Nuggets ja Jokić hiljensivät Phoenixin kotiyleisön, Celtics venyi seitsemänteen peliin

Denverin serbialaistähti ja liigan arvokkaimman pelaajan pystin kaksi kertaa pokannut Nikola Jokić kahmi ottelusarjan kolmannen tripla-tuplansa.

Nicola Jokic oli Denverin tehopelaaja.

Denver Nuggets varmisti koripallon NBA:ssa ensimmäisenä joukkueena paikkansa konferenssifinaaleissa, kun se jyräsi vieraskentällä Phoenix Sunsin kumoon numeroin 125–100.

Denver aloitti ottelun murskaavasti, johti puolivälissä jo 81–51 ja päätti lopulta Phoenixin kauden otteluvoitoin 4–2.

Denverin serbialaistähti ja liigan arvokkaimman pelaajan pystin kaksi kertaa pokannut Nikola Jokić kahmi ottelusarjan kolmannen tripla-tuplansa: 32 pistettä, 10 levypalloa ja 12 syöttöä.

Jokićille taustatukea antoivat Jamal Murray (26 pistettä) ja Kentavious Caldwell-Pope (21).

Phoenixin ykköspelaaja oli 31 pistettä tehnyt takamies Cameron Payne. Sunsin supertähdistä Kevin Durant onnistui tekemään 23 pistettä, mutta Devin Booker jäi vaatimattomasti 12 pisteeseen.

Konkaripelinjohtaja Chris Paulin ja sentteri Deandre Aytonin loukkaantumiset heikensivät Sunsia kauden tärkeimmillä hetkillä.

Runkosarjassa länsilohkon piikkipaikalle sijoittunut Denver kohtaa seuraavaksi Los Angeles Lakersin tai Golden State Warriorsin.

Seurahistoriansa ensimmäistä mestaruutta metsästävä Nuggets pelasi viimeksi konferenssifinaaleissa ”kuplapudotuspeleissä” 2020, jolloin se taipui Lakersille.

Itälohkossa Boston Celtics venyi vierasvoittoon Philadelphia 76ersistä ja pakotti sarjan seitsemänteen otteluun. Bostonin tähtipelaaja Jayson Tatum teki 19 pisteestään 16 päätösneljänneksellä ja marssitti joukkueensa 95–86-voittoon.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat