Vuoden urheilija -äänestyksen tulos harvoin jää ilman jälkipuintia. Hiihtäjä Iivo Niskasen ykkössijaa pidettiin etukäteen varmana, mutta jokseenkin yhtä selvänä asiana oletettiin koripalloilija Lauri Markkasen kakkossijaa.
Niskanen valittiinkin Vuoden urheilijaksi, mutta Markkanen oli urheilutoimittajien äänestyksessä vasta neljäs. Edelle kiilasivat yleisurheilijat Wilma Murto ja Topi Raitanen. Markkanen sai enemmän ykkössijoja (42) kuin Murto (40) ja Raitanen (7), mutta useat yleisurheilijoita äänestäneet eivät nostaneet listalleen ollenkaan Markkasta tai sijoittivat hänet korkeintaan juuri ja juuri kymmenen joukkoon.
Markkasen sijoitus on kirvoittanut kovaakin arvostelua sosiaalisessa mediassa. Esimerkiksi urheiluselostaja Tapio Suominen latasi melkoisen suorat sanat äänestystuloksesta:
”Vuoden urheilija -äänestyksessä vanha liitto elää edelleen, ikävä kyllä. Markkanen sai 42 ykkösääntä, Murto 40. Wilma keräsi 530 yhteisääntä enemmän kuin Lauri. Sama suomeksi, osa jätti Laurin jämäsijoille tai kokonaan pois listoiltaan. Surullista…”
Markkasta kannattavia kommentteja on runsaasti muitakin:
Erityisesti Raitasen kolmossija kummastuttaa:
Markkasen jääminen äänestyksessä neljänneksi saa myös kannatusta:
Yksi arvostelun kohde on myös jääkiekkoilijoiden saamat ykkösäänet: Stanley cup -voittaja Mikko Rantanen keräsi viisi ykkössijaa, MM- ja olympiajoukkueen kapteeni Valtteri Filppula seitsemän ykkössijaa.
Filppulan kohdalla on syytä huomata, että hänestä tuli viime vuonna ensimmäinen suomalainen, joka nousi ”kolmen kullan klubiin” eli on ollut voittamassa MM- ja olympiakultaa sekä NHL:n Stanley cupin. Tosin Vuoden urheilija -äänestyksessä pitäisi äänestää kuluneen vuoden urheilumeriiteistä.
Lue lisää: Markkaselle toiseksi eniten ykkössijoja – tässä Vuoden urheilija -äänestyksen koko lista
Lue lisää: Iivo Niskanen valittiin vuoden parhaaksi, koska urheilussa on kyse voittamisesta