Andy Murray raivosi pää­tuomarin ratkaisulle – ja hänellä oli siihen täysi syy

Andy Murray purnasi aiheesta ottelun tuomarin päätöksestä.

Andy Murraylla oli asiaa ottelun päätuomarille Mohamed Lahyanille.

Tenniksen Rooman Masters-turnauksessa koettiin keskiviikkoiltana erikoinen näytelmä, jonka pääosissa olivat grand slam -voittaja Andy Murray ja ottelun päätuomari Mohamed Lahyani.

Avauserässä Murrayn vastustaja Fabio Fognini johti 4–3. Tilanne seuraavassa pelissä oli Fogninille 40–15, kun italialaisen lyönti viuhui takarajan tuntumaan.

Linjatuomari näytti pallon olleen rajalla, mutta Murray vaati päätuomaria näyttämään, mihin kohtaan pallo osui.

”Miten voit nähdä pallon olleen sisällä [osuen takarajaan]? Miten se on mahdollista”, Murray ihmetteli.

Murray jatkoi, että jälki on rajan ulkopuolella, mutta Lahyani selitti, että pieni osa osui takarajaan.

”Tiedät olevasi väärässä”, Murray tokaisi.

Koska ottelu pelattiin massakentällä, siinä ei ollut videoteknologiaa, hawk-eye-systeemiä, päätuomarin apuna. Ottelussa oli kylläkin käytössä hawk-eye, mutta päätuomari ei voinut sitä käyttää. Hawk-eye on kylläkin tulossa pakollisiksi myös massakentille.

Mitä hawk-eye näytti? Pallo oli ulkona eli samaa mieltä kuin Murray.

Eurosportin julkaiseman videon lopussa näytetään hawk-eyen videografiikka.

Fognini voitti ottelun 6–4, 4–6, 6–4.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat