Matilda Castren nauttii pelaamisesta maailman parhaiden kanssa: "En halua missään muualla enää pelata"

Pandemia helpotti välillisesti Castrenin kotiutumista maailman kovimmalle naisten kiertueelle. Pelaaminen Euroopan-kiertueen kisassa Turussa näyttää hankalalta.

Matilda Castren pelasi huhtikuussa Lotte Championshipissä Havaijilla ja sijoittui 12:nneksi. Se on hänen paras LPGA-saavutuksensa tällä kaudella.

3.6.2021 2:00 | Päivitetty 3.6.2021 8:42

Voisi olettaa, että suomalaisten huippu-urheilijoiden joukossa vähemmistön muodostavat ne, joiden mielestä koronapandemia on niin sanotussa isossa kuvassa vaikuttanut myönteisesti heidän uraansa.

Todennäköinen tuleva olympiaurheilija, golfammattilainen Matilda Castren kuuluu ainakin tähän porukkaan.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat