Vancouver
Florida Panthers ehti pitkän työn tuloksena nousemaan kiinni itäisen konferenssin viimeiseen pudotuspelipaikkaan, vaikka takamatka oli pitkä.
Iloa ei kestänyt kauaa, sillä Panthers on taas luisunut viivan alle ja hävinnyt kolme ottelua putkeen.
Panthers johti New York Rangersia kotonaan avauserän jälkeen 2-0, mutta Kaapo Kakko kavensi ja Alexis Lafreniere tasoitti toisessa erässä.
Kolmannen alussa Rangersilla kävi tuuri, kun Carter Verhaeghe ohjasi Patrick Kanen syöttöyrityksen omaan maaliin.
Floridan peräpään palkkakuningas Aaron Ekblad sähläsi muutama minuutti myöhemmin, ja Filip Chytil pääsi upottamaan jo 4–2:een.
Panthersin kapteeni Aleksander Barkov survoi pian illan toisen maalinsa ja kavensi, mutta Floridan kiri jäi maalien osalta siihen.
Yli 24 minuuttia pelannut Barkov paahtaa kymmenen ottelun pisteputkessa (4+12).
Kun Pittsburgh voitti Washingtonin, idästä viimeisenä pudotuspeleihin menossa olevan Penguinsin etumatka Panthersiin on nyt kolme pistettä.
Sebastian Aho teki voittomaalin, kun Carolina löi idän jättien kovassa ottelussa Toronton maalein 5–3.
Carolina johti avauserän jälkeen kotonaan 2-0, mutta Toronto tuli toisessa tasoihin. Kolmannessakin osuttiin vuorotellen: ensin Stefan Noesen ja sitten Auston Matthews. Jälkimmäisen maalista ehti kulua vain 32 sekuntia, kun Aho iski Jaccob Slavinin laukauksen irtokiekon maaliin ja räjäytti kotiyleisön riemuun.
Teuvo Teräväinen viimeisteli loppulukemat tyhjään maaliin. Carolinan suomalaisista myös Jesperi Kotkaniemi pääsi pisteille syötettyään Noesenin vanhanaikaisella tekemän tahtomaalin.
Joonas Korpisaloon Los Angelesiin siirryttyään jakanut torjuntavastuuta Pheonix Copleyn kanssa vuoropelein.
Korpisalo torjui nyt 4-1-voiton Winnipegistä. Hän on viidestä ottelustaan Kingsin paidassa voittanut neljä ja hävinnyt yhden rankkareilla. Torjuntaprosentti on 92,9 ja päästettyjen maalien keskiarvo 1,77.
Korpisalon ex-seura Columbus otti toiselta peräpään pumpulta rumasti kuokkaan, kun Montreal otti voiton lukemin 8-2. Tolppien väliin palannut Elvis Merzlikins torjui 18 laukausta 24:stä, Michael Hutchinson sai kiinni kuusi kahdeksasta. Montrealin Rafael Harvey-Pinard teki hattutempun, Jesse Ylönen pisteet 1+1.
Kasperi Kapanen latoi lännen surkimuksen Anaheimin verkkoon kaksi maalia ja syötti yhden, kun St. Louis voitti 6-3.
fakta
Kierroksen tulokset
Philadelphia–Detroit 3–0 PHI: Ristolainen 1+0
Boston–Tampa Bay 2–1
Nashville–Seattle 2–7 SEA: Tolvanen 2+0
Los Angeles–Winnipeg 4–1 LAK: Korpisalo 25/26
Calgary–San Jose 5–3 SJS: Kähkönen 25/29
Florida–NY Rangers 3–4 FLA: Barkov 2+0 NYR: Kakko 1+1
NY Islanders–Buffalo 0–2
Minnesota–Chicago 3–1
Montreal–Columbus 8–2 MTL: Ylönen 1+1
Dallas–Vancouver 1–3
Carolina–Toronto 5–3 CAR: Aho 1+1, Teräväinen 1+0, Kotkaniemi 0+1
New Jersey–Ottawa 5–3
Pittsburgh–Washington 4–3 PIT: Granlund 0+1
Edmonton–Vegas 3–4 ja
Anaheim–St. Louis 3–6 STL: Kapanen 2+1