ManU:n ja Leedsin fanit sortuivat ala-arvoiseen huuteluun

Seurat tuomitsivat yhdessä fanien tökerön käytöksen.

Leedsin ja Manchester Unitedin kannattajien huutelu oli ala-arvoista sunnuntaina.

12.2. 22:12

Jalkapallon Englannin Valioliigan sunnuntaisessa ottelussa Leedsin ja Manchester Unitedin välillä ilmeni varsin tahditonta käytöstä, kun seurojen kannattajat nokittelivat huudoilla seuroja aikoinaan kohdanneista tragedioista.

Kotijoukkue Leedsin fanit elehtivät ja lauloivat vuoden 1958 Münchenin lentoturmasta, jossa kuoli iso osa Manchester Unitedin legendaarisesta joukkueesta.

ManU-puolelta vastattiin ”Istanbul”-huudolla viitaten vuoteen 2000 ja kahden Leeds-kannattajan puukotukseen Uefa-cupin ottelussa Galatasarayta vastaan.

Seurat julkaisivat ottelun jälkeen yhteisen julkilausuman, jossa ”tuomitsivat vahvasti” tragedioihin viittaavat huudot.

”Tällaista käytöstä ei voi lainkaan hyväksyä. Jatkamme työtä faniryhmiemme sekä Valioliigan ja muiden virallisten tahojen kanssa, jotta tällainen saadaan kitketyksi jalkapallosta”, seurat painottivat.

ManU voitti ottelun 2–0.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat