Seitsemän päivää kilpaurheilua – Tässä on yleisurheilun EM-kisojen kisaohjelma

EM-kisat televisioidaan Ylen TV2-kanavalla.

Wilma Murto kilpailee seiväshypyn karsinnassa heti maanantaina.

15.8. 2:00

EM-kisoissa kilpaillaan seitsemänä päivänä. Ensimmäisenä suomalaisista kilpailevat naisten seiväshypyn karsijat sekä naisten maratonin kilpailijat. Päätöspäivänä kilpaillaan esimerkiksi miesten keihäänheiton finaali.

100–400 metrin sileillä ja aidatuilla matkoilla, parhailla tilastoajoilla mukana olevat kilpailijat aloittavat suoraan välieristä. Tämän vuoksi suomalaisista Reetta Hurske (100 m aj) ja Viivi Lehikoinen (400 m aj) eivät kilpaile lainkaan ensimmäisellä kierroksella.

Maanantai 15. elokuuta

11.00 M kuulantyöntö, karsinta A- ja B-ryhmä

11.05 M 10-ottelu, 100 m

11.25 N seiväshyppy, karsinta A- ja B-ryhmä (Wilma Murto, Saga Andersson, Elina Lampela)

11.30 N maraton (Alisa Vainio, Nina Chydenius, Annemari Kiekara, Suvi Miettinen)

11.40 M 100 m, 1. kierros (Samuli Samuelsson)

11.50 M 10-ottelu, pituus

12.05 N 100 m, 1. kierros

12.20 N kuulantyöntö, karsinta A- ja B-ryhmä (Senja Mäkitörmä, Eveliina Rouvali)

12.30 M maraton (Arttu Vattulainen)

13.10 M pituushyppy, karsinta A- ja B-ryhmä (Kristian Pulli)

13.40 M 10-ottelu, kuulantyöntö

19.15 N kiekonheitto, karsinta A-ryhmä (Salla Sipponen)

19.30 M 10-ottelu, pituushyppy

20.00 M 400 m, 1. kierros

20.25 N kiekonheitto, karsinta B-ryhmä (Salla Sipponen)

20.35 N 400 m, 1. kierros (Mette Baas, Milja Thureson)

21.05 M kolmiloikka, karsinta A- ja B-ryhmä (Simo Lipsanen)

21.15 M 1500 m, 1. kierros

21.38 N kuulantyöntö, loppukilpailu (Mäkitörmä?, Ruovali?)

21.58 M kuulantyöntö, loppukilpailu

22.15 M 10-ottelu, 400 m

22.48 N 10000 m, loppukilpailu (Camilla Richardsson)

Tiistai 16. elokuuta

9.30 M ja N 35 kilometrin kävely (Elisa Neuvonen, Aleksi Ojala)

10.05 M 10-ottelu, 110 m aj

10.35 M 110 m aj, 1. kierros (Elmo Lakka, Santeri Kuusiniemi, Ilari Manninen)

10.50 M 10-ottelu, kiekonheitto A-ryhmä

11.15 N 1500 m, 1. kierros (Nathalie Blomqvist)

11.55 M kiekonheitto B-ryhmä

12.30 M 10-ottelu seiväshyppy A-ryhmä

12.40 M 3000 m ej, 1. kierros (Topi Raitanen)

13.15 N moukarinheitto, karsinta A-ryhmä (Sara Killinen, Silja Kosonen, Krista Tervo)

13.25 M 400 m, välierät

13.30 M 10-ottelu, seiväshyppy B-ryhmä

14.00 N 400 m, välierät (Baas?, Thureson?)

14.30 N moukarinheitto, karsinta B-ryhmä (Sara Killinen, Silja Kosonen, Krista Tervo)

19.35 M korkeushyppy, karsinta A- ja B-ryhmä

19.40 M 10-ottelu, keihäänheitto A-ryhmä

20.40 M 10-ottelu, keihäänheitto B-ryhmä

21.05 M 100 m, välierät (Samuelsson?)

21.27 M pituushyppy, loppukilpailu (Pulli?)

21.35 N 100 m, välierät

22.02 N kiekonheitto, loppukilpailu (Sipponen?)

22.08 M 5000 m, loppukilpailu

22.35 M 10-ottelu, 1500 m

23.15 M 100 m, loppukilpailu (Samuelsson?)

23.25 N 100 m, loppukilpailu

Keskiviikko 17. elokuuta

10.35 M moukarinheitto, karsinta A-ryhmä (Aaron Kangas, Henri Liipola, Tuomas Seppänen)

11.30 N 7-ottelu, 100 m aj (Saga Vanninen)

11.50 M moukarinheitto, karsinta B-ryhmä (Aaron Kangas, Henri Liipola, Tuomas Seppänen)

12.05 M 400 m aj, 1. kierros (Tuomas Lehtonen)

12.35 N 7-ottelu, pituushyppy (Vanninen)

12.40 N 400 m aj, 1. kierros (Kristiina Halonen)

13.20 M kiekonheitto, karsinta A-ryhmä

13.25 N kolmiloikka, karsinta A- ja B-ryhmä (Kristiina Mäkelä, Senni Salminen)

14.35 M kiekonheitto, karsinta B-ryhmä

20.54 N 7-ottelu, kuulantyöntö (Vanninen)

21.00 N seiväshyppy, loppukilpailu (Andersson?, Lampela?, Murto?)

21.15 M kolmiloikka, loppukilpailu (Lipsanen?)

21.30 M 110 m aj, välierät (Lakka?, Kuusiniemi?, Manninen?)

22.05 N moukarinheitto, loppukilpailu (Kosonen?, Tervo?)

22.10 N 7-ottelu, 200 m (Vanninen)

22.43 M 400 m, loppukilpailu

