, 0–1)

1. erä: 18.55 Tobias Winberg (Sebastian Dyk-Mikko Kousa) 0–1.

2. erä: Maaliton. Jäähyt: 20.39 Tobias Winberg HIFK 2 min.

3. erä: 59.09 Anton Lundell 0–2 tm.

Jäähyt: 49.47 Santeri Salmela Jukurit 2 min.

Jäähyt yhteensä: Jukurit 1x2 min=2 min, HIFK 1x2 min=2 min.

Maalivahtien torjunnat: Sami Rajaniemi Jukurit 10+5+9=24 (pois: 57.35–59.09) (pois: 59.35–60.00) Niilo Halonen HIFK 5+5+7=17.

KalPa–Sport 2–4 (1–2, 0–1, 1–1)

Urheiluwidgetti haluamastasi lajista ja sarjasta.

Seuraavat ottelut: 13.1. KalPa–KooKoo, Kärpät–Lukko, 14.1. Pelicans–Sport, Kärpät–Lukko, Tappara–SaiPa, HIFK–Ässät.

KHL: Amur–Kunlun Red Star 3–1

(1–0, 2–0, 0–1)

Sibir–Salavat 1–3 (0–0, 0–0, 1–3)

SN: Harri Säteri 29/31 torjuntaa.

Barys Nur-Sultan–Ak Bars 2–4

(1–1, 1–2, 0–1)

AKB: Harri Pesonen 0+1.

Dinamo Msk–Vitjaz 2–1 (1–0, 0–0, 1–1)

SKA–Sotshi 3–1 (1–0, 2–0, 0–1)

SKA: Joonas Kemppainen 0+1

Riian Dinamo–TsSKA 1–7 (0–3, 0–2, 1–2)

Sarjakärki:

Länsilohko: 1) TsSKA (44 ottelua) 69 pistettä, 2) SKA (46) 62, 3) Lokomotiv (44) 61, 4) Dinamo Msk (45) 58, 5) Dinamo Mn (44) 51, 6) Jokerit (41) 50.

Itälohko: 1) Ak Bars (45) 70, 2) Avangard (44) 62, 3) Salavat (46) 58, 4) Metallurg Mg (45) 57, 5) Avtomobilist (44) 53.

Koripallo

NBA:

Charlotte–New York 109–88, Cleveland–Memphis 91–101, Orlando–Milwaukee 99–121, Washington–Phoenix 128–107, Atlanta–Philadelphia 112–94, Portland–Toronto 112–111, Sacramento–Indiana 127–122. Dallas–New Orleans siirtyi.

Rahapelejä

Keno 2/21

Päiväarvonta: 5, 7, 11, 17, 18, 20, 22, 25, 26, 27, 28, 29, 33, 35, 45, 46, 48, 49, 55, 66. Kunkkunumero: 5

Ilta-arvonta: 3, 4, 8, 11, 13, 17, 19, 25, 29, 32, 33, 36, 38, 44, 47, 52, 57, 58, 63, 69. Kunkkunumero: 4

TV-urheilua

Discovery+

22.00 Tennis ATP 250: Miesten Kaksinpelin Loppuottelu, Delray Beach.

Yle TV2

15.25 Ampumahiihdon Maailmancup: Miesten pikamatka, Oberhof. 18.00 Hiihdon Suomen Cup: Naisten viesti, 3 x 5 km. 19.00 Hiihdon Suomen Cup: Miesten viesti, 3 x 7,5 km. 22.15 Jalkapallon Italian cup: Juventus–Genova.

Yle Areena

21.40 Jalkapallon Italian cupin neljännesvälierä: Milano–Torino. 21.40 Jalkapallon Italian cupin neljännesvälierä: Juventus–Genova.

Elisa Viihde Sport

18.00 Liga ACB: The Fifth Quarter. 21.50 Espanjan supercup: Real Sociedad–FC Barcelona.

C More Max

18.30 18.30 TotoTV: Toto65, Vermo ja Toto86, Solvalla / Bjerke.

C More Hockey

18.00 Liiga: Kärpät–Lukko. 18.15 Liiga: KaPa–KooKoo.

Eurosport 1

15.23 Ampumahiihdon Maailmancup: Miesten pikamatka, Oberhof. 16.53 (s), 20.48 (s) Snooker: London Masters.

Eurosport 2

14.48 Snooker: London Masters.

Ruutu

18.20 F-liiga: Nokian KrP–Tiikerit. 18.20 F-liiga: EräViikingit–FBC Loisto. 18.20 Lentopallon Mestaruusliiga: Hämeenlinna–Liigaploki Pihtipudas. 18.20 Lentopallon Mestaruusliiga: LP Viesti–JymyVolley. 18.30 TotoTV: Toto65, Vermo ja Toto86, Solvalla / Bjerke. 19.55 Koripallon 1. Divisioona: Helsingin NMKY - Jyväskylä Basketball Academy.

Viaplay

04.00 BWF-Sulkapallo: YONEX Thailand Open. 09.45 NHL: Boston–St. Louis. 12.00 NHL: Dallas–Tampa Bay. 17.55 KHL: Neftehimik–Jokerit. 18.55 Käsipallon MM-kisat: Egypti–Chile. 19.30 EHF Women's Champions League: Vipers Kristiansand–Rostov-Don. 19.50 Valioliiga: Man City–Brighton. 20.25 Koripallon Euroliiga: Bayern München–Zenit. 21.40 Saksan Cup: Holstein Kiel–Bayern Mün­chen. 21.55 Jalkapallo: PSG–Marseille. 22.05 Valioliiga: Aston Villa–Tottenham.

V Sport Urheilu

21.55 Ranskan supercup: PSG–Marseille. 02.05 NHL: Toronto Maple Leafs–Montreal Canadiens. 05.05 NHL: Edmonton Oilers–Vancouver Canucks.

V Sport 1

02.05 NHL: Toronto Maple Leafs–Montreal Canadiens. 05.35 NHL: Colorado Avalanche–St. Louis Blues.

V Sport Jääkiekko

17.55 KHL: Neftehimik–Jokerit. 00.30 NHL: Philadelphia Flyers–Pittsburgh Penguins. 05.35 (s) NHL: Colorado Avalanche–St. Louis Blues.

V Sport Hockey

00.35 NHL: Philadelphia Flyers–Pittsburgh Penguins. 05.05 Edmonton Oilers–Vancouver Canucks.

V Sport Jalkapallo

19.50 Valioliiga: Manchester City–Brighton. 22.05 Valioliiga: Aston Villa–Tottenham.

V Sport Football

21.40 DFB Pokal: Holstein Kiel-Bayern München.

V Sport Premium

19.55 Valioliiga: Manchester City-Brighton. 22.10 Valioliiga: Aston Villa-Tottenham.

V Sport Golf

18.30 (u) European Tour: Joburg Open, 4. kierros.

V Sport Ultra

19.00 (u) Valioliiga: Arsenal–Chelsea.

Artikkeliin liittyviä aiheita

Osaston uusimmat

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat