Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua - Urheilu | HS.fi

Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua

18.1. 2:00

Alppihiihto

Naisten suurpujottelun maailmancup Kranjska Gora, Slovenia: 1) Marta Bassino Italia 2.18,06 (1.10,72+1.07,34), 2) Michelle Gisin Sveitsi jäljessä 0,66 sekuntia (1.10,86+1.07,86), 3) Meta Hrovat Slovenia –0,73 (1.11,28+1.07,51), 4) Lara Gut-Behrami Sveitsi –1,14, 5) Tessa Worley Ranska –1,25, 6) Mikaela Shiffrin USA –1,27, 7) Sofia Goggia Italia –2,07, 8) Wendy Holdener Sveitsi –2,14, 9) Alice Robinson Uusi-Seelanti –2,32, 10) Petra Vlhova Slovakia –2,41. – Suomen Riikka Honkanen keskeytti 1. kierroksella.

Suurpujottelucupin kärki 5. kilpailun jälkeen: 1) Bassino 400, 2) Gisin 272, 3) Federica Brignone Italia 250.

Cupin kokonaiskilpailu: 1) Vlhova 775, 2) Gisin 715, 3) Bassino 623, 4) Shiffrin 565, 5) Katharina Liensberger Itävalta 483, 6) Gut-Behrami 472, ...107) Rosa Pohjolainen Suomi 4.

Seuraavat kilpailut: 22.–24.1. Crans Montana, Sveitsi (kaksi syöksylaskua ja supersuurpujottelu), 26.1. Kronplatz, Italia (suurpujottelu).

Miesten pujottelun maailmancup, Flachau, Itävalta: 1) Sebastian Foss-Solevåg Norja 1.46,23 (53,50+52,73), 2) Marco Schwarz Itävalta jäljessä 0,76 sekuntia (53,84+53,15), 3) Alexis Pinturault Ranska –0,95 (54,18+53,00), 4) Loic Meillard Sveitsi –1,14, 5) Fabio Gstrein Itävalta –1,15, 6) Luca Aerni Sveitsi –1,31, 7) Henrik Kristoffersen Norja –1,36, 8) Kristoffer Jakobsen Ruotsi –1,39, 9) Ramon Zenhäusern Sveitsi –1,66, 10) Michael Matt Itävalta –1,81.

Pujottelucupin kärki 6 kilpailun jälkeen: 1) Schwarz 389, 2) Manuel Feller Itävalta 324, 3) Foss-Solevåg 308.

Cupin kokonaiskilpailu: 1) Pinturault 778, 2) Aleksander Aamodt Kilde Norja 560, 3) Marco Odermatt Sveitsi 501, 4) Schwarz 466, 5) Filip Zubcic Kroatia 462, 6) Meillard 428, ...129) Samu Torsti Suomi 4.

Seuraavat kilpailut: 22.–24.1. Kitzbühel, Itävalta (kaksi syöksylaskua, supersuurpujottelu).

Am. jalkapallo

NFL:n pudotuspelit, 2. kierros (voittajat NFL:n välieriin): Buffalo–Baltimore 17–3, Green Bay–LA Rams 32–18. – Kansas City–Cleveland ja New Orleans–Tampa Bay pelataan sunnuntaina.

Ampumahiihto

Maailmancupin 6/10 kilpailut, Oberhof, Saksa:

Miehet, yhteislähtö 15 km: 1) Tarjei Bö Norja 37.41,9 (1 sakkokierros), 2) Felix Leitner Itävalta jäljessä 3,6 sekuntia (0), 3) Benjamin Weger Sveitsi –7,8 (0)), 4) Lukas Hofer Itävalta –12,5 (2), 5) Simon Eder Itävalta –12,7 (0), 6) Matvei Elisejev Venäjä –20,1 (1), 7) Johannes Thingnes Bö Norja –27,4 (4), 8) Erik Lesser Saksa –31,4 (1), 9) Simon Desthieux Ranska –31.9 (3), 10) Quentin Fillon Maillet Ranska –36,4 (3). – Kilpailussa ei ollut suomalaisia.

Yhteislähtöcupin kärki, 2/5 kilpailua: 1) T. Bö 108, 2) Arnd Pfeiffer Saksa 90, 3) J.T. Bö 72.

Maailmancupin kokonaiskilpailu, 13/26 kilpailua: 1) J.T. Bö 618, 2) Sturla Holm Lägreid Norja 564, 3) T. Bö 511, 4) Johannes Dale Norja 499, 5) Sebastian Samuelsson Ruotsi 454, 6) Emilien Jacquelin Ranska 433, ...41) Tero Seppälä Suomi 74, ...51) Tuomas Harjula Suomi 27, ...53) Olli Hiidensalo Suomi 26.

Naiset, yhteislähtö 12,5 km: 1) Julia Simon Ranska 40.11,1 (3), 2) Franziska Preuss Saksa –3,9 (2), 3) Hanna Öberg Ruotsi –11,7 (3), 4) Ingrid Landmark Tandrevold Norja –13,0 (2), 5) Mona Brorsson Ruotsi –14,9 (1), 6) Dorothea Wierer Italia –28,8 (2), 7) Marte Olsbu Röiseland Norja –30,3 (4), 8) Tiril Eckhoff Norja –32,1 (4), 9) Justine Braisaz-Bouchet Ranska –32,6 (4), 10) Marketa Davidova Tshekki –33,0 (3).– Kilpailuissa ei ollut suomalaisia.

Yhteislähtöcupin kärki, 2/5 kilpailua: 1) Simon ja Röiseland 96, 3) Eckhoff 88.

Maailmancupin kokonaiskilpailu, 13/26 kilpailua: 1) Röiseland 579, 2) Eckhoff 560, 3) H. Öberg 550, 4) Wierer 442, 5) Preuss 439, 6) Elvira Öberg Ruotsi 429, ...45) Mari Eder Suomi 66, ...67) Suvi Minkkinen Suomi 16.

Seuraavat kilpailut: 21.–24.1. Anterselva, Italia.

IBU-cup, viestit, Arber, Saksa: Naiset, 4x6 km: 1) Venäjä 1.08.10,4 (0 sakkoa+7 varapatruunaa), 2) Ruotsi jäljessä 37,2 sekuntia (0+10), 3) Saksa –1.09,7 (0+6),... 13) Suomi (Nastassia Kinnunen, Sanna Laari, Kaisa Keränen, Sanni Oikkonen) –6.24,6 (1+11).

Miehet, 4x7,5 km: 1) Saksa 1.13.36,7 (0+5), 2) Ukraina –1.01,9 (0+6), 3) Ranska –1.04,5 (0+5), ...11) Suomi –6.23,8 (1+12) (Heikki Laitinen, Joni Mustonen, Juho Hökkä, Matti Hakala).

Jalkapallo

Englannin Valioliiga: Sheffield United–Tottenham 1–3. Liverpool–Manchester United 0–0.

Italian Serie A: Napoli–Fiorentina 6–0, Crotone–Benevento 4–1 (B: Perparim Hetemaj 90 min), Sassuolo–Parma 1–1, Atalanta–Genoa 0–0.

Saksan Bundesliiga: Bayern München–Freiburg 2–1, Eintracht Frankfurt–Schalke 3–1 (S: Malick Thiaw vaihdossa).

Jääkiekko

Naisten liiga:

KalPa–TPS 8–1 (5–0, 1–1, 2–0)

HPK–Ilves vl. 3–2 (1–2, 1–0, 0–0, 0–0, 1–0)

Seuraavat ottelut: 23.1. Ilves–K-Espoo, HPK–TPS, HIFK–KalPa, 24.1. K-Espoo– KalPa, HIFK–Ilves.

Alempi jatkosarja: Kärpät–JYP 6–0, Lukko–Kuortane 0–3.

