Hallitus pelasi taas velkakortin, ja tällä kertaa kauhisteluun voi olla aihetta – Neljä ikävää huomiota velkaantumisesta

Valtion velkaantumiseen liittyy piirteitä, jotka tekevät Suomesta muita maita alttiimman korkojen nousulle.

Hallituksen johtoviisikko sopi tiistaina kehysriihessä Helsingin Säätytalolla julkisen talouden suunnitelmasta tuleville vuosille.

7.4.2022 10:50

Suomen hallitus selvisi tiistaina kehysriihestä keinolla, joka on viime vuosilta tuttu: haasteet selätetään ottamalla lisää velkaa.

Velkaantuminen on ollut viime vuosina menestyksekäs lääke länsimaiden talousongelmiin. Velalla rahoitettujen elvytystoimien avulla koronakriisin vaikutukset Euroopan ja Yhdysvaltojen talouteen ovat jääneet odotettua lievemmiksi. Nyt velkaa aiotaan käyttää Ukrainan sotaan liittyvien menojen rahoittamiseen – ja vähän muuhunkin.

Seuraa ja lue artikkeliin liittyviä aiheita