Jalkapallossa nähdään välillä huimia kaukolaukausmaaleja ja jopa yli puolesta kentästä lauottuja osumia. Vapaapotkuista ei todella kaukaa kuitenkaan yleensä maalia tehdä, mutta Italian Serie A:ssa tällainen harvinaisuus nähtiin maanantaina.
Sarjan alemman keskikastin Fiorentina vieraili putoamiskamppailussa olevan Veronan luona. Vieraat johtivat ottelua jo 2–0 pelikellon tikittäessä varsinaisen peliajan viimeisiä hetkiä.
Fiorentina sai vapaapotkun keskiviivan tuntumasta omalta kenttäpuoliskoltaan.
Kun hieman osumaa saanut joukkuetoveri Rolando Mandragora vielä kieriskeli nurmen pinnassa, asteli Cristiano Biraghi pallon luokse ja laukoi sen kauniisti verkkoon yli hölmistyneen Verona-vahdin Lorenzo Montipòn.
Ottelu päättyi Fiorentinan 3–0-voittoon, ja joukkue nousi 28 pisteellään sijalle 12. Verona on ensimmäisellä putoajan paikalla 17 pisteellä. Säilymisviivan päälle on matkaa kolme pistettä.