Valioliigan mestaruustaisto ratkeamassa – City voitti ja Arsenal hävisi

Evertonista ei ollut vastusta Citylle. Arsenal hävisi kotonaan Brightonille.

Manchester Cityn Phil Foden (vas.), İlkay Gündoğan ja Erling Haaland ovat yhä lähempänä Englannin Valioliigan mestaruutta.

| Päivitetty

Manchester Cityn matka kohti viidettä mestaruuttaan kuuden kauden sisään jalkapallon Englannin Valioliigassa jatkui varmalla tavalla, kun vierasottelussa sunnuntaina kaatui Everton 3–0.

Mestaruustaistelu nytkähti todennäköisesti ratkaisevaan suuntaan, kun Arsenal koki muutama tunti myöhemmin kotonaan 0–3-shokkitappion Brightonille.

City johtaa Arsenalia neljällä pisteellä, kun Arsenalilla on jäljellä kaksi ottelua ja Cityllä kolme. Jos Arsenal häviää ensi lauantaina Nottinghamille, on City mestari.

Jos Arsenal ei häviä, voi City varmistaa mestaruuden sunnuntaina ottelussa Chelseaa vastaan yltämällä vähintään samaan tulokseen kuin Arsenal edellispäivänä.

Arsenalin Gabriel (vas.) oli sunnuntai-iltana pettynyt mies. Brighton & Hove Albionin Alexis Mac Allisterin tunnelmat olivat iloisemmat.

City joutui odottelemaan maalintekoa aina 37. minuutille, jolloin İlkay Gündoğan osui vieraille komealla maalilla.

Pari minuuttia myöhemmin norjalaissensaatio Erling Haaland puski Gündoğanin keskityksestä kauden 52. maalinsa, ja Gündoğan haihdutti Evertonin haaveet yllätyksestä lopullisesti maalillaan 51. minuutilla.

”Hyvä voitto. Olimme kärsivällisiä ja hallitsimme pelin kulkua hyvin ja teimme maalit oikeilla hetkillä”, City-valmentaja Pep Guardiola sanoi Sky Sportsille BBC:n mukaan.

”Nyt tiedämme, että kaksi voittoa kolmesta viimeisestä pelistä riittää [mestaruuteen].”

Everton jatkaa putoamisuhassa. Se on pisteen edellä Leedsiä, joka on sarjassa kolmanneksi viimeisenä eli ensimmäisen putoajan paikalla.

Maanantaina Liverpoolin kohtaavalla Leicesterillä on kaksi pistettä vähemmän kuin Evertonilla.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita

Luitko jo nämä?

Osaston luetuimmat