NHL: Arizona–San Jose 5–3, A: Antti Raanta 31/34 torjuntaa. Edmonton–Montreal 1–5, E: Mikko Koskinen 31/36 torjuntaa. NY Rangers–NY Islanders 5–0, NYR: Kaapo Kakko 1+0. Detroit–Carolina 4–2. Ottawa–Toronto 2–3. Nashville–Columbus 5–, N: Juuse Saros 42/44 torjuntaa. Los Angeles–Minnesota ja. 3–4. Las Vegas–Anaheim ja. 2–1. Calgary–Vancouver 3–0.

KHL: Barys Nur-Sultan–Amur 3–2. Automobilist Jekaterinburg–Avangard 4–1. Traktor–Lokomotiv 4–0. Neftehimik–Riian Dinamo 3–2. Severstal–Dinamo Mn vl. 1–2, S: Joonas Nättinen 0+1. Ak Bars–Torpedo 2–0. Dinamo Msk–Sibir vl. 3–4, S: Harri Säteri 30/33 torjuntaa, Jyrki Jokipakka 0+1. TsSKA– SKA 3–1, P: Joonas Kemppainen 0+1.

Jääpallo

Bandyliiga: OLS–HIFK 2–6 (2–3).

Koripallo

Naisten Korisliiga: FoA–HBA 95–82.

NBA: San Antonio–Houston 103–91, Brooklyn–Orlando 122–115, Toronto–Charlotte 116–113, Miami–Detroit 100–120, Memphis–Philadelphia 106–104, Portland–Atlanta 112–106.

Lentopallo

Miesten Mestaruusliiga: PerPo–Hurrikaani 1–3.

Naisten Mestaruusliiga: Puijo Wolley–WoVo Rovaniemi 3–1, LiigaPloki–OrPo 2–3.

Mäkihyppy

Maailmancupin kilpailu, HS140-mäki, Zakopane, Puola: 1) Marius Lindvik Norja 296,5 pistettä (hypyt 135 ja 145,5 metriä), 2) Anze Lanisek Slovenia 294,2 (133,5–143,5), 3) Robert Johansson Norja 292,9 (132–141), 4) Daniel Huber Itävalta 288,9 (132,5–139), 5) Andrzej Stekala Puola 284,7 (134–136,5), 6) Ryoyu Kobayashi Japani 282,4 (132–136,5), 7) Yukiya Sato Japani 279,8 (133–135), 8) Markus Eisenbichler Saksa 279,1 (129,5–134,5), 8) Domen Prevc Slovenia 279,1 (131–134,5), 10) Daniel Andre Tande Norja 278,3 (132–134), ...19) Antti Aalto Suomi 268,7 (127,5–135,5).Suomalaiset: 35) Niko Kytösaho 117,5 (121,5), ...37) Eetu Nousiainen 113,7 (121,5), ...45) Jarkko Määttä 106,9 (118).

Maailmancupin kärki: 1) Halvor Egner Granerud Norja 956 pistettä, 2) Eisenbichler 716, 3) Kamil Stoch Puola 646, 4) Dawid Kubacki Puola 489, 5) Piotr Zyla Puola 469, 6) Lanisek 468, ...30) Aalto 82, ...43) Kytösaho 40.

Maiden maailmancupin kärki: 1) Norja 2874, 2) Puola 2840, 3) Saksa 2273, 4) Itävalta 1945, 5) Slovenia 1488, 6) Japani 1 363, ...9) Suomi 222.

Seuraavat kilpailut: 23.1. Lahti (joukkuekilpailu), 24.1. Lahti (henkilökohtainen kilpailu).

Paini

Miesten kreikkalais-roomalaisen painin kv. kilpailut, 2. päivän suomalaistuloksia, Zagreb, Kroatia: 67 kg, keräilyottelu: Haci Karakus Turkki–Elmer Mattila 2–1. 72 kg, pronssiottelu: Mikko Peltolangas–Aram Vardanyan Uzbekistan 9–8. – Peltokangas sijoittui kolmanneksi. 87 kg, keräilyottelut: Joe Rau USA–Juho Pahikainen 10–0, Vili Ropponen–Andreas Välis Viro 6–1, pronssiottelu: Dogan Göktas Turkki–Ropponen 7–0. – Ropponen sijoittui viidenneksi. 97 kg, keräilyottelu: Elias Kuosmanen–Zielimkhan Dzihasov Ukraina 9–0, pronssiottelu: Kuosmanen–Felix Baldauf Norja luovutus, lop- puottelu: Arvi Savolainen–Vilius Laurinautis Liettua 8–0. – Savolainen voitti ja Kuosmanen sijoittui kolmanneksi. 130 kg, keräilyottelu: Muhammet Hamza Bakir Turkki–Konsta Mäenpää 7–0.

Pikaluistelu

EM-kilpailut, 2. päivä, Heerenveen, Hollanti:

Miessprintterit: 500 m: 1) Kai Verbij Hollanti 34,58, 2) Artur Nogal Puola 34,94, 3) Artjom Arefjev Venäjä 34,96. 1 000 m: 1) Thomas Krol Hollanti 1.08,02, 2) Mathias Vosté Belgia 1.08,78, 3) Joel Dufter Saksa 1.08,93. Lopputilanne (4 matkaa): 1) Thomas Krol Hollanti 137,955 pistettä, 2) Hein Otterspeer Hollanti 138,645 (jäljessä 1,38 sekuntia), 3) Joel Dufter Saksa 138,770 (–1,63), ...18) Samuli Suomalainen Suomi 73,100. Suomalainen ei luistellut sunnuntaina selkäongelmien takia.

Salibandy

Miesten F-liiga: LASB–Welhot 8–0, SPV–Indians 7–8, Tiikerit–OLS 8–6.

Naisten F-liiga A: EräViikingit–SSRA 4–5, PSS–TPS 6–4. Koovee–FBC Loisto 4–5.

Naisten B-liiga B: Welhot–O2-Jyväskylä 7–3. ÅIF–SaiPa ja. 1–2.

Yhdistetty hiihto

Maailmancupin kilpailu, Val di Fiemme, Italia: HS104-mäki ja 10 km hiihto: 1) Jarl Magnus Riiber Norja 27.16,1, 2) Eric Frenzel Saksa jäljessä 0,1 sekuntia, 3) Vinzenz Geiger Saksa –0,1, 4) Jörgen Graabak Norja –0,6, 5) Alessandro Pittin Italia –0.7, 6) Ilkka Herola Suomi –0,9, 7) Espen Björnstad Norja –1,6, 8) Fabian Riessle Saksa –1,7, 9) Manuel Faisst Itävalta –1,7, 10) Eero Hirvonen Suomi –3,2, ...22) Perttu Reponen Suomi –58,9.

Mäkiosuus: 1) Ryota Yamamoto Japani 131,5 pistettä (103,5 metriä), 2) Laurent Muhlethaler Ranska 131,1 (100,5, hiihtoon 2 sekuntia jäljessä), 3) Riiber 130,8 (100,5, –3), 4) Akito Watabe Japani 130,3 (100, –5), 5) Yoshito Watabe Japani 128,8 (101, –11), 6) Björnstad 128,4 (100,5, –12), 7) Pittin 128,0 (100,5, –14), 8) Geiger 127,6 (98,5, –16), 9) Johannes Lamparter Itävalta 127,4 (99, –16), 10) Terence Weber Saksa 126,7 (98, –19), ...15) Herola 123,9 (99, –30), ...28) Reponen 115,1 (93,5, –1.06), ...39) Hirvonen 109,0 (93, –1.30), ...47) Arttu Mäkiaho Suomi 102,7 (88,5, –1.55). – Mäkiaho ei startannut hiihto-osuudelle.

Nopeimmat hiihtäjät: 1) Hirvonen 25.49,3, 2) Graabak 26.08,7, 3) Magnus Krog Norja 26.10,8, 4) Jens Lurås Oftebro 26.18,1, 5) Frenzel 26.40,2, 6) Lukas Greiderer Itävalta 26.46,8, 7) Herola 26.47,0, ...19) Reponen 27.09,0.

Maailmancupin kärki: 1) Riiber 560 pistettä, 2) Geiger 371, 3) Frenzel 323, 4) Riessle 318, 5) Lamparter 316, 6) Oftebro 284, ...8) Herola 236, ...12) Hirvonen 163, ...38) Reponen 15.

Maiden maailmancupin kärki: 1) Saksa 1694 pistettä, 2) Norja 1473, 3) Itävalta 1136, 4) Suomi 564, 5) Japani 512, 6) Italia 245.

Seuraavat kilpailut: 23.1. Lahti (henkilökohtainen), 24.1. Lahti (parisprintti).

Rahapelejä

Lotto 2/21

4, 8, 13, 17, 19, 28, 38. Lisänumero: 40. Plusnumero: 12.

Voitonjako: 7 oikein –, 6+1 oikein –, 6 oikein 1 567,65 e, 5 oikein 43,76 e, 4 oikein 10,00 e, 3+1 oikein 2,00 e.

Lauantai-Jokeri 2/21

8 6 7 4 4 2 2

Keno 2/21

Ilta-arvonta (17.1.): 3, 9, 10, 15, 16, 22, 23, 24, 34, 36, 37, 38, 51, 52, 55, 57, 61, 65, 68, 69. Kunkkunumero: 24.

Päiväarvonta (17.1.): 4, 6, 12, 14, 16, 19, 21, 24, 26, 27, 29, 31, 33, 47, 49, 50, 52, 59, 65, 70. Kunkkunumero: 65.

Myöhäisillan arvonta (16.1.): 1, 2, 8, 10, 19, 24, 25, 26, 28, 35, 37, 43, 49, 54, 56, 57, 58, 59, 62, 63. Kunkkunumero: 57.

Tv-urheilua

C More Max

18.00 Ravit: Magic Monday, Kaustinen ja Lahti.

C More Sport 1

01.00 PGA TOUR: Sony Open in Hawaii.

Ruutu

18.00 Ravit: Magic Monday, Kaustinen ja Lahti. 18.20 Lentopallon Mestaruusliiga: LP Kangasala–Pölkky Kuusamo. 21.35 Serie A: Cagliari–AC Milan. 00.00 NBA: Memphis Grizzlies–Phoenix Suns. 02.30 Brooklyn Nets–Milwaukee Bucks. 03.00 Chicago Bulls–Houston Rockets.

V Sport Urheilu ja V Sport 1

02.05 NHL: Toronto Maple Leafs–Winnipeg Jets.

05.05 Vegas Golden Knights–Arizona Coyotes. (V Sport 1)

V Sport Jääkiekko ja V Sport Hockey

19.05 NHL: Detroit Red Wings–Columbus Blue Jackets. 00.05 New York Islanders–Boston Bruins. 03.05 Nashville Predators–Carolina Hurricanes (V Sport Jääkiekko)

04.05 Calgary Flames-Vancouver Canucks. (V Sport Hockey)

V Sport Jalkapallo ja V Sport Premium

21.50 Valioliiga: Arsenal–Newcastle.

V Sport Football

21.25 2. Bundesliiga: Hamburg–Osnabrück.

TV6 (SE)

18.00 Studio Handbolls-VM (H): Förstudio. 19.00 Handbolls-VM (H): Sverige–Egypten. 20.30 Studio Handbolls-VM (H): Studio. 21.30 Handbolls-VM (H): Norge–Österrike. 23.00 Studio Handbolls-VM (H): Efterstudio.

Artikkeliin liittyviä aiheita

Osaston uusimmat

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat