Sunnuntain tulospörssissä muun muassa alppihiihtoa ja yleisurheilua - Urheilu | HS.fi

Sunnuntain tulospörssissä muun muassa alppihiihtoa ja yleisurheilua

Jyväskylässä vietettiin lauantaina SM-hallikilpailuiden ensimmäistä päivää Hipposhallissa. Kilpailut jatkuvat sunnuntaihin saakka.

21.2. 2:00

Alppihiihto

Cortina d'Ampezzo, Italia:

MM-kilpailut: Naiset, pujottelu: 1) Katharina Liensberger Itävalta 1.39,50 (48,48+51,02), 2) Petra Vlhova Slovakia jäljessä 1,0 sekuntia (48,78+51,72), 3) Mikaela Shiffrin USA –1,98 (49,78+51,70), 4) Wendy Holdener Sveitsi –2,34 (49,72+51,12), 5) Andreja Slokar Slovenia –2,67 (50,81+51,36), 6) Chiara Mair Itävalta –2,75 (50,51+51,74). Suomen Riikka Honkanen ja Erika Pykäläinen keskeyttivät avauskierroksella.

Seuraava kilpailu: 21.2. miesten pujottelu.

Ampumahiihto

Pokljuka, Slovenia: MM-kilpailut:

Naisten viesti, 4x6 km: 1) Norja (Ingrid Landmark Tandrevold, Tiril Eckhoff, Ida Lien, Marte Olsbu Röiseland) 1.10.39,0 (0+11), 2) Saksa (Vanessa Hinz, Janina Hettich, Denise Herrmann, Franziska Preuss) jäljessä 8,8 sekuntia (0+5), 3) Ukraina (Anastasija Merkushina, Julija Dzhima, Daria Blashko, Olena Pidhrushna) –9,2 (0+7), 4) Valko-Venäjä –28,8 (0+8), 5) Ruotsi –47,9 (0+9), 6) Puola –52,1 (0+6), ...14) Suomi (Suvi Minkkinen, Mari Eder, Erika Jänkä, Nastassia Kinnunen) –4.46,8 (1+7).

Miesten viesti, 4x7,5 km: 1) Norja (Sturla Holm Lägreid, Tarjei Bö, Johannes Thingnes Bö, Vetle Sjåstad Christiansen) 1.12.27,4 (0+8), 2) Ruotsi (Peppe Femling, Jesper Neling, Martin Ponsiluoma, Sebastian Samuelsson) –33,1 (0+7), 3) RBU (Said Karimulla Halili, Matvei Elisejev, Aleksandr Loginov, Eduard Latipov) –50,9 (0+5), 4) Ranska –1.02,0 (1+11), 5) Ukraina –1.12,7 (0+4), 6) Italia –1.35,5 (2+14), ...19) Suomi (Tuomas Harjula, Tero Seppälä, Jaakko Ranta, Olli Hiidensalo) –7.09,8 (1+8). Suomi sai kahden minuutin aikasakon ja putosi 17. sijalta 19:nneksi.

RBU=Venäjä kilpailee neutraalin lipun alla maan lajiliiton tunnuksella.

Päätösmatkat: 21.2. naisten yhteislähtö 12,5 km, miesten yhteislähtö 15 km.

Jalkapallo

Miesten Suomen cup, Ykkösen joukkueiden lohkovaiheen päätöskierrosta:

A-lohko: HIFK–FC Lahti 1–0 (0–0)

B-lohko: TPS–PK-35 2–2 (1–2)

PK-35 etenee cupissa suoraan jatkoon.

C-lohko: KuPS–AC Oulu 1–0 (0–0),

SJK–Ilves 3–0 (1–0), KuPS cupin puolivälieriin ja SJK neljännesvälieriin.

Englannin Valioliiga:

Wolverhampton–Leeds 1–0 (0–0)

64. Illan Meslier, oma maali 1–0.

Southampton–Chelsea 1–1 (1–0)

33. Takumi Minamino 1–0, 54. Mason Mount rp. 1–1.

Burnley–West Bromwich 0–0, Liverpool–Everton 0–2 (0–1)

3. Richarlison 0–1, 83. Gylfi Sigurdsson rp. 0–2.

Fulham–Sheffield United myöhemmin.

Englannin liigan mestaruussarja:

Sheffield W–Birmingham 0–1, Reading–Middlesbrough 0–2, QPR–Bournemouth 2–1 (Q: Nicholas Hämäläinen kentälle 59. minuutilla), Nottingham–Blackburn 1–0, Norwich–Rotherham 1–0 (N: 17. Teemu Pukki 1–0, Pukki vaihtoon 90. minuutilla), Millwall–Wycombe 0–0, Huddersfield–Swansea 4–1, Cardiff–Preston 4–0, Stoke–Luton 3–0, Bristol C–Barnsley 0–1 (Ba: Aapo Halme vaihdossa), Coventry–Brentford 2–0 (B: Marcus Forss 90 min).

Sarjan kärki: 1) Norwich 31 ottelua/64 pistettä, 2) Brentford 31/57, 3) Watford 31/57, 4) Swansea 29/56, 5) Reading 31/51.

Espanjan liiga: Betis–Getafe 1–0, Elche–Eibar 1–0, Atletico Madrid–Levante 0–2, Valencia–Celta Vigo 2–0, Valladolid–Real Madrid myöhemmin.

Italian liiga:

Lazio–Sampdoria 1–0,

Genoa–Verona 2–2, Sassuolo–Bologna myöhemmin.

Saksan Bundesliiga:

Bielefeld–Wolfsburg 0–3.

Jääkiekko

Liiga:

JYP–HIFK 4–5 (3–2, 1–1, 0–2)

KooKoo–Sport 3–1 (0–0, 2–1, 1–0)

Kärpät–Ilves 1–2 (0–0, 1–2, 0–0)

Ässät–TPS 1–3 (0–1, 1–0, 0–2)

SaiPa–HPK 1–2 (1–1, 0–1, 0–0)

Tappara–Jukurit 3–0 (1–0, 0–0, 2–0)

Lukko–KalPa ja. 6–5 (1–1, 4–2, 0–2, 1–0)

Seuraavat ottelut: 23.2. Sport–KalPa, Ilves–Kärpät, JYP–TPS, HPK–Tappara, KooKoo–HIFK, Jukurit–Pelicans, 24.2. TPS–Kärpät, SaiPa–Pelicans, Ässät–KalPa, HIFK–Lukko, Tappara–JYP, 26.2. Lukko–TPS, JYP–Ässät, SaiPa–Kärpät, Pelicans–KooKoo, KalPa–HPK, Ilves–Sport, 27.2. TPS–JYP, Jukurit–KalPa, Tappara–SaiPa, HPK–Ilves, KooKoo–Kärpät, Ässät–HIFK, Sport–Lukko, 2.3. Kärpät–KalPa, Pelicans–JYP, HPK–Ilves, Lukko–Sport.

Mestis:

FPS–K-Espoo 3–1 (1–0, 1–1, 1–0)

IPK–Ketterä 1–5 (0–0, 1–2, 0–3)

TuTo Hockey–Peliitat 4–5 (3–2, 0–1, 1–2)

Seuraavat ottelut: 25.2. Koovee–TuTo Hockey, 26.2. KeuPa HT–Ketterä, Peliitat–K-Espoo, K-Vantaa–FPS, 27.2. Hokki–KeuPa HT, FPS–Peliitat, K-Vantaa–Koovee, K-Espoo–TuTo Hockey, 4.3. Koovee–K-Espoo, KeuPa HT–IPK, 5.3. Hermes–Ketterä, K-Vantaa–Peliitat, TuTo Hockey–FPS, JoKP–Hokki.

KHL:

Amur–Neftehimik 3–0 (2–0, 1–0, 0–0)

Jokerit–Dinamo Msk ja. 4–5 (0–1, 3–0, 1–3, 0–1), J: Jordan Schroeder 0+1, Brian O'Neill 1+0, Henri Ikonen 0+1, Viktor Lööv 0+1, Niklas Jensen 0+2, Iiro Pakarinen 1+0, David Sklenicka 2+0

Salavat–Kunlun Red Star 5–4 (3–0, 1–2, 1–2), S: Sakari Manninen 1+0, Teemu Hartikainen 0+1

Dinamo Mn–Traktor, Torpedo–Avangard, Ak Bars–Spartak, Lokomotiv–SKA, TsSKA–Riian Dinamo myöh.

Naisten liiga, alempi jatkosarja: Kärpät–Sport 10–1 (2–1, 4–0, 4–0)

NHL:

Carolina–Chicago 5–3 (1–0, 1–2, 3–1). Car: Teuvo Teräväinen 0+2, Chi: Kevin Lankinen 33/37 torjuntaa.

Detroit–Florida 2–7 (1–4, 0–1, 1–2). D: Valtteri Filppula 1+0, F: Aleksander Barkov 1+2, Juho Lammikko 1+0.

Calgary–Edmonton 1–2 (0–1, 1–1, 0–0). E: Jesse Puljujärvi 1+0.

Vancouver–Winnipeg 0–2 (0–1, 0–0, 0–1)

Koripallo

NBA:

Orlando–Golden State 124–120, Cleveland–Denver 103–120, Philadelphia–Chicago 112–105, Boston–Atlanta 121–109, Memphis–Detroit 109–95, Milwaukee–Oklahoma 98–85, New Orleans–Phoenix 114–132, Minnesota–Toronto 81–86, LA Clippers–Utah 116–112.

Sarjatilanne (voitot–tappiot):

Itälohko: 1) Philadelphia 20–10, 2) Brooklyn 19–12, 3) Milwaukee 17– 13, 4) Boston 15–14, 5) Indiana 15–14, 6) Toronto 15–15, 7) New York 14–16, 8) Charlotte 13–15, 9) Chicago 12–16, 10) Atlanta 12–17, 11) Miami 12–17, 12) Orlando 12–18, 13) Washington 9–17, 14) Cleveland 10–20, 15) Detroit 8–21.

Länsilohko: 1) Utah 24–6, 2) LA Lakers 22–8, 3) LA Clippers 22–9, 4) Phoenix 18–10, 5) Portland 18–10, 6) San Antonio 16–11, 7) Denver 16–13, 8) Golden State 16–14, 9) Memphis 13–12, 10) Dallas 13–15, 11) Sacramento 12–16, 12) New Orleans 12–17, 13) Houston 11–17, 14) Oklahoma City 11–18, 15) Minnesota 7–23.

Käsipallo

Miesten SM-liigan ylempi jatkosarja:

SIF–BK-46 24–31 (14–13)

Lähtöpisteet: Dicken 3, Cocks 2, BK-46 1 ja SIF 0.

Seuraavat ottelut: 21.2.Cocks–Dicken, 27.2.BK-46–SIF, Dicken–Cocks.

Naisten SM-sarja:

GrIFK–KyIF 22–26 (11–15)

Dicken–SIF 31–27 (12–12)

Lentopallo

Miesten Mestaruusliiga:

Tiikerit–VaLePa 3–1 (25–23, 19–25, 25–19, 25–23)

Vantaa Ducks–Etta 3–1 (25–17, 25–20, 20–25, 25–21)

Karelian Hurmos–Savo Volley 1–3 (20–25, 25–23, 20–25, 20–25)

Seuraavat ottelut: 24.2.Karelian Hurmos–Etta, 25.2.Savo Volley–Etta, 26.2.Akaa-Volley–Hurrikaani, 27.2.PerPo–Savo Volley, Vantaa Ducks–VaLePa.

Naisten Mestaruusliiga:

Kuusamo–OrPo 3–0 (25–19, 28–26, 25–19)

LiigaPloki–Puijo Wolley 3–0 (31–29, 25–15, 25–20)

Seuraavat ottelut: 21.2.Puijo Wolley–LP Kangasala, JymyVolley–LP Viesti, WoVo–OrPo, 24.2.LP Kangasala–LP-Vampula, 25.2.Puijo Wolley–LP Viesti, OrPo–Liigaploki.

Maastohiihto

Jyväskylä:

Nuorten SM-hiihtojen 1. päivä, pariviestien (p) tuloksia:

Tytöt:

Alle 16-vuotiaat: 1) Espoon Hiihtoseura I (Selene Rossi–Silve Kemppi) 18.02,32, 2) Norrvalla Ski Team (Wilma Hjerpe–Signe Jakobsson) 18.18,43, 3) Borgå Akilles (Emelia Hägglund–Ronja Kronvall) 18.18,92.

Alle 18-vuotiaat: 1) Savonlinnan Hiihtoseura (Maija Tiainen–Eevi-Inkeri Tossavainen) 17.19,94, 2) Närpes Kraft (Frida Häggkvist–Felicia Krook) 17.36,0, 3) Ylöjärven Ryhti (Elsa Torvinen–Venla Haataja) 17.36,0.

Pojat:

Alle 16-vuotiaat: 1) Teiskon Urheilijat (Johannes Alarotu–Akseli Pitkänen) 15.42,87, 2) Espoon Hiihtoseura I (Heikki Sumanen–Anton Pakkalen) 15.51,10, 3) Hollolan Urheilijat 46 (Roni-Emil Norrbacka–Leevi Passila) 15.52,35.

Alle 18-vuotiaat: 1) Kankaantaan Kisa (Konsta Mäntyvaara–Ike Melnits) 14.51,0, 2) Puijon Hiihtoseura I (Niilo Mäkinen–Santeri Kirjavainen) 14.56,05, 3) Puijon Hiihtoseura II (Nuutti Mäkinen–Jalmari Berqvist) 14.56,47.

Ringette

Naisten SM-sarja:

Jatkosarja: Blue Rings–LL-89 6–13, RNK Flyers–NoU Ringette 4–6, Lahti–K-Espoo 4–6.

Karsintasarja: Jyske–Ilves 2–4, Haukat–VG-62 5–2

Raviurheilu

Mikkeli 20.02 Toto75

1. lähtö, sh 2120 m: 1) Varma-Konsti/Pasi Peltonen 32,2 (12,08), 2) Lennätsie 32,3 (5,92).3) Kesä-Kohu 33,5 x (1,86).4) Meno-Missi 33,7 x (27,09). Toto (8-7-6): 12,08 1,90-1,31-1,14 15,45.

2. lähtö, lv 2100 m: 1) On The Beach/Pekka Vehviläinen 18,3 (8,26), 2) Janecky 19,3 (27,37).3) Angella 20,1 (28,0).4) Blitzkrieg 19,6 (21,61).poissa: 10. Toto (13-3-5): 8,26 2,46-4,34-6,54 56,09.

3. lähtö, lv 2100 m: 1) Damiano/Iikka Nurmonen 17,9a (5,97), 2) Pegasos Evo 18,0a (2,58).3) Sweet Poison 18,0a (11,24).4) Midsommar De Jour 18,2a (39,34). Toto (4-6-10): 5,97 2,11-1,71-2,54 6,53.

4. lähtö, sh 2100 m: 1) Essin Säväys/Hannu Torvinen 31,6a (2,58), 2) Vauhtipoku 32,0a (21,37).3) Vexi 32,1a (5,46).4) Franster 32,3a (5,56). Toto (3-4-6): 2,58 1,42-2,68-1,80 17,19.

5. lähtö, TROIKKA-1, lv 1600 m: 1) Astrum/Ari Moilanen 14,7a (2,58), 2) Makemake 14,9a (6,32).3) Cheap Thrills 14,9a (3,82).4) Hades 15,0a (21,38). Toto (9-1-5): 2,58 1,36-1,94-1,71 7,30. Troikka: 27,57.

6. lähtö, Toto75-1, sh 2600 m: 1) Ierikka/Esa Holopainen 30,9a (10,7), 2) Ukkoherra 31,1a (15,89).3) Helmen Humu 31,3a (43,22).4) Paakkarin Into 31,6a (19,8). Toto (3-9-6): 10,70 3,25-3,69-6,39 35,51.

7. lähtö, Toto75-2, lv 2100 m: 1) Ridgehead Laurette/Tapio Perttunen 15,8 (5,24), 2) Vanilla Price 16,4 (30,65).3) Nefernefernefer 17,2 (20,12).4) Didi Hoss 16,7 (18,43).poissa: 4. Toto (9-11-6): 5,24 3,24-5,40-4,93 69,15.

8. lähtö, Toto75-3 TROIKKA-2, sh 2100 m: 1) Myllyn Vili/Antti Ripatti 28,7 (69,55), 2) Aron Viima 28,9 (60,86).3) Tempaisu 29,0 (61,96).4) Millikka 29,1 (58,76). Toto (5-2-4): 69,55 9,57-7,09-9,78 377,29. Troikka: 13829,90.

9. lähtö, Toto75-4 Toto4-1, lv 1600 m: 1) Mr Big Star/Santtu Raitala 14,9a (2,09), 2) Lightningsky* 15,0a (4,85).3) Exuberance 15,3a (16,59).4) Boulder Luke 15,3a (12,92). Toto (2-6-8): 2,09 1,23-1,70-2,66 5,12. Toto4 voitto-osuus: 3,54.

10. lähtö, Toto75-5 Toto4-2 TROIKKA-3, lv 2600 m 15 hevosen autolähtö: 1) Alladin Bro/Jukka Torvinen 16,7a (20,8), 2) Benobi Zet 16,8a (12,26).3) Quick Diablo 16,9a (17,5).4) Holy Jack 16,9a (84,42).poissa: 4. Toto (9-12-11): 20,80 5,35-4,97-6,70 109,10. Toto4 voitto-osuus: 34,67. Troikka: 3274,00.

11. lähtö, Toto75-6 Toto4-3 DUO-1, sh 2100 m: 1) Draken/Santtu Raitala 27,5a (2,92), 2) Wauhti 27,6a (6,45).3) Veeran Poika 27,7a (5,74).4) Myrskyri 27,8a (6,72).poissa: 5, 12. Toto (10-3-6): 2,92 1,49-1,87-1,59 7,37. Toto4 voitto-osuus: 59,00.

12. lähtö, Toto75-7 Toto4-4 DUO-2 TROIKKA-4, lv 2100 m: 1) Stonecapes Queila/Hannu Torvinen 15,3a (6,31), 2) Religious 15,4a (2,84).3) Ricocone 15,5a (14,6).4) Jack Vader 15,6a (5,65).poissa: 9. Toto (1-2-12): 6,31 1,94-1,59-2,85 6,01. Toto4 voitto-osuus: 112,10. Troikka: 141,33. Päivän Duo: 10-1, kerroin: 9,05.

Salibandy

Riihimäki, Suomen cupin finaalit:

Naiset: FBC Loisto–SB-Pro 5–4 (1–1, 2–2, 2–1)

Miehet: Nokian KrP–SPV 5–6 (2–1, 2–2, 1–3)

Sulkapallo

Vantaa: Sekajoukkueiden EM-kilpailujen tuloksia: Välierä perjantailta: Tanska–Saksa 3–2, Loppuottelu lauantaina: Tanska–Ranska 3–0.

Tennis

Melbourne: Kauden 1/4 grand slam -turnaus, Australian avoin mestaruusturnaus, palkintoarvo 80 miljoonaa Australian dollaria: Loppuottelut:

Naiset, kaksinpeli: Naomi Osaka Japani (3)–Jennifer Brady USA (22) 6–4, 6–3..

Yleisurheilu

Jyväskylä:

SM-hallikilpailut, 1. päivä

Miehet:

60 m: 1) Samuli Samuelsson IkaalU 6,66 (kkk & ka-5), 2) Samuel Purola OP 6,67 (ka-6), 3) Riku Illukka VantSa 6,77 (ae. 6,73 EM-raja), 4) Viljami Kaasalainen JKU 6,82 (ae. 6,81), 5) Eino Vuori HämTa 6,83, 6) Roope Saarinen VU 6,85 (ae. 6,81), 7) Erno Mehtonen SavRi 6,86 (ae. 6,85), 8) Niilo Mustalahti SeinäjSU 8,92 (ae. 6,85).

Alkuerät: 1. erä: 1) Samuel Purola OP 6,73, 2) Roope Saarinen VU 6,81, 3) Eino Vuori HämTa 6,84, 4) Oskari Lehtonen NurmijYU 6,87, 5) Eerikki Pekkola IkaalU 6,94, 6) Viljami Parpala SeinäjSU 7,11, 7) Kristian Peltola JKU 7,17. – 2. erä: 1) Samuli Samuelsson IkaalU 6,72, 2) Erno Mehtonen SavRi 6,85, 3) Niilo Mustalahti SeinäjSU 6,85, 4) Eetu Rantala OP 6,86, 5) Arttu Peltola JKU 6,91, 6) Eljas Aalto SibVa 6,96, 7) Mike Changala BorgåAk 7,18. – 3. erä: 1) Riku Illukka VantSa 6,73, 2) Viljami Kaasalainen JKU 6,81, 3) Jonathan Brace BorgåAk 6,90, 4) Kalle Salminen JoKa 6,93, 5) Daniel Keane LA 6,99, 6) Aleksi Ala-Prinkkilä NärpKr 6,99, 7) Eeli Purola OP 7,06, 8) Elias Sopo KuopRe 7,22.

400 m: 1) Tommi Mäkinen HKV 48,84, 2) Tuomas Lehtonen LiePa 48,87, 3) Erik Back HIFK 48,88, 4) Filiph Johansson GamlakarlIF 49,03 (B-erän voittaja), 5) Matias Linkoaho HKV 49,32, 6) Elias Jrad KU-58 49,63, 7) Pietari Valoranta JKU 50,31, 8) Pekka Sinkkonen HIFK 50,38 (C-erän voittaja), 9) Kalle Kompuinen LiePa 50,47, 10) Juho Pirskanen KuopRe 50,99.

1500 m: 1) Joonas Rinne SaarijPu 3.51,39, 2) Konsta Hämäläinen JoKa 3.52,95, 3) Panu Jantunen HKV 3.53,26, 4) Santtu Heikkinen LempKi 3.53,93, 5) Otto Kaario JKU 3.55,01, 6) Niklas Heikkilä KuusankUS 3.55,73, 7) Samu Heikkonen LUM 3.58,74, 8) Tuure Haapanen TuUL 3.58,97, 9) Aki Nummela HKV 3.59,23, 10) Joni Virkkala GamlakarlIF 4.00,88, 11) Samuel Auvinen JoKa 4.01,20, 12) Samu Mikkonen TP 4.04,12, Leevi Keronen LempKi keskeytti. – 800 m Jantunen 2.07,36 (700-1500 m Rinne 2.00,0). – 1000 m Rinne 2.38,2 (500-1000 m 2.32,2). – 1200 m Rinne 3.09,11.

5000 m kävely: 1) Jarkko Kinnunen JalasjJa 20.15,00 (kkk), 2) Joni Hava EspTa 20.27,47, 3) Aku Partanen LUM 20.46,71, 4) Jaakko Määttänen EspTa 21.00,40, 5) Sajan Irintšejev EspTa 21.21,89 (17-v. SE, ent. 21.50,21 Partanen 2008), 6) Jere Niemi EspTa 21.54,46. – 1000 m Partanen 3.55,22. – 2000 m Partanen 7.54,49. – 3000 m Partanen 12.06,64 (kkk). – 4000 m Kinnunen 16.14.59.

Korkeus: 1) Daniel Kosonen TP 212, 2) Valtteri Välimäki UKK 209, 3-4) Matias Mustonen LempKi & Arttu Mattila ÄänekU 206, 5) Julius Kuusela LUU 206, 6) Ville Eikkula TP 203. – Kosonen (200-o, 206-o, 209-p, 212-xxo, 222-xxx).

3-loikka: 1) Simo Lipsanen LUM 16,25, 2) Iikka Alingué JanJa 15,65, 3) Aaro Davidila LapLu 15,28, 4) Eemil Porvari HartVo 14,71, 5) Ilpo Kantanen KuopRe 14,69, 6) Aapo Karvinen VammSV 14,56, 7) Kristian Peltola JKU 14,18. – Lipsanen (15,87, x, 16,25, x, x, 15,69).

7-ottelu, tilanne 1. päivän jälkeen (60 m, pituus, kuula, korkeus): 1) Juuso Hassi OrivPo 2967 (7,15, 675, 13,30, 188), 2) Joni Heikkinen OP 2935 (7,14, 665, 12,66, 191), 3) Petri Ihander KUYU 2916 (7,02, 689, 12,45, 179), 4) Ville Kattelus YlihJu 2796 (7,40, 655, 13,08, 185), 5) Aleksi Salminen HarjavJy 2701 (7,26, 635, 12,75, 176), 6) Jere Liskojärvi HeTa 2607 (7,48, 656, 11,20, 179), 7) Lassi Saarela LUU 2605 (7,46, 629, 10,34, 191), 8) Joonas Lapinkero JKU 2527 (7,45, 631, 10,63, 179).

Naiset:

60 m: 1) Lotta Kemppinen HIFK 7,16 (SE, ent. 7,19 Kemppinen 6.2. Helsinki), 2) Anniina Kortetmaa JKU 7,39, 3) Aino Pulkkinen JKU 7,48, 4) Anni Siirtola HKV 7,51, 5) Anna Pursiainen EspTa 7,53, 6) Milja Thureson TuTo 7,59, 7) Karoliina Kujanpää ValkeakHa 7,62, 8) Sara Francis JKU 7,63.

Alkuerät: 1. erä: 1) Anni Siirtola HKV 7,55, 2) Anna Pursiainen EspTa 7,60, 3) Karoliina Kujanpää ValkeakHa 7,61, 4) Milla Pirkkalainen SavRi 7,73, 5) Olivia Ben Khalifa TP 7,76, 6) Emmi Erikkilä RaahVe 7,79, 7) Riikka Kokko OP 7,85, 8) Laura Koivisto JKU 7,89. – 2. erä: 1) Aino Pulkkinen JKU 7,50, 2) Sara Francis JKU 7,58, 3) Milja Thureson TuTo 7,61, 4) Maria Räsänen LapinlVe 7,68, 5) Ilona Luoma TP 7,81, 6) Julia Ihantola EspTa 7,81, 7) Iida Pahtaja PohjanKo 7,83, 8) Taru Väisänen OP 7,90. – 3. erä: 1) Lotta Kemppinen HIFK 7,26, 2) Saara Keskitalo EspTa 7,66, 3) Sanni Mahonen JKU 7,68, 4) Emma Tainio PaimU 7,68, 5) Alina Strömberg LarsmoIF 7,70, 6) Sonja Stång KuivasjAu 7,76, 7) Veera Pudas VeitsilKV 7,84. – 4. erä: 1) Anniina Kortetmaa JKU 7,44, 2) Elisabet Salmela VeitsilKV 7,63, 3) Aino Vuorjoki KuivasjAu 7,67, 4) Minea Fogelholm EspTa 7,74, 5) Senja Roos LA 7,75, 6) Jandeh Jallow OP 7,79, 7) Niina Karttunen SavRi 7,84.

400 m: 1) Mette Baas VeitsilKV 54,79 (kkk & ka-9), 2) Milja Thureson TuTo 55,27, 3) Viivi Lehikoinen HIFK 55,38, 4) Veera Mattila VammSV 56,67 (B-erän voittaja), 5) Heidi Salminen JKU 56,70, 6) Veera Perälä LA 56,91, 7) Essi Niskala KuivasjAu 57,76, 8) Kiia Keinonen TP 58,08, 9) Meeri Salomaa EsboIF 58,94 (C-erän voittaja), 10) Eerika Koivuniemi KauhWi 59,04 (D-erän voittaja), 11) Ilona Saarikunnas LA 59,24, 12) Venla Saari JKU 59,51, 13) Pinja Pikkupeura HIFK 59,57, 14) Riina Heikkonen LUM 60,68, 15) Jenna-Emilia Piirainen PohjanKo 60,90.

1500 m: 1) Sara Kuivisto BorgåAk 4.11,42 (SE, ent. 4.11,89 Sandra Eriksson 2015), 2) Nathalie Blomqvist PedersFa 4.24,65, 3) Ilona Mononen LA 4.29,85, 4) Kaisa Honkaharju KälvTa 4.32,05, 5) Alisa Virtanen JKU 4.35,04, 6) Mona Jäppinen HKV 4.35,58, 7) Emilia Jousimaa LA 4.35,84, 8) Veera Mensonen MaaningMa 4.37,96, 9) Noora Hyyrynen VU 4.48,71. – 400 m Blomqvist 68,59. – 800 m Kuivisto 2.17,62 (700-1500 m 2.11,0). – 1000 m Kuivisto 2.50,6 (500-1500 m 2.45,5.) – 1200 m Kuivisto 3.23,63.

