Mikael Granlund debytoi yöllä uudessa seurassa – kertoi lastensa hellyttävästä reaktiosta

Mikael Granlund aloittaa kolmosketjun laiturina Pittsburghissa.

Mikael Granlund siirtyi Pittsburgh Penguinsiin.

2.3. 21:48

Vancouver

Pittsburgh Penguinsiin kaupattu Mikael Granlund debytoi uudessa joukkueessaan jo perjantain vastaisena yönä Suomen aikaa Tampa Bay Lightningin vieraana.

Granlund, 31, aloittaa Danton Heinenin ja Jeff Carterin rinnalla kolmosketjun oikeassa laidassa.

Päävalmentaja Mike Sullivan kertoi, että Granlund on mukana myös ali- ja ylivoimalla.

”Pidän itseäni fiksuna pelaajana. Voin pelata eri tilanteissa ja eri pelipaikoilla, ja yritän tuoda parhaani missä tahansa roolissa”, Granlund kuvaili itseään pittsburghilaistoimittajille Tampassa.

”Olen tosi innoissani tästä mahdollisuudesta.”

Granlundin ex-seura aloitti siirtorajan kynnyksellä tyhjennysmyynnin. Pelaajakaupat tulevat aina kuitenkin yllätyksenä.

”Aina se yllättää, vaikka oli tiedossa, että Nashvillessä halutaan tehdä jotain muutoksia. Ei sitä silti näe tulevan”, Granlund kertoi.

Suomalaishyökkääjä saapui Tampaan torstain vastaisena yönä paikallista aikaa hieman ennen yhtä.

”Pittsburgh Penguinsin historia ja kaikki siihen liittyvät jutut ovat aika siistejä. Olen tosi innoissani. Kerroin juuri lapsilleni, että minusta tulee pingviini. He olivat tosi iloisia: ooh, pingviini?” kahden pienen pojan isä Granlund naurahti ja kertoi olevansa todella iloinen.

Minnesotan kesän 2010 ykköskierroksen varaus Granlund ja saman kesän kakkoskierroksen varaus Jason Zucker ovat vuosien tauon jälkeen samassa joukkueessa.

”Hän on uskomaton pelaaja. Meillä oli monta hienoa vuotta Minnesotassa”, Zucker sanoi.

”Pelasimme kuusi vuotta samassa ketjussa. Hän pelasi siihen aikaan laidassa. Sentteri vaihteli, Mikko Koivu ja Eric Staal olivat keskellä. Rakastin hänen kanssaan pelaamista. Hän on loistava syöttelijä. Vitsailin aina, että minun on kiittäminen häntä sopimuksestani.”

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat