Melbourne
Emil Ruusuvuori voitti Australian Max Purcellin tenniksen Australian avoimissa neljässä erässä lukemin 4–6, 6–3, 6–4, 7–6 (13–11).
Kaksinpelin ensimmäisen kierroksen ottelua lykättiin tiistaina ensin helteen takia, ja myöhemmin se jouduttiin keskeyttämään sateen takia.
Ottelun neljännen erän katkaisupeli pelattiin lopulta vasta keskiviikkoaamuna Suomen aikaa. Myös keskiviikkona sade keskeytti pelaamisen muutaman kerran.
Ruusuvuorella oli katkaisupelissä useita ottelupalloja ja katkaisupelin tilanteessa 6–3 kolme peräkkäistä ottelupalloa, joista kaksi oli Ruusuvuoren syöttövuorolla. Purcell kuitenkin selvitti ne ja hankki myös useita eräpalloja, mutta lopulta Ruusuvuori käänsi ottelun edukseen.
Ruusuvuori kohtaa toisella kierroksella Andrei Rublevin, joka on sijoitettu turnauksessa viidenneksi.