Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua - Urheilu | HS.fi

Tuloksia, rahapelejä ja tv-urheilua

Tulospörssissä muun muassa jääkiekon Liigaa, painonnoston EM-kilpailuja ja salibandyn miesten F-liigaa.

9.4. 2:00

Jääkiekko

Liiga:Jukurit–JYP 2–5 (1–1, 1–2, 0–2)

Kärpät–Sport 1–3 (0–1, 1–1, 0–1)

Lukko–Ilves 4–3 (1–0, 0–2, 3–1)

Tappara–TPS 2–3 (0–0, 0–2, 2–1)

Mestis:

Pudotuspelien 1. kierrosta, puoliväli­erien 2/3 ottelut (2 voitolla välieriin):

K-Vantaa–JoKP 5–4 (1–1, 3–1, 1–2)

Voitot 1–1.

IPK–KeuPa HT 0–4 (0–1, 0–1, 0–2)

Voitot 1–1.

Hermes–K-Espoo ja. 2–1 (1–0, 0–0, 0–1, 1–0)

Hermes välieriin voitoin 2–0.

NHL: Ottawa–Edmonton 2–4 (0–1, 1–1, 1–2), E: Mikko Koskinen 28/30 torjuntaa, Toronto–Montreal 3–2 (1–1, 0–0, 2–1), St. Louis–Las Vegas 3–1 (2–0, 0–0, 1–1), Minnesota–Colorado 8–3 (3–0, 2–3, 3–0), C: Mikko Rantanen 1+1. Los Angeles–Arizona 4–3 (1–2, 0–1, 3–0).

Koripallo

NBA: Indiana–Minnesota 141–137 , Orlando–Washington 116–131 , Boston–New York 101–99, Brooklyn–New Orleans 139–111, Houston–Dallas 102–93 , Atlanta–Memphis 113–131, Oklahoma–Charlotte 102–113 , Denver–San Antonio 106–96, Phoenix–Utah ja. 117–113.

Painonnosto

Moskova: EM-kilpailut:

Miehet, 89 kg:

A-ryhmä: 1) Karen Avagyan Armenia 375 kg (175+200), 2) Revaz Davitadze Georgia 374 (171+203), 3) Andranik Karapetyan Armenia 365 (170+195).

B-ryhmä: 1) Tudor Bradu Moldova 345 (155+190),...6) Antti Peltokangas Suomi 300 (130+170). Peltokangas sijoittui kilpailussa 15:nneksi.

Salibandy

Miesten F-liiga: 2. loppuottelu (4 voitolla mestariksi):

Oilers–Classic 1–6 (0–2, 0–2, 1–2). Classic johtaa voitoin 2–0.

Soutu

Varese, Italia: Euroopan olympiakarsintaregatta:

Naiset: Yksikkö, A-finaali: 1) Hanna Prahatsen Venäjä 7.30,57, 2) Diana Dimtshenko Ukraina 7.41,30, 3) Jovana Arsic Serbia 7.42,41,... 5) Eeva Karppinen Suomi 7.52,49.

Miehet: Yksikkö, A-finaali: 1) Stefanos Ntouskos Kreikka 6.52,22, 2) Aleksandr Vjazovkin Venäjä 6.54,62, 3) Bendeguz Petervari-Molnar Unkari 7.01,17.

B-finaali: 1) Alexandros Zisimidis Kypros 7.04,66, 2) Anders Backeus Ruotsi 7.05,44, 3) Peter Zelinka Slovakia 7.10,12..., 5) Robert Ven Suomi 7.12,22.

Kevyt pariairokaksikko:

A-finaali: 1) Igor Hmara/Stanislav Kovalov Ukraina 6.23,70, 2) Pedro Fraga/Afonso Costa Portugali 6.24,97, 3) Kirill Blinovski/Maksim Telitsin Venäjä 6.27,16.

B-finaali: 1) Ander Koppel/Elar Loot Viro 6.39,39, 2) Bence Szabo/Kalman Furko Unkari 3) Juho-Pekka Petäjäniemi/Kasper Hirvilampi Suomi 6.42,19.

Yksikkö, 2. välierä: 1) Ntouskos 7.06,89, 2) Onat Kazakli Turkki 7.10,92, 3) Lukas Reim Itävalta 7.13,53, 4) Ven 7.16,85.

Uinti

Tukholma: Kv. kilpailut (50 m rata):

Alkuerät:

Miehet:

50 m, pu: 1) Marius Kusch Saksa 23,78,...6) Anton Herrala Suomi 24,38, 10) Ari-Pekka Liukkonen Suomi 24,49.

Naiset:

50 m pu: 1) Emilie Backmann Tanska 25,73,...10) Jenna Laukkanen Suomi 27,28, 13) Mimosa Jallow Suomi 27,49, 14) Fanny Teijonsalo Suomi 27,59, 19) Laura Lahtinen Suomi 28,11, 20) Ida Hulkko Suomi 28,12.

50 m su: 1) Julie Kepp Jensen Tanska 28,23, 2) Jallow 28,35,...6) Teijonsalo 28,90, 8) Laukkanen 29,03, 12) Susanna Hirvonen Suomi 29,57, 17) Mia Pentti Suomi 30,14.

200 m vu: 1) Andrea Murez Israel 1.59,09,...19) Lahtinen 2.04,05.

Rahapelejä

Keno 14/21

Myöhäisarvonta (7.4.): 4, 8, 13, 17, 18, 19, 20, 26, 35, 38, 41, 45, 51, 55, 60, 61, 62, 64, 66, 67. Kunkkunumero: 20.

Päiväarvonta (8.4.): 2, 4, 11, 14, 15, 18, 20, 22, 24, 31, 33, 41, 42, 46, 53, 55, 59, 60, 62, 66. Kunkkunumero: 24.

Ilta-arvonta (8.4.): 4, 6, 7, 12, 17, 19, 21, 26, 33, 36, 43, 45, 46, 48, 55, 59, 62, 67, 68, 70. Kunkkunumero: 4.

Toto5

Torstai 8.4. Seinäjoki

Oikea rivi:

1. lähtö: 10 Vilberth, poissa: -

2. lähtö: 5 Cheap Thrills, poissa: -

3. lähtö: 5 Paris Håll, poissa: 8

4. lähtö: 2 Attention OP, poissa: 4, 6

5. lähtö: 8 Asfalttisoturi, poissa: 7

Voitonjako:

5 oikein voitto-osuus 3070,80 e.

Tv-urheilua

Discovery+

18.00 Ravit. 20.00 WTA Tennis 500, Charleston.

Yle TV2

18.00 Hiihdon Suomen cup: naiset 3 x 5 km, 19.00 miehet 3 x 7,5 km.

Eurosport 1

16.33 Pyöräily: maailmankiertue, Baskimaan ympäriajo. 20.03 Painonnosto: EM-kisat.

Eurosport 2

17.03 Painonnosto: EM-kisat.

Ruutu

5.00 NBA: Los Angeles Clippers–Phoenix Suns. 17.50 Korisliiga: Tampereen Pyrintö–Kauhajoki Karhu Basket, 5. välieräotelu. 18.00 F-liiga: Classic–Oilers, 3. loppuottelu. 18.00 Ravit: Toto 5, Pori ja Toto 64, Boden. 18.50 Korisliiga: Helsinki Seagulls–Salon Vilpas, 5. välieräottelu. 22.00 Golf: The Masters, 2. päivä. 03.00 NBA: Atlanta Hawks–Chicago Bulls.

V Sport Urheilu

21.55 Koripallon Euroliiga: Barcelona–Bayern München. 02.05 NHL: New Jersey Devils–Pittsburgh Penguins, 05.05 Vegas Golden Knights–Arizona Coyotes.

V Sport 1

21.55 Ligue 1: Metz–Lille. 03.05 NHL: St. Louis Blues–Minnesota Wild, 05.35 San Jose Sharks–Los Angeles Kings.

V Sport Jääkiekko

18.55 KHL: Avangard–Ak Bars. 02.05 NHL: Buffalo Sabres–Washington Capitals, 05.05 Anaheim Ducks–Colorado Avalanche.

V Sport Hockey

18.55 KHL: Avangard Omsk–Ak Bars Kazan. 02.05 NHL: New York Islanders–New York Rangers, 05.05 Anaheim Ducks–Colorado Avalanche.

V Sport Jalkapallo

21.50 Valioliiga: Fulham–Wolverhampton.

V Sport Football

19.25 2. Bundesliiga: Hamburg–Darmstadt, 21.20 Bielefeld–Freiburg.

V Sport Premium

21.55 Valioliiga: Fulham–Wolverhampton.

Artikkeliin liittyviä aiheita

Osaston uusimmat

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat