Suomen joukkue on poikkeuksellisen suuri – Topi Raitanen, Kristiina Mäkelä ja 66 muuta kilpailee yleisurheilun EM-kisoissa

Suomen joukkueeseen kuulu 40 naista ja 28 miestä.

Kristiina Mäkelä (vas.), Topi Raitanen, Wilma Murto ja Aleksi Ojala ovat Suomen menestystoivoja EM-kisoissa.

15.8. 2:00

Suomesta lähtee Müncheniin EM-kisoihin 68 urheilijan joukkue, johon kuuluu 28 miestä ja 40 naista. Viestijoukkueet ovat mukana miehissä pikaviestissä ja naisissa sekä pikaviestissä että pitkässä viestissä.

Miehet

Samuli Samuelsson

Laji: 100 m, 4x100 m

Seura: Ikaalisten Urheilijat

Samuel Purola

Laji: 200 m, 4x100 m

Seura: Oulun Pyrintö

Joonas Rinne

Laji: 800 m

Seura: Saarijärven Pullistus

Topi Raitanen

Laji: 3000 m ej

Seura: Helsingin Kisa-Veikot

Santeri Kuusiniemi

Laji: 110 m aj

Seura: Jyväskylän Kenttäurheilijat

Ilari Manninen

Laji: 110 m aj

Seura: Jyväskylän Kenttäurheilijat

Elmo Lakka

Laji: 110 m aj

Seura: Jyväskylän Kenttäurheilijat

Tuomas Lehtonen

Laji: 400 m aj

Seura: Liedon Parma

Joni Hava

Laji: 20 km kävely

Seura: Espoon Tapiot

Jerry Jokinen

Laji: 20 km kävely

Seura: Naantalin Löyly

Jaakko Määttänen

Laji: 20 km kävely

Seura: Espoon Tapiot

Aleksi Ojala

Laji: 35 km kävely

Seura: Urjalan Urheilijat

Juho Alasaari

Laji: Seiväshyppy

Seura: Laihian Luja

Tommi Holttinen

Laji: Seiväshyppy

Seura: Turun Urheiluliitto

Urho Kujanpää

Laji: Seiväshyppy

Seura: Tampereen Pyrintö

Kristian Pulli

Laji: Pituushyppy

Seura: Oulun Pyrintö

Simo Lipsanen

Laji: Kolmiloikka

Seura: Lappeenrannan Urheilu-Miehet

Aaron Kangas

Laji: Moukarinheitto

Seura: Kankaanpään seudun Leisku

Henri Liipola

Laji: Moukarinheitto

Seura: Someron Esa

Tuomas Seppänen

Laji: Moukarinheitto

Seura: Noormarkun Nopsa

Lassi Etelätalo

Laji: Keihäänheitto

Seura: Joensuun Kataja

Toni Keränen

Laji: Keihäänheitto

Seura: Limingan niittomiehet

Toni Kuusela

Laji: Keihäänheitto

Seura: Kuortaneen Kunto

Arttu Vattulainen

Laji: Maraton

Seura: Joensuun Kataja

Niko Kangasoja

Laji: 4x100 m

Seura: Oulun Pyrintö

Oskari Lehtonen

Laji: 4x100 m

Seura: Nurmijärven Yleisurheilu

Eino Vuori

Laji: 4x100 m

Seura: Hämeenlinnan Tarmo

Santeri Örn

Laji: 4x100 m

Seura: Polvijärven Urheilijat

Naiset

Anniina Kortetmaa

Laji: 200 m, 4x100 m

Seura: Jyväskylän Kenttäurheilijat

Mette Baas

Laji: 400 m, 4x400 m

Seura: Joensuun Kataja

Milja Thureson

Laji: 400 m, 4x400 m

Seura: Turun Toverit

Eveliina Määttänen

Laji: 800 m, 4x400 m

Seura: Espoon Tapiot

Sara Kuivisto

Laji: 800 m

Seura: Borgå Akilles

Nathalie Blomqvist

Laji: 1500 m

Seura: IK Falken

Ilona Mononen

Laji: 5000 m

Seura: Lahden Ahkera

Camilla Richardsson

Laji: 5000 m, 10000 m

Seura: Esbo IF

Alisa Vainio

Laji: Maraton

Seura: Lappeenrannan Urheilu-Miehet

Nina Chydenius

Laji: Maraton

Seura: IF Kokkola

Annemari Kiekara

Laji: Maraton

Seura: Pudasjärven Urheilijat

Suvi Miettinen

Laji: Maraton

Seura: Helsingin Kisa-Veikot

Reetta Hurske

Laji: 100 m aj

Seura: Tampereen Pyrintö

Kristiina Halonen

Laji: 400 m aj, 4x400 m

Seura: Lappeenrannan Urheilu-Miehet

Viivi Lehikoinen

Laji: 400 m aj, 4x400 m

Seura: HIFK-friidrot

Venla Laiho

Laji: 20 km kävely

Seura: Laitilan Jyske

Enni Nurmi

Laji: 20 km kävely

Seura: Espoon Tapiot

Elisa Neuvonen

Laji: 35 km kävely

Seura: Lappeenrannan Urheilu-Miehet

Ella Junnila

Laji: Korkeushyppy

Seura: Tampereen Pyrintö

Sini Lällä

Laji: Korkeushyppy

Seura: Jyväskylän Kenttäurheilijat

Heta Tuuri

Laji: Korkeushyppy

Seura: Lahden Ahkera

Saga Andersson

Laji: Seiväshyppy

Seura: Esbo IF

Elina Lampela

Laji: Seiväshyppy

Seura: Oulun Pyrintö

Wilma Murto

Laji: Seiväshyppy

Seura: Salon Vilpas

Kristiina Mäkelä

Laji: Kolmiloikka

Seura: Orimattilan Jymy

Senni Salminen

Laji: Kolmiloikka

Seura: Imatran Urheilijat

Senja Mäkitörmä

Laji: Kuulantyöntö

Seura: Varpaisjärven Vire

Eveliina Rouvali

Laji: Kuulantyöntö

Seura: Kuopion Reipas

Salla Sipponen

Laji: Kiekonheitto

Seura: Keuruun Kisailijat

Sara Killinen

Laji: Moukarinheitto

Seura: Lapuan Virkiä

Silja Kosonen

Laji: Moukarinheitto

Seura: Turun Urheiluliitto

Krista Tervo

Laji: Moukarinheitto

Seura: Karhulan Katajaiset

Anni-Linnea Alanen

Laji: Keihäänheitto

Seura: Oulun Pyrintö

Sanne Erkkola

Laji: Keihäänheitto

Seura: Turun Urheiluliitto

Saga Vanninen

Laji: Seitsenottelu

Seura: Tampereen Pyrintö

Jenna Kokkonen

Laji: 4x100 m

Seura: Kajaanin Kipinä

Johanna Kylmänen

Laji: 4x100 m

Seura: Raision Kuula

Aino Pulkkinen

Laji: 4x100 m, 4x400 m

Seura: Jyväskylän Kenttäurheilijat

Anna Pursiainen

Laji: 4x100 m

Seura: Espoon Tapiot

Veera Mattila

Laji: 4x400 m

Seura: Vammalan seudun Voima

Lue lisää: Tuplamestaruuksia tarjolla – nämä kahdeksan urheilijaa voittivat Eugenessa MM-kullan ja kamppailevat Münchenissä saman lajin EM-kullasta

Lue lisää: Urheilupomo Sami Itani lupasi, että eroaa, jos EM-mitalia ei tule – HS arvioi, ketkä suomalaiset voivat hänet pelastaa

Lue lisää: Krista Tervo lupautui 11-vuotiaana kilpailemaan lajissa, jota ei ollut aiemmin kokeillut – nyt hän on yksi Euroopan parhaista

Lue lisää: Urheilu opetti Saga Anderssonin löytämään tasapainon elämään – aikaisemmin hän oli omasta mielestään liian kriittinen tai liian tyytyväinen

Lue lisää: Seitsemän päivää kilpaurheilua – Tässä on yleisurheilun EM-kisojen kisaohjelma

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osaston uusimmat

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat