Suomen kanssa samassa lohkossa pelaava Australia nimesi MM-ryhmän – mukana 10 NBA-pelaajaa

Australia pelaa Suomen, Japanin ja Saksan kanssa E-alkulohkon Japanin Okinawassa.

Patty Mills edustaa Brooklyn Netsin NBA-seuraa.

Suomen kanssa samassa alkulohkossa elo-syyskuun miesten MM-koripallossa pelaava Australia tulee kisoihin joukkueella, jossa on näillä näkymin kymmenen pelaajaa NBA-liigasta.

Nimekkäimmät pelaajat porukassa ovat kokenut takamies Patty Mills ja nouseva takamiestähti Josh Giddey. Kolminkertainen NBA:n All Star -pelaaja Ben Simmons ei ole mukana.

Vuoden 2019 MM-kisoissa neljänneksi sijoittuneen ja vuoden 2021 Tokion olympiapronssimitalistin Australian valmentaja Brian Goorjianin maanantaina ilmoittamasta 18 pelaajan ryhmästä karsitaan 12 miehen lopullinen MM-joukkue ennen kisoja, jotka pelataan 25. elokuuta–10. syyskuuta.

Australia pelaa Suomen, Japanin ja Saksan kanssa E-alkulohkon Japanin Okinawassa.

”Meillä oli valmentajiston kesken niin monet keskustelut MM-valinnoista, ja olen tyytyväinen lopputulokseen. Meillä on hyvä tasapaino joukkueessa”, Goorjian sanoi.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat