Helsingin Eräviikingit sukelsi salibandyn F-liigassa pahasti jo toisena kautena peräkkäin. Joukkue jäi jälleen ulos pudotuspeleistä, kun se hävisi runkosarjan päätösottelussaan OLS:lle 5–4.
F-liigan suurimpiin seuroihin lukeutuva Eräviikingit jäi sarjassa yhdeksänneksi. Viimeiset pudotuspelipaikat menevät OLS:lle ja Seinäjoen SPV:lle, joilla on vielä muutamia otteluita pelaamatta.
Eräviikinkien Tommi Rosendahl oli joukkueensa kauden paras pistemies tehoilla 17+24. Hän kirjautti OLS-ottelusta pisteet 1+1.
Helsinkiläisjoukkue pelasi ottelun lopussa upporikasta ja rutiköyhää ja otti maalivahtinsa pois maalilta. 4–4-tasapeli ei olisi tyydyttänyt. Riskipeli ei tuottanut tulosta, vaan OLS pääsi iskemään voittomaalin tyhjään rysään.
Espoon paikallisottelussa Oilers kukisti Westend Indiansin lukemin 8–4 ja kasvatti joukkueiden välistä eroa sarjataulukossa. Joukkueet ovat peräkkäisillä sijoilla, Oilers viidentenä ja Indians kuudentena.
Eräviikinkien tavoin Oilersilta odotettiin tällä kaudella parempaa sijoitusta. Viime keväänä joukkue pelasi F-liigan finaaleissa.
Sarjan häntäpäässä Nurmon Jymy tarrasi kiinni 11. sijaan, joka riittää sarjapaikan säilyttämiseen. Jymy voitti 12. olevan Porin Karhut todellisessa jännitysnäytelmässä 7–6. Riku Hakanen iski voittomaalin vain kolme sekuntia ennen päätössummeria.