Naisleijonien kapteeni Jenni Hiirikoski loukkaantui todella vaarallisen näköisesti Ruotsin liigan finaaliottelussa sunnuntaina.
Tv-kuvan perusteella Luulajan puolustaja Hiirikoski sai vastustajan luistimesta viillon kaulaansa.
Hän kaatui välittömästi jäähän, ja kaikki jäällä olleet pelaajat vaikuttivat hätääntyneiltä. Huoltohenkilökunta ryntäsi välittömästi jäälle.
16.35 paikallista aikaa saatiin huojentava tieto. Toimittaja Dusan Umičević vahvisti Afbtonbladetin mukaan, että kyseessä oli pintahaava, ja Hiirikosken tila oli vakaa.
Myöhemmin illalla Luulaja julkaisi lyhyen tiedotteen verkkosivuillaan.
”Jenni Hiirikoski on leikattu, ja kaikki vaikuttaa menneen hyvin. Häntä tarkkaillaan muutaman tunnin ajan. Hänen pitäisi voida lähteä kotiin myöhemmin illalla”, tiedotteessa todetaan.
Ottelu keskeytettiin kolmannen erän lopussa, kun pelaamatta oli muutama minuutti. Kun Hiirikosken tilasta saatiin tietoa, tehtiin päätös ottelun pelaamisesta loppuun. Luulaja voitti ottelun lopulta lukemin 5–3 ja johtaa finaalisarjaa voitoin 2–0.