3000 m kävely: 1) Anniina Kivimäki LapuanVi 12.57,35 (kkk & ka-2 & 22-v. SE, ent. 13.00,22 Kivimäki 2020), 2) Tiia Kuikka LUM 13.37,75, 3) Heta Veikkola LapuanVi 13.38,22, 4) Ellen Seisto EspTa 14.23,48, 5) Venla-Nora Nirkkonen TuWe 15.06,13, Elina Heikkinen OP hylättiin. – 1000 m Kivimäki 4.21,90. – 2000 m Kivimäki 8.39,49.

Seiväs: 1) Elina Lampela OP 433, 2) Saga Andersson EsboIF 401, 3) Pinja Koivumäki LauttLu 382, 4) Emma Rovasalo HyvsU 382, 5) Tuuli Järvinen KeurKi 382, 6) Maria Kytölä NurmijYU 372, 7) Minttu Koskiaho KarijTa 372, 8) Vanessa Lindberg RiihimKi 362, 9) Miisa Koskiaho KarijTa 362, 10) Fiinu Puustinen JKU 352, Wilma Murto SalVil ilman tulosta (433). – Lampela (401-o, 418-o, 433-o, 440-xxx). Andersson (401-o, 418-xxx).

Pituus: 1) Senni Salminen ImatrU 649 (kkk & ka-3), 2) Taika Koilahti TuWe 622, 3) Anne-Mari Lehtiö KU-58 598, 4) Gia Reinholm JKU 596, 5) Nea Lento TP 596, 6) Sini Sanaslahti KaipVi 594, 7) Jaana Sieviläinen JoKa 584, 8) Neea Käyhkö SavRi 579, 9) Henriikka Aaltonen VaasVa 575, 10) Roosa Määttälä KokkVe 573, 11) Essi Vehmaa LUM 561, 12) Katja Kangas PohjanKo 545. – Salminen (612, 620, 649, 630, -, 636). Koilahti (x, 575, 586, 592, 622, 614).

5-ottelu: 1) Hertta Heikkinen JoKa 4248 (8,39, 169, 13,25, 587, 2.20,93), 2) Amanda Liljendal BorgåAk 4147 (8,69, 169, 13,03, 603, 2.26,25), 3) Jessica Rautelin EsboIF 4086 (8,64, 166, 12,40, 575, 2.19,42), 4) Minttu Mattinen LUM 3528 (9,22, 163, 11,69, 532, 2.37,39). – Laura Lepistö PoYU (9,49, 157, 12,81, 531) & Maria Huntington TP (8,37, ilman tulosta, 13,31) & Miia Sillman TP (8,53, 169) keskeyttivät.

Rahapelit

Keno 7/21

Lauantai 20. 2. Päiväarvonta

Oikeat numerot: 1, 2, 7, 10, 12, 15, 21, 22, 28, 29, 33, 34, 40, 41, 45, 46, 52, 55, 60, 67, Kunkkunumero: 34

Ilta-arvonta, Oikeat numerot: 7, 11, 15, 18, 19, 21, 26, 29, 32, 36, 38, 42, 43, 49, 53, 56, 59, 60, 63, 65 Kunkkunumero: 43

Lauantai-Jokeri 7/21

Lauantai 20. 2.

Jokerinumero: 0 3 8 8 2 0 2

Voitonjako:

7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein 3 kpl voitto-osuus 20 000,00 e, 5 oikein 500,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3 oikein 6,00 e, 2 oikein 3,00 e

Tuplaus voitonjako:

7 oikein ei yhtään kappaletta, 6 oikein ei yhtään kappaletta, 5 oikein 14 kpl voitto-osuus 1 000,00 e, 4 oikein 100,00 e, 3 oikein 12,00 e, 2 oikein 6,00 e

Lotto 7/21

Lauantai 20. 2.

Oikeat numerot: 1, 2, 6, 15, 22, 31, 40

Lisänumero: 24

Plusnumero: 8

Voitonjako:

7 oikein ei yhtään kappaletta, 6+1 oikein 0,00 e, 6 oikein 3 032,37 e, 5 oikein 64,00 e, 4 oikein 10,00 e, 3+1 oikein 2,00 e

Plusnumero (viisinkertaistaa voiton):

6+1 oikein 0,00 e, 6 oikein 0,00 e, 5 oikein 320,00 e, 4 oikein 50,00 e, 3+1 oikein 10,00 e, Plus oikein 5,00 e

TOTO75

Oikea rivi:

1. lähtö: 3 Ierikka, poissa: -

2. lähtö: 9 Ridgehead Laurette, poissa:

4. lähtö: 2 Mr Big Star, poissa: -

3. lähtö: 5 Myllyn Vili, poissa: -

4. lähtö: 2 Mr Big Star, poissa: -

5. lähtö: 9 Alladin Bro, poissa: 4

6. lähtö: 10 Draken, poissa: 5, 12

7. lähtö: 1 Stonecapes Queila, poissa: 9

Voitonjako: 6 oikein voitto-osuus 171,12 e., 5 oikein voitto-osuus 6,56 e.

TV-urheilua

Yle TV2

10.45, 13.15, 14.10, 15.30, 18.55 Urheilustudio. 10.55, 13.25 Alppihiihdon MM: Miesten pujottelun 1. ja 2. lasku. 11.55, 19.05 Yleisurheilun halli-SM. 13.25 Ampumahiihdon MM, naisten yhteislähtökilpailu. 16.10 Ampumahiihdon MM: M yhteislähtökilpailu. 16.55 Koripallon EM-karsinta: Georgia–Suomi.

Yle Areena

10.55, 14.24 Alppihiihdon MM: M pujottelu, 1. ja 2. lasku. 11.55 Yleisurheilun halli-SM, 2. kilpailupäivä. 13.25 Ampumahiihdon MM: N yhteislähtö. 16.00 Sim Racing: Arctic eRX -karsintakilpailu. 16.10 Ampumahiihdon MM: M yhteislähtö.

C More Max

22.10 Portugalin Liiga: Farense–Benfica.

C More Sport 1

14.55 La Liga: Barcelona–Cádiz. 17.10 La Liga: Real Sociedad–Alavés. 19.25 La Liga: Huesca–Granada. 22.00 PGA TOUR: The Genesis Invitational.

C More Sport 2

21.55 La Liga: Athletic Bilbao–Villarreal.

Eurosport 1

06.00, 07.00, 10.22 Tennis: Australian avoimet. 14.03 Alppihiihdon MM-kisat. 15.53 Ampumahiihdon MM-kisat. 17.03, 20.48 Snooker: Welsh Open Cardiff.

Eurosport 2

10.53 Alppihiihdon MM-kisat. 13.23 Ampumahiihdon MM-kisat. 15.33 Pyöräily: Tour of Alpes Maritin.

Ruutu

11.55 N Liiga: Kärpät–Kuortane. 12.55 Koripallon 1. Div.: Kataja Basket–Tampereen Pyrintö. 13.55 Koripallon 1. Div.: Puhuttaret–Torpan Pojat, Forssan Koripojat–Jyväskylän Weikot. 14.10 N Liiga: JYP–Lukko. 14.50 Lentopallon Mestaruusliiga: Puijo Wolley–LP Kangasala. 15.30 ISTV Urheilu: Evohall Snowcross OuluZone. 15.50 Serie A: AC Milan–Inter Milan. 15.50 Suomen Cup: IFK Mariehamn–FC Honka. 15.55 Koripallon 1. Div.: Kipinä Basket–Lappeenrannan NMKY, Helmi Capitals–Jyväskylä Basketball Academy. 16.50 Lentopallon Mestaruusliiga: JymyVolley–LP Viesti. 16.50 Lentopallon Mestaruusliiga: WoVo–OrPo. 16.55 Koripallon 1. Div.: Team Pajulahti–Hyvinkään Ponteva, Raholan Pyrkivä–PeU-Basket, Hyvinkään Ponteva–Espoo Basket Team. 17.25 Koripallon 1. Divisioona: Helsingin NMKY–Turun Riento. 17.45 F-Liiga: OLS–Jymy, miehet. 17.45 N Liiga: TPS–HPK. 17.55 Suomi-sarja: Laser HT–Riemu. 18.00 Ravit. 18.50 Serie A: Atalanta–Napoli. 21.35 Serie A: Benevento–AS Roma. 22.30 NBA: New Orleans Pelicans–Boston Celtics.

V Sport Urheilu

14.20 Augsburg–Leverkusen. 16.50 Koripallon EM-karsinnat: Georgia–Suomi. 18.55 Bundesliiga: Hoffenheim–Werder Bremen. 21.30 NASCAR: O'Reilly Auto Parts 253 At Daytona.

V Sport 1

13.55 Ligue 1: Montpellier-Rennes.

V Sport Jääkiekko

13.55 KHL: Avtomobilist–Sotshi. 22.05 NHL: Boston Bruins–Philadelphia Flyers.

V Sport Jalkapallo

13.50 Valioliiga: West Ham–Tottenham. 15.55 Valioliiga: Aston Villa–Leicester. 18.20 Valioliiga: Arsenal–Manchester City. 20.50 Valioliiga: Manchester United–Newcastle.

V Sport Football

16.20 Bundesliiga: Hertha Berlin–Leipzig. 18.50 Bundesliiga: Hoffenheim–Werder Bremen. 21.55 Ligue 1: PSG–Monaco.

Artikkeliin liittyviä aiheita

Osaston uusimmat

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat