Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua - Urheilu | HS.fi

Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua

6.4. 2:00

Golf

Naisten kauden 1/5 arvoturnaus, ANA Inspiration, Rancho Mirage, USA: Lopputulokset, 72 reikää, par 72: 270 lyöntiä (–18): Patty Tavatanakit Thaimaa 66+69+67+68, 272 (–16): Lydia Ko Uusi-Seelanti 70+69+71+62, 277 (–13): Kim Sei-young Etelä-Korea 72+71+68+66, Nelly Korda USA 71+70+70+66, Nanna Koerstz Madsen Tanska 72+68+71+66, Feng Shanshan Kiina 67+69+72+69, 278 (–10): Ko Jin-young Etelä-Korea 69+70+71+68, Park In-bee Etelä-Korea 70+69+70+69, Ally Ewing USA 71+70+66+71. – Kilpailussa ei ollut suomalaisia.

Maailmanlistat. miehet: (suluissa edellisen listan sijoitus): Miehet: 1) Dustin Johnson USA pistekeskiarvo 11,06 (1), 2) Justin Thomas USA 9,30 (2), 3) Jon Rahm Espanja 8,52 (3), 4) Collin Morikawa USA 7,37 (4), 5) Bryson DeChambeau USA 7,30 (5), 6) Xander Schauffele USA 6,70 (6), 7) Patrick Reed USA 6,11 (7), 8) Tyrrell Hatton Englanti 5,91 (8), 9) Webb Simpson USA 5,82 (9), 10) Patrick Cantlay USA 5,72 (10), ...suomalaisia: 91) Sami Välimäki 1,44 (91), 133) Kalle Samooja 1,16 (132), 219) Mikko Korhonen 0,72 (218), 596) Tapio Pulkkanen 0,18 (594).

Jalkapallo

Englannin liigan mestaruussarja: Swansea–Preston 0–1, Stoke–Millwall 1–2, Rotherham–Wycombe 0–3, Reading–Derby 3–1, Nottingham–QPR 3–1 (Q: Nicholas Hämäläinen vaihdossa), Luton–Barnsley 1–2 (B: Aapo Halme kentälle 57. minuutilla), Coventry–Bristol C 3–1, Blackburn–Bournemouth 0–2, Middlesbrough–Watford 1–1, Sheffield W–Cardiff 5–0.

Jääkiekko

Harjoituspeli, Heinola: Suomen naisten A-maajoukkue–KalPan alle 16-vuotiaat pojat 0–4 (0–2, 0–0, 0–2) – Joukkueet kohtaavat tiistaina uudestaan. Naisten MM-joukkue nimetään keskiviikkona.

NHL: Tampa Bay–Detroit 1–5, T: Christopher Gibson 13/17 torjuntaa, D: Valtteri Filppula 1+0. New Jersey–Washington 4–5. Florida–Columbus 3–0, F: Aleksander Barkov 1+1, C: Joonas Korpisalo 32/35 torjuntaa. Carolina–Dallas 1–0. Anaheim–Arizona ja. 2–3. Calgary–Toronto 2–4.

KHL: Pudotuspelien 3. kierrosta (4 voittoa): Ak Bars–Avangard 0–2, AO: Oliwer Kaski 0+1. Omsk johtaa voitoin 2–0.

Koripallo

Miesten Korisliiga: Välierät (neljä voittoa): Pyrintö–Karhu Basket 84–89 (21–27, 18–22, 18–13, 27–27). Karhu Basket johtaa voitoin 2–1.

Seuraavat ottelut: 7.4. Karhu Basket–Pyrintö, Vilpas–Seagulls, 9.4. Pyrintö–Karhu Basket, Seagulls–Vilpas.

Miesten 1. divisioona: Välierät: (3 voittoa): HBA–Bisons 87–72. Voitot: 1–1.

NBA: Chicago–Brooklyn 115–107 (C: Lauri Markkanen 8/5, pelasi 23.00, kahden pisteen heitot 3/5, kolmen pisteen heitot 0/1, vapaaheitot 2/2), LA Clippers–LA Lakers 104–86, Boston–Charlotte 116–86, Philadelphia–Memphis 100–116, Atlanta–Golden State 117–111, Houston–New Orleans 115–122, Denver–Orlando 119–109.

Miekkailu

Suomen joukkue alle 20-vuotiaiden ja alle 17-vuotiaiden MM-kilpailuihin Egyptin Kairoon 9.–11. huhtikuuta:

Alle 20-vuotiaat, kalpa: Naiset: Outi Jaakkola Espoon Miekkailijat.

Miehet: Akseli Heinämaa Kalpaveljet, Tampere, Julius Jutila Helsingin Miekkailijat

Alle 17-vuotiaat, kalpa: Tytöt: Vilma Vehviläinen Turun Miekkailijat, Inka Pallasvesa Espoon Miekkailijat, Moa Lundell Miekka-Miehet, Helsinki.

Pojat: Einar Rantala Helsingin Miekkailijat.

Alle 20-vuotiaiden kalpa miekkaillaan 9. huhtikuuta, alle 17-vuotiaiden kalpa 10. huhtikuuta ja alle 20-vuotiaiden joukkuekilpailut 11. huhtikuuta.

Painonnosto

Euroopan mestaruuskilpailut, Moskova, Venäjä: Naiset, 59 kg: 1) Boyonka Kostova Azerbaidzhan 211 kg (tempaus 95+työntö 116), 2) Olga Te Venäjä 210 (95+115), 3) Dora Tchakounte Ranska 210 (95+115), ...7) Saara Retulainen Suomi 198 (90+108).

Retulaisen tempauksen tulos on SE ja kilpailun kuudenneksi paras tulos.

Ringette

Naisten SM-sarja, loppuottelu: LL-89–NoU Ringette 6–5 (0–1, 3–1, 1–2, 2–1).

LL-89 Suomen mestariksi voitoin 3–2. Mestaruus on LL-89:lle seurahistorian yhdeksäs.

Salibandy

Miesten F-liiga: Loppuottelu (neljä voittoa): Classic–Oilers 9–1 (2–0, 3–1, 4–0). Seuraavat ottelut: 8.4. Oilers–Classic, 9.4. Classic–Oilers, 11.4. Oilers–Classic. Pronssiottelu: TPS–Nokian KrP 3–5 (2–2, 1–1, 0–2).

Naisten F-liiga, välierät: (kolme voittoa): Classic–SB-Pro 2–4 (1–2, 0–1, 1–1). Voitot 1–1. PSS–SSRA 6–1 (3–1, 0–0, 3–0). Voitot 1–1.

Seuraavat ottelut: 7.4. SSRA–PSS, SB-Pro–Classic, 10.4. Classic–SB-Pro, PSS–SSRA.

Soutu

Euroopan olympiakarsintaregatta, suomalaistuloksia, Varese, Italia:

Miehet, yksikkö, 1. alkuerä: 1) Bendeguz Petervari-Molinar Unkari 7.00,80, 2) Andreas Backeus Ruotsi 7.04,24, 3) Robert Ven Suomi 7.06,25. Mukana viisi soutajaa, Kolme parasta välieriin.

Kevyt pariairokaksikko, 1. alkuerä: 1) Pedro Fraga–Afonso Costa Portugali 6.30,39, 2) Itävalta 6.33,11, 3) Viro 6.36,88, 4) Venäjä 6.41,70, 5) Juho-Pekka Petäjäniemi–Kasper Hirvilampi Suomi 6.42,23. Kaksi parasta A-finaaliin, muut keräily­eriin.

Naiset, yksikkö, 2. alkuerä: 1) Hanna Prahatsen Venäjä 7.34,43, 2) Diana Dymtshenko Ukraina 7.51,36, 3) Eeva Karppinen Suomi 7.54,06. Voittaja A-finaaliin, muut keräilyeriin.

Yksikkö, 1. keräilyerä: 1) Jovana Arsic Serbia 7.53,11, 2) Karppinen 7.55,44, 3) Kitti Bertus Unkari 7.56,52. Mukana viisi soutajaa, kaksi parasta keskiviikon A-finaaliin, muut B-finaaliin.

Tiistain kisapäivä on peruttu kovaksi ennakoidun tuulen takia.

Tennis

Miesten ATP-lista, kaksinpeli: 1) Novak Djokovic Serbia 11963 (edellisen listan sijoitus 1), 2) Daniil Medvedev Venäjä 10030 (2), 3) Rafael Nadal Espanja 9670 (3), 4) Dominic Thiem Itävalta 8660 (4), 5) Stefanos Tsitsipas Kreikka 7040 (5), 6) Alexander Zverev Saksa 6125 (7), 7) Roger Federer Sveitsi 5875 (6), 8) Andrei Rublev Venäjä 5400 (8), 9) Diego Schwartzman Argentiina 3720 (9), 10) Matteo Berrettini Italia 3453 (10), ...suomalaisia: 75) Emil Ruusuvuori 959 (83), 461) Patrik Niklas-Salminen 86 (457), 570) Otto Virtanen 54 (568), 625) Harri Heliövaara 43 (624).

Nelinpeli: 1) Mate Pavic Kroatia 9010 (3), 2) Robert Farah Kolumbia 9000 (1), 3) Juan Sebastian Cabal Kolumbia 8910 (2), ... suomalaisia: 31) Henri Kontinen 3275 (32), 88) Heliövaara 1315 (84), 234) Ruusuvuori 345 (232), 328) Niklas-Salminen 195 (328).

Naisten WTA-lista, kaksinpeli: 1) Ash- leigh Barty Australia 9186 (1), 2) Naomi Osaka Japani 7985 (2), 3) Simona Halep Romania 6965 (3), 4) Sofia Kenin USA 5915 (4), 5) Elina Svitolina Ukraina 5750 (5), 6) Bianca Andreescu Kanada 5265 (9), 7) Arina Sabalenka Valko-Venäjä 5085 (8), 8) Serena Williams USA 4850 (7), 9) Karolina Pliskova Tshekki 4660 (6), 10) Kiki Bertens Hollanti 4490 (11), ...suomalaisia: 495) Anastasia Kuli­kova 86 (537), 547) Oona Orpana 72 (531).

Nelinpeli: 1) Hsieh Su-wei Taiwan 9010 (3), 2) Barbora Strycova Tshekki 8945 (4), 3) Timea Babos Unkari 8280 (5), ...suomalaisia: 584) 603) Kulikova 93 (603), 595) Orpana 89 (596).

Rahapelejä

Keno 14/21

Päiväarvonta (5.4.): 2, 5, 9, 10, 14, 17, 24, 28, 31, 32, 33, 38, 45, 47, 49, 51, 57, 59, 60, 64. Kunkkunumero: 9.

Ilta-arvonta (5.4.): 7, 10, 13, 16, 19, 34, 35, 37, 39, 42, 43, 44, 45, 49, 50, 51, 58, 63, 68, 70. Kunkkunumero: 34.

Tv-urheilua

Ruutu

18.30 Toto5: Tampere & Toto64: Axevalla. 02.30 NBA: Boston Celtics–Philadelphia 76ers.

C More Sport

17.00 WTA Tennis: Charleston. 18.15 Liiga: TPS–Lukko. 18.15 Sport–Ilves. 18.15 Pelicans–Ässät. 18.15 KalPa–KooKoo. 18.15 Jukurit–SaiPa. 18.15 HPK–Tappara. 18.30 Ravit. 19.40 Jalkapallon Ranskan cup: Monaco–Metz. 21.45 UEFA Champions League: Real Madrid–Liverpool. 21.55 Manchester City–Dortmund.

Eurosport 1

16.33 Pyöräily: Baskimaan ympäriajo. 20.03 Painonnosto: EM-kisat, Venäjä.

Eurosport 2

17.03 Painonnosto: EM-kisat, Venäjä.

V Sport Urheilu

22.00 Bundesliiga: RB Leipzig–Bayern München. 02.05 NHL: Columbus Blue Jackets–Tampa Bay Lightning.

V Sport 1

02.05 NHL: New York Rangers–Pittsburgh Penguins.

V Sport Jääkiekko

05.05 NHL: Los Angeles Kings–Arizona Coyotes. 19.25 KHL: SKA–TsSKA 3:7. 02.05 NHL: Carolina Hurricanes–Florida Panthers.

V Sport Hockey

05.05 NHL: Los Angeles Kings–Arizona Coyotes. 02.05 New York Islanders–Washington Capitals.

V Sport Jalkapallo

21.40 EFL Championship: Norwich–Huddersfield.

Artikkeliin liittyviä aiheita

Osaston uusimmat

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat