Venäläis­maali­vahdilta todella tyly kuittaus maan­miehen loisto­esityksiin

Toronton maalivahtia Ilja Samsonovia ei kiinnosta Floridan Sergei Bobrovskin tekeminen.

Ilja Samsonovin edustama Toronto on ahdingossa Floridaa vastaan.

Florida Panthers virittää uutta yllätystä jääkiekon NHL:ssä. Se on karannut jo 2–0-johtoon ottelusarjassa Toronto Maple Leafsia vastaan.

Molemmilla joukkueilla on venäläismaalivahdit, mutta näiden kesken ei tunnu olevan erityistä lämpöä.

Florida otti toisen vierasvoittonsa perjantain vastaisena yönä maalein 3–2. Anton Lundell iski voittajille tehot 1+1 ja Aleksander Barkov 1+0.

Yksi voiton takuumies oli maalivahti Sergei Bobrovski, joka torjui peräti 35 kertaa. Toronton maalilla maanmies Ilja Samsonov selvisi 26 torjunnalla, mutta päästi taakseen kolme laukausta.

Ottelun jälkeen Samsonovilta kysyttiin mielipidettä Bobrovskin otteista.

”Minua ei kiinnosta vittuakaan”, oli tyly vastaus.

Bobrovski on pelannut kevään pudotuspeleissä seitsemän ottelua. Torjuntaprosentti on 90,8 ja päästettyjen maalien keskiarvo 3,33.

Samsonovilla torjuntaprosentti on kahdeksan ottelun jälkeen 89,5 ja päästettyjen maalien keskiarvo 3,27.

Joukkueet kohtaavat seuraavan kerran maanantain vastaisena yönä Suomen aikaa Floridan kotikaukalossa. Jatkoon vaaditaan neljä voittoa.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat