Jääkiekon MM-kisat puhallettiin käyntiin perjantaina, ja lauantaina vuorossa on peräti kuusi ottelua. Ensimmäiset on saatu jo pelattua, ja Riiassa nähtiin melkoinen näytös, kun Sveitsi kohtasi Slovenian.
Sloveniasta ei ollut ottelussa mitään vastusta, vaan Sveitsi takoi kiekon peräti seitsemän kertaa maaliin. Etenkin viimeinen erä oli tylyä katsottavaa, kun maaleja syntyi peräti neljä.
Loppusummerin soidessa valotaululla komeilivat Sveitsin 7–0-voittolukemat. Sveitsi voitti ottelun laukaukset lukemin 36–17. Sveitsin tehokkain oli tehot 2+1 koonnut Denis Malgin.
Murskavoitto on kisojen toistaiseksi rumin, sillä Kanada aloitti perjantaina kisat 6–0-voitolla toisesta isäntämaasta Latviasta.
Suomen lohkossa oli sen sijaan tiukempaa, ja Ranska kaatoi lopulta Itävallan lukemin 2–1.
Päivän toisissa otteluissa Suomen A-lohkossa kohtaavat Unkari ja Tanska, ja B-lohkossa kisaurakkansa aloittavat Norja ja Kazakstan.
Suomi kohtaa kello 20.20 alkavassa ottelussa Saksan. Toinen iltaottelu on Slovakia–Latvia.
Lue lisää: Leijonien kokoonpanoon monta muutosta – yksi kisapassi leimattiin
Lue lisää: Leijonien pukukopissa soi Käärijä, mutta myös yllättävämpi hitti – ”Mörkö tykkää”
Lue lisää: Leijonien MM-sankarin Jussi Olkinuoran unelma kariutui brutaaliin epäonnistumiseen