23.02 N 400 m, loppukilpailu (Baas?, Thureson?)

23.22 M 110 m aj, loppukilpailu (Lakka?, Kuusiniemi?, Manninen?)

Torstai 18. elokuuta

10.00 N keihäänheitto, karsinta A-ryhmä (Anni-Linnea Alanen, Sanne Erkkola)

10.20 N 3000 m ej, 1. kierros

10.25 N 7-ottelu, pituushyppy (Saga Vanninen)

11.10 M 800 m, 1. kierros (Joonas Rinne)

11.15 N keihäänheitto, karsinta B-ryhmä (Anni-Linnea Alanen, Sanne Erkkola)

11.45 N 800 m, 1. kierros (Sara Kuivisto, Eveliina Määttänen)

11.50 M seiväshyppy, karsinta A- ja B-ryhmä (Juho Alasaari, Tommi Holttinen, Urho Kujanpää)

12.25 M 400 m aj, välierät (Lehtonen?)

12.36 N 7-ottelu, keihäänheitto A-ryhmä (Saga Vanninen)

12.55 N 400 m aj, välierät (Viivi Lehikoinen, Halonen?)

13.30 M 200 m, 1. kierros (Samuel Purola)

13.48 N 7-ottelu, keihäänheitto B-ryhmä (Vanninen)

14.05 N 200 m, 1. kierros (Anniina Kortetmaa)

21.05 M korkeushyppy, loppukilpailu

21.10 M moukarinheitto, loppukilpailu (Kangas?, Seppänen?, Liipola?)

21.13 M 200 m, välierät (Purola?)

21.37 N 200 m, välierät (Kortetmaa?)

21.58 N pituushyppy, loppukilpailu

22.05 M 1500 m, loppukilpailu

22.25 N 5000 m, loppukilpailu (Mononen?, Richardsson?)

22.55 N 7-ottelu, 800 m (Vanninen)

Perjantai 19. elokuuta

11.00 M keihäänheitto, karsinta A-ryhmä (Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Kuusela)

11.00 M 4x100 m, 1. kierros (Suomi mukana)

11.05 N korkeushyppy, karsinta A- ja B-ryhmä (Ella Junnila, Sini Lällä, Heta Tuuri)

11.25 N 4x100 m, 1. kierros (Suomi mukana)

11.50 N 800 m, välierät (Kuivisto?, Määttänen?)

12.10 M 4x400 m, 1. kierros

12.15 M keihäänheitto, karsinta B-ryhmä (Lassi Etelätalo, Oliver Helander, Toni Kuusela)

12.40 N 4x400 m, 1. kierros (Suomi mukana)

21.20 M kiekonheitto, loppukilpailu

21.27 M 800 m, välierät (Rinne?)

21.45 N 1500 m, loppukilpailu (Blomqvist?)

21.55 N kolmiloikka, loppukilpailu (Mäkelä?, Salminen?)

22.00 M 3000 m ej, loppukilpailu (Raitanen?)

22.20 M 200 m, loppukilpailu (Purola?)

22.45 N 400 m aj, loppukilpailu (Lehikoinen?, Halonen?)

23.00 M 400 m aj, loppukilpailu (Lehtonen?)

23.22 N 200 m, loppukilpailu (Kortetmaa?)

Lauantai 20. elokuuta

9.30 M 20 km kävely (Joni Hava, Jerry Jokinen, Jaakko Määttänen)

11.15 N 20 km kävely (Venla Laiho, Enni Nurmi)

21.05 M seiväshyppy, loppukilpailu (Alasaari?, Holttinen?, Kujanpää?)

21.15 N 800 m, loppukilpailu (Kuivisto?, Määttänen?)

21.25 N keihäänheitto, loppukilpailu (Alanen?, Erkkola?)

21.43 N 100 m aj, 1. kierros

22.15 M 4x400 m, loppukilpailu

22.45 N 4x400 m, loppukilpailu (Suomi?)

23.13 N 3000 m ej, loppukilpailu

Sunnuntai 21. elokuuta

20.05 N korkeushyppy, loppukilpailu (Junnila?, Tuuri?, Lällä?)

20.10 N 100 m aj, välierät (Reetta Hurske)

20.40 M 800 m, loppukilpailu (Rinne?)

20.50 M keihäänheitto, loppukilpailu (Etelätalo?, Helander?, Kuusela?)

21.00 M 10000 m, loppukilpailu

21.45 N 100 m aj, loppukilpailu (Hurske?)

22.12, M 4x100 m, loppukilpailu (Suomi?)

22.22 N 4x100 m, loppukilpailu (Suomi?)

Lue lisää: Urheilupomo Sami Itani lupasi, että eroaa, jos EM-mitalia ei tule – HS arvioi, ketkä suomalaiset voivat hänet pelastaa

Lue lisää: Krista Tervo lupautui 11-vuotiaana kilpailemaan lajissa, jota ei ollut aiemmin kokeillut – nyt hän on yksi Euroopan parhaista

Lue lisää: Urheilu opetti Saga Anderssonin löytämään tasapainon elämään – aikaisemmin hän oli omasta mielestään liian kriittinen tai liian tyytyväinen

Lue lisää: Tuplamestaruuksia tarjolla – nämä kahdeksan urheilijaa voittivat Eugenessa MM-kullan ja kamppailevat Münchenissä saman lajin EM-kullasta

Lue lisää: Suomen joukkue on poikkeuksellisen suuri – Topi Raitanen, Kristiina Mäkelä ja 66 muuta kilpailee yleisurheilun EM-kisoissa

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osaston uusimmat

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat