Argentiinalainen jalkapallotähti Lionel Messi pyysi perjantaina anteeksi luvatonta matkaansa Saudi-Arabiaan. Messin seura Paris Saint-Germain lätkäisi pelaajalle kahden viikon pelikiellon.
”Olen pahoillani siitä, mitä tein, ja odotan, mitä seura päättää”, Messi sanoi Instagramissa uutistoimisto AFP:lle.
Messin mukaan hän ei voinut perua vierailua Saudi-Arabiaan, joka liittyi hänen sopimukseensa maan turistiviraston kanssa. Messi totesi, että hän luuli ottelun jälkeisen päivän olleen vapaapäivä kuten se yleensä on.
Messi kävi maanantaina matkalla Saudi-Arabiassa, jonka turismilähettiläänä eli pr-mannekiinina hän toimii. PSG oli luvannut pelaajilleen alkuviikon vapaaksi sillä ehdolla, että joukkue voittaa viikonloppuna liigassa Lorientin. PSG hävisi, mutta silti Messi lähti reissuun omin lupinensa.