Lionel Messi pyytää anteeksi Saudi-Arabian-matkaansa

Lionel Messi matkusti maanantaina Saudi-Arabiaan, vaikka PSG ei ollut antanut siihen lupaa.

Argentiinalainen jalkapallotähti Lionel Messi pyysi perjantaina anteeksi luvatonta matkaansa Saudi-Arabiaan. Messin seura Paris Saint-Germain lätkäisi pelaajalle kahden viikon pelikiellon.

”Olen pahoillani siitä, mitä tein, ja odotan, mitä seura päättää”, Messi sanoi Instagramissa uutistoimisto AFP:lle.

Messin mukaan hän ei voinut perua vierailua Saudi-Arabiaan, joka liittyi hänen sopimukseensa maan turistiviraston kanssa. Messi totesi, että hän luuli ottelun jälkeisen päivän olleen vapaapäivä kuten se yleensä on.

Messi kävi maanantaina matkalla Saudi-Arabiassa, jonka turismilähettiläänä eli pr-mannekiinina hän toimii. PSG oli luvannut pelaajilleen alkuviikon vapaaksi sillä ehdolla, että joukkue voittaa viikonloppuna liigassa Lorientin. PSG hävisi, mutta silti Messi lähti reissuun omin lupinensa.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat