Venäläisten miljardöörien omistajuudesta on tullut myrkyllinen ongelma eurooppalaisille jalkapallon huippuseuroille. Seurojen uhkana ovat länsimaiden asettamat sanktiot, jotka voivat estää omistajia rahoittamasta seuroja ja myös estää niiden myymisen.
Wide ContentPlaceholder
Main ContentPlaceholder
Urheilu|Jalkapallo
Venäläisten oligarkkien miljardeista tuli myrkkyä Britanniassa – venäläisomistukset koskevat myös suomalaisia pelaajia: ”Sitä en halua kommentoida”
Valioliigaseura Everton irtisanoutui venäläissponsorin rahoista. Ranskassa kysytään nyt, voiko venäläismiljardööri joutua sanktioiden kohteeksi. Myös suomalaisia pelaa seuroissa, joilla on venäläinen omistaja.
Valioliiga-seura Everton irtisanoi yhteistyösopimuksena venäläisoligarkki Alisher Usmanovin yritysten kanssa.
Ari Virtanen HS
4.3. 15:28 | Päivitetty 4.3. 18:32