SUL nimesi valmennus­ryhmiinsä yli 200 urheilijaa

MM- ja EM-kisoissa mukana olleet yleisurheilijat jatkavat Suomen ykkösnyrkkinä ensi kaudella.

Wilma Murto voitti elokuussa seiväshypyn Euroopan mestaruuden ja kuuluu Suomen ykkösurheilijoihin myös ensi kaudella.

13.9. 15:41 | Päivitetty 14.9. 7:45

Suomen Urheiluliitto (SUL) nimesi reilut 200 urheilijaa seuraavalle harjoitus- ja kilpailukaudelle.

Ryhmät saattavat täydentyä loppuvuoden aikana, jos valintaedellytykset toteutuvat. Valinnat tapahtuivat vuosille 2021–2024 päätettyjen linjausten mukaan.

SUL:n valmennuksen ja koulutuksen johtaja Jarkko Finni painottaa, että liiton valmennus tukee urheilijoita pitkäjänteisesti eli vastoinkäymisistä huolimatta.

”Siksi osa nyt mukana valituista urheilijoista on mukana valmennusryhmässä vuoden 2021 tulosten tai menestyksen perusteella”, Finni sanoo lajitiedotteessa.

Esimerkiksi kesän loukkaantumisten tai sairauksien takia sivussa olleet aitajuoksijat Nooralotta Neziri ja Annimari Korte sekä pikajuoksija Lotta Kemppinen kuuluvat edelleen kärkiryhmään.

SUL jakaa urheilijat kahteen leiriin, Team Finlandiin ja maajoukkueurheilijoihin. Team Finland on Suomen yleisurheilun ykkösnyrkki.

Pääosiltaan Team Finland koostuu samoista urheilijoista, jotka edustivat Suomea kesän MM- ja EM-kilpailuissa.

”Team Finland -ryhmässä ovat mukana yleisen sarjan kärkiurheilijat ja kovan tulostason saavuttaneet ja menestystä niittäneet nuoret, joista nuorimmat kilpailevat tulevalla kaudella alle 20-vuotiaiden sarjassa”, Finni sanoo.

Jos nuori urheilija saavuttaa yleisen sarjan tulostason, hänet huomioidaan kaikessa toiminnassa ja tuessa aikuisten sarjan periaattein.

Team Finland -valmennusryhmään valitun urheilijan ja hänen valmentajansa ympärille rakentuu Team Finland -ohjelmakokonaisuus.

Team Finland -urheilijan ja valmentajan valmentautumisen kokonaistukeen vaikuttaa osaltaan se, valitaanko urheilija Olympiakomitean Huippu-urheiluyksikön tehostamistuen piiriin.

Nämä tukipäätökset määrittyvät joulukuun alkuun mennessä.

Maajoukkue-valmennusryhmän urheilijoiden pääasiallisia tukimuotoja ovat oman lajin maajoukkueohjelma, Yleisurheilukeskusten palvelut ja apu sekä liiton kansainvälinen arvokilpailutoiminta.

Team Finland -tason aikuisurheilijat:

Miehet:

Samuel Purola, Oulun Pyrintö, 100 m, 200 m

Samuli Samuelsson, Ikaalisten Urheilijat, 100 m, 200 m

Joonas Rinne, Saarijärven Pullistus 800 m, 1500 m

Topi Raitanen, Helsingin Kisa-Veikot, 3000 m ej

Elmo Lakka, Jyväskylän Kenttäurheilijat, 110 m aj

Tommi Holttinen, Turun Urheiluliitto, seiväs

Urho Kujanpää, Tampereen Pyrintö, seiväs

Mikko Paavola, Alajärven Ankkurit, seiväs

Kristian Pulli, Oulun Pyrintö, pituus

Simo Lipsanen, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, kolmiloikka

Aaron Kangas, Kankaanpään seudun Leisku, moukari

Henri Liipola, Someron Esa, moukari

Tuomas Seppänen Noormarkun Nopsa (Pori), moukari

Lassi Etelätalo, Joensuun Kataja, keihäs

Oliver Helander, Oulun Pyrintö, keihäs

Toni Kuusela, Kuortaneen Kunto, keihäs

Aleksi Ojala, Urjalan Urheilijat, kilpakävely

Veli-Matti "Aku" Partanen, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, kilpakävely

Petteri Peitso, Seinäjoen Seudun Urheilijat, kiekko (luokka F11)

Henry Manni, Länsi-Uudenmaan Urheilijat (Lohja), ratakelaus (T34)

Toni Piispanen, Espoon Tapiot, ratakelaus (T51)

Leo-Pekka Tähti, Porin Tarmo, ratakelaus (T54)

Naiset:

Lotta Kemppinen, HIFK-friidrott, 100 m, 200 m

Iida Lounela Helsingin Kisa-Veikot 100 m - 400 m, pituus (F12)

Sara Kuivisto, Borgå Akilles, 800 m, 1500 m

Eveliina Määttänen, Espoon Tapiot, 800 m

Camilla Richardsson, Esbo IF, 5000 m, 10 000 m

Alisa Vainio, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, maraton

Reetta Hurske, Tampereen Pyrintö, 100 m aj

Nooralotta Neziri, Jyväskylän Kenttäurheilijat 100 m aj

Annimari Korte, HIFK-friidrott, 100 m aj

Kristiina Halonen, Lappeenrannan Urheilu-Miehet, 400 m aj

Viivi Lehikoinen, HIFK-friidrott, 400 m aj

Ella Junnila, Tampereen Pyrintö, korkeus

Elina Lampela, Oulun Pyrintö, seiväs

Wilma Murto, Salon Vilpas, seiväs

Vilma Berg, Helsingin Kisa-Veikot, 100 - 400 m, pituus (F38)

Kristiina Mäkelä, Orimattilan Jymy, kolmiloikka

Senni Salminen, Imatran Urheilijat, kolmiloikka

Sara Killinen, Lapuan Virkiä, moukari

Suvi Koskinen, Kauhajoen Karhu, moukari

Silja Kosonen, Turun Urheiluliitto, moukari

Salla Sipponen, Keuruun Kisailijat, kiekko

Krista Tervo, Karhulan Katajaiset (Kotka), moukari

Saga Vanninen, Tampereen Pyrintö, seitsenottelu

Maria Huntington, Tampereen Pyrintö, seitsenottelu

Marjaana Heikkinen, Siilinjärven Ponnistus, keihäänheitto (F34)

Amanda Kotaja, Vampulan Urheilijat (Huittinen), ratakelaus (T54)

Oikaisu 14.9. kello 07.44: Annimari Korten etunimi oli aiemmin kirjoitettu virheellisesti muotoon Annemari.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Osaston uusimmat

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat