Keskiviikon tulospörssissä muun muassa jalkapalloa, jääkiekkoa ja pyöräilyä - Urheilu | HS.fi

Keskiviikon tulospörssissä muun muassa jalkapalloa, jääkiekkoa ja pyöräilyä

Kisapaikkansa jo aiemmin varmistanut Helmarit kaatoi Kyproksen vieraissa jalkapallon EM-karsintojen päätöspelissä.

24.2. 2:00

Jalkapallo

Naisten EM-karsinnat:

Lohko E, viimeiset ottelut:

Skotlanti–Portugali 0–2 (0–1)

Kypros–Suomi 0–5 (0–4)

4. Emma Koivisto 0–1, 6. Linda Sällström 0–2, 12. Adelina Engman 0–3, 31. Kaisa Collin 0–4, 90. Juliette Kemppi 0–5.

Kypros: Maria Matthaiou; Chara Charalambous, Christiana Solomou (c), Maria Toumazou (v, 68. Stavriana Antoniou), Maria Ioannou; Eirini Michail (46. Sara Papadopoulou), Filippa Savva, Andria Michael (v, 85. Elena Aristodimou), Loucretia Chrysostomou (68. Maria Panayiotou); Krystyna Freda, Antri Violari (79. Korina Paola Adamou).

Suomi: Tinja-Riikka Korpela (c); Emma Koivisto (46. Nora Heroum, v), Anna Westerlund, Natalia Kuikka, Elli Pikkujämsä; Eveliina Summanen (68. Iina Salmi), Emmi Alanen; Adelina Engman (69. Sanni Franssi), Olga Ahtinen, Kaisa Collin (82. Juliette Kemppi); Linda Sällström (81. Jenny Danielsson).

Erotuomari: Rebecca Welch, Englanti.

Englannin Valioliiga:

Leeds–Southampton 3–0.

Jääkiekko

Liiga:

HPK–Tappara 3–0 (0–0, 2–0, 1–0)

Ilves–Kärpät 0–1 (0–0, 0–1, 0–0)

Jukurit–Pelicans ja. 4–5 (0–1, 3–2, 1–1, 0–1)

JYP–TPS ja. 3–4 (0–1, 2–2, 1–0, 0–1)

KooKoo–HIFK vl. 2–3 (2–1, 0–1, 0–0, 0–0, 0–1)

Sport–KalPa 2–3 (1–2, 1–0, 0–1)

Seuraavat ottelut: 24.2. HIFK–Lukko, TPS–Kärpät, Ässät–KalPa, Tappara–JYP, SaiPa–Pelicans.

KHL:

Lokomotiv–Torpedo 4–1 (2–1, 2–0, 0–0)

Ak Bars–Barys Nur-Sultan ja. 4–3 (0–1, 1–1, 2–1, 1–0)

Traktor–Sibir 2–4 (0–2, 2–1, 0–1)

SN: Harri Säteri 30/32 torjuntaa, Mikael Ruohomaa 0+2, Jyrki Jokipakka 0+1. Dinamo Msk–Avtomobilist 6–0 (4–0, 2–0, 0–0)

Neftehimik–Metallurg Mg 1–0 (0–0, 0–0, 1–0) Severstal–TsSKA 0–3 (0–0, 0–2, 0–1) Spartak–Sotshi 6–1 (1–0, 2–0, 3–1) MS: Jori Lehterä 2+1.

Jokerit–Vitjaz 3–2 (1–0, 1–2, 1–0)

J: Janis Kalnins 33/35, Jordan Schroeder 1+0, Julius Junttila 1+0, Nicklas Jensen 1+0, Brian O'Neill 0+2, Jesse Joensuu 0+1, Veli-Matti Savinainen 0+1.

Dinamo Mn–Amur 5–6 (3–2, 1–3, 1–1)

Riian Dinamo–Salavat 1–3 (0–2, 1–0, 0–1)

SJU: Sakari Manninen 1+0, Teemu Hartikainen 0+1.

NHL:

Florida–Dallas 3–1 (0–1, 2–0, 1–0)

F: Aleksander Barkov 1+0.

NY Islanders–Buffalo 3–2 (0–1, 1–0, 2–1)

B: Henri Jokiharju 0+1.

Toronto–Calgary 0–3 (0–1, 0–1, 0–1)

Carolina–Tampa Bay 2–4 (1–0, 1–2, 0–2)

St. Louis–Los Angeles 0–3 (0–1, 0–1, 0–1)

Colorado–Las Vegas 0–3 (0–0, 0–3, 0–0)

Arizona–Anaheim 4–3 (0–2, 3–1, 1–0)

San Jose–Minnesota 2–6 (1–2, 1–3, 0–1)

M: Kaapo Kähkönen 31/33 torjuntaa

Seuraavat ottelut: 24.2. Columbus–Chicago, Vancouver–Edmonton, Detroit–Nashville, Washington–Pittsburgh, Ottawa–Montreal, New Jersey–Buffalo, 25.2. Tampa Bay–Carolina, Philadelphia–NY Rangers, Toronto–Calgary, Florida–Dallas, Colorado–Minnesota, St. Louis–Los Angeles, Arizona–Anaheim, 26.2. Buffalo–New Jersey, Florida–Dallas, Detroit–Nashville, Tampa Bay–Carolina, Washington–Pittsburgh, NY Islanders–Boston, Vancouver–Edmonton, Ottawa–Calgary, Winnipeg–Montreal, Columbus–Chicago, San Jose–Las Vegas

Runkosarjassa pelataan 56 kierrosta. Jokaisen divisioonan neljä parasta etenee pudotuspeleihin.

Koripallo

Naisten Korisliiga:

Pyrintö–EBT 75–107 (21–21, 19–27, 14–30, 21–29)

Seuraava ottelu: 24.2. Kouvottaret–PeKa.

NBA:

Houston–Chicago 100–120, Dallas–Memphis 102–92, Oklahoma–Miami 94–108, Phoenix–Portland 132–100, Utah–Charlotte 132–110, LA Lakers–Washington ja. 124–127.

Pyöräily

Jebel Hafeet, Arabiemiraatit:

Maantiepyöräilyn World Tourin kauden 1. kilpailu, Arabiemiraattien ympäriajo: 3. etappi, Al Ain Strata Manufacturing–Jebel Hafeet, 166 km: 1) Tadej Pogacar Slovenia 3.58.35, 2) Adam Yates Britannia sama aika, 3) Sergio Higuita Kolumbia jäljessä 0.48, 4) Emanuel Buchmann Saksa, 5) Harm Vanhoucke Belgia, 6) Joao Almeida Portugali kaikilla sama aika,... 45) Jaakko Hänninen Suomi –5.14.

Tilanne kokonaiskilpailussa 3/7 etapin jälkeen: 1) Pogacar 7.58.30, 2) Yates –0.43, 3) Almeida –1.03, 4) Chris Harper Australia –1.43, 5) Neilson Powless USA –1.45, 6) Mattias Jensen Tanska –2.36... 50) Hänninen –15.46.

Keskiviikkona ajetaan 204 kilometrin etappi. Kilpailu päättyy lauantaina.

Rahapelejä

Keno 8/21

Päiväarvonta: 4, 5, 8, 14, 19, 21, 24, 27, 28, 30, 33, 34, 41, 45, 52, 55, 60, 64, 69, 70. Kunkkunumero: 30

Ilta-arvonta: 1, 3, 5, 16, 18, 19, 21, 26, 30, 34, 37, 38, 39, 52, 53, 60, 62, 63, 67, 69. Kunkkunumero: 1

Tv-urheilua

Discovery+

02.30, 10.00 WTA Tennis: 500 Adelaide, 2. kierros. 18.10 Halliyleisurheilua: Madrid. 18.50 UEFA Europa League: Tottenham–Wolfsberg. 19.55 La Liga: Barcelona–Elche. 21.00 UEFA Champions League: Mönchengladbach–Manchester City. 21.45 UEFA Champions League: Atalanta–Real Madrid.

Yle TV2

18.30 Urheilustudio: MM-hiihdot. 19.00 Hiihdon MM: Naisten mäkikarsinta HS 106.

Yle Areena

15.50 StarCraft 2: IEM Katowice 2021.

C More Max

18.30, 22.00 Ravit: Vermo ja Solvalla

ja Jägersro. 19.55 La Liga: Barcelona–Elche.

C More Sport 1

18.10 Halliyleisurheilua: Madrid. 21.00, 23.55 Jalkapallostudio. 21.55 UEFA Champions League: Mönchengladbach–Manchester City.

C More Sport 2

18.50 UEFA Europa League: Tottenham–Wolfsberg. 21.45 UEFA Champions League: Atalanta–Real Madrid.

C More Hockey

18.15 Liiga: HIFK–Lukko, Tappara–JYP, Ässät–KalPa, TPS–Kärpät, SaiPa–Pelicans.

Eurosport 1

12.48 Pyöräily: Maailmankiertue UAE Tour. 14.58, 21.03 Snooker: The Players Championship. 18.33 Yleisurheilu: World Indoor Tour Belgrad.

Eurosport 2

18.53 Mäkihypyn MM-kisat: Oberstdorf.

Ruutu

18.20 F-liiga: Indians–Classic. 18.20 Lentopallon Mestaruusliiga: LP Kangasala–LP-Vampula, Karelian Hurmos–Lentopalloseura Etta. 18.20 Korisliiga: Tampereen Pyrintö–BC Nokia, KTP-Basket–Kauhajoki, Lahti Basketball–Kouvot, Kouvottaret–Peli-Karhut. 18.30 Ravit: Toto65, Helsinki, Vermo ja Toto86, Solvalla & Jägersro.Sub.21.30, 23.55 Jalkapallostudio. 21.55 UEFA Champions League: Mönchengladbach–Manchester City.

VeikkausTV

13.20 Ravit: Momarken, Norja. 15.55 DreamLeague DPC EU, Lower Div: Smash - Spider Pigzs. 18.07 Ravit: Vermo, Suomi. 18.15 Ravit: Solvalla, Ruotsi. 18.27 Ravit: Jägersro, Ruotsi. 18.30 Korisliiga: Pyrintö–BC Nokia 18.30 Koripallon 1. divisioona: Honka–HNMKY. 18.30 Liiga: Tappara–JYP, HIFK–Lukko TPS–Kärpät, SaiPa–Pelicans, Ässät–KalPa. 18.55 DreamLeague DPC EU, Upper Div: OG–Secret. 19.30 Ravit: Xpress A, Ruotsi. 20.00 Ligue 1: Nimes–Lorient. 20.00 La Liga: Barcelona–Elche.

V Sport Urheilu

00.05 NHL: Tampa Bay Lightning–Carolina Hurricanes. 04.35 NHL:

St. Louis Blues–Los Angeles Kings.

V Sport 1 00.05 NHL: Florida ­Panthers–Dallas Stars. 04.05

NHL: Arizona Coyotes–Anaheim Ducks.

V Sport Jääkiekko

00.05 NHL: Florida Panthers–Dallas Stars. 04.05 NHL: Arizona Coyotes–Anaheim Ducks.

V Sport Hockey

00.05 NHL: Tampa Bay Lightning–Carolina Hurricanes. 04.35 NHL: St. Louis Blues–Los Angeles Kings.

V Sport Jalkapallo

21.40 EFL Championship: Preston–QPR.TV6 (SE)21.00 UEFA Champions League Studio: För­studio. 22.00 UEFA Champions League: Mönchengladbach-Manchester City. 00.00 UEFA Champions League Studio: Efterstudio.

Artikkeliin liittyviä aiheita

Osaston uusimmat